00:13
01.05.2024

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:10
01.05.2024

Syniehubow: Rosjanie atakują

Szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow powiedział, że w regionie Rosjanie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy odtwarzali zdolności bojowe swych jednostek m.in. poprzez rotację sił, a następnie zaczęli przeprowadzać operacje szturmowe np. na kierunku kupiańskim. Syniehubow zapewnił, że Ukraińcy monitorują ruchy rosyjskiego wojska na północy i na północnym wschodzie. Według niego, na kierunku Kupiańska jest ok. 100 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. z jednostek bojowych. - Jest zbyt wcześnie, aby mówić o otwarciu nowej linii frontu - zaznaczył Syniehubow.

23:58
01.05.2024

Walki w Donbasie

Sztab Generalny Ukrainy podał, że na kierunku bachmuckim w ciągu ostatniej doby siły ukraińskie odparły 24 ataki wojsk rosyjskich, w tym w rejonie miasta Czasiw Jar, które ma być głównym celem Rosjan w regionie. Ponad dziesięć osiedli znalazło się pod ostrzałem artyleryjskim i moździerzowym. Według ukraińskiego dowództwa, na kierunku Łymanu Ukraińcy odparli 16 rosyjskich szturmów, a na kierunku Awdijiwki - 23.

23:49
30.04.2024

Kolejne wybuchy w Odessie

Mer miasta informuje o ponownych eksplozjach w Odessie.

23:37
30.04.2024

Kryminalizacja społecznego protestu w Rosji

Według Kremla, za każdym działaniem społecznym ktoś stoi, "pociąga za sznurki" i "wyjmuje kasztany z ognia cudzymi rękoma".

Czytaj więcej

W Rosji wszystko będzie karalne. Nawet przynależność do nieistniejących organizacji
23:17
30.04.2024

Eksplozje w Odessie

Dziennikarz agencji Ukrinform donosi, że w Odessie słychać było wybuchy. Chwilę wcześniej w mieście ogłoszono alarm powietrzny.

22:58
30.04.2024

Aleksander Dugin do Tuckera Carlsona: Na Zachodzie człowiek już nie ma wyboru

Amerykański dziennikarz Tucker Carlson opublikował swoją rozmowę z Aleksandrem Duginem, rosyjskim filozofem, propagatorem idei imperium euroazjatyckiego ze stolicą w Moskwie, którego córka zginęła w zamachu.

Czytaj więcej

Tucker Carlson rozmawiał z „mózgiem Putina”. Filozofia imperializmu rosyjskiego idzie w świat
22:40
30.04.2024

Trump o wojnie Rosji z Ukrainą: Nie doszłoby do tego, gdybym rządził

Walczący o powrót do Białego Domu były prezydent USA Donald Trump w rozmowie z "Time" odniósł się do inwazji Rosji na Ukrainę. - Spójrzmy, co się stało, gdy (Joe Biden - red.) pozwolił Rosji zrobić to z Ukrainą. Za moich czasów nigdy by do tego nie doszło. A znałem Putina bardzo dobrze - oświadczył. - Biden bardzo źle radził sobie z Putinem. Putin nigdy nie powinien był wkraczać na Ukrainę - dodał.

22:20
30.04.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 58 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne regionu. Odnotowano 286 eksplozji, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

21:59
30.04.2024

Co z Ukraińcami uchylającymi się od poboru na Litwie?

Kęstutis Budrys, główny doradca prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy ds. bezpieczeństwa powiedział, że Litwa byłaby gotowa pomóc Ukrainie w kwestii powrotu do kraju mężczyzn w wieku poborowym. Jego zdaniem, by takie rozwiązanie było skuteczne, powinno zostać wprowadzone co najmniej na poziomie regionalnym. Budrys argumentował, że jeśli Litwa wprowadzi dla obywateli Ukrainy ograniczenia, których nie będzie w innych państwach, to Ukraińcy przeniosą się do sąsiedniego kraju.

21:38
30.04.2024

Śmierć cywilów w obwodzie donieckim

Powołując się na ukraińską prokuraturę portal Suspiłne podał, że we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby - 71-latek w rejonie kramatorskim i kobieta w rejonie pokrowskim.

