Tomasz Furman

Tomasz Furman

Dziennikarz ekonomiczny

Absolwent zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów doradztwa inwestycyjnego w Wyższej Szkole Bankowości w Poznaniu, makler papierów wartościowych, dziennikarz.

Obawy o przyszłość grupy kapitałowej Orlen. Wyniki rozczarowały

Spółka negatywnie zaskoczyła inwestorów tegorocznymi wynikami. To źle wpływa na notowania jej akcji i ocenę szans na wzrost zysków. Dopiero pod koniec roku będzie wiadomo, w jakich obszarach grupa będzie się rozwijać, a z jakich się wycofa.

Małe szanse na hub gazowy w Polsce. Jakie są bariery?

Spółki od lat wymieniają te same bariery utrudniające powstanie nad Wisłą regionalnego centrum handlu błękitnym paliwem. Tymczasem korzyści z jego budowy mogliby odczuć wszyscy uczestnicy rynku.

Orlen: spadek zysków w pięciu kluczowych biznesach

Początek roku przyniósł płockiemu koncernowi spadek wyników w pięciu kluczowych biznesach na sześć wyodrębnionych. Najmocniej zmalały rezultaty w obszarze wydobycia i rafineryjnym. Jednie w detalu doszło o poprawy.

Unimot wynajmuje w Niemczech magazyny na LPG i olej napędowy

Dzięki temu powstanie nowy kanał logistyczny umożliwiający zakupy z alternatywnych kierunków. Paliwa będą najpierw trafiać drogą morską do terminalu w Wilhelmshaven, a stamtąd koleją i drogami do Polski.

Ceny paliw spadną. Analitycy wskazują kiedy to nastąpi

W tym tygodniu średnie ceny benzyny i diesla zmalały na stacjach o 5 gr na litrze, a autogazu o 4 gr. Co ważniejsze, jest potencjał do dalszych zniżek. Analitycy szacują je na 5-10 gr.

Azoty nadal odczuwają spadek popytu i cen

W koncernie widoczne są kolejne oznaki niewielkich pozytywnych zmian, m.in. w biznesach agro i tworzyw. To jednak za mało, aby wyszły na plus. Na wyraźną poprawę trzeba jeszcze poczekać.

KGHM ma szanse na więcej

Wyjątkowo wysokie ceny metali produkowanych przez KGHM napędzają popyt na akcje koncernu. Poprawia się również efektywność grupy w kraju i zagranicą.

PKP Cargo musi ograniczyć inwestycje. Problemy finansowe

W ubiegłym roku wartość inwestycji w kolejowej grupie była najwyższa od lat. W tym roku, ze względu na trudności finansowe, firma koncentruje się na poprawie efektywności i redukcji kosztów.

Przewoźnicy liczą na ożywienie

Od miesięcy w przewozach kolejowych panuje recesja. Spółki liczą, że wkrótce negatywny trend się odwróci.

KGHM mniej zarabia w Polsce, więcej zagranicą

Początek rok przyniósł koncernowi spadek przychodów i zysku EBITDA, głównie z powodu zniżki kursu dolara do złotówki. Grupa mocno poprawiła za to zysk netto.