04:37
30.04.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 797
00:13
30.04.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana,

00:01
30.04.2024

Prezydent i premier Litwy są gotowi pomóc Ukrainie w sprowadzeniu mężczyzn w wieku poborowym

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda i premier Ingrida Šimonytė uważają, że Wilno powinno pomóc Ukrainie w sprowadzeniu jej obywateli podlegających mobilizacji, którzy mieszkają za granicą.

Nausėda uważa, że Ukraina powinna posiadać środki i narzędzia, aby „zobowiązać  młodych mężczyzn do służby ojczyźnie”.  - Musimy współpracować z Ukrainą pod każdym względem – podkreślił.

Šimonytė jest przekonana, że Litwa może podjąć pewne kroki, aby pomóc Ukrainie w sprowadzeniu mężczyzn w wieku poborowym. - Prawdopodobnie moglibyśmy poszukać sposobów, aby mieć pewność, że dana osoba dopełniła obowiązku mobilizacyjnego lub jest z niego zwolniona, gdy będziemy rozważać przedłużenie zezwolenia na pobyt czasowy – stwierdziła premier.

23:45
30.04.2024

Koreański pocisk spadł na Charków. Dowód na łamanie sankcji

W 32-stronicowym raporcie eksperci ONZ stwierdzili, że "szczątki odzyskane z pocisku, który wylądował w Charkowie na Ukrainie 2 stycznia 2024 r., pochodzą z pocisku serii Hwasong-11 KRLD" i naruszają embargo na broń nałożone na Koreę Północną.

Czytaj więcej

Eksperci ONZ: Na Charków spadła rakieta Kim Dzong Una
23:21
30.04.2024

Rosjanie zamierzają sprzedać skonfiskowane nieruchomości na terenach okupowanych

Na terenach okupowanych czasowo Rosjanie wciąż przywłaszczają sobie do dalszej sprzedaży mieszkania i domy mieszkańców, którzy opuścili te tereny.

„Na terenach czasowo okupowanych utworzono rejestr  opuszczonych przez właścicieli obiektów nieruchomości. Wcześniej skonfiskowane llokale mieszkalne przekazano wysiedlonym rosyjskim żołnierzom lub urzędnikom władz okupacyjnych,  teraz okupanci zdecydowali się zarabiać na zasobach mieszkaniowych. Domy i mieszkania będą oferowane po preferencyjnych cenach kredytów hipotecznych” – napisał Iwan Fiodorow, szef zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

23:00
30.04.2024

Stuletnia staruszka pokonała 10 km, aby dostać się na ziemie pod kontrolą Ukrainy

Policja nie podaje, gdzie dokładnie znaleziono staruszkę, ale udało się jej przekroczyć linię frontu i dotrzeć na terytorium kontrolowane przez Ukrainę.

Czytaj więcej

Niemal stuletnia Ukrainka pieszo uciekała przed Rosjanami. Pokonała 10 kilometrów
22:41
29.04.2024

Rosyjski polityk nielegalnie adoptował i porzucił dziecko z Ukrainy

W listopadzie 2023 roku pojawiła się informacja, że Mironow, zagorzały sojusznik  Putina, wraz z żoną Inną Warłamową adoptowali dziewczynkę zabraną z domu dziecka w Chersoniu, gdy miasto znajdowało się pod okupacją rosyjską.

Czytaj więcej

Rosyjski polityk z żoną nielegalnie adoptowali dzieci z Ukrainy. Jedno porzucili
22:14
29.04.2024

Księżna Edynburga Zofia Helena przybyła do Kijowa

To pierwsza wizyta brytyjskiego członka rodziny królewskiej na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji w 2014 roku.

21:53
29.04.2024

Trzecia runda negocjacji z USA w sprawie zawarcia dwustronnej umowy o bezpieczeństwie

Na polecenie Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego szef Biura Głowy Państwa Andrij Jermak przeprowadził trzecią rundę negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w ramach przygotowań do zawarcia dwustronnej umowy o bezpieczeństwie – poinformowała służba prasowa Ukrainy. 

