23:55
27.04.2024

Kończymy relację

Najnowsze informacje z Ukrainy już w niedzielę rano.

23:43
27.04.2024

Regiony przyfrontowe mogą otrzymać „zdecentralizowane” źródła energii elektrycznej 

Właściwe ministerstwa pracują nad dostawami tak zwanych zdecentralizowanych źródeł energii elektrycznej do regionów pierwszej linii frontu — poinformował premier Denys Szmyhal.

„Decentralizacja systemu elektroenergetycznego to jeden z najskuteczniejszych sposobów zmniejszenia jego podatności na rosyjskie rakiety i drony” – powiedział premier.

Podkreślił, że trzeba zachować świadomość i odpowiedzialnie zużywać energię elektryczną, ponieważ mimo zwiększonej ochrony obiektów energetycznych część ataków Rosjan wciąż dociera do celu.

Premier powiedział, że Ukraina porozumiała się z partnerami międzynarodowymi w sprawie udzielenia pomocy sektorowi energetycznemu i taka pomoc już dociera.

23:21
27.04.2024

Miedwiediew grozi, że Rosja może przejąć prywatne aktywa USA

Rosja może przejąć aktywa i majątek obywateli amerykańskich przetrzymywanych w Rosji, jeśli Waszyngton skonfiskuje rosyjskie aktywa suwerenne - zagroził  wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.

22:49
27.04.2024

Wielka Brytania udostępniła materiał filmowy z linii produkcyjnej Storm Shadow

Brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps udostępnił materiał filmowy przedstawiający produkcję brytyjskich rakiet Storm Shadow.

Pociski manewrujące dalekiego zasięgu znalazły się wśród pomocy wysłanej na Ukrainę przez Wielką Brytanię i zostały użyte do uderzenia w głąb terytorium kontrolowanego przez Rosję.

Na początku tygodnia Wielka Brytania oświadczyła, że ​​skieruje na Ukrainę jeszcze więcej Storm Shadow. Pociski mają oficjalny zasięg przekraczający 255 mil, chociaż niektórzy eksperci sugerują, że mogą dotrzeć dalej.

Shapps powiedział, że rakiety są również produkowane w celu uzupełnienia brytyjskich zapasów w celu „walki z przyszłymi wojnami”.

22:21
27.04.2024

Rosyjskie media: Rafineria ropy naftowej w Kraju Krasnodarskim „częściowo zawiesza” działalność po ataku dronów.

 Rosyjska rafineria ropy naftowej w Słowiańsku nad Kubaniem w Kraju Krasnodarskim częściowo zawiesiła działalność po prawdopodobnym ataku ukraińskiego drona – podała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.

21:52
27.04.2024

Zełenski dziękuje Australii za nowy pakiet pomocowy

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował Australii za nowy pakiet pomocy wojskowej, w szczególności za wzmocnienie obrony powietrznej.

„Chcę podziękować Australii za ogłoszony nowy pakiet wsparcia dla naszego kraju i narodu. To wsparcie wojskowe wzmocni naszą obronę powietrzną, a także drony i sprzęt wojskowy. Dziękuję!" – powiedział Zełenski.

Podkreślił także, że przygotowywana jest nowa komunikacja z innymi partnerami Ukrainy: zarówno jutro, jak i w nowym tygodniu będzie aktywna. Zełenski jest przekonany, że każdy dzień powinien wzmacniać państwo i każdego dnia należy wzmacniać pozycje Ukrainy.

21:23
27.04.2024

Politico: Zełenski powiedział Johnsonowi, że Ukraina może utrzymać się do „marca lub kwietnia” bez pomocy USA

Portal Politico napisał, że kiedy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Mikiem Johnsonem w grudniu ubiegłego roku, podał mu termin, do jakiego Ukraina może wytrzymać bez wsparcia Waszyngtonu.

20:55
27.04.2024

Zełenski: rosyjski atak wymierzony był w obiekt energetyczny kluczowy dla dostaw energii do UE

Wołodymyr Zełenski powiedział, że dzisiejszy poranny rosyjski atak na ukraiński sektor energetyczny był wymierzony w instalacje gazowe ważne dla dostaw do Unii Europejskiej.

Głównym celem był sektor energetyczny, różne obiekty w branży, zarówno obiekty przesyłowe energii elektrycznej, jak i gazu” – powiedział w swoim wieczornym przemówieniu wideo.

„W szczególności te instalacje gazowe, które są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej”.

20:19
27.04.2024

W rosyjskich atakach na obwód nikopolski ranne zostały dwie kobiety

Jak poinformował gubernator Siergiej Łysak, w rosyjskich atakach na obwód nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim, które miały miejsce 27 kwietnia, ranne zostały dwie kobiety w wieku 88 i 40 lat.

