Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 279

W drugiej połowie września, po blisko siedmiu miesiącach inwazji na Ukrainę, którą Kreml nazywa "specjalną operacją wojskową", prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił tzw. częściową mobilizację. Przedstawiciele rosyjskich władz mówili, że mobilizacja obejmie do 300 tys. osób, niezależne rosyjskie media podawały, że liczba zmobilizowanych może przekroczyć milion.

Na początku listopada Moskwa ogłosiła, że mobilizacja została zakończona. Według oficjalnych rosyjskich źródeł, pod koniec października zmobilizowano 300 tys. osób.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Zełenski: Sytuacja na froncie jest bardzo trudna

W związku z ogłoszeniem mobilizacji część Rosjan w wieku poborowym zdecydowała się na wyjazd za granicę. Jak informowały agencje, "wielokilometrowa kolejka chcących opuścić" Rosję utworzyła się wówczas na granicy z Kazachstanem, codziennie tysiące Rosjan przekraczały też granicę z Gruzją.

Ilu Rosjan wyjechało do Kazachstanu? Od ogłoszenia w Rosji tzw. częściowej mobilizacji nieco ponad 400 tys. Rosjan przekroczyło granicę z tym państwem, ponad 320 tys. wróciło - poinformowała cytowana przez agencję Interfax-Ukraina minister pracy Kazachstanu Tamara Duisenowa.

- Ok. 100 tys. Rosjan wciąż tu jest - zaznaczyła, odpowiadając na pytania mediów.

Resort spraw wewnętrznych Kazachstanu informował, że w ciągu pierwszego tygodnia od ogłoszenia mobilizacji z Rosji do Kazachstanu wyjechało ok. 100 tys. Rosjan. Prezydent Kazachstanu mówił, że zwiększony napływ Rosjan do Kazachstanu nie jest kryzysem, ale zastrzegał, że sytuacja jest "trudna".