„Porozumienie nie tylko po raz kolejny potwierdzi przywództwo Stanów Zjednoczonych we wsparciu militarnym i bezpieczeństwa Ukrainy, ale także bezpośrednio przyczyni się do zbliżającego się zwycięstwa nad rosyjskim agresorem i stworzy solidne podstawy długoterminowej współpracy między Ukrainą a Stanów Zjednoczonych we wzmacnianiu zdolności obronnych naszego państwa” – powiedział Jermak.

21:31
29.04.2024

W styczniowym ataku na Charków Rosja użyła rakiety Korei Północnej

 Szczątki pocisku, który wylądował w Charkowie2 stycznia, pochodziły z północnokoreańskiego pocisku balistycznego serii Hwasong-11, poinformowali obserwatorzy  ONZ przed komisją Rady Bezpieczeństwa.

USA i inne kraje oskarżają Koreę Północną o przekazywanie Rosji broni do użycia przeciwko Ukrainie. Zarówno Moskwa, jak i Pjongjang zaprzeczają oskarżeniom, ale w zeszłym roku postanowiły zgodnie pogłębić wojskową współpracę.

21:12
29.04.2024

Były oficer Bundeswehry szpiegował dla Rosji

Thomas H. zeznał, że powodem prośby o kontakt była obawa związana z eskalacją wojny z Ukrainą. W związku z debatą na temat dostaw systemów broni ciężkiej dostrzegł niebezpieczeństwo, że Niemcy zostaną uznane za stronę wojny.

Czytaj więcej

Rosyjski szpieg w szeregach Bundeswehry. Były oficer przyznał się do winy
20:48
29.04.2024

W połowie maja spotkanie Komitetu Wojskowego NATO

Komitet Wojskowy NATO na szczeblu Szefów Obrony Sojuszu i Ukrainy spotka się 16 maja  w Brukseli. Posiedzeniu, w którym wezmą udział Szefowie Obrony Sojuszu oraz ich odpowiednik z Ukrainy, będzie przewodniczył admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego.

Podczas pierwszej sesji Szefowie Obrony spotkają się w formacie Rady NATO-Ukraina, aby omówić  sytuację na froncie  oraz dalsze wsparcie NATO  dla Ukrainy.

20:27
29.04.2024

Michel: Wojna ożywiła plany rozszerzenia UE

W związku z wojną rozpoczętą przez Rosję przeciwko Ukrainie pojawił się nowy impuls, ożywienie strategii rozszerzenia — powiedział przewodniczący Rady Europejskiej. 

Charles Michel wypowiadał się przed przypadającą w środę 20 rocznicę rozszerzenia UE. 1 maja 2004 roku do Unii przystąpiło osiem państw Europy Środkowej i Wschodniej – Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry, a także Cypr i Malta.

20:08
29.04.2024

Niemcy przygotowują kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy

Obejmuje między innymi transportery opancerzone i  amunicję do systemów obrony powietrznej.

19:47
29.04.2024

Skutki rosyjskiego ataku na Odessę coraz poważniejsze

Z ostatnich informacji wynika, że rakietowy atak na Odessę w poniedziałek po południu spowodował śmierć 4 osób.

Rannych zostało 28 osób, w tym dwoje dzieci i kobieta w ciąży. Cztery osoby walczą o życie.

19:26
29.04.2024

Oddziały Czeczenów blisko granicy z Ukrainą

Według wiceprzewodniczącego Rady Obwodu Sumskiego i dowódcy kompanii obrony terytorialnej, Wołodymyra Bicaka, cztery bataliony czeczeńskie skupiają się 150–200 kilometrów od granicy z obwodem sumskim.

