Tomasz Furman

Tomasz Furman

Absolwent zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów doradztwa inwestycyjnego w Wyższej Szkole Bankowości w Poznaniu, makler papierów wartościowych, dziennikarz.

PGNiG kupiło udziały w norweskim złożu Ørn

Dzięki temu koncern będzie mógł od 2026 r. pozyskiwać w Norwegii około 0,25 mld m sześc. rocznie dodatkowych ilości gazu ziemnego. Zwiększy też wydobycie ropy i NGL.

PGNiG pozyskuje coraz więcej gazu ziemnego

Koncern zwiększa wydobycie z norweskich złóż oraz dostawy LNG do Polski.

Ciech ma nową strategię

W 2024 r. grupa chce wypracować 870-930 mln zł znormalizowanego zysku EBITDA. Planuje też inwestycje na poziomie 400-450 mln zł rocznie, akwizycje i wypłatę dywidendy.

Paliwo wciąż drożeje. Rząd rozważa zamrożenie cen?

Tak drogiej benzyny jak dziś nie było jeszcze nigdy. W najbliższych dniach podrożeją też inne paliwa. Niepokój kierowców podziela rząd, który chce zamrozić ceny.

Energa ma umowę na budowę elektrowni w Grudziądzu

Gdański koncern zainwestuje około 2 mld zł w nowy blok gazowo-parowy o mocy 563 MWe netto. Oddanie elektrowni do eksploatacji przewidziano na 2025 r.

Orlen ruszył z produkcją energii w oparciu o gaz z własnych złóż

Błękitne paliwo pozyskiwane jest ze złóż Bajerze i Tuchola w woj. kujawsko-pomorskim. Na każdym z nich zainstalowano po dwa silniki gazowe i generatory produkujące prąd.

Linde wybuduje dla Orlenu nowe instalacje

W Płocku kosztem około 760 mln zł powstanie trzecia wytwórnia tlenu i azotu. Dzięki niej będzie mógł efektywnie działać m.in. powstający Kompleks Olefin III.

Materiały budowlane mogą drożeć również w kolejnych miesiącach

Drogie surowce, półprodukty, energia i transport drastycznie podnoszą koszty producentów materiałów budowlanych. Swoje robią też wysoka inflacja i rosnące wynagrodzenia.

Azoty coraz więcej zarabiają

W I kwartale koncern mocno zwiększył zyski w każdym z trzech kluczowych biznesów. To konsekwencja znacznie większych wzrostów cen oferowanych przez niego produktów niż ponoszonych kosztów, zwłaszcza na zakup surowców.

Orlen i Lotos coraz więcej zarabiają na przerobie ropy

W II kwartale oba paliwowe koncerny mogą zanotować bardzo dobre wyniki m.in. za sprawą wysokich marż rafineryjnych.