21:18
30.04.2024

Zełenski: Ukraina potrzebuje szybszych dostaw

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że we wtorek doszło do szeregu spotkań poświęconych sprawom wojska - sytuacji na froncie i działań Sił Zbrojnych Ukrainy. - Był raport naczelnego dowódcy gen. Ołeksandra Syrskiego. Z ministrem obrony Rustemem Umerowem rozmawialiśmy o dostawach broni i komunikacji z partnerami. Potrzebujemy znacznego przyspieszenia dostaw, aby znacząco wzmocnić zdolności naszych żołnierzy - oświadczył Zełenski.

20:59
30.04.2024

Rosja wciąż ma narzędzie szantażu wobec UE

Unia Europejska importuje ogromne ilości produkowanych w Rosji nawozów sztucznych.

Czytaj więcej

„Nowy gaz” coraz mocniej uzależnia UE od Rosji. Mocne narzędzie szantażu
20:39
30.04.2024

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie jeden atak rakietowy, 29 uderzeń z powietrza oraz 109 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

20:18
30.04.2024

Rozejmu nie będzie?

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Ilja Jewłasz wyraził wątpliwość, by doszło do zawieszenia broni z okazji Wielkanocy Prawosławnej, która przypada 5 maja, czy z okazji letnich igrzysk olimpijskich. - Wojna będzie trwać. Myślę, że mimo wszystko, niestety, także w czasie igrzysk - zaznaczył. Przypomniał, że wojska rosyjskie przeprowadzały już ataki w święta, np. w Nowy Rok. Nadzieję na rozejm w wojnie Rosji z Ukrainą oraz konflikcie Izrael-Hamas wyraził prezydent Francji Emmanuel Macron, ponieważ organizatorem igrzysk jest Paryż.

19:57
30.04.2024

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło dwanaście uderzeń na obszary koncentracji wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo. Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w jedno miejsce koncentracji sił rosyjskich - brzmi komunikat.

19:38
30.04.2024

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

We wtorek wojska rosyjskie pięciokrotnie przeprowadziły artyleryjski ostrzał terenów Nikopolszczyzny - podał szef lokalnej administracji Serhij Łysak. Dodał, że odnotowano uszkodzenia kilku budynków, sklepu oraz linii energetycznych, nie było ofiar. W pozostałej części obwodu nie było ostrzału.

19:19
30.04.2024

Walki na Ukrainie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 96 starć bojowych.

Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach sumskim, charkowskim, czernihowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim.

Ukraińcy podali też, że Rosjanie nie rezygnują z prób wyparcia wojsk ukraińskich z przyczółków na lewym brzegu Dniepru (obwód chersoński). W tym rejonie w ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli przeprowadzić dwa zakończone niepowodzeniem ataki na ukraińskie pozycje w pobliżu wsi Krynki.

18:58
30.04.2024

Zełenski dziękuje Norwegii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych podziękował rządowi Norwegii za zwiększenie pomocy Ukrainie w tym roku o 600 mln dol. (2,4 mld zł). Dodał, że większość tych środków zostanie przeznaczona na wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej.

18:37
30.04.2024

Podejrzany o pomaganie ukraińskim dekownikom wydany Ukrainie

Mieszkaniec obwodu zaporoskiego, który jest podejrzany o bycie przywódcą grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym transportem Ukraińców uciekających za granicę przed mobilizacją, został w ramach ekstradycji przekazany ukraińskim organom ścigania przez Bułgarię. Według ukraińskiej prokuratury, grupa przestępcza liczyła osiem osób, a dekownicy z Ukrainy płacili od 2,5 do 6,5 tys. dolarów (10-26 tys. zł) za zorganizowanie im wyjazdu z kraju.

18:18
30.04.2024

Ukraina kupi drony

Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że ukraiński rząd przeznaczył dodatkowe 15,5 mld hrywien (1,58 mld zł) na zakup dronów. Wcześniej na 2024 r. na pozyskanie bezzałogowych statków powietrznych w ukraińskim budżecie przewidziano 43,3 mld hrywien (4,43 mld zł). Według Szmyhala, dzięki funduszom ukraińskie wojsko otrzyma 300 tys. dronów.

17:57
30.04.2024

Moskwa. Areszt dla podejrzanych o spalenie śmigłowca

Kilka dni temu wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) informował o zniszczeniu rosyjskiego śmigłowca wielozadaniowego Ka-32 na lotnisku Ostafiewo pod Moskwą. We wtorek moskiewski sąd aresztował pięciu oskarżonych o podpalenie maszyny. Wobec podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy do 27 czerwca. Rosyjskie media podają, że organizatorem akcji był mężczyzna zwerbowany przez ukraińskie służby specjalne, który zwerbował czterech Rosjan, oferując im pieniądze. Mieli oni podpalić śmigłowiec na lotnisku Ostafiewo, niszcząc go. Zatrzymanym postawiono zarzuty terroryzmu.

17:35
30.04.2024

Pojazdy dla ukraińskich żołnierzy

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że żołnierzom z ukraińskiej 3. Brygady przekazano 20 pojazdów typu pikap. Dodał, że od początku roku stolica Ukrainy przeznaczyła na 3. Brygadę 60 mln hrywien (6,14 mln zł), a na Siły Zbrojne Ukrainy - 6,5 mld hrywien (666 mln zł).

17:16
30.04.2024

Ułatwienia dla Ukraińców w Polsce dłużej

Rząd koalicji KO-TD-Lewica przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Czytaj więcej

Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
16:46
30.04.2024

74 proc. Ukraińców ma negatywny stosunek do obywateli Rosji, 33 proc. wobec Białorusinów

Według opublikowanych badań 74 proc. Ukraińców odnosi się negatywnie lub bardzo negatywnie do Rosjan. Natomiast w przypadku Białorusinów ten odsetek wynosi 33 proc. Pozytywny stosunek do Rosjan niepopierających wojny ma 53 proc. badanych. Natomiast w przypadku Białorusinów jest to 60 proc. - wynika z ogólnoukraińskiego badania „Reintegracja i spójność społeczna”.

16:32
30.04.2024

Dwa systemy rakiet Buk zostały zniszczone przy użyciu ukraińskich dronów

Jak poinformowało Dowództwo Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy trafiono dwa zestawy rakiet Buk. Operatorzy jednego z oddziałów podczas działań rozpoznawczych w kierunku Sum odkryli przeciwlotniczy kompleks rakietowy Buk. Cel został trafiony. Do ewakuacji uszkodzonego systemu przeciwlotniczego przybył kolejny „Buk”, w który operatorzy również uderzyli przy użyciu drona. Dlatego trafiono w dwa przeciwlotnicze systemy rakietowe Rosjan.

16:03
30.04.2024

Łotwa zatwierdziła dostawę nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy – poinformowała premier Łotwy Evika Silina

"Pakiet obejmuje działa przeciwlotnicze, taktyczne bezzałogowe systemy obserwacyjne oraz inne niezbędne zasoby materiałowe i techniczne dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Pomoże to poprawić zarówno obronę powietrzną, jak i zdolności wywiadowcze Ukrainy" - przekazała Silina w mediach społecznościowych. 

15:46
30.04.2024

Jak twierdzi rosyjskie Ministerstwo Obrony w ciągu minionej doby zestrzelono 6 rakiet ATACMS

Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że systemy obrony powietrznej zestrzeliły 10 ukraińskich dronów, 6 rakiet operacyjno-taktycznych ATACMS wyprodukowane w USA i dwie bomby Hammer wyprodukowane we Francji.

15:24
30.04.2024

Zastępca ministra obrony Białorusi Leonid Kasiński twierdzi, że Rosja nigdy nie wymagała wzięcia udziału w wojnie na Ukrainie od Białorusi

Informuje on że w przeciwieństwie do NATO, Rosja nie miesza swoich sojuszników w sprawy wojskowe. Twierdzi też, że „po rozpoczęciu specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę, którą toczą przeciw Ukrainie - red.) pojawiło się wiele spekulacji, że wojsko białoruskie rzekomo znajduje się na terytorium Ukrainy i bierze w niej udział". 

15:00
30.04.2024

67 proc. Ukraińców za autonomią Krymu po wyzwoleniu

Z badania przeprowadzonego przez Szkołę Analiz Politycznych Ukraińskiej Akademii Nauk wynika, że 47 proc. Ukraińców chce autonomii półwyspu krymskiego po wyzwoleniu w formie sprzed 2014 roku, kolejnych 20 proc. chce przyznania autonomii Tatarom Krymskim, 27 proc. uważa, że Krym powinien być obwodem jak wszystkie inne, a 5 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

14:16
30.04.2024

W Odessie operowano 5-latkę ranną w ataku rakietowym Rosji

Stan dziewczynki ma być „skrajnie poważny” - podaje pierwszy zastępca przewodniczącego odeskiej administracji obwodowej, Ołeksandr Charłow.

14:12
30.04.2024

Nad obwodem biełgorodzkim strącono kolejny ukraiński dron

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Dron strącony został ok. 14 czasu moskiewskiego. Wcześniej resort obrony Rosji informował o strąceniu drona ok. 12.

13:18
30.04.2024

Rosyjska waluta szybko traci na wartości

Jak wynika z danych handlowych moskiewskiej giełdy kurs wymiany euro do rubla (EUR/RUB) wzrósł o 0,85 proc. do 100,13 rubli. Dolar (USD/RUB) podrożał o 0,42 proc., do 93,38 rubli. Dzisiejsze duże osłabienie rubla wobec euro stanowi kontynuację trendu, który pojawił się dzień wcześniej na innej parze walutowej – USDRUB.

Czytaj więcej

Rubel szybko słabnie. To wielka zagadka
12:59
30.04.2024

29 kwietnia rosyjskie pociski znów spadły na Odessę na Ukrainie (WIDEO)

Zginęły cztery osoby, a 28 zostało rannych, m.in. dwoje dzieci i kobieta w ciąży. Wskutek poniedziałkowego ostrzału w płomieniach stanął budynek Międzynarodowego Uniwersytetu Humanitarnego w Odessie. Rosjanie uderzyli w portowe miasto przy użyciu rakiety balistycznej, która prawdopodobnie zawierała amunicję kasetową. Gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper zauważa, że ostrzelany został gęsto zaludniony obszar, popularne miejsce spacerów.

12:44
30.04.2024

Przywódca Białorusi nie wyklucza budowy drugiej elektrowni atomowej w swoim kraju

W czasie wizyty w obwodzie homelskim  Łukaszenko mówił, że druga w kraju elektrownia atomowa mogłaby powstać na wschód od Mohylewa.

12:22
30.04.2024

Nad obwodem biełgorodzkim zestrzelono ukraiński dron

Informacje takie podało Ministerstwo Obrony Rosji. Z jego komunikatu wynika, że dron został zestrzelony ok. 12 czasu moskiewskiego.

12:06
30.04.2024

Łotwa formuje pięć batalionów rezerwowych, a także m.in. batalion do walki radioelektronicznej

Łotewska telewizja podała, że dowódca łotewskiej armii, gen. Leonīds Kalniņš, podpisał już rozkaz w sprawie stworzenia trzech nowych batalionów — podaje łotewska telewizja państwowa.

Czytaj więcej

Sąsiad Rosji tworzy nowe jednostki wojskowe. Pierwsza powstanie już w czerwcu
11:28
30.04.2024

USA nie potwierdzają, Kazachstan zaprzecza. Amerykanie nie kupili 81 poradzieckich samolotów?

Kazachstan dementuje doniesienia, które obiegły media w poniedziałek.

Czytaj więcej

USA kupiły 81 poradzieckich samolotów? Pojawiły się wątpliwości
11:11
30.04.2024

Rosjanie ostrzelali silos zbożowy w obwodzie czernihowskim

O ostrzale poinformował Wiaczesław Czaus, gubernator obwodu czernihowskiego.

