Dlaczego limit punktów ECTS uprawniający do bezpłatnej nauki na studiach stacjonarnych na uczelni publicznej objął także studentów, którzy są teraz na pierwszym roku studiów? Wybierając kierunek, nie wiedzieli o zmianach.
Zbigniew Marciniak: System punktów ECTS obowiązuje od 2007 r. Punkty te są uniwersalną miarą nakładu pracy studenta. Uzyskanie dyplomu następuje po zgromadzeniu odpowiedniej ich liczby. System ten pozwala na przenoszenie zaliczeń między uczelniami całej Europy. Znowelizowana ustawa wprowadziła dodatkowe zastosowanie ECTS jako puli punktów określających zakres finansowania studiów przez państwo. Student studiów stacjonarnych na uczelni publicznej realizujący zgodnie z planem program studiów nie odczuje żadnej zmiany – państwo gwarantuje mu możliwość bezpłatnego zdobycia kompletu punktów potrzebnych do uzyskania stopnia magistra (magistra inżyniera), dorzucając jeszcze dodatkowe punkty (równoważnik pełnego semestru zajęć) na ewentualną zmianę studiów.
Jakie limity będą obowiązywać?
Każdy student studiów stacjonarnych na uczelni publicznej, który rozpoczął studia w roku akademickim 2011/2012 i później, ma prawo do korzystania bezpłatnie z zajęć przez określony czas. A dokładniej: na studiach pierwszego stopnia przez co najmniej trzy lata (dostanie 180 pkt), na studiach drugiego stopnia co najmniej półtora roku (90 pkt) i na jednolitych studiach magisterskich pięcioletnich lub sześcioletnich odpowiednio co najmniej pięć lat (300 pkt) oraz sześć lat (360 pkt). Oznacza to, że na przykład na 7-semestralne studia inżynierskie otrzyma 210 punktów, na 4-semestralne uzupełniające studia magisterskie ma zagwarantowane 120 punktów. Ponadto student otrzymuje punkty do wykorzystania na cały dodatkowy semestr (30 pkt), co pozwala mu na przykład na zmianę kierunku studiów po jednym semestrze z zachowaniem pełnej puli punktów niezbędnych do zdobycia tytułu magistra bez wnoszenia dodatkowych opłat. Student realizujący studia międzyobszarowe otrzyma dodatkowo aż 90 punktów ECTS, które również może wykorzystać na zaliczenie dodatkowych przedmiotów.
Wiele osób jednak po zaliczeniu pierwszego roku zmienia studia. Teraz taka decyzja może rodzić skutki finansowe.