Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

zastępca kierownika działu prawo

wcześniej dziennikarz, obecnie redaktor specjalizujący się w: administracji, edukacji, samorządzie i prawie pracy

Insulin on Board Cup 2022: Warszawski turniej łączy diabetyków z Europy

24 drużyny: z Polski, Bułgarii, Chorwacji, Ukrainy, Słowacji i Portugalii walczyły o najlepsze miejsce w turnieju piłki nożnej Insulin on Board Cup. Wszystkich zawodników łączy nie tylko miłość do futbolu, ale też cukrzyca typu I i walka o dobre cukry. Za rok, dzięki Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą, Mistrzostwa Europy dla Diabetyków - DIAEURO 2023 mogą odbyć się w Warszawie.

Insulin on Board Cup 2021 – strzelają gole i walczą z cukrzycą

100 zawodników z całej Polski, 12 drużyn, dwa dni walki o medale i dobry poziom cukrów. Uczestników trzeciej już edycji turnieju Insulin on Board Cup łączy nie tylko piłka nożna, ale też cukrzyca typu I. Na co dzień daje w kość i dzieciom, i ich rodzicom, choć na zewnątrz prawie jej nie widać.

Prof. Michał Romanowski o projekcie ustawy o jawności życia publicznego

Nie można mieszać sfery publicznej i prawa handlowego, bo za chwilę okaże się że mamy w Polsce unikatowy w skali światowej typ spółki pod nazwą PSP, czyli Państwową Spółkę Prywatną – mówi Michał Romanowski, adwokat i profesor Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Jolantą Ojczyk.

Jolanta Ojczyk: Środowiska żydowskie oczekują zmian w projekcie ustawy reprywatyzacyjnej

W weekend za sprawą „Super Expressu" media obiegła informacja, że Żydzi oczekują zmian w projekcie ustawy reprywatyzacyjnej. Tymczasem rozbudzanie emocji w sprawie tak ważnej i długo oczekiwanej ustawy nie jest dobre.

Nowa ustawa antykorupcyjna uderzy w przedsiębiorców

Idea przepisów antykorupcyjnych jest szczytna, ale ich obecna formuła może przynieść biznesowi wiele szkody – uważają eksperci.

Jawność uderzy w prywatne firmy - komentuje Ojczyk i Domagalski

Spółki z mieszanym kapitałem, także mniejszościowym Skarbu Państwa czy samorządów, znajdą się pod specjalnym nadzorem. Dlaczego? Niewielu potrafi na to pytanie odpowiedzieć.

Projekt ustawy o jawności życia publicznego poszerza definicję osoby pełniącej funkcje publiczne

Członkowie zarządów ponad 250 spółek z udziałem Skarbu Państwa nie będą mogli prowadzić swojej firmy ani zasiadać w zarządach fundacji.

Lobbing w mętnej wodzie - komentuje Jolanta Ojczyk

Każdy, kto oglądał serial „House of Cards", z pewnością pamięta Remy'ego Dantona, który potrafił załatwić niejedną sprawę w Kongresie. Przeciętny Amerykanin wie, że takie osoby są, i kojarzy je nie tylko z serialu. W Polsce rejestr podmiotów wykonujących działalność lobbingową liczy 43 strony, ale trudno powiedzieć, kto jest lobbystą. Nikt bowiem nie chce się ujawnić, by nie kojarzyć się z korupcją.

Jolanta Ojczyk: Bałagan bywa twórczy, ale nie w podatkach

W listopadzie ubiegłego roku ostrzegaliśmy, że od Nowego Roku prawo podatkowe podzieli twórców na... droższych i tańszych, a taka segregacja wywoła wiele pytań. I się nie pomyliliśmy.

Olejnik: wyciek danych trzeba upubliczniać

Dr Łukasz Olejnik, konsultant i badacz cyberbezpieczeństwa i prywatności, afiliowany przy Center for Information Technology Policy Uniwersytetu Princeton.