Czytaj więcej

Czeczeni u wrót obwodu sumskiego. Rosja przygotowuje się do majowej ofensywy?
19:07
29.04.2024

Rośnie liczba rannych w ataku na Odessę

Rosyjski atak rakietowy na Odessę spowodował obrażenia u co najmniej 17 osób.

18:46
29.04.2024

Atak na Odessę spowodował śmierć dwóch osób

Gubernator Odessy Ołeh Kiper poinformował, że w wyniku dzisiejszego popołudniowego ataku rakietowego zginęły dwie osoby i pies.

Dodał, że kolejnych osiem osób odniosło obrażenia „różnego stopnia ciężkości”, w tym 12-letni chłopiec. Ofiarom udzielana jest pomoc medyczna.

18:15
29.04.2024

Rosjanie uderzyli w Odeską Akademię Prawa

Według wstępnych informacji rannych jest 7 osób.

17:49
29.04.2024

Ukrainka w Izbie Reprezentantów. Jak głosowała?

Po napaści Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku podczas konferencji prasowej Spartz nazwała inwazję „ludobójstwem”. Opisała zamachy bombowe, których świadkami byli jej babcia i przyjaciele na Ukrainie.

Czytaj więcej

Ukrainka w Izbie Reprezentantów USA. Czy poparła pomoc dla Ukrainy?
17:30
29.04.2024

Rosja wróci do kłamstwa katyńskiego?

Były prokurator generalny Rosji Jurij Skuratow twierdzi, że w sprawie Katynia "nie wszystko jest takie proste".

Czytaj więcej

Rosja znów będzie głosić kłamstwo katyńskie? Wypowiedź prokuratora
17:17
29.04.2024

Zełenski: Pomoc dociera, ale za wolno

Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że na Ukrainę zaczyna docierać niezbędna amerykańska pomoc w małych ilościach i że proces ten musi przebiegać szybciej, ponieważ nacierające siły rosyjskie próbują to wykorzystać.

Na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie wraz z wizytującym szefem NATO Jensem Stoltenbergiem ukraiński prezydent powiedział, że sytuacja na polu walki jest bezpośrednio uzależniona od szybkości dostaw amunicji na Ukrainę.

16:49
29.04.2024

"Financial Times": Rosja "zmiękcza" pole bitwy przed majową ofensywą

Źródła, na których opiera się FT, podają, że Rosja zaplanowała na koniec maja ofensywę, a przed ta operacją  przeprowadza ataki rakietowe na Charków i inne strategicznie ważne miasta, „zmiękczając pole bitwy”.

Niemiecki „Bild”z kolei, cytując anonimowe źródło  z Sił Zbrojnych Ukrainy, że obawiają się one uderzenia Rosji na Charków siłą 20-40 tys. żołnierzy.

16:27
29.04.2024

Stoltenberg obiecuje przyspieszenie dostaw pomocy dla Ukrainy

Sekretarz generalny NATO obiecał, że członkowie przyspieszą napływ pomocy wojskowej na Ukrainę, stwierdzając, że sojusz „nie dostarczył tego, co obiecywaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy”.

Przemawiając dziś rano w pociągu do Kijowa, Stoltenberg odnotował niedawne przyjęcie ogromnego pakietu pomocy USA dla Kijowa i  mniejsze ze strony Wielkiej Brytanii. Powiedział także, że Niemcy zgodziły się dostarczyć Ukrainie kolejny system obrony powietrznej, podczas gdy Holandia również zwiększyła swoją pomoc. Stwierdził, że „przed nami nowe zobowiązania”.

15:54
29.04.2024

Polscy parlamentarzyści z wizytą na Ukrainie

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu, Rady Najwyższej, Rusłan Stefańczuk, poinformował, że spotkał się z przedstawicielami polskiego Sejmu u Senatu, którzy przybyli na Ukrainę z roboczą wizytą. Według Stefańczuka, rozmowy dotyczyły m.in. pomocy dla Ukrainy oraz drogi Kijowa do członkostwa w UE i NATO.

