Spółka jawna – zapis windykacyjny szansą na kontynuowanie biznesu

Zapewnienie dalszego istnienia i stabilnego funkcjonowania spółki jawnej leży w interesie nie tylko przyszłego spadkodawcy, ale także pozostających wspólników. Dlatego udziałowcy powinni wcześniej ustalić zasady funkcjonowania spółki po śmierci jednego z nich.

Publikacja: 12.01.2023 20:00

Spółka jawna – zapis windykacyjny szansą na kontynuowanie biznesu

Foto: Adobe Stock

Wykonywanie działalności gospodarczej w ramach spółki jawnej jest bez wątpienia mniej skomplikowaną formą prowadzenia biznesu niż prowadzenie tej samej działalności w formie spółki kapitałowej. Stosunkowo prosty model zawiązania i trwania przedsiębiorstwa w tej formule sprawia, że wspólnicy zarówno przy powstaniu spółki jak i w trakcie jej działania zapominają jednak o kwestiach związanych z tym, co będzie działo się ze spółką oraz prawami i obowiązkami wspólnika po jego śmierci. Brak odpowiednich postanowień wprowadzonych przy zawiązaniu spółki lub później w trakcie jej trwania w ramach zmiany umowy, może wywołać konsekwencje nie tylko dla samej spółki i jej pozostałych wspólników, ale także samych spadkobierców. Wówczas zastosowanie znajdą odpowiednie regulacje kodeksu spółek handlowych.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP