Reklama
Rozwiń

Kłopotliwy ślad węglowy dla spółek giełdowych

Giełdowe spółki jeszcze sporo muszą zrobić, aby emitowane przez nie gazy cieplarniane przestały w sposób istotny oddziaływać na klimat i środowisko.

Publikacja: 29.04.2024 04:30

Kłopotliwy ślad węglowy dla spółek giełdowych

Foto: Adobe Stock

Największym polskim emitentem gazów cieplarnianych (GHG) nadal jest grupa kapitałowa PGE. Wprawdzie w 2023 r. koncern mocno ograniczył swoje oddziaływanie na klimat, jego łączny ślad węglowy spadł o 18,5 proc., ale nadal był ogromny (57,4 mln ton ekwiwalentu CO2).

Grupa w niedawno opublikowanym sprawozdaniu niefinansowym przekonuje, że realizuje działania nakierowane na redukcję emisji, przy czym dynamika tego procesu uzależniona jest od harmonogramów realizacji inwestycji oraz bieżącego zapotrzebowania Polski na prąd i ciepło. Systematycznie stara się zwiększać produkcję opartą na OZE i ograniczać tę opartą na kopalinach. W tym celu PGE realizuje inwestycje zmierzające m.in. do transformacji w ciepłownictwie i energetyce konwencjonalnej. Jakie ma konkretnie plany, spółka nie odpowiedziała.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Revolut zrobi rewolucję na polskim rynku komórkowym? Sprawdzamy
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec