Księżna Edynburga na ogarniętej wojną Ukrainie. Pierwsza taka wizyta

Księżna Edynburga Zofia (z domu Rhys-Jones) odwiedziła Ukrainę i spotkała się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz jego małżonką, Ołeną. Była to pierwsza wizyta członka brytyjskiej rodziny królewskiej na Ukrainie od momentu wybuchu pełnowymiarowej wojny z Rosją.

Publikacja: 30.04.2024 06:00

Księżna Zofia w Buczy

Księżna Zofia w Buczy

Foto: AFP

O wizycie księżnej Edynburga, żony najmłodszego brata króla Karola III, księcia Edwarda, poinformował Pałac Buckingham. Wizyta nie była wcześniej zapowiadana.

Brytyjska księżna spotkała się na Ukrainie z ofiarami przemocy seksualnej

Księżna Zofia przybyła na Ukrainę reprezentując brytyjski MSZ, by okazać solidarność z ofiarami wojny oraz w związku ze swoją aktywnością na rzecz wspierania osób, które padły ofiarą przemocy seksualnej w czasie konfliktu zbrojnego - głosi oświadczenie Pałacu Buckingham.

- Jest prawdą, że kobiety i dziewczęta płacą najwyższą cenę, jeśli chodzi o sposób, w który są doświadczane (konfliktem), sposób, w który mogą być wykorzystane jako broń na wojnie — mówiła księżna w czasie wizyty.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Drugi front czy manewr Putina odwracający uwagę Ukraińców?

- Gwałt jest wykorzystywany jako sposób na poniżenie, zdegradowanie i zniszczenie i musimy zrobić więcej, aby do tego nie dopuszczać - dodała.

Brytyjski MSZ podał, że księżna Zofia oddała hołd zamordowanym w Buczy, miasteczku w pobliżu Kijowa, w którym rosyjscy żołnierze mieli dopuszczać się zbrodni wojennych, w tym egzekucji i gwałtów.

Księżna spotkała się też z ofiarami przemocy seksualnej i tortur ze strony Rosjan — podał brytyjski MSZ. Żona księcia Edwarda spotkała się też z dziećmi, które powróciły na Ukrainę po tym, jak nielegalnie wywieziono je do Rosji.

Księżna Zofia na Ukrainie: Wielu Ukraińców znalazło nowy dom w Wielkiej Brytanii, ale chcieliby wrócić

- Spotkałam wielu wspaniałych Ukraińców... w Wielkiej Brytanii, którzy znaleźli tam dom. Ich serca pozostają tutaj (na Ukrainie) - dodała.

- Chcieliby wrócić pewnego dnia do domu i miejmy nadzieję, że to się stanie — podsumowała.

Wielka Brytania jest jednym z najaktywniejszych na Zachodzie sojuszników Ukrainy. Dotychczas Londyn przekazał Ukrainie ponad 4,7 mld funtów w ramach wsparcia niewojskowego. Wielka Brytania jest też ważnym dostawcą uzbrojenia dla ukraińskiej armii, której przekazała m.in. swoje czołgi podstawowe, Challenger II czy rakiety dalekiego zasięgu Storm Shadow.

W przeszłości księżna Zofia odwiedzała inne miejsca, w których toczyły się konflikty zbrojne — m.in. Kosowo, Sierra Leone, Sudan Południowy i DR Konga oraz Kolumbię. Wszędzie tam spotykała się z ofiarami przemocy seksualnej.O wizycie księżnej Edynburga, żony najmłodszego brata króla Karola III, księcia Edwarda, poinformował Pałac Buckingham. Wizyta nie była wcześniej zapowiadana.

Brytyjska księżna spotkała się na Ukrainie z ofiarami przemocy seksualnej

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał Izraelowi wstrzymanie ofensywy w Rafah
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski w Charkowie. Odwiedził zniszczoną przez Rosjan drukarnię
Konflikty zbrojne
Bloomberg: Węgry chcą na redefiniować swój status w NATO, aby nie wspierać Ukrainy
Konflikty zbrojne
Czy samoloty F-16 odmienią bieg wojny? Polski generał: Nie ma cudownej broni
Konflikty zbrojne
Ukraiński atak na Krym. Znaczne straty w sprzęcie. Dwie osoby nie żyją
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy