Fiskus akceptuje umowy między spółką komandytową a jej wspólnikami. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią kobieta prowadząca własny biznes. Zajmuje się m.in. rekrutacją, pośrednictwem, public relations. Jest też wspólniczką spółki jawnej (branża finansowa) oraz komandytariuszką w spółce komandytowej (organizacja targów i kongresów). Poza tym pełni funkcję członka zarządu w spółce z o.o., która jest jedynym komplementariuszem spółki komandytowej.

Kobieta zapytała fiskusa o zasady rozliczenia wynagrodzenia za usługi wykonywane w indywidualnej działalności. Chce świadczyć je dla spółki komandytowej. Ma w niej 9 proc. udziałów. Podkreśla jednak, że w relacjach ze spółką wystąpi jako odrębny podmiot gospodarczy. Podpisze umowę cywilnoprawną i udokumentuje usługi fakturami. Chodzi m.in. o przygotowywanie dokumentacji księgowej, obsługę rachunku bankowego, prowadzenie windykacji wierzytelności, poszukiwanie pracowników, sporządzanie planów marketingowych. Te usługi są świadczone niezależnie od prowadzenia spraw spółki.

Jak opodatkować wynagrodzenie? Kobieta od dochodu z działalności płaci 19-proc. podatek liniowy. Twierdzi, że tak samo należy rozliczyć wynagrodzenie za usługi wykonywane dla spółki komandytowej.

Czytaj także: Wynagrodzenie udziałowca spółki w ramach umowy o współpracy, a koszty podatkowe

Kobieta zapytała też o rozliczenie kosztów. Uważa, że wydatki na wypłatę wynagrodzenia za jej usługi są dla niej kosztem uzyskania przychodów z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej, proporcjonalnie do posiadanego przez nią udziału w zysku.

Co na to fiskus? Potwierdził, że wydatki można zaliczyć do podatkowych kosztów spółki. U wspólników rozlicza się je proporcjonalnie do ich udziału w zyskach. Tak wynika z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT.

W tej sytuacji nie ma zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT. Wyłącza on z kosztów „wartość własnej pracy podatnika". Usługi na rzecz spółki komandytowej wykonywane są jednak przez odrębnego przedsiębiorcę.

Kobieta może zatem zaliczyć odpowiednią część wydatku z faktury za swoją usługę, ustaloną z uwzględnieniem posiadanego udziału w zysku spółki, do podatkowych kosztów.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Skarbówka potwierdziła też, że wynagrodzenie jest przychodem z działalności. Po odjęciu kosztów kobieta obliczy dochód, od którego zapłaci 19-proc. podatek liniowy.

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-3.4011.265.2019.6.WS