fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Dotacje z UE na kolektory słoneczne dla mieszkańców bez VAT w gminach - wyrok NSA

AdobeStock
Dotacja unijna na samorządowey projekt montażu na domach zestawów kolektorów słonecznych nie oznacza automatycznie, że ma bezpośredni wpływ na cenę i podlega opodatkowaniu.

Dobra wiadomość dla gmin, które inwestują w odnawialne źródła energii. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie zawsze pieniądze unijne na projekty ekologiczne podlegają VAT.

W sprawie chodziło o finansowanie działań na rzecz lokalnego wzrostu wykorzystania OZE. We wniosku o interpretację gmina wskazała, że w oparciu o współfinansowanie unijne (85 proc.) chce wykonać na nieruchomościach właścicieli zestawy kolektorów słonecznych. Na pokrycie wkładu własnego uzyska wpłaty od mieszkańców. Przez pięć lat będzie właścicielem solarów . Potem przekaże je im na własność za wniesiony wkład.

Czytaj też: VAT: Przekazanie przez gminę paneli solarnych mieszkańcom bez podatku

Samorządowcy uważali, że dofinansowanie nie będzie wchodziło do podstawy opodatkowania VAT.

Fiskus odpowiedział, że podstawą opodatkowania będzie nie tylko wpłata od mieszkańca, ale i dotacja w części dofinansującej cenę usług. Prawo do jej opodatkowania potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

Rację gminie przyznał dopiero NSA. Jego zdaniem z wniosku nie wynika, by dofinansowanie stanowiło zapłatę z tytułu sprzedaży. Dofinansowanie ma charakter zakupowy. Służy sfinansowaniu kosztów zakupu i montażu instalacji, opłat za studium, dokumentację, stronę internetową, nadzoru inwestorskiego, kampanii medialnej itd.

NSA podkreślił, że projekt służy celowi publicznemu. A samo to, że dotacja wypłacana jest w celu wykonania solarów, nie implikuje jeszcze jej bezpośredniego wpływu na cenę. Sporna dotacja zdaniem NSA nie wpływa zaś bezpośrednio na cenę usługi świadczonej przez gminę. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 412/18

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA