04:40
29.04.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 796
23:30
28.04.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze wiadomości z Ukrainy będziemy publikować w poniedziałek od rana.

23:13
28.04.2024

Putin prawdopodobnie nie nakazał zabić Aleksieja Nawalnego

Funkcjonariusze wywiadu USA ustalili, że prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie nie nakazał w lutym śmierci uwięzionego przywódcy opozycji Aleksieja Nawalnego. Chociaż urzędnicy amerykańscy uważają, że Putin był ostatecznie odpowiedzialny za śmierć Nawalnego, który podczas uwięzienia cierpiał w brutalnych warunkach, społeczność wywiadowcza nie znalazła żadnego dowodu, że Putin był świadomy śmierci Nawalnego – która nastąpiła wkrótce przed decyzją prezydenta Rosji reelekcję – lub bezpośrednio ją zarządził.

22:58
28.04.2024

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o atakach na trzy lotniska Sił Zbrojnych Ukrainy

Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło zniszczenie hangarów za pomocą dronów szturmowych na lotnisku Kamenka w obwodzie dniepropietrowskim, a także ataki na magazyny samolotami na lotniskach Priluki w obwodzie czernihowskim i Starokonstantinowie w obwodzie chmielnickim.

22:29
28.04.2024

Akcje na rzecz jeńców wojennych w Kijowie, Lwowie i Charkowie

W Kijowie, Lwowie i Charkowie odbyły się w niedzielę akcje wsparcia dla schwytanych i zaginionych obrońców Mariupola – podaje Komenda Koordynacyjna ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi. Według komendy na ulice miasta wyszło tysiące ludzi. Byli to głównie przyjaciele i krewni jeńców wojennych i zaginionych obrońców, wolontariusze, aktywiści, troskliwi obywatele z flagami i plakatami ze słowami wsparcia ustawionymi w symboliczne żywe łańcuchy.

21:22
28.04.2024

Lotnictwo ukraińskie dokonało trzech ataków na obszary koncentracji wroga

W ciągu dnia lotnictwo Sił Obronnych przeprowadziło trzy ataki na tereny, na których skoncentrowany był personel wroga – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ponadto jednostki sił rakietowych zaatakowały jeden punkt kontrolny wroga.

20:55
28.04.2024

W Niemczech zginęli ukraińscy żołnierze

Dwóch obywateli Ukrainy, którzy zmarli w Niemczech, to żołnierze, którzy przeszli tam rehabilitację medyczną – ukraińscy konsulowie wyjaśniają obecnie informacje na temat jednostek, w których zmarły służył i nawiązują kontakt z ich bliskimi – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy (MSZ). Jak podano, w sobotę, w Murnau am Staffelsee na terenie lokalnego centrum handlowego zginęło dwóch obywateli Ukrainy, mężczyźni urodzeni w latach 1987 i 2001. „Według informacji Konsulatu Generalnego Ukrainy w Monachium policja w Garmisch-Partenkirchen zatrzymała 57-letniego obywatela Federacji Rosyjskiej pod zarzutem podwójnego morderstwa. Śledztwo jest obecnie w toku” – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu.

19:53
28.04.2024

Ukraina wciąż czeka na dostawę broni obiecanej przez USA

Ukraina nadal czeka na obiecane dostawy amerykańskiego sprzętu i broni – oznajmił w niedzielnym przesłaniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Oczekujemy dokładnie takiej wielkości i wagi dostaw, jakie będą w stanie zmienić sytuację na polu walki w interesie Ukrainy. I ważne jest, aby każde z naszych porozumień zostało zrealizowane – wszystko, co da praktyczne rezultaty na polu walki i da wsparcie moralne wszystkim, którzy są na pierwszej linii frontu” – powiedział Zełenski.