15:38
29.04.2024

Eksplozja miny w obwodzie sumskim

Kilka osób zostało rannych w wyniku wybuchu miny w obwodzie sumskim - podał portal Suspiłne. Według tego źródła, do zdarzenia doszło przy granicy z Rosją, a liczba poszkodowanych jest ustalana.

15:17
29.04.2024

Estoński wywiad: Rosjanie nie zdążą zająć Czasiw Jaru do 9 maja  

Strona ukraińska podawała, że celem rosyjskich władz jest zajęcia miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim do 9 maja - by Kreml mógł ogłosić sukces na Dzień Zwycięstwa. Zdaniem ppłk. Toomasa Väliego, zastępcy szefa wydziału operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Obronnych Estonii, wojska rosyjskie nie będą w stanie zająć miasta w tym okresie. Väli ocenił, że tempo postępów Rosjan jest zbyt wolne oraz przypomniał, że walka w warunkach miejskich jest bardzo trudna, a zdobycie Awdijiwki czy Bachmutu zajęło Rosjanom miesiące.

14:58
29.04.2024

Jens Stoltenberg w Kijowie: Dostarczenie baterii Patriot Ukrainie jest priorytetem NATO

Stoltenberg mówił też, że ważne jest naprawianie zestawów obrony przeciwlotniczej, którymi Ukraina już dysponuje. Mówił też, że Ukraina potrzebuje nie tylko zestawów Patriot, ale też innych systemów, np. NASAMS.

14:21
29.04.2024

Czy Rosjanie mogą otworzyć drugi front na Ukrainie?

Pojawiają się pytania czy Ukraina może ponownie zostać zaatakowana z północy.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Drugi front czy manewr Putina odwracający uwagę Ukraińców?
14:11
29.04.2024

Jens Stoltenberg z niespodziewaną wizytą w Kijowie

Na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski ogłosił, że NATO może stworzyć specjalny Fundusz wsparcie obronności Ukrainy w wysokości 100 mld euro. Takie środki mogłyby być przekazane Ukrainie w ciągu pięciu lat.

13:26
29.04.2024

Zmarł mężczyzna ranny w ostrzale wsi Kizomys w rejonie biłozerskim

Jak informuje szef chersońskiej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin ciężko ranny w ostrzale wsi 60-latek zmarł, gdy był transportowany do szpitala.

13:24
29.04.2024

Mark Rutte z poparciem Turcji przed wyborem nowego sekretarza generalnego NATO - podają holenderskie media

Rutte musi jeszcze przekonać do siebie rządy Słowacji, Węgier i Rumunii.

Czytaj więcej

Turcja poparła kandydata na sekretarza generalnego NATO. To przesądza sprawę?
13:16
29.04.2024

Rosja o ukraińskich dronach

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w ciągu ostatniej doby rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły 22 ukraińskie drony.

12:56
29.04.2024

Dwóch rosyjskich policjantów zginęło, a czterech innych odniosło rany w ataku na tymczasowy posterunek na Kaukazie (WIDEO)

W ataku zginęło również pięciu napastników. Do zdarzenia doszło w Republice Karaczajo-Czerkiesji. Ministerstwo spraw wewnętrznych Rosji poinformowało, że oddział policji drogowej został zaatakowany w niedzielę tuż przed północą. Funkcjonariusze pełnili służbę we wsi Mara-Ayagy w górzystej republice zamieszkanej przez większość muzułmańską. Napastnicy rzucili w stronę policjantów ładunek wybuchowy i otworzyli ogień z broni automatycznej. Komitet Śledczy Rosji podał, że domniemani sprawcy w zeszłym tygodniu brali także udział w ataku na inną jednostkę policji.

12:55
29.04.2024

Eksplozje w obwodzie połtawskim w czasie alarmu powietrznego

Informację o eksplozjach podał Filip Pronin, gubernator obwodu. Eksplozje miały rozlec się w rejonie myrhorodzkim.

