Grupa Mokate odważnie zdobywa światowe rynki

Mokate to przykład firmy rodzinnej, która osiągnęła sukces na arenie międzynarodowej. Jako jedna z pierwszych polskich organizacji wykorzystała określenie „firma rodzinna” w swojej identyfikacji oraz z dumą utożsamia się z tym stwierdzeniem. Jako czwarte już pokolenie, dr Adam Mokrysz wraz z żoną dr Katarzyną Mokrysz, współtworzą sukces Grupy Mokate. Ich celem jest tworzenie międzynarodowego przedsiębiorstwa opartego na promocji marek, dywersyfikacji geograficznej biznesu i wartościach rodzinnych.

Kawa na stacjach Shell to coś więcej niż przystanek w drodze

Shell to już nie tylko stacja, gdzie tankujemy paliwo. To także miejsce, gdzie możemy napić się dobrej kawy, odpocząć w trakcie podróży.

W DANONE z sukcesem połączysz pracę i troskę o zdrowie oraz rodzinę

Mogę być sobą w pracy” – tak deklaruje 821 proc. pracowników grupy spółek DANONE w tegorocznym badaniu satysfakcji z pracy.

Przyjazna, perspektywiczna firma, zadowolony pracownik, lepsza przyszłość

Obecny na polskim rynku od prawie 30 lat koncern MAN Truck & Bus, członek Grupy TRATON, jest jednym z wiodących dostawców pojazdów użytkowych oraz inteligentnych i niezawodnych rozwiązań transportowych. To, co wyróżnia tę firmę wśród innych, ale także pozwala stale zachować pozycję lidera w branży, to pracownicy.

Mamy ambicję, by rozwój biznesowy szedł w parze z rozwojem społecznym i odpowiedzialnym korzystaniem z zasobów

Pracownicy chcą pracować w firmach, które dbają o środowisko i społeczeństwo, a konsumenci, wybierając dla siebie produkty, zwracają na to uwagę coraz częściej – mówi Karolina Szmidt, prezes zarządu Henkel Polska i dyrektorka działu HR odpowiedzialna za Polskę, kraje bałtyckie, Ukrainę i kraje Azji Środkowej.

Zrównoważony rozwój ujęty w legislacyjnych ramach

Taksonomia, rozporządzenie SFDR oraz dyrektywy CSRD i CSDD – to tylko przykłady rozwiązań prawnych, które mają pomóc w osiągnięciu unijnych celów w zakresie klimatu, energii i ochrony środowiska.

Greenwashing będzie karany

Do niedawna, a właściwie do teraz, firmy, raportując w zakresie środowiskowym, mogły właściwie bezkarnie wpisywać nie do końca prawdziwe informacje w myśl zasady „papier wszystko przyjmie”. To się kończy.

Od redukcji śladu węglowego nie ma odwrotu

Na mocy porozumienia paryskiego wszystkie kraje Unii Europejskiej zobowiązały się do walki z postępującym ociepleniem klimatu. Ambicją UE jest, aby do 2050 r. jej gospodarka stała się neutralna klimatycznie.

Przedsiębiorcy w nowej rzeczywistości

Zielona transformacja wpisuje się w długą listę wyzwań, z którymi musi się mierzyć współczesny biznes. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich zjawisk jest zmiana.

Sektor finansowy ambasadorem ESG

Zielona transformacja stanowi epokowy proces kształtujący przyszłość Europy, stając się kołem zamachowym dalszego rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej. To przedsięwzięcie ma na celu nie tylko ograniczenie negatywnych efektów zmian klimatycznych, lecz również budowę dobrobytu i poprawę jakości życia europejskich społeczeństw.

Różne oblicza zrównoważonego rozwoju

Grupa Energa od lat działa na rzecz ochrony środowiska, inwestując w odnawialne źródła energii, wspierając społeczności lokalne i prowadząc liczne projekty społeczne. Pojedyncze inicjatywy zostały zamienione na duże, interdyscyplinarne przedsięwzięcia, które swoim oddziaływaniem sięgnęły nawet małego miasta w Afryce.

ESG, czyli energia spina gospodarkę

W czasach kiedy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej widoczne, a świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie, odpowiedzialność biznesu za środowisko staje się kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju. Promocja postaw ekologicznych to nie trend marketingowy, tylko konieczność adaptacji przedsiębiorstw do nowej, zielonej rzeczywistości. Odnawialne źródła energii (OZE) są dziś odpowiedzią zarówno na wyzwania klimatyczne, jak i obowiązki związane z wdrażaniem i raportowaniem ESG.

ESG w branży deweloperskiej – ROBYG liderem zielonej transformacji

ROBYG to czołowy deweloper w Polsce, firma z ponad 22-letnim doświadczeniem, od lat zmieniająca polską architekturę. Spółka wierzy, że rozmach inwestycyjny i wysoka jakość oddawanych mieszkań muszą iść w parze z działalnością prowadzoną w sposób zrównoważony. Cele w obszarach społecznym, ładu korporacyjnego i środowiskowym od lat wpisane są w strategię firmy.

Biegaj i pomagaj z PAH, czyli sportowy sposób na wolontariat firmowy

|Już w przyszłym miesiącu odbędzie się kolejny Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg na Piątkę. Coraz częściej na udział w tej imprezie decydują się drużyny tworzone w firmach.

15 lat Fundacji Warbud – Warto Pomagać

Dlaczego warto pomagać? Bo to po nas zostanie, co damy innym – mówi z pełnym przekonaniem Agnieszka Wąsowska, członkini zarządu Fundacji Warbud – Warto Pomagać. I wie, co mówi. Piętnaście lat temu, jak podkreśla, fundacja zaczęła uczyć się pomagać. Skutecznie, trafnie, mądrze. Dziś ma w swoim charytatywnym dorobku niemal 1000 projektów, które zmieniły losy tysięcy osób w kraju. To bezmiar ludzkich historii, ale i potężna satysfakcja z dobrze wykonanej pracy.

Ścieżka europejskich jednorożców

Unijny program „Horyzont Europa” wspiera deeptechowe start-upy w rozwoju i komercjalizacji. To największy w historii program Unii Europejskiej finansujący badania i innowacje.

Biofeedback w ocenie zaawansowanej technologicznie odzieży ochronnej

Nieustannie rozwijające się technologie elektroniki noszonej oraz Internetu Rzeczy sprawiają, że stają się one często nieodłącznym elementem wielu aspektów życia, w tym także pracy, której częścią bywają środki ochrony indywidualnej (ŚOI). Nowe technologie mają wiele zalet, jednak nie należy zapominać, że one same w niektórych sytuacjach mogą powodować dodatkowe obciążenie dla użytkownika. W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym (CIOP-PIB) podjęto wyzwanie opracowania nowych metod badawczych umożliwiających obiektywną ocenę wpływu użytkowania odzieży ochronnej na człowieka i jego stan psychofizyczny.

Rynek pracownika wciąż ma się dobrze. Ale wszystko, co dobre...

Z trzecią najniższą stopą bezrobocia w UE polski rynek pracy ma się doskonale, właściwie – jak nigdy. Przyszły rok nie powinien zanadto zmienić obecnego status quo, choć nie każda branża uchodzi już za „rynek pracownika”.