19:19
28.04.2024

W ciągu dnia Rosjanie wystrzelili jedną rakietę i dokonali 49 nalotów na terytorium Ukrainy

Rosyjscy okupanci przeprowadzili 49 ataków z powietrza i wystrzelili jedną rakietę. Dokonali a także 77 ataków z systemów salw rakietowych na pozycje wojsk ukraińskich i obszary zaludnione – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:57
28.04.2024

W ciągu dnia na linii frontu doszło do 112 starć bojowych

W ciągu dnia na linii frontu na wschodzie i południu Ukrainy zarejestrowano 112 starć bojowych – poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:20
28.04.2024

Rosjanie dwa razy dziennie ostrzeliwali Nikopol

Armia rosyjska dwa razy dziennie ostrzeliwała rejon Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim – poinformował o tym na Facebooku szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej Serhij Łysak „Dwa razy dziennie wróg uderzał w rejon Nikopola. Użył ciężkiej artylerii ” – czytamy w komunikacie.

17:41
28.04.2024

GUR ujawnił szczegóły zniszczenia dwóch lokomotyw na terytorium Rosji

Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy ujawniła szczegóły zniszczenia dwóch lokomotyw w rosyjskim mieście Orenburg. „GUR Ministerstwa Obrony Ukrainy stwierdza, że ​​likwidacja taboru na kolei rosyjskiej ogranicza możliwości logistyki wojskowej państwa agresora” – podkreślił wywiad.

17:23
28.04.2024

Zełenski rozmawiał z przywódcą mniejszości w Izbie Reprezentantów USA

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował przywódcy mniejszości w Izbie Reprezentantów USA Hakimowi Jeffriesowi za jego osobistą rolę w przyjęciu przez Kongres ustawy o pomocy dla Ukrainy oraz wspomniał o pilnej potrzebie wzmocnienia obrony powietrznej systemami Patriot „Podziękowałem mu za jego osobistą rolę w przyjęciu przez Kongres ustawy o pomocy dla Ukrainy. Odnotował ponadpartyjne wsparcie naszego kraju w Kongresie i przywództwo prezydenta Bidena” – zrelacjonował Zełenski.

16:47
28.04.2024

Federacja Rosyjska odwołała część parad z okazji Dnia Zwycięstwa

W pięciu zachodnich obwodach Federacji Rosyjskiej, w szczególności w Briańsku, Kursku i Biełgorodzie, ze względów bezpieczeństwa odwołano parady, które miały się odbyć 9 maja. Według brytyjskiego wywiadu wszystkie wymienione regiony mogą być narażone na ataki ukraińskich sił zbrojnych. „W przeddzień ubiegłorocznej parady z okazji Dnia Zwycięstwa na Kreml doszło do ataku bezzałogowych statków powietrznych” – czytamy w raporcie opublikowanym w niedzielę na portalu społecznościowym Ministerstwa Obrony Narodowej Wielkiej Brytanii. Poinformowano w nim również, że w Federacji Rosyjskiej odwołano marsz „Pułku Nieśmiertelności”. Zamiast tego od 1 do 11 maja portrety weteranów będzie można wieszać na samochodach i w miejscach publicznych. Brytyjski wywiad podaje, że Rosja drugi rok z rzędu odwołuje marsz „Pułku Nieśmiertelności” i skraca parady 9 maja ze względów bezpieczeństwa. Ponadto na kalkulacje rosyjskich władz miała wpływ także możliwość protestów i niezadowolenia w związku z wojną z Ukrainą, która może mieć miejsce w dniu inauguracji nowej kadencji Władimira Putina 7 maja.

16:17
28.04.2024

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Siły Ukrainy Ołeksandr Syrski o postępach na wojnie

Według informacji Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy najtrudniejsza sytuacja panuje na kierunkach pokrowskim i kurachowskim, gdzie nadal toczą się zacięte walki.

Czytaj więcej

Ukraińcy przywracają zdolność bojową armii. "Główny nacisk stawiamy na jakość"
15:59
28.04.2024

Wywiad ukraiński zniszczył rosyjski radar przeciwdronowy „Repeynik” wart 100 000 dolarów.

Żołnierze Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zniszczyli najnowszą przeciwdronową stację radarową okupantów „Repejnik” – podaje wywiad ukraiński. „W dniu 26 kwietnia 2024 r. oficerowie wywiadu wojskowego odkryli i spowodowali uszkodzenia ogniowe sprzętu łączności oraz najnowszej stacji radarowej wrogiego „Repejnika” - podał GUR w niedzielnym komunikacie. Operację przeprowadzili bojownicy grupy „Gęsi 9” wraz z jednostką działań czynnych GUR Ministerstwa Obrony Ukrainy. „Rosjanie zaczęli dostarczać żołnierzom przenośny radar „Repejnik” dopiero w 2022 roku. Jego koszt to około 10 milionów rubli, czyli 100 tysięcy dolarów” – podkreśla GUR. Stacja służyła Rosjanom do wykrywania małych celów powietrznych, w szczególności dronów, w odległości do 15 km i na wysokości do 5 km.

15:25
28.04.2024

Wojska rosyjskie zaatakowały zakład przemysłowy w Zaporożu

Rosyjskie wojska zaatakowały obiekt przemysłowy w Zaporożu, nie odnotowano żadnych ofiar – poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Iwan Fiodorow. „O godzinie 13:37 w Zaporożu i regionie usłyszano głośną eksplozję. Rosjanie zaatakowali jeden z obiektów przemysłowych miasta. Trwa kompletowanie informacji o zniszczeniach” – napisał na kanale Telegram. „Na szczęście nie było ofiar” – dodał.

14:48
28.04.2024

Największy aquapark w Rosji powstanie blisko polskiej granicy

Inwestor to objęty sankcjami Volna Company, rosyjski deweloper obłożony sankcjami. Projekt inwestycyjny Aquapolis już uzyskał aprobatę Rady Inwestycyjnej Kaliningradu i ma zgodę gubernatora tego miasta.

Czytaj więcej

Przy granicy z Polską powstanie park wodny Aquapolis. Są i złe wiadomości
14:19
28.04.2024

Kolejny dziennikarz agencyjny aresztowany w Rosji

Dziennikarz Siergiej Karelin, pracujący dla Associated Press i Deutsche Welle, został w niedzielę aresztowany w Murmańsku.

Jest oskarżony o współpracę z Fundacją Antykorupcyjną (FBK). Nie wiadomo, na podstawie jakiego artykułu kodeksu karnego dziennikarz jest oskarżony ani gdzie w regionie się znajduje.

Wcześniej poinformowano o zatrzymaniu Konstantina Gabowa, dziennikarza rosyjskiej wersji „Forbesa”.

Obaj są oskarżeni o przygotowywanie materiałów dla kanału You Tube Navalny Live.

13:48
28.04.2024

Dlaczego Gazprom zostanie sponsorem Ferencvarosu?

Ferencvaros ma bliskie powiązania z rządem. Szef klubu Gabor Kubatow jest wiceprzewodniczącym partii Fidesz i powiernikiem premiera Viktora Orbana, który utrzymuje kontakty z Władimirem Putinem.

Czytaj więcej

Rosyjskie miliony w Budapeszcie. Gazprom ma zostać sponsorem słynnego węgierskiego klubu
13:23
28.04.2024

Indie finansują rosyjską machinę wojenną. Kupują ropę

Indie znów przyjmują rosyjskie tankowce. Według agencji Reutersa spółka SCF Baltica, która przywiozła 90 tys. ton mazutu dla Reliance Industries (operatora największego na świecie kompleksu rafinerii ropy naftowej w hinduskim Jamnagar), ma opuścić port, po całkowitym rozładunku w piątek.

Czytaj więcej

Indie wracają do rosyjskiej ropy, ale jest warunek
13:02
28.04.2024

Brytyjski wywiad: W pięciu obwodach Rosji odwołano parady zwycięstwa

W pięciu zachodnich obwodach Federacji Rosyjskiej, w szczególności w Briańsku, Kursku i Biełgorodzie, ze względów bezpieczeństwa odwołano parady do 9 maja. Według brytyjskiego wywiadu wszystkie wymienione regiony mogą być narażone na ataki ukraińskich dronów.

