Tomasz Furman

Tomasz Furman

Absolwent zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów doradztwa inwestycyjnego w Wyższej Szkole Bankowości w Poznaniu, makler papierów wartościowych, dziennikarz.

Linde wybuduje dla Orlenu nowe instalacje

W Płocku kosztem około 760 mln zł powstanie trzecia wytwórnia tlenu i azotu. Dzięki niej będzie mógł efektywnie działać m.in. powstający Kompleks Olefin III.

Materiały budowlane mogą drożeć również w kolejnych miesiącach

Drogie surowce, półprodukty, energia i transport drastycznie podnoszą koszty producentów materiałów budowlanych. Swoje robią też wysoka inflacja i rosnące wynagrodzenia.

Azoty coraz więcej zarabiają

W I kwartale koncern mocno zwiększył zyski w każdym z trzech kluczowych biznesów. To konsekwencja znacznie większych wzrostów cen oferowanych przez niego produktów niż ponoszonych kosztów, zwłaszcza na zakup surowców.

Orlen i Lotos coraz więcej zarabiają na przerobie ropy

W II kwartale oba paliwowe koncerny mogą zanotować bardzo dobre wyniki m.in. za sprawą wysokich marż rafineryjnych.

Infrastruktura to za mało, aby powstał hub gazowy

Do uruchomienia w Polsce regionalnego centrum przesyłu i handlu błękitnym paliwem konieczne są m.in. istotne zmiany legislacyjne.

Pierwszy statek z LNG dla PGNiG przypłynął do Kłajpedy z USA

Surowiec pochodzi z instalacji skraplającej we Freeport, znajdującej się w amerykańskim stanie Teksas. Część gazu trafi do Polski, a część do krajów bałtyckich.

Polsko-Litewski gazociąg pomoże uniezależnić region od Rosji

Dzięki nowej infrastrukturze poprawi się bezpieczeństwo energetyczne nie tylko krajów na terenie której bezpośrednio się ona znajduje, ale również Łotwy, Estonii i Finlandii.

Ropy i paliw w Polsce nie zabraknie, ale mogą być droższe

Orlen, Lotos i Unimot przekonują, że są przygotowane na zakaz importu z Rosji.

Obajtek: Fuzja z Lotosem to polska racja stanu

Wojna pokazała, że transformacja energetyczna musi przebiegać szybciej – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Orlen zwiększył przychody i zyski

Na początku roku najwięcej płockiemu koncernowi dały zarobić biznesy energetyczny i rafineryjny. Ponadto grupa mocno ograniczyła przerób rosyjskiej ropy.