Ałła Pugaczowa zlikwidowała swój biznes w Rosji. Jest przeciw rosyjskiej wojnie

Ikona sowieckiej i rosyjskiej muzyki rozrywkowej zlikwidowała swoją ostatnią firmę w Rosji. Piosenkarka otwarcie występowała przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. Państwowe media przestały odtwarzać jej piosenki.

Publikacja: 30.11.2022 11:48

Ałła Pugaczowa zlikwidowała swój biznes w Rosji. Jest przeciw rosyjskiej wojnie

Foto: Wikimedia Commons, Serge Serebro (CC-BY-SA)

Piosenkarka Ałła Pugaczowa zamykania swoją firmę „ABP” – ostatnią, jaką miała w Rosji. Firma ABP działa w obszarze radiofonii, rejestracji dźwięku i publikacji utworów muzycznych. Wniosek o likwidację spółki został złożony 23 listopada, dowiedziała się gazeta Kommersat. Ałła Pugaczowa posiadała 100 proc. udziałów w firmie.

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę mąż Ałły Pugaczowej, Maksym Gałkin, koncertował w Izraelu i przekazywał otrzymane z koncertów i zbiorek fundusze ukraińskim uchodźcom. We wrześniu kremlowski reżim uznał Gałkina za zagranicznego agenta.

18 września Ałła Pugaczowa opublikowała post, w którym skrytykowała rosyjską wojnę, mordy, gwałty i zniszczenia powodowane przez Rosjan na Ukrainie i poprosiła publicznie reżim o uznanie jej także za zagranicznego agenta wspierającego męża.

Czytaj więcej

Ursula von der Leyen: Rosja odpowie za swoje zbrodnie, także finansowo

W październiku okazało się, że piosenki Pugaczowej nie są już odtwarzane na antenach Rosyjskiego Radia i innych stacji radiowych Russkaya Mediagruppa - największego holdingu medialnego Rosji kontrolowanego przez prokremlowskiego bogacza Władimira Kisieliowa. Firma wyjaśniła tę decyzję tym, że Ałła Pugaczowa nie ma nowych piosenek, „które odpowiadałyby aktualnym potrzebom publiczności”.

Ałła Pugaczowa (73 lata) to piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, aktorka, która osiągnęła w ZSRR niezwykłą popularność, a po rozpadzie sowietów nie tylko ją utrzymała, ale też z powodzeniem zajęła się biznesem. Miała wytwórnię płytową, studia nagrań, sprzedawała pod swoim logo kosmetyki i odzież.

Jej płyty rozeszły się w imponującym rozmiarze 250 milionów egzemplarzy. Nagrała ponad pół tysiąca utworów po rosyjsku, angielsku, niemiecku, francusku, fińsku, ukraińsku i w jidisz.

Od sowieckich i rosyjskich władz otrzymała wszystkie możliwe nagrody. W rankingu „Russian Elite-2011” uplasowała się na trzecim miejscu za Putinem i Miedwiediewem. W rankingu „100 najbardziej wpływowych kobiet w Rosji” zajęła drugie miejsce.

Aktorka Maria Szukszina skomentowała wypowiedź Pugaczowej o „iluzorycznych celach”, za które Rosjanie umierają na Ukrainie. „Dlaczego Ałła Pugaczowa uznała, że nasi żołnierze, którzy bronią Rosjan w Donbasie i swojego kraju (kto go atakuje aktorka nie wyjaśniła – red.), są mniej inteligentni od niej i nie rozumieją, dlaczego przelewają krew?”

Biznes
Sztuczna inteligencja puka do drzwi polskiego biznesu i finansów. Ile wydają firmy?
Biznes
Michał Stępniewski: Nowe technologie szansą, pod warunkiem, że wiemy co chcemy osiągnąć
Biznes
Cyfrowa rewolucja w Europie. Musimy się do niej przygotować
Biznes
Najdroższe miasta do życia. Jeden kraj zdominował pierwszą 10
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Materiał partnera
Rynek mocy do przeglądu, a elastyczność pilnie poszukiwana
Biznes
"Przerażające" wyniki badań uczciwości w firmach