19:49
27.04.2024

Ukraińskie wojsko o czołgach Abrams

Czytaj więcej

Ukraińskie wojsko dementuje doniesienia mediów o czołgach Abrams
19:22
27.04.2024

Siły ukraińskie zestrzeliły dwa rosyjskie drony zwiadowcze w obwodzie odeskim

Ukraińskie siły zestrzeliły nad Odessą dwa rosyjskie drony zwiadowcze – ZALA i Orlan —  poinformowały Południowe Siły Obronne Ukrainy.

„Dzisiaj, 27 kwietnia, we współpracy z Południowymi Siłami Obronnymi Ukrainy, dwa rosyjskie drony zwiadowcze zostały zniszczone na niebie nad Odessą przy użyciu lekkich samolotów. Nieoczekiwany zwrot w przypadku dronów wroga, ale skuteczny” – oznajmiło ukraińskie wojsko.

18:53
27.04.2024

Zełenski odwołał urzędnika obwodu kijowskiego zatrzymanego w związku z wypadkiem samochodowym

Na mocy dekretu prezydenta wydanego 27 kwietnia, szef Zarządu Wojskowego Obwodu Browarskiego w obwodzie kijowskim, Wołodymyr Majbożenko, został zwolniony ze stanowiska.

18:25
27.04.2024

Zełenski: Świat ma zasoby, aby pomóc Ukrainie przechwycić każdy pocisk wystrzelony przez rosyjskich terrorystów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że świat ma potrzebne zasoby, aby pomóc Ukrainie zestrzelić każdą rakietę i dron wystrzelony przez rosyjskich terrorystów.

„Tej nocy 34 rosyjskie rakiety wycelowały w Ukrainę. Udało nam się przechwycić część z nich. Jednakże świat ma wszelkie zasoby, aby pomóc nam w przechwyceniu każdej rakiety i drona wystrzelonego przez rosyjskich terrorystów. Jest to całkowicie wykonalne. Wystarczy, że zostaną wprowadzone w życie niezbędne decyzje polityczne i porozumienia” – powiedział Zełenski.

Według niego Ukraina potrzebuje systemów obrony powietrznej, wystarczającej ilości i jakości broni, aby zapewnić jej działania na linii frontu, a także szybkiej dostawy i nieustannego działania.

„Terror zawsze musi zawieść, a każdy, kto pomaga nam w walce z rosyjskim terrorem, jest prawdziwym obrońcą życia” – napisał.

17:48
27.04.2024

Powstał niezwykły okręt podwodny w technologii stealth. Rosja ma problem

Kronos, zbudowany przez Ukraińca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest szybki i trudny do wykrycia. Ma razić wroga torpedami.

Czytaj więcej

Ukraińcy stworzyli niezwykły okręt podwodny w technologii stealth. Rosja ma problem
17:15
27.04.2024

Australia przeznaczy dla Ukrainy pakiet pomocy wojskowej o wartości 100 mln dolarów

Australia przeznaczy dla Ukrainy nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 100 milionów dolarów — poinformował wicepremier i minister obrony Australii Richard Marles na wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Shmyhalem i wiceministrem obrony Ivanem Havryliukiem.

50 mln dolarów z tej kwoty zostanie wydane na systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu, 30 mln dolarów na zakup dronów dla ukraińskiej armii, a kolejne 15 mln dolarów na sprzęt, w tym hełmy, pontony, maski przeciwgazowe i  generatory.

Australijski minister obrony powiedział, że Ukraina i jej naród przetrwały ponad dwa lata rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Jednak ich duch pozostaje silny i Australia będzie stać u boku Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne, aby wygrać tę wojnę.

Zapowiedział także, że Australia dostarczy Ukrainie amunicję powietrze-ziemia.

16:47
27.04.2024

Dwunasta osoba aresztowana w związku ze strzelaniną w moskiewskiej sali koncertowej

Zgodnie z orzeczeniem moskiewskiego sądu aresztowano 12. osobę w związku z masakrą, która miała miejsce w zeszłym miesiącu w wypełnionej po brzegi sali koncertowej w Moskwie.

Dżumakhon Kurbonow jest podejrzany o przekazywanie innym osobom zaangażowanym w atak pieniędzy i „środków telekomunikacyjnych”.

Sąd orzekł dziś, że powinien pozostać w areszcie co najmniej do 22 maja.

Według rosyjskich doniesień prasowych mężczyzna prawdopodobnie pochodzi z Tadżykistanu.

16:18
27.04.2024

Atak rosyjskiego drona ranił kierowcę ciężarówki w obwodzie charkowskim

Jak poinformował gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, w ataku rosyjskiego drona na ciężarówkę w obwodzie charkowskim ranny został 52-letni kierowca pojazdu.