10:38
30.04.2024

Na obwód doniecki spadło w nocy 1 777 rosyjskich pocisków

Informacje takie podaje policja obwodu donieckiego.

10:31
30.04.2024

Dwie dzielnice Charkowa ostrzelane z zestawów przeciwlotniczych

W ataku zginęła jedna osoba a sześć zostało rannych — podaje gubernator obwodu, Ołeh Synehubow.

10:16
30.04.2024

Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o odparciu trzech rosyjskich ataków na lewym brzegu Dniepru

Ukraińcy mieli też odeprzeć siedem rosyjskich ataków na orichiwskim odcinku frontu.

10:13
30.04.2024

30 osób zginęło na Ukrainie uciekając przed wojną

Jak informuje agencja Reutera, nawet 30 osób mogło zginąć przekraczając granicę uciekając przed poborem do wojska. Spora cześć nich to osoby, które zginęły przy przekraczaniu rzeki Cisy na granicy Ukrainy z Rumunią.

Czytaj więcej

Ukraińcy giną uciekając przed wcieleniem do wojska. Głównie na jednej granicy
09:24
30.04.2024

Rano Rosjanie ostrzelali Chersoń

W ostrzale uszkodzony został budynek mieszkalny.

09:01
30.04.2024

Ukrainie latem grożą przerwy w dostawach prądu

Wołodymyr Kudrycki, prezes ukraińskiej spółki energetycznej Ukrenergo przyznał, że sytuacja ukraińskiego sektora energetycznego jest „bardzo trudna” i — w związku ze skalą zniszczeń obiektów energetycznych, w tym hydroelektrowni i elektrociepłowni — już po zakończeniu sezonu grzewczego, w maju i miesiącach letnich, na Ukrainie może dochodzić do przerw w dostawach prądu.

08:36
30.04.2024

W nocy na Krymie rozległy się eksplozje

Kanał „Krymskij Wieter” w serwisie Telegram informuje o ataku z użyciem dronów-kamikadze i rakiet ATACMS.

08:07
30.04.2024

Intensywny ostrzał artyleryjski kontrolowanej przez Ukraińców części obwodu ługańskiego

Informacje takie przekazuje administracja wojskowa obwodu ługańskiego. W ciągu doby Rosjanie mieli przeprowadzić 78 ostrzałów moździerzowych i artyleryjskich oraz 31 ataków dronów na ukraińskie pozycje.

08:00
30.04.2024

Ukraińcy: Rosjanie zaatakowali Odessę pociskiem Iskander z głowicą kasetową

Informacje takie przekazał Dmytro Pletenczuk, szef Centrum Komunikacji Strategicznej Dowództwa Operacyjnego „Południe”. Pletenczuk zaznaczył, że informacji tej nie można jeszcze potwierdzić na 100 procent, ale wszystko wskazuje, że Rosjanie użyli głowicy kasetowej do ataku na Odessę, w którym 29 kwietnia zginęło pięć osób.

07:33
30.04.2024

W ciągu doby w ostrzale obwodu donieckiego zginęła jedna osoba

Informacje takie podaje Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu donieckiego. Dwóch mieszkańców obwodu zostało rannych w rosyjskim ostrzale.

07:27
30.04.2024

Alarm rakietowy w obwodzie biełgorodzkim

Informację o alarmie przekazał gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. Chwilę później Gładkow poinformował o zniszczeniu celu powietrznego na podejściu do Biełgorodu.

07:07
30.04.2024

Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma rosyjskich okrętów

Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

06:56
30.04.2024

W ciągu doby na ukraińskim froncie doszło do 115 potyczek

Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby pięć ataków rakietowych, 47 ataków powietrznych, 90 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich żołnierzy i terenów zamieszkanych.

06:53
30.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 468 720 żołnierzy, 7 307 czołgów, 14 046 pojazdów opancerzonych, 12 011 zestawów artyleryjskich, 1 053 wyrzutnie rakiet, 779 zestawów przeciwlotniczych, 348 samolotów, 325 śmigłowców, 9 531 bezzałogowych statków powietrznych, 2 126 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 16 142 pojazdów (w tym cystern) i 1 977 jednostek sprzętu specjalnego.

