00:07
11.05.2024

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 808
23:48
10.05.2024

Rosyjskie media informują o atakach ukraińskich dronów

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow twierdzi, że trzy budynki we wsi Proletarski zostały uszkodzone w wyniku upadku ukraińskiego drona. Gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt informuje, że obrona powietrzna zestrzeliła ukraiński dron. W obwodzie lipieckim ogłoszono groźbę ataku dronów wieczorem 10 maja.

23:26
10.05.2024

Eksplozje w Charkowie

23:01
10.05.2024

Zełenski o nowym pakiecie pomocy: Pracujemy nad logistyką, która sprawdzi się na polu bitwy

Ogłoszony 10 maja przez Stany Zjednoczone pakiet pomocowy dla Ukrainy obejmuje artylerię, broń przeciwpancerną i sprzęt obrony powietrznej. Obecnie trwają prace nad logistyką, aby zapewnić, że wszystko, czego potrzebujemy, zostanie dostarczone na Ukrainę tak szybko, jak to możliwe - poinformował prezydent Ukrainy.

22:38
10.05.2024

Biały Dom nie spodziewa się przełomu na froncie

- Z pewnością jest możliwe, że Rosjanie przygotowują się do większego ataku na Charków – powiedział John Kirby, doradca Białego Domu ds. komunikacji na temat bezpieczeństwa narodowego, podkreślając, że Biały Dom nie przewiduje żadnych znaczących przełomów w sytuacji na froncie.

Czytaj więcej

Ofensywa Rosji w obwodzie charkowskim. Biały Dom nie spodziewa się przełomu
22:14
10.05.2024

Liczba ofiar ukraińskiego ataku na skład ropy wzrosła

Do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ukraińskiego ataku na składy ropy w mieście Rówieńky w obwodzie ługańskim.

21:53
10.05.2024

Zełenski zaprosił prezydenta Argentyny, premiera Islandii i Patriarchę Ekumenicznego do udziału w Szczycie Pokojowym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że osobiście zaprosił Prezydenta Argentyny Javiera Mileya, Premiera Islandii Bjarniego Benediktssona i Patriarchę Ekumenicznego Bartłomieja do udziału w Światowym Szczycie Pokojowym, który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca w Szwajcarii.

- Światowi przywódcy będą mieli okazję wykazać swoją wolę przywrócenia pełnej mocy prawa międzynarodowego i zakończenia wojny. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy wspierają nas w organizacji Szczytu i pomagają przeciwstawić się rosyjskim próbom zakłócania pokojowego wydarzenia -powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

21:29
10.05.2024

Pożar magazynów ropy w mieście Roweńky

Rosyjska propagandowa agencja TASS i inne rosyjskie media informują o ataku ukraińskich sił zbrojnych na skład ropy w miejscowosci Rowieńky (okupowana przez Rosję część obwodu ługańskiego) oraz publikują wideo potwierdzające duży pożar.

Wyznaczony przez Rosję szef tak zwanej ługańskiej Republiki Ludowej Leonid Pasecznik poinformował, że jedna osoba zginęła, a sześć z obrażeniami trafiło do szpitala. Są to pracownicy składów ropy naftowej i lokalni mieszkańcy.

21:07
10.05.2024

Ciężkie walki na całej linii frontu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został poinformowany przez naczelnego wodza Oleksandra Syrskiego, że na całej linii frontu toczą się ciężkie walki, zwłaszcza na froncie charkowskim i pokrowskim, a także na innych frontach w obwodzie donieckim.

Zełenski powiedział, że Naczelny Wódz poinformował o rozwiązaniach, które zapewnią większe możliwości ukraińskim żołnierzom.

10 maja pojawiły się doniesienia o wzmożeniu działań rosyjskich sił okupacyjnych w obwodzie charkowskim, gdzie trwają walki. Podczas spotkania  z prezydent Słowacji Zuzanną Čaputovą prezydent Zełenski potwierdził, że wojska rosyjskie rozpoczęły nową falę działań ofensywnych w obwodzie charkowskim.

20:45
10.05.2024

Ewakuacja ludności z Wowczańska

Przygraniczne miasto w obwodzie charkowskim padło ofiarą intensywnych ataków. Ciężkie ostrzały wymusiły ewakuację mieszkańców.

20:19
10.05.2024

Zełenski dziękuje Bidenowi za kolejny pakiet pomocy

Prezydent Ukrainy podziękował administracji Joe Bidena, Kongresowi i Amerykanom za zapowiedziany dziś pakiet pomocy o wartości 400 mln dolarów.

"Stany Zjednoczone utrzymują wiodącą rolę we wspieraniu Ukrainy, co ma znaczenie historyczne. Uniemożliwiając ofensywne plany Rosji, przybliżamy sprawiedliwy pokój na Ukrainie i długoterminową stabilność we wspólnocie euroatlantyckiej" - napisał Zełenski.

19:57
10.05.2024

Litewska straż graniczna nie przepuściła przez granicę wagonu towarowego do Kaliningradu

Oznaczony literą „Z” wagon pozostał na terytorium Białorusi.

19:32
10.05.2024

ONZ podała liczbę ofiar kwietniowych rosyjskich ataków na Ukrainie

Według Misji Monitorującej Praw Człowieka ONZ na Ukrainie w kwietniu w wyniku działań wojennych zginęło co najmniej 129 cywilów, a 574 innych zostało rannych.

