Przychód z odpatnego zbycia udziałów

Przychody z odpłatnego zbycia udziałów otrzymanych w związku z likwidacją spółki osobowej nie mogą być u byłego wspólnika kwalifikowane do kapitałów pieniężnych.

Publikacja: 24.09.2015 02:00

Foto: www.sxc.pl

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 3 września 2015 r. (I SA/Rz 630/15).

Stan faktyczny

We wniosku o interpretację podatniczka wskazała, że jest wspólnikiem spółki jawnej. Jej działalnością nie był obrót udziałami. Podatniczka otrzyma udziały w spółce z o.o., do której została wniesiona spółka jawna. Podkreśliła przy tym, że do spółki z o.o. nie zostało wniesione przedsiębiorstwo spółki jawnej ani jej zorganizowana część, tylko składniki majątku. Było to przejęcie w formie rzeczowej, gdzie nie występuje odroczony podatek dochodowy. Po wniesieniu spółka jawna prowadziła działalność do czasu likwidacji, przy której nastąpił podział udziałów pomiędzy wspólników.

Podatniczka wskazała, że jeden z nich (nie ona) oprócz udziałów otrzymał jeszcze zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu kodeksu cywilnego, w skład którego wchodziła m.in. nieruchomość i pracownicy. Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. nastąpiła w grudniu 2014 r., natomiast składniki majątku spółki jawnej zostały wniesione do sp. z o.o. przez poprzednika w 2000 r.

Podatniczka zapytała, czy sprzedaż otrzymanych przez nią udziałów na skutek likwidacji spółki jawnej będzie dla niej przychodem z działalności gospodarczej czy z kapitałów pieniężnych. Sama uważała, że udziały otrzymane na skutek likwidacji spółki jawnej są przychodem z działalności gospodarczej na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. W jego ocenie otrzymane udziały stanowią przychód z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, tj. z odpłatnego zbycia praw majątkowych. Zdaniem urzędników dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT.

Rozstrzygnięcie

Podatniczka zaskarżyła interpretację i wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie nie zgodził się z fiskusem, że przychód, który skarżąca może otrzymać z odpłatnego zbycia udziałów otrzymanych w związku z likwidacją spółki osobowej, należy zakwalifikować do kapitałów pieniężnych.

Sąd podkreślił, że w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. w art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT wskazano jako przychód z działalności gospodarczej zbycie majątku uzyskanego przez wspólnika spółki osobowej w związku z likwidacją tej spółki lub wystąpieniem z niej wspólnika. Jest to sytuacja taka jak przedstawiona we wniosku skarżącej.

Zdaniem WSA, skoro przychód powstały w wyniku zbycia udziałów w spółce kapitałowej będących równocześnie składnikiem majątku otrzymanym przez skarżącą w wyniku likwidacji spółki osobowej traktowany jest przez ustawodawcę jako przychód z działalności gospodarczej, to nie można go uznać za przychód z kapitałów pieniężnych.

Jak podkreślił sąd, w odróżnieniu od art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT przepis art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b dotyczy sytuacji uszczegółowionej przez wskazanie okoliczności, jakimi są likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpienie wspólnika z takiej spółki.

Sąd uznał, że w sprawie nie ma zastosowania powołana przez urzędników uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego (II FPS 10/09). Dotyczy ona bowiem opodatkowania przychodów wspólników z udziału w spółce jawnej, a nie w przypadku jej likwidacji, poza tym w obowiązującym stanie prawnym przestała ona być aktualna.

WSA nakazał fiskusowi zakwalifikować przychód z tytułu zbycia udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

— oprac. Aleksandra Tarka

Zdaniem eksperta

Marcin Grzelecki, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy

Spór podatnika z fiskusem co do kwalifikacji do odpowiedniego źródła przychodów, przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej, nabytych w wyniku likwidacji spółki osobowej, nie pierwszy raz trafił na wokandę sądu administracyjnego.

W komentowanym wyroku WSA podtrzymał aktualnie prezentowaną przez sądy administracyjne linię orzeczniczą i kolejny raz przyznał prym wykładni językowej przepisów podatkowych, nie zgadzając się tym samym ze stanowiskiem organu podatkowego.

Przepisy ustawy o PIT wskazują wprost, że przychodem z działalności gospodarczej są również (...) przychody z odpłatnego zbycia składników majątku (...) otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

Brzmienie art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT nie pozostawia wątpliwości w zakresie klasyfikacji przychodu z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki do przychodu z działalności gospodarczej.

Ustawa o PIT nie zawiera również przepisu uszczegóławiającego tę regułę lub wyłączającego stosowanie art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT, w przypadku gdy składnikiem majątku, o którym mowa w tej regulacji, są np. udziały w spółce kapitałowej.

Uzasadniony jest pogląd, że przepis zaliczający do przychodów z kapitałów pieniężnych przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, bez względu na to, w jakiej sytuacji prawnej nastąpiło uzyskanie i zbycie tego składnika majątku, należy traktować jako lex generalis, natomiast art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT jako uszczegóławiający lex specialis.

Na poparcie zasługuje stanowisko sądu, zgodnie z którym skoro przychód powstały w wyniku zbycia udziałów w spółce z o.o., które to udziały były składnikiem majątku likwidacyjnego spółki osobowej, traktowany jest przez ustawodawcę jako przychód z działalności gospodarczej z uwagi na art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy o PIT, to niezasadne jest przyjęcie stanowiska, w świetle którego przychód taki należy uznać za przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 3 września 2015 r. (I SA/Rz 630/15).

Stan faktyczny

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?