06:03
30.04.2024

Księżna Zofia pierwszą członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej, która odwiedziła Ukrainę po wybuchu wojny

O wizycie księżnej Edynburga, żony najmłodszego brata króla Karola III, księcia Edwarda, poinformował Pałac Buckingham. Wizyta nie była wcześniej zapowiadana.

Czytaj więcej

Księżna Edynburga na ogarniętej wojną Ukrainie. Pierwsza taka wizyta
05:39
30.04.2024

Trwa zbiórka środków na zakup oprogramowania dla ukraińskiego wywiadu wojskowego

Oprogramowanie, które ma zostać zakupione, pomoże w zbieraniu i analizowaniu danych wywiadowczych — informuje Główny Wydział Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Na zakup oprogramowania potrzeba 20 mln hrywien a zbiórkę koordynuje ukraiński PrivatBank i jedna z organizacji charytatywnych.

05:10
30.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 796 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:35
30.04.2024

W nocy w okupowanym Symferopolu rozległy się eksplozje

Informacje takie przekazywać mieli lokalni mieszkańcy — podaje kanał ASTRA w serwisie Telegram.

04:33
30.04.2024

W obwodzie chmielnickim pięć samochodów terenowych przekazano jednostkom zwalczającym rosyjskie grupy rozpoznawczo-sabotażowe

Informacje o wsparciu w ten sposób ukraińskiej armii przekazał Serhij Tiurin, pierwszy zastępca szefa obwodowej administracji wojskowej. 

04:31
30.04.2024

Rosjanie ostrzelali Krasnohoriwkę

W wyniku ostrzelania miejscowości w obwodzie donieckim rannych zostało dwóch mężczyzn w wieku 60 i 68 lat. Obaj zostali hospitalizowani.

04:28
30.04.2024

W Chersoniu uszkodzonych lub zniszczonych przez Rosjan zostało 86 proc. placówek edukacyjnych

Informacje takie przekazał szef miejskiej administracji Chersonia, Roman Mroczko. Z jego komunikatu wynikało, że w momencie rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w Chersoniu działało 151 placówek edukacyjnych — szkół, przedszkoli i szkół zawodowych. Do dziś uszkodzonych lub zniszczonych zostało 86 proc. z nich. Rosjanie całkowicie zniszczyli dwie szkoły i dwa przedszkola, a 26 placówek edukacyjnych zostało poważnie uszkodzonych.

04:26
30.04.2024

Ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych podało, że rosyjskie lotnictwo taktyczne jest aktywne w rejonie Morza Azowskiego

Z komunikatu wynika, że zagrożone atakiem rakietowym z powietrza są tereny frontowe.

04:25
30.04.2024

Przez ok. 40 minut w nocy w obwodzie biełgorodzkim obowiązywał alarm rakietowy

Alarm dotyczył zarówno Biełgorodu, stolicy obwodu, jak i jego przedmieść.

04:24
30.04.2024

W nocy przez 40 minut zawieszony był ruch pojazdów na Moście Krymskim

Informacje takie przekazuje kanał w serwisie Telegram monitorujący sytuację w rejonie przeprawy.

04:20
30.04.2024

Były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) USA skazany na 21 lat więzienia za próbę przekazania tajnych informacji Rosji

O wyroku poinformował Departament Sprawiedliwości USA. Jareh Sebastian Dalk — jak wynika z komunikatu — przyznał się do winy i został skazany na "262 miesiące więzienia za próbę szpiegostwa". Dalk pracował dla NSA w 2022 roku. Był odpowiedzialny za bezpieczeństwo systemów informatycznych. We wrześniu 2022 roku wysłał wyciągi z tajnych dokumentów e-mailem osobie, którą wziął za pracownika rosyjskiego wywiadu. W rzeczywistości osoba, z która się kontaktował, była działającym pod przykrywką agentem FBI.

04:18
30.04.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 796 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 796 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 796 dniu wojny

PAP

04:17
30.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 796