Misja Obserwacyjna ONZ odnotowała wysoki poziom ofiar cywilnych w wyniku intensywnych działań wojennych w pobliżu linii frontu w kwietniu. W raporcie zauważono, że drugi miesiąc z rzędu liczba rannych cywilów znacznie rośnie.

W sumie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę liczba ofiar wśród ludności cywilnej osiągnęła 10 946, a 21 154 osoby zostały ranne – wynika z raportu. 

19:08
10.05.2024

Kanada przeznacza 55 mln dolarów na wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej

Minister obrony Kanady Bill Blair ogłosił w piątek, że kraj ten przeznaczy 76 milionów dolarów kanadyjskich (55,7 miliona dolarów amerykańskich) na inicjatywę kierowaną przez Niemcy, mającą na celu szybkie dostarczenie Ukrainie systemów obrony powietrznej.

 - Te systemy pomogą w obronie przed rosyjskimi atakami powietrznymi, w wyniku których zginęły tysiące Ukraińców oraz zniszczono szpitale, elektrownie i bloki mieszkalne – powiedział Blair podczas wizyty ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa w Kanadzie.

W kwietniu niemiecki rząd uruchomił inicjatywę mającą na celu zachęcenie partnerów i sojuszników do wyposażenia Ukrainy w większą liczbę systemów obrony powietrznej.

18:43
10.05.2024

Kanadyjski producent pojazdów opancerzonych Roshel rozpoczyna produkcję na Ukrainie

Kanadyjska firma Roshel Smart Armored Vehicles zamierza produkować pojazdy opancerzone na Ukrainie.

Dyrektor generalny Roman  Shimonov powiedział, że firma ma już kilka warsztatów na terenie Ukrainy, które zajmują się naprawą i konserwacją jej pojazdów

- Oprócz tych usług jesteśmy w końcowej fazie planowania lokalizacji części naszej produkcji na Ukrainie. Roshel zatrudnia w Kanadzie ponad 200 uchodźców z Ukrainy, którzy pracując z nami, zdobyli unikalną wiedzę specjalistyczną - mówił Shimonov.

Firma Roshel Smart Armored Vehicles została założona w Ontario w 2016 roku przez Romana Shimonova, weterana izraelskich sił zbrojnych. Według doniesień Roshel stał się głównym dostawcą pojazdów opancerzonych dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Firma buduje swoje pojazdy na podwoziu Forda F-550 i nie korzysta z usług podwykonawców.

18:18
10.05.2024

Ukraina spodziewa się pierwszych samolotów F-16 tego lata

Pierwsze myśliwce F-16 mogłyby zostać dostarczone na Ukrainę tego lata, ponad rok po tym, jak USA upoważniły sojuszników do wysłania samolotów.

Wysokiej rangi ukraińskie źródło wojskowe twierdzi, że przylotu samolotów spodziewamy się w czerwcu lub lipcu. Źródło nie podało, kto będzie dostarczał odrzutowce.

17:55
10.05.2024

Rumuńska policja graniczna informuje o nielegalnym przekroczeniu granicy przez Ukraińców

Od początku wojny granicę z Rumunią nielegalnie przekroczyło około 11 tysięcy Ukraińców — podała  rumuńska policja graniczna

Rzecznik policji powiedział też, że podczas próby przedostania się do Rumunii zginęło 19 Ukraińców, 11 utonęło w wzburzonych wodach rzeki Cisy, a pozostali zginęli w górach.

17:37
10.05.2024

Rząd przeznacza ponad 7 miliardów hrywien na odbudowę ukraińskiej sieci energetycznej

Premier Denys Szmyhal powiedział to na posiedzeniu rządu,że Gabinet Ministrów przeznaczył 7,168 miliarda hrywien na odbudowę sieci energetycznej Ukrainy.

- Środki te zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do odbudowy sieci wysokiego napięcia i zapewnienia lepszej synchronizacji systemu energetycznego Ukrainy i UE. Jesteśmy wdzięczni Grupie Banku Światowego, która zapewniła dotacje na realizację tego projektu – powiedział Szmyhal.

17:16
10.05.2024

USA przygotowują pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Stany Zjednoczone przygotowują pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 milionów dolarów   – poinformował  Reuters, powołując się na anonimowego urzędnika.

Czytaj więcej

USA ogłoszą nowy pakiet pomocy. Broń za 400 mln dolarów dla Ukrainy
16:51
10.05.2024

Zełenski spotkał się z prezydent Słowacji

Wołodymyr Zełenski podziękował Zuzannine Čaputowej za "determinację i moralne przywództwo podczas tej wojny". Słowacka prezydent została poinformowana o sytuacji na froncie.

Ukraiński przywódca zauważył, że nie wszyscy partnerzy Ukrainy „wywiązują się terminowo z umów, dlatego w celu przyspieszenia dostaw wymagamy maksymalnej koncentracji przyjaciół Ukrainy. Jestem wdzięczny każdemu przywódcy, który nam w tym pomaga”,

16:32
10.05.2024

W Siłach Zbrojnych Ukrainy powstaną nowe brygady

W ukraińskiej armii powstanie 10 nowych brygad. Niektóre z nich zostaną skierowane do obrony Kijowa.

Poinformował o tym dowódca Wojsk Lądowych Oleksandr Pawluk