Biznes od dwóch lat w sytuacji nadzwyczajnej

Na ankietę „Rzeczpospolitej” odpowiedziało ponad 100 przedsiębiorców. Opisali, jak radzą sobie z covidowym zagrożeniem i wojną w Ukrainie.

Kryzys to również okazja i szansa na nowe wzrosty

Po doświadczeniach z ostatnich dwóch lat Polska jest pod wieloma względami mocniejsza – mówi Grzegorz Piechowiak, partner zarządzający w firmie doradczej JP Weber.

W obliczu kolejnych wyzwań zmienia się rola liderów

Turbulencje w życiu prywatnym i zawodowym oraz rzeczywistości gospodarczej, spowodowane najpierw przez pandemię, a teraz przez wojnę w Ukrainie i inflację, przedefiniowały potrzeby pracowników. Jak mogą reagować organizacje?

Przedsiębiorstwa same sobie nie poradzą

Po ostatnich dwóch kryzysach firmy będą już znakomicie uodpornione i przyzwyczajone do prowadzenia działalności w turbulentnym otoczeniu – uważa dr hab. Piotr Wachowiak, rektor SGH.

W poszukiwaniu nowych modeli biznesowych

Pandemia Covid-19 oraz będąca jej następstwem niepewna sytuacja rynkowa poważnie zaburzyły globalny biznes.

Cyfryzacja nakręca popyt na usługi IT

W tej branży przedsiębiorcy na brak zleceń narzekać nie mogą, wyzwaniem są rosnące koszty wynagrodzeń.

Kolejny test odporności

Ani pandemia, ani rosyjska inwazja na Ukrainę nie zachwiały rynkiem pracy. Niepokoić może nadchodzące spowolnienie w połączeniu z rekordową inflacją.

Czego od aplikacji bankowych oczekują klienci?

Dzisiejsze aplikacje bankowe dają wyjątkowe możliwości, które nie zawsze są wykorzystywane przez ich użytkowników. 69 proc. z nich sprawdza w ten sposób wydatki i kontroluje stan swoich finansów[1]. O tym, jak powinna wyglądać przyjazna użytkownikom aplikacja bankowa, rozmawiamy z Igorem Zacharjaszem, dyrektorem ds. rozwiązań dla kanałów cyfrowych i innowacji w dziale rozwoju produktów w Europie Środkowo-Wschodniej, Visa.

Visa Mobile – nowy sposób płacenia za zakupy online

Visa Mobile to metoda płacenia, dzięki której transakcje online staną się łatwiejsze, szybsze i bardziej intuicyjne przy zachowaniu ich bezpieczeństwa. Jest rozwiązaniem na wskroś globalnym, a Polska to pierwszy kraj, w którym je wdrożono.

Otwarty i zmotywowany talent za limit ma tylko niebo

Karolina Dąbrowska, Management Development Manager w Faurecii.

McDonald’s® wspólnie ze swoimi licencjobiorcami aktywnie angażuje się w pomoc Ukrainie

Odpowiedzialnością dużych marek jest troska o przyszłość. O pracowników, społeczeństwo i środowisko.

Wymarzony pracodawca, czyli kto?

Sytuacja na rynku pracy zmienia się nieustannie, od zjawiska zwanego rynkiem pracodawcy, po ten znajdujący się na drugim biegunie – rynek, w którym pracownik przebiera wśród ofert. Bez względu na otoczenie i mniej lub bardziej sprzyjające warunki gospodarczo-ekonomiczne jedno nie ulega wątpliwości. Pracownicy doceniają działania i aktywności oferowane przez pracodawcę, które wychodzą poza ogólnie rozumiany standard i chętniej stawiają na firmy, które dają im coś „ekstra”.

Dobra energia tylko ze źródeł odnawialnych

Już niemal co czwarta terawatogodzina wyprodukowana w Polsce pochodzi z tzw. zielonej energii, przede wszystkim z wiatru. A Polacy chcą, byśmy odchodzili od „brudnej” energetyki wytwarzanej z węgla i paliw kopalnych na rzecz przyjaznej środowisku.

Ziemia wolna od jednorazowego plastiku – alternatywy, wielokrotne użycie, odzysk

Powszechnie przyjmuje się, że aby zapobiec najgorszym z przewidywanych skutkom zmian klimatycznych w ciągu następnej dekady, emisja dwutlenku węgla musi spaść o połowę w stosunku do obecnego poziomu. Wraz ze wzrostem populacji i pobudzającym konsumpcję rozwojem klasy średniej wzrasta ilość niewłaściwie zagospodarowanych odpadów. A to stanowi ogromne zagrożenie dla ekosystemów i ludzkości. Do 2030 roku poziom emisji gazów cieplarnianych (GHG) związanych z produkcją towarów, które ostatecznie stają się odpadami komunalnymi, wzrośnie nawet o dwie trzecie, znacznie przewyższając stopień redukcji obecnej emisji.

Zbyt wąsko patrzymy na kwestie ekologii

Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego, ekspertka Koalicji Klimatycznej

Zrób dla Ziemi coś dobrego

Każdy z nas odpowiada za stan planety, więc w Dniu Ziemi mamy szansę zrobić dla niej coś dobrego. – To coroczne wydarzenie ma na celu promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą – przypomina Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

Dbanie o planetę się opłaca

Coraz więcej Polaków podejmuje działania na rzecz ekologii, dbając o zdrowie i planetę. W ten sposób troszczą się też o przyszłe pokolenia i swoje portfele. Z badań wynika, że wciąż nie wszyscy wiedzą, jak żyć ekologicznie.