Odwołano także marsze „pułku nieśmiertelnych”. Zamiast tego w okresie od 1 do 11 maja portrety weteranów będzie można wieszać na samochodach i w miejscach publicznych

12:39
28.04.2024

Ciała dwóch mężczyzn znaleziono w Cisie

W rzece Cisa na zachodniej granicy Ukrainy odnaleziono ciała dwóch mężczyzn

Według wstępnych danych Ukraińcy próbowali przekroczyć granicę, aby uniknąć mobilizacji.

12:17
28.04.2024

Rosja "elektronicznie" wezwie do wojska

Na oficjalnym portalu aktów prawnych pojawił się tekst rozporządzenia rządu rosyjskiego w sprawie metody informowania o poborze do wojska

Rejestr elektroniczny będzie zawierał wszelkie informacje dotyczące rejestracji wojskowej oraz obywateli jej podlegających – w tym informację o doręczeniu wezwań. Obywatele będą mieli dostęp do „konta osobistego” w rejestrze.

Oprócz Ministerstwa Obrony dostęp do rejestru będzie miała FSB i inne służby wywiadowcze. Dane o obywatelach będą musiały dostarczyć do rejestru służby podatkowe oraz organy rejestrujące przedsiębiorców i transakcje na rynku nieruchomości.

Jak wyjaśnia kanał poświęcony prawom człowieka „Wojskowi Prawnicy”, wezwanie zostanie uznane za doręczone po 7 dniach od dnia jego zamieszczenia w rejestrze elektronicznym. Latem ubiegłego roku ustawodawca wprowadził zmiany, zgodnie z którymi obywatelom odbywającym pobór do służby wojskowej zabrania się opuszczania Federacji Rosyjskiej od dnia umieszczenia wezwania w rejestrze. Teraz, zauważają prawnicy, rozwiązanie to nie sprawdza się w praktyce, ponieważ urząd rejestracji i poboru do wojska oraz służba graniczna nie wymieniają między sobą bezpośrednio danych. Po pełnym uruchomieniu elektronicznego rejestru poborowi nie będą mogli opuszczać kraju, nie będzie też możliwości uzyskania zagranicznego paszportu.

11:52
28.04.2024

Ukraina kończy z sowieckim „należy się”, stawia na „zapracuj”

Wojna  zaostrza problemy społeczne. Liczba osób potrzebujących wsparcia wzrosła i nadal rośnie. Ukraiński rząd będzie tworzył zachęty do powrotu do aktywności zawodowej. A wsparcie pieniędzmi publicznymi będzie dostępne dla tych, którzy naprawdę go potrzebują.

Czytaj więcej

Ukraina kończy z sowieckim modelem socjalnym. Zamiast „należy się”, będzie „zapracuj”
11:36
28.04.2024

W tzw. Ługańskiej Republice Ludowej”okupanci zakazali imprez masowych

„Tak zwana LPR zakazała imprez masowych. Odtąd każda impreza, w której planuje się zebrać więcej niż 50 osób, wymaga zgody lokalnych oddziałów FSB, MSW i komendantury wojskowej” – poinformował o tym szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Ługańsku Artem Łysogor.

Według niego decyzja o zorganizowaniu takich wydarzeń zostanie podjęta wyłącznie przez wybranych. Ograniczenia te będą obowiązywać „do końca stanu wojennego”.

Szef okręgowej administracji wojskowej dodał, że przedstawiciele rosyjskiej organizacji propagandowej Znanie pracują na zmianę w placówkach oświatowych na terenach czasowo okupowanych. Uczą dzieci zaktualizowanej rosyjskiej wersji współczesnej historii z nastrojami antyzachodnimi i przekonują, że na Ukrainie rzekomo rządzi nazizm, a także werbują je do wstąpienia do „junarmii”.

