Artur Przestrzelski

Nowe uprawnienia wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

13 października 2022 r. wchodzi w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Dzięki wprowadzanym zmianom wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością będą mogli powoływać się na nowe uprawnienia korporacyjne – w tym związane z wydawaniem im przez zarząd dokumentacji sprawozdawczej.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników – na co zwrócić uwagę

Okres sprawozdawczy, który każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przechodzi co roku, może czasem spowodować nie lada problemy. Sprawdzenie zawczasu kilku kwestii oraz solidne przygotowanie obrad zwyczajnego zgromadzenia pozwala na płynne zamknięcie ostatniego roku obrotowego i zapewnienie spółce prawidłowego funkcjonowania w kolejnych miesiącach.

Upadłość dłużnika zamiast egzekucji

Z punktu widzenia wierzyciela, korzystającego z przymusowego dochodzenia roszczenia, istotne jest jak najszybsze i maksymalnie skuteczne odzyskanie swojej wierzytelności. Czasem cele te można zrealizować efektywniej nie w drodze egzekucji, lecz w postępowaniu upadłościowym.

Pokaż dłużniku swój majątek

W dobie licznych bezskutecznych egzekucji komorniczych, wierzyciele wciąż zapominają lub świadomie rezygnują z dodatkowej możliwości ustalenia stanu majątkowego oraz źródeł dochodu dłużnika. Tymczasem aktywność wierzyciela może istotnie zwiększyć powodzenie windykacji.

Z decyzją o wdrożeniu restrukturyzacji nie warto zwlekać do ostatniej chwili

Czy fakt oczekiwania na nowe programy rządowe jest wytłumaczeniem dla opóźnienia płatności? Kiedy rozważać przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego? Jak przygotować się na wypadek upadłości? – na te m.in. pytania odpowiadają prawnicy z Kancelarii Prawnej Gajewski Trawczyńska i Wspólnicy z Olsztyna.

Prawo upadłościowe: nowe zasady zgłaszania wierzytelności

Wierzyciel, który po 24 marca 2020 r. zgłosił wierzytelność po upływie terminu, ponosi zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego wynikłe z tego zgłoszenia, nawet jeżeli opóźnienie powstało bez jego winy.

Zbliżają się terminy zatwierdzenia sprawozdań finansowych

Zobowiązani do zatwierdzenia sprawozdań finansowych mają w tym roku na to więcej czasu. Dzieje się to za sprawą pandemii COVID-19, która skomplikowała życie przedsiębiorców także i w tej materii. Na wykonanie obowiązków sprawozdawczych podmiotom, których rok obrachunkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zostało już niewiele czasu.

Upadłość konsumencka: oddłużanie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą

Obowiązują już ujednolicone zasady i tryb oddłużania osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz konsumentów.

Koronawirus: pomoc nie będzie ani szybka, ani powszechna, ani tania

Załamanie, zapaść czy krach – nie ważne jak nazwiemy to zjawisko. Właśnie staje się faktem. „Gospodarcza pandemia” zbierze znacznie większe żniwo niż „ludzka”. Odczujemy ją wszyscy. Programy pomocowe zapowiadane przez Prezydenta i Rząd pomogą tylko mniejszości. Większość będzie musiała zmierzyć się z kryzysową rzeczywistością sama – jak zwykle. Wbrew pozorom to ostatni moment na dobre, choć trudne decyzje.