Tomasz Furman

Tomasz Furman

Absolwent zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów doradztwa inwestycyjnego w Wyższej Szkole Bankowości w Poznaniu, makler papierów wartościowych, dziennikarz.

Kryzys pomógł Orlenowi dopiąć gazową umowę z USA

PKN Orlen, podpisując długoterminową umowę na dostawy LNG z amerykańską firmą Sempra, zwiększa możliwości dywersyfikacji. Umowa ma jednak dłuższą historię.

Orlen ma nowy kontrakt na import LNG

Surowiec w ilości 1 mln ton rocznie, począwszy do 2027 r., będzie dostarczać Sempra Infrastructure. Będzie on trafiał do Świnoujścia lub innego wskazanego przez Orlen gazoportu.

Duże sieci mają coraz więcej stacji paliw

Na polskim rynku niemal wszyscy czołowi gracze zwiększyli stan posiadania. Orlen, MOL, BP, Shell, Moya i CircleK mają więcej obiektów niż rok temu. Z rynku zniknie za to Lotos.

OT Logistics zwiększy przeładunki w Gdyni

Grupa kupiła urządzenie, dzięki któremu aż o 50 proc. szybciej niż dotychczas będzie mogła przeprowadzać załadunek zbóż na statki.

Ponad 1,2 mld na sport w Polsce. Głównie od państwowych spółek

W ubiegłym roku wśród 20 firm najmocniej zaangażowanych w sponsoring krajowego sportu większość stanowiły te kontrolowane przez państwo. W tym roku prawdopodobnie będzie podobnie.

Trans Polonia przewozi coraz więcej płynnej chemii

Inwestycje w tabor, automatyzację i cyfryzację pozwalają grupie coraz mocniej zaznaczać obecność w Polsce i na rynkach europejskich.

Orlen kupuje stacje paliw w Niemczech

Koncern nabędzie 17 obiektów od OMV. Tym samym jego sieć u naszych zachodnich sąsiadów powiększy się do 604 placówek. Wartości transakcji nie podano.

Biznes drogo płaci Orlenowi za gaz

Cena „Gazu dla Biznesu” oferowanego przez grupę Orlen jest niemal trzykrotnie wyższa od tej na Towarowej Giełdzie Energii. Według finalnych odbiorców i specjalistów to przesada. Nie wszyscy mają dziś jednak alternatywę.

Orlen ma już w Norwegii prawie sto koncesji

Polski koncern pozyskał właśnie udziały w czterech nowych koncesjach na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. W efekcie ma już ich w Norwegii dokładnie 98.

Duży popyt na naprawy wagonów

Kolejowi przewoźnicy towarów mocno stawiają na naprawy taboru we własnym zakresie. Starają się też inwestować i rozwijać tę działalność. Ich potrzeby są jednak na tyle duże, że istotną część prac już muszą zlecać na zewnątrz.