Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraińskie Centrum Narodowego Sprzeciwu informuje o możliwej mobilizacji mieszkańców okupowanej przez Rosję południowej Ukrainy.
We wtorek w Bukareszcie spotykają się ministrowie spraw zagranicznych państw NATO, którzy skupiają się na zwiększeniu wsparcia wojskowego dla Ukrainy, poprzez dostarczenie jej zestawów obrony przeciwlotniczej i amunicji, ale także o wsparciu pozamilitarnym dla Kijowa.
Część pomocy niemilitarnej - paliwo, leki i materiały medyczne, zimowe umundurowanie - ma być dostarczane Ukrainie poprzez pakiet pomocowy NATO, do którego wkład mogą wnosić wszyscy sojusznicy i który Stoltenberg chce powiększyć.
- NATO będzie nadal wspierać Ukrainę, tak długo, jak będzie to potrzebne. Nie cofniemy się - powiedział Stoltenberg w przemówieniu wygłoszonym w Bukareszcie.
Czytaj więcej
Od ogłoszenia w Rosji tzw. częściowej mobilizacji nieco ponad 400 tys. Rosjan przekroczyło granicę z Kazachstanem - podała minister z Kazachstanu.
Sekretarz generalny NATO dodał, że jedynym sposobem dla Ukrainy, na uzyskanie odpowiednich warunków do rozpoczęcia negocjacji pokojowych, są dalsze postępy na polu walki.
W podobnym tonie wypowiadają się ministrowie spraw zagranicznych niektórych państw NATO. W spotkaniu w Bukareszcie biorą też udział szefowie dyplomacji Szwecji i Finlandii - kraje te czekają na zostanie pełnoprawnymi członkami NATO po ratyfikacji decyzji w tej sprawie przez parlamenty wszystkich państw członkowskich (nie zrobiły tego jeszcze Węgry i Turcja).
- Nadchodzące miesiące będą wielkim testem dla nas wszystkich. Dla Ukrainy to test egzystencjalny, dla nas moralny. Musimy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne - oświadczył szef MSZ Słowacji, Rastislav Káčer.
NATO naciska na producentów broni, by zwiększyli produkcję
- To będzie straszna zima dla Ukrainy, więc pracujemy nad wzmocnieniem naszego wsparcia - mówi europejski dyplomata cytowany przez agencję Reutera.
Niemcy, które sprawują prezydencję w G7, organizują spotkanie przedstawicieli państw wchodzących w skład tej grupy, na marginesie szczytu NATO, by omówić sposoby przyspieszenia odtwarzania infrastruktury energetycznej Ukrainy.
Waszyngton współpracuje z firmami z USA i krajami Europy, aby znaleźć sprzęt, który może pomóc w odtworzeniu podstacji energetycznych uszkodzonych rosyjskimi uderzeniami na Ukrainie - mówi przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu. Przedstawiciel administracji USA nie precyzuje o jaką pomoc chodzi i ile będzie warta.
NATO naciska też na producentów broni, by zwiększyli produkcję, ale jeden z rozmówców Reutera mówi, że rosną problemy natury logistycznej. - Osiągamy maksimum, jeśli chodzi o dostawy, ale jest problem. Ukraińcy o tym wiedzą. Nawet przemysł zbrojeniowy USA, mimo swojej siły, ma problemy - podkreśla.
Tymczasem szef MSZ Litwy, Gabrielius Landsbergis, wzywa na Twitterze do dostarczenia Ukrainie czołgów.