15:45
27.04.2024

Obywatele Słowacji zebrali 4 miliony dolarów na czeską inicjatywę dotyczącą amunicji dla Ukrainy

 Słowaccy aktywiści zebrali 3,9 mln euro (4 mln dolarów) na czeską inicjatywę amunicyjną dla Ukrainy w ciągu 12 dni, po tym jak słowacki rząd odmówił w niej udziału.

15:26
27.04.2024

Siły rosyjskie w Ukrainie mogą osiągnąć 500 tys. żołnierzy

Już niedługo liczebność sił rosyjskich może wzrosnąć do 500 tys. - ocenia w "Guardianie" Matthew Savill z think tanku Royal United Services Institute. Podkreśla, że Kijów musi znaleźć sposób na pozyskanie nowych żołnierzy.

14:57
27.04.2024

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy: Sytuacja jest złożona i się pogarsza

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandr Syrski wziął udział w sobotnim posiedzeniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Poinformował uczestników, w tym prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i ministra obrony Rustema Umerowa, o „złożonej sytuacji operacyjnej i strategicznej, która ma tendencję do pogarszania się”. Mówił także o specyfice ataków powietrznych wroga na infrastrukturę energetyczną, pilnym zapotrzebowaniu na rakiety, amunicję, broń, sprzęt wojskowy oraz kluczowej rolę terminu ich dostarczenia.

14:23
27.04.2024

Ambasador USA na Ukrainie o zmasowanym ataku rakietowym rosyjskich wojsk

"Wczoraj wieczorem Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na cywilną infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Ataki na elektrownie w Krzywym Rogu, Dnieprze, Lwowie i Iwano-Frankowsku pogrążyły tysiące Ukraińców w ciemności. Uderzono także w inne miasta, w tym w szpital w Charkowie", napisała w mediach społecznościowych ambasador USA w Ukrainie Bridget A. Brink.

13:54
27.04.2024

Nocne ataki na Ukrainę spowodowały ofiary

W nocnych atakach Rosji na obwody chersoński, doniecki, charkowski i dniepropietrowski na Ukrainie zginęła jedna osoba, a 14 zostało rannych, poinformowały władze regionalne po nocnych atakach Rosji.

13:19
27.04.2024

SBU: Nasze drony uderzyły w dwie rosyjskie rafinerie i lotnisko wojskowe

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że w nocy z piątku na sobotę doszło do ataku na dużą skalę, podczas którego ukraińskie drony uderzyły w dwie rafinerie ropy naftowej i lotnisko wojskowe w Rosji. Według portalu Ukraińska Prawda, chodzi o lotnisko wojskowe w Kuszczowskiej, gdzie znajdowały się dziesiątki samolotów, systemów radarowych i elektronicznego sprzętu wojskowego. Ponadto ukraińskie drony miały uderzyć w główne instalacje technologiczne w dwóch rafineriach w Kraju Krasnodarskim: w Sławiańsku nad Kubaniem i w Ilskim.

12:49
27.04.2024

Hiszpanie przekaże Ukrainie patrioty

Siły zbrojne Hiszpanii przekażą ukraińskiej armii rakiety przechwytujące dalekiego zasięgu Patriot - ogłosiło w piątek ministerstwo obrony Hiszpanii. Podczas wideokonferencji grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy hiszpańska minister obrony Margarita Robles zapowiedziała też, że przygotowywana dostawa kolejnych czołgów Leopard dla Ukrainy przez hiszpańską armię "przebiega zgodnie z planem". Dodała, że pierwsze z tych pojazdów powinny być gotowe przed lipcem.

12:09
27.04.2024

Ambasador Zwarycz: Ukraina wykorzysta każdą możliwość, by zwyciężyć w wojnie

„Mobilizacja nie jest czymś nowym w czasie wojny. Oczywiste jest, że potrzebujemy ludzi”— mówił ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz na antenie telewizji TVN24. „Chodzi o dwie rzeczy: sprawiedliwość i obowiązek. Sprawiedliwość wobec tych żołnierzy, którzy siedzą w okopach i oni muszą wiedzieć, że będą mieli chwilę oddechu. Że będzie rotacja”. Dodał, że obowiązek wobec ojczyzny ma każdy obywatel, niezależnie od tego, gdzie teraz mieszka. „Ukraina wykorzysta każdą możliwość, by zwyciężyć w wojnie” — dodał ukraiński ambasador.

11:47
27.04.2024

Magazyny gazu pod ostrzałem. Naftogaz gwarantuje dostępność surowca

Choć Ukraińcy nie ujawniają co konkretnie stało się celem rosyjskich rakiet, to nieprzypadkowo agresor uderzył na zachodzie. Tam właśnie znajdują się największe w Europie podziemne magazyny gazu, stanowiące obecnie także unijne zaplecze magazynowe. Naftogaz zapewnia, że pomimo ataków, nie podniesie taryf na gaz w 2024 roku.

Czytaj więcej

Infrastruktura gazowa Ukrainy zaatakowana. To także atak na unijny gaz
11:10
27.04.2024

Sobotni raport ukraińskiego resortu obrony

Z najnowszego raportu resortu obrony Ukrainy dotyczącego rosyjskich strat wynika, że w ciągu ostatniej doby zginęło lub zostało rannych 1124 rosyjskich żołnierzy. Zniszczonych zostało m. in. 6 czołgów, 38 systemów artyleryjskich, 5 rakiet manewrujących.

10:41
27.04.2024

Rosyjska rafineria ropy naftowej zawiesza działalność po ukraińskim ataku

Podczas nocnej ukraińskiej ofensywy uszkodzeniu uległa rafineria ropy naftowej w Sławiańsku (Kraj Krasnodarski), poinformowała oficjalna rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti. Po ataku dronów rafineria „częściowo zawiesiła swoją działalność”, precyzują rosyjskie media w mediach społecznościowych.

10:07
27.04.2024

13 rakiet spadło w nocy na Ukrainę

13 z 34 rakiet, jakie wystrzelili Rosjanie spadło minionej nocy na Ukrainę, poinformował dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Oleszczuk. Rosyjscy najeźdźcy ostrzelali Ukrainę głównie pociskami kierowanymi z okupowanego Krymu, obwodu biełgorodzkiego i Saratowa. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 21 z nich.

09:33
27.04.2024

Rosja umie obchodzić zachodnie sankcje

Do wybuchu wojny w Ukrainie, najwięcej sankcji obowiązywało przeciwko Iranowi. W ciągu ponad dwóch lat po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Stany Zjednoczone i UE wielokrotnie nakładały nowe pakiety sankcji. Obecnie Rosja objęta jest ponad 5000 różnych ukierunkowanych sankcji. To więcej niż nałożona na Iran, Wenezuelę, Birmę i Kubę razem.

Czytaj więcej

Rosja i Iran mają sposoby na zachodnie sankcje
09:01
27.04.2024

Rosja atakuje ukraińską infrastrukturę energetyczną

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali ukraińską infrastrukturę energetyczną – poinformował ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko. Ofensywa nastąpiła w obwodach dniepropietrowskim, iwanofrankowskim i lwowskim. Uszkodzone zostały cztery elektrociepłownie.

08:22
27.04.2024

Charków po nocnym ostrzale

Policja pokazała w mediach społecznościowych skutki rosyjskiego ataku na Charków. Zniszczone zostały budynki miejscowego szpitala. Ranna została jedna osoba.

07:42
27.04.2024

Rosja: Eksplozje w pobliżu rafinerii ropy naftowej w Iljiczewsku.

W Kraju Krasnodarskim w Rosji doszło w nocy do eksplozji w pobliżu rafinerii ropy naftowej w Iljiczewsku. Lokalne władze poinformowały o 10 zestrzelonych dronach.

07:03
27.04.2024

Nocny atak na Charków

Przed północą w nocy z piątki na sobotę na Charków spadły rosyjskie rakiety. W mediach społecznościowych ostrzegał przed atakiem wroga mer miasta Ihor Terechow: „Zaatakowany został kompleks medyczny, w którego budynkach w momencie ataku rakietowego przebywało ponad tysiąc osób — 900 pacjentów i dwie i pół setki personelu. Na szczęście rakiety trafiły w ziemię, a nie w budynki placówki medycznej – w przeciwnym razie trudno wyobrazić sobie liczbę zabitych i rannych. Jest jedna osoba ranna, stopień jest lekki. Fala uderzeniowa uszkodziła kilka budynków: wybite zostały okna, uszkodzone dachy, linie energetyczne, wodociągowe.”

06:44
27.04.2024

W nocy ogłoszono alarm lotniczy w całej Ukrainie

Rosyjskie bombowce Tu-95MS  wystartowały wieczorem z obwodu murmańskiego i poleciały się w stronę Ukrainy. Jak informują Ukraińskie Siły Zbrojne, jednocześnie na ukraińskim niebie wykryto rosyjskie pociski manewrujące typu Kindżał. Ogłoszono alarm bombowy w całym kraju. Silne eksplozje było słychać w obwodach tarnopolskim, chmielnickim, iwanofrankowskim, chersońskim, mikołajowskim, kirowogradzkim i dniepropietrowskim. Rakiety uderzyły w Charków: spadły na budynki mieszkalne i uszkodziły szpital.

06:30
27.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 793