12:43
29.04.2024

Rosjanie twierdzą, że zajęli wieś Semenowka w obwodzie donieckim

Semenowkę miały zająć jednostki Zgrupowania Wojsk „Centrum”. Rosjanie informują też o pokonaniu pododdziałów 68. Dywizji Piechoty, 23. i 115. Brygad Zmechanizowanych o 109. Brygady Obrony Terytorialnej oraz cudzoziemskich ochotników walczących po stronie Ukrainy. 

12:37
29.04.2024

Ministerstwo Obrony Rosji podaje nowe dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Ukraina miała stracić, według Rosjan, 593 ukraińskie samoloty, 270 śmigłowców, 23 609 dronów, 509 zestawów przeciwlotniczych, 15 880 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 275 wyrzutni rakiet, 9 209 zestawów artyleryjskich i moździerzy, a także 21 387 jednostek sprzętu specjalnego.

12:13
29.04.2024

Ukraiński wywiad twierdzi, że rośnie liczba dezerterów wśród rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie

Z informacji przekazywanych przez Główny Wydział Wywiadu Wojskowego Ukrainy wynika, że liczba dezerterów z jednostek podległych Południowemu Okręgowi Wojskowemu Sił Zbrojnych Ukrainy przekroczyła 18 tysięcy.

11:59
29.04.2024

Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie chersońskim

W ostrzale wsi Kizomys ranny został 60-letni mężczyzna.

11:45
29.04.2024

Ukraińska armia odparła pięć natarć Rosjan na lewym brzegu Dniepru

Dowództwo Operacyjne „Południe” podało, że Ukraińcy odparli też pięć natarć w rejonie miejscowości Orichiw.

11:17
29.04.2024

Wicepremier Ukrainy będzie przebywać z roboczą wizytą w Brukseli

Ołha Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy, minister ds. integracji euroatlantyckiej, weźmie udział w nieformalnym spotkaniu Rady ds. Ogólnych UE organizowanym w 20. rocznicę rozszerzenia UE m.in. o Polskę. Stefaniszyna będzie przebywać z roboczą wizytą w Brukseli w dniach 29-30 kwietnia.

10:44
29.04.2024

Banki z UE wpłaciły do budżetu Rosji czterokrotnie więcej niż przed wojną

O dotowaniu rosyjskiej wojny przez unijne banki napisał „Financial Times” (FT). Po napaści Rosji na pokojowego sąsiada większość zachodnich banków opuściła rynek kraju-agresora. Ale nie dla wszystkich instytucji rozpętana przez Kreml wojna okazała się wystarczającym powodem, by zrezygnować z okazji do ogromnych zysków, jakie otworzyły się przed bankami.

Czytaj więcej

Lista hańby. Największe banki UE wciąż wspierają rosyjską wojnę
10:41
29.04.2024

Kto pomaga dekownikom z Ukrainy?

Od początku inwazji Rosji, na Ukrainie zdemaskowano 450 grup przestępczych specjalizujących się w przemycie mężczyzn przez granicę - powiedział Andrij Demczenko, rzecznik prasowy Państwowej Służby Granicznej Ukrainy (DPSU). - Codziennie dochodzi do prób nielegalnego przekroczenia granicy. Najwięcej takich prób ma miejsce poza przejściami granicznymi na granicy z Mołdawią i Rumunią. Najwięcej sfałszowanych dokumentów odnotowuje się na granicy z Polską - poinformował.

10:38
29.04.2024

Rada miejska Winnicy przekazała 60 dronów FPV jednej z ukraińskich brygad

Rada miejska Winnicy obecnie wspiera ok. 30 jednostek wojskowych ukraińskiej armii.

10:24
29.04.2024

Rosyjskie grupy rozpoznawczo-sabotażowe są najaktywniejsze w obwodzie sumskim

Informacje takie przekazuje rzecznik prasowy Straży Granicznej Ukrainy, Andrij Demczenko. Z jego słów wynika, że rosyjskie grupy rozpoznawczo-sabotażowe pojawiają się też na granicach z Rosją obwodów czernihowskiego i charkowskiego.

10:12
29.04.2024

Pociąg-kuchnia działa w obwodzie charkowskim

W ciągu ostatniego miesiąca załoga specjalnego pociągu-kuchni ukraińskiego przedsiębiorstwa kolejowego Ukrzaliznycia przygotowała dla poszkodowanych mieszkańców obwodu charkowskiego 265 tys. porcji żywności, a od uruchomienia projektu - 350 tys. - podał ukraiński przewoźnik.

09:54
29.04.2024

Dziś przypada 106. rocznica utworzenia ukraińskiej Marynarki Wojennej

106 lat temu w bandera Ukraińskiej Republiki Ludowej została podniesiona na okrętach w Sewastopolu — przypomniał na antenie ukraińskiej telewizji Dmytro Pletenczuk, rzecznik ukraińskiej Marynarki Wojennej.

09:51
29.04.2024

USA kupiły 81 poradzieckich samolotów bojowych od Kazachstanu

Być może samoloty te mają być przekazane Ukrainie na części zamienne. Ukraina może je też wykorzystać jako wabiki na rosyjskie rakiety na płytach lotnisk.

Czytaj więcej

USA kupiły poradzieckie samoloty od sojusznika Rosji. Nie jest jasne dlaczego
09:23
29.04.2024

Rosjanie informują o ataku dronów na pozycje ukraińskiej armii w obwodzie donieckim

Rosyjskie Zgrupowanie Wojsk „Centrum” miało atakować Ukraińców w rejonie Semenowki przy użyciu dronów szturmowych. Z kolei Zgrupowanie Wojsk „Południe” miało zaatakować Ukraińców w rejonie wsi Spornowe. Obie wsie znajdują się w obwodzie donieckim.

09:20
29.04.2024

W ciągu doby trzy osoby zostały ranne w obwodzie donieckim

Informację przekazał szef donieckich władz obwodowych Wadym Fiłaszkin.

09:11
29.04.2024

Brak rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym

Według informacji ukraińskiej marynarki wojennej, żaden rosyjski okręt nie pełni dyżuru bojowego na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. Ukraińcy podali, że Rosjanie mają dwie jednostki na Morzu Śródziemnym, w tym jedną uzbrojoną w pociski manewrujące Kalibr.

ВМС ЗСУ

08:57
29.04.2024

Artyleryjski ostrzał Nikopolszczyzny

Wojska rosyjskie za pomocą ciężkiej artylerii ostrzelały rejon Nikopola, nie było ofiar wśród ludności cywilnej - podał szef administracji obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.

08:41
29.04.2024

Jedna osoba ranna w obwodzie zaporoskim

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie atakowały dziesięć miejscowości w obwodzie zaporoskim - przekazał szef obwodowej administracji wojskowej Iwan Fedorow. Według jego relacji, odnotowano jeden atak rakietowy, sześć uderzeń z powietrza, 118 dronów oraz 216 pocisków artyleryjskich. Otrzymano dwanaście zgłoszeń o uszkodzeniach domów i informacje o jednej osobie rannej.

08:25
29.04.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

W nocy i rano wojska rosyjskie sześciokrotnie ostrzelały tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podała miejscowa administracja zaznaczając, że odnotowano 41 eksplozji. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

08:09
29.04.2024

W nocy Rosjanie ostrzelali wieś w rejonie iziumskim obwodu charkowskiego

W wyniku ostrzału uszkodzony został budynek mieszkalny.

07:42
29.04.2024

Zakład przemysłowy uszkodzony w ataku rosyjskiego drona-kamikadze w obwodzie mikołajowskim

Informacje takie przekazuje administracja wojskowa obwodu mikołajowskiego.

07:36
29.04.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 19 miejscowości w obwodzie chersońskim

W ostrzale uszkodzonych zostało pięć budynków mieszkalnych — poinformował gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

07:14
29.04.2024

Nieoficjalnie: Nie ma dowodów, by Władimir Putin zlecił zabójstwo Aleksieja Nawalnego

Amerykański wywiad nie znalazł dowodów, by Putin bezpośrednio zlecił doprowadzenie do śmierci Nawalnego, ani by wiedział, kiedy Nawalny umrze.

Czytaj więcej

Wywiad USA: Władimir Putin raczej nie zlecił zabicia Aleksieja Nawalnego
06:48
29.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja straciła na Ukrainie ok. 467 470 żołnierzy, 7 285 czołgów, 14 007 pojazdów opancerzonych, 11 985 zestawów artyleryjskich, 1 051 wyrzutni rakiet, 778 zestawów przeciwlotniczych, 348 samolotów, 325 śmigłowców, 9 528 bezzałogowych statków powietrznych, 2 124 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 16 109 pojazdów (w tym cystern) i 1 974 jednostek sprzętu specjalnego.

06:15
29.04.2024

Ukraińskie oddziały utraciły sześć wiosek na Doniecczyźnie

Możliwe, że Rosjanie dokonali wyłomu we froncie na północy, w okolicach Kupiańska, zdobywając tam kolejną. W tym ostatnim przypadku brak jednak solidniejszych potwierdzeń którejkolwiek z walczących stron.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Najeźdźcy prą naprzód. Zachodni eksperci wieszczą im „znaczne sukcesy”
06:08
29.04.2024

Na ukraińskim froncie doszło do 131 potyczek w ciągu doby

Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby jeden atak rakietowy, 82 ataki powietrzne oraz 108 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich i terenów zabudowanych — informuje ukraiński Sztab Generalny.

05:33
29.04.2024

Szefowa MSZ Łotwy, Baiba Braže, odwiedziła jedną z ukraińskich elektrowni uszkodzoną w rosyjskim ataku

Braže wizytowała elektrownię wraz z wiceministrem energetyki Ukrainy, Mykołą Kolesnykiem, z którym rozmawiała m.in. o dalszej współpracy Ukrainy i Łotwy w sektorze energetycznym.

05:07
29.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 795 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:36
29.04.2024

Strażacy z obwodu rówieńskiego otrzymali wsparcie z Niemiec

Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy informuje o przekazaniu strażakom z obwodu rówieńskiego ciężarówki Mercedes Daimler Chrysler oraz sprzętu gaśniczego.

04:32
29.04.2024

Ukraińska piechota morska publikuje nagranie ze strącenia rosyjskiego drona rozpoznawczego

Dron Supercam miał prowadzić rozpoznanie pozycji ukraińskiej armii. Został strącony za pomocą zestawu Strieła-10. 

04:30
29.04.2024

Dowódca ukraińskiej armii publikuje nagranie ilustrujące dwa uderzenia powietrzne na zgrupowania Rosjan

Z wpisu gen. Ołeksandra Syrskiego wynika, że uderzenia miały miejsce na terenie obwodów donieckiego i zaporoskiego.

04:27
29.04.2024

W nocy ukraińskie Siły Powietrzne ostrzegały przed aktywnością rosyjskiego lotnictwa

Rosyjskie lotnictwo taktyczne było aktywne na wschodzie i południowym-wschodzie Ukrainy.

04:23
29.04.2024

Kanadyjscy żołnierze szkolą Ukraińców z oczyszczania terenu z materiałów wybuchowych

Od 2015 roku kanadyjska armia wyszkoliła ok. 40 tys. ukraińskich żołnierzy. Po rozpoczęciu pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę, szkolenie ukraińskich żołnierzy prowadzone przez Kanadyjczyków przeniosło się na poligony w Wielkiej Brytanii, Łotwie i Polsce.

04:21
29.04.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 795 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 795 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 795 dniu wojny

PAP

04:20
29.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 795