11:12
28.04.2024

Dwie osoby ranne po ostrzale obwodu donieckiego

W ciągu doby odnotowano 2061 ataków na terenie obwodu donieckiego.

10:50
28.04.2024

Wielka Brytania oszacowała straty  Rosji na Ukrainie

Wielka Brytania oszacowała, że od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę Rosja straciła na Ukrainie około 450 000 personelu i ponad 10 000 pojazdów opancerzonych.

- Szacujemy, że od początku konfliktu zginęło lub zostało rannych około 450 000 rosyjskich żołnierzy, a dziesiątki tysięcy więcej zdezerterowało już od początku konfliktu — powiedział Leo Docherty, minister sił zbrojnych.

Minister podał te szacunki w odpowiedzi na pytanie zadane przez opozycyjnego posła Partii Pracy Johna Healeya, który poprosił o szczegółowe szacunki strat rosyjskich na Ukrainie, zarówno w siłach regularnych, jak i prywatnych kompaniach wojskowych.

10:33
28.04.2024

W Mikołajowie w wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzony został budynek hotelu

Po uderzeniu rakietą w hotelu wybuchł pożar. W innym pobliskim hotelu wybito szyby i uszkodzono samochody. Ponadto uszkodzona została infrastruktura obiektu.

10:11
28.04.2024

Dziennikarz rosyjskiego "Forbesa" aresztowany za informowanie o zbrodniach w Buczy

Rosyjski sąd umieścił dziennikarza „Forbesa” Siergieja Mingazowa w areszcie domowym po tym, jak został zatrzymany za rzekome rozpowszechnianie fałszywych wiadomości o rosyjskich siłach zbrojnych – podała rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti.

„Forbes Rosja” twierdzi, że jego dziennikarz będzie przebywał w areszcie domowym przez co najmniej dwa miesiące w oczekiwaniu na proces.

W piątek prawnik Mingazowa Konstantin Bubon powiedział, że dziennikarz został zatrzymany za „ponowne opublikowanie w Telegramie publikacji o wydarzeniach w Buczy”. Dziennnikarz udostępniał na swoim kanale historie o rosyjskim wojsku  dopuszczającym się okrucieństw w Buczy, powielając je z innych serwisów informacyjnych, takich jak rosyjski kanał BBC i Radio Freedom.

09:51
28.04.2024

W nocy na Krymie słychać było eksplozję

W nocy 28 kwietnia w Dżankoi i na półwyspie Tarchankuckim na terytorium tymczasowo okupowanego Krymu doszło do eksplozji. Celem ataków były prawdopodobnie rosyjskie jednostki i systemy obrony powietrznej.

Piszą o tym kanały propagandowe Telegramu. Rosyjskie media podały, że do ataków na półwysep Ukraińcy rzekomo użyli rakiet ATACMS.

09:30
28.04.2024

Rosjanie ostrzelali Zaporoże 335 razy w ciągu 24 godzin

„W ciągu dnia okupanci atakowali obwód zaporoski 335 razy. 7 osad znalazło się pod ostrzałem wroga. 129 dronów różnych modyfikacji zaatakowało Huliaipole, Wierchnią Tersę, Lewadne, Robotyne, Małą Tokmaczkę, Małynówkę i Nowoandriewkę” – napisał szef Obwodowej Administracji Wojskowej Zaporoża Iwan Fiodorow.

09:13
28.04.2024

Władze obwodu moskiewskiego ostrzegły mieszkańców o „niemiłych niespodziankach” w postaci „rozmrożonych dronów”

Według regionalnego wydziału bezpieczeństwa po stopieniu śniegu w lasach regionu odkryto kilkanaście dronów. W raporcie stwierdzono, że drony tłumione w wyniku walki elektronicznej mogą w dalszym ciągu stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi.

Osobom, które natkną się na takie znalezisko, zaleca się, aby nie dotykały dronów, nie podnosiły ich i nie rzucały w nie „czymkolwiek”. ale oddaliły się na co najmniej 100 metrów i powiadomiły służby.

08:49
28.04.2024

Rosja twierdzi, że zestrzeliła 17 ukraińskich dronów

Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że obrona powietrzna zestrzeliła 17 dronów,  w tym dziewięć nad terytorium obwodu briańskiego, trzy nad obwodem kurskim, dwa nad obwodem biełgorodzkim i trzy nad terytorium obwodu kałuskiego.

Władze lokalne podały, że o godzinie 03:40 trzy drony rozbiły się w pobliżu składów ropy w mieście Liudinowo. Poinformowano, że nie ma ofiar ani uszkodzeń.

08:33
28.04.2024

W Niemczech  zginęło dwóch Ukraińców

Funkcjonariusze organów ścigania poinformowali, że w pobliżu centrum handlowego w Murnau  znaleziono dwóch mężczyzn w wieku 36 i 23 lat  z ranami kłutymi. Pierwsza ofiara zmarła na miejscu w wyniku odniesionych obrażeń, druga z w szpitalu.

Poszukiwania zabójcy rozpoczęły się tego samego wieczoru; o popełnienie przestępstwa podejrzany jest 57-letni Rosjanin. Oskarżonego zatrzymano w pobliżu miejsca zbrodni. Ustalone zostaną motywy jego działania.

08:14
28.04.2024

ISW: Ukrainie uda się ustabilizować linie frontu w nadchodzących miesiącach

„Jest bardzo prawdopodobne, że Ukraina ustabilizuje linię frontu w nadchodzących miesiącach i być może będzie w stanie rozpocząć ograniczone operacje kontrofensywne pod koniec 2024 lub na początku 2025 roku” – czytamy w raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną.

„Ukraina będzie w stanie w nadchodzących tygodniach zneutralizować wiele ograniczeń materiałowych, przed którymi stoi, i podejmie kroki w celu złagodzenia wyzwań związanych z zasobami ludzkimi w nadchodzących miesiącach, ale Rosja będzie nadal wykorzystywać własne korzyści w miarę poprawy ukraińskich zdolności” – piszą analitycy z ISW.

07:54
28.04.2024

Rosjanie rezygnują z obchodów Dnia Zwycięstwa na terytoriach okupowanych

Narodowe Centrum Oporu Ukrainy (NRC) poinformowało, że Rosjanie podjęli decyzję o odwołaniu obchodów Dnia Zwycięstwa na terytoriach czasowo okupowanych Ukrainy

Ruch oporu stwierdził, że rosyjskie władze okupacyjne podjęły tę decyzję prawdopodobnie w obawie przed „prowokacjami”.

07:36
28.04.2024

Rosja przenosi systemy obrony powietrznej do historycznej części Mariupola

Siły rosyjskie przeniosły amunicję i systemy obrony powietrznej do historycznej części tymczasowo okupowanego Mariupola-poinformował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko

„Historyczna część miasta istniała przed okupacją rosyjską. Teraz jest głównym miejscem składowania i rozmieszczania. Tu ukrywa się amunicję, tu ukrywa się systemy obrony powietrznej. Taki jest ich stosunek do historii” – napisał Andruszczenko. .

07:26
28.04.2024

Sztab Generalny informuje o ostatnich stratach Rosjan

Ostatniej doby w walkach zginęło ponad 100 rosyjskich żołnierzy.

Sztab Generalny

07:21
28.04.2024

Japonia dołącza do koalicji na rzecz powrotu ukraińskich dzieci

11 kwietnia na posiedzeniu międzynarodowej koalicji Ukraina przedstawiła konkretne środki mające na celu powrót dzieci nielegalnie deportowanych i przymusowo przesiedlonych przez Rosję.

07:07
28.04.2024

Eksplozje w Mikołajowie

W niedzielę rano Rosjanie zaatakowali Mikołajów dronami. Ostrzał spowodował pożar w obiekcie rekreacyjnym, nie ma ofiar.

06:51
28.04.2024

Dwa rosyjskie okręty na Morzu Śródziemnym

Rosyjska marynarka wojenna ma dwa okręty pełniące służbę bojową na Morzu Śródziemnym, z których jeden to lotniskowiec rakiet manewrujących Kalibr z łączną salwą do 16 rakiet, poinformowały w niedzielę rano Siły Morskie Sił Zbrojnych Ukrainy na kanale Telegram.

06:44
28.04.2024

Konsulat Generalny Ukrainy w Toronto wysyła generatory do Charkowa

„Toronto wysyła nową partię generatorów dla mieszkańców obwodu charkowskiego. Minęło już kilka tygodni od wysłania naszej pierwszej partii. W tym czasie Konsulat Generalny wraz z partnerami przygotował nowe generatory. Dziś dotarła do nas kolejna partia sprzętu, która będzie wysłana tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – do Charkowa” – napisał konsul generalny Ukrainy w Toronto Ołeh Nikołenko.

Od 22 marca Rosja wznowiła masowe ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Rakiety i drony uderzyły w uszkodzone elektrownie cieplne, elektrownię wodną Dnipro (DniproHES) i podstacje wysokiego napięcia.

06:30
27.04.2024

Gen. Syrski: Sytuacja na froncie się pogarsza

Podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (tzw. format Ramstein) głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski powiedział, że poinformował członków koalicji o pogarszającej się sytuacji na froncie i koncentracji rosyjskich ataków na cele energetyczne.

06:25
27.04.2024

Rosja twierdzi, że udaremniła atak ukraińskich dronów w obwodzie briańskim

Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że w sobotę późnym wieczorem "udaremniono podjętą przez reżim kijowski próbę ataku terrorystycznego przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego na cele na terytorium Federacji Rosyjskiej".

Trzy ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne zostały zniszczone przez systemy obrony powietrznej  nad terytorium obwodu briańskiego.

06:22
27.04.2024

Forbes: Ukraina zamieniła samolot sportowy w drona uderzeniowego dalekiego zasięgu

06:19
27.04.2024

Sąd w Moskwie aresztował producenta Reutersa

Sąd w Moskwie aresztował do 27 czerwca producenta Reutersa Konstantina Gabowa.

Zdaniem sądu Gabow brał udział w przygotowaniu materiałów zdjęciowych i wideo do publikacji na kanale YouTube współpracowników Aleksieja Nawalnego. Sąd twierdzi, że kanał ten publikuje materiały Fundacji Antykorupcyjnej (FBK), uznanej za zagranicznego agenta i organizację ekstremistyczną, której działalność jest w Rosji zakazana.

06:13
27.04.2024

Były brytyjski sekretarz obrony twierdzi, że niemiecki kanclerz „nie miał racji” co do obecności wojsk na Ukrainie

Ben Wallace skrytykował kanclerza Niemiec Olafa Scholza za sugestie, że wojska brytyjskie i francuskie stacjonują na Ukrainie w celu programowania rakiet manewrujących.

Scholz od miesięcy uzasadnia odmowę wysłania na Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu Taurus twierdząc, że ich programowanie będzie wymagało obecności na miejscu żołnierzy niemieckich. Zasugerował, że żołnierze brytyjscy i francuscy byli na Ukrainie, aby pomóc przy rakietach Storm Shadow i Scalp.

- Scholz się myli —  powiedział Ben Wallace  w rozmowie z agencją dpa. - Nie potrafię powiedzieć, jak zaprogramowane są Storm Shadow i Scalp, ale nie ma potrzeby, by programiści stali na   lotnisku na Ukrainie.

06:08
27.04.2024

Zełenski ocenił możliwości obronne Ukrainy

Według portalu Politico w grudniu ubiegłego roku podczas spotkania ze spikerem Izby Reprezentantów USA Mike'em Johnsonem, prezydent Zełenski powiedział, że bez pomocy USA Ukraina może utrzymać się do „marca lub kwietnia”.

06:00
27.04.2024

Relacja z sobotnich wydarzeń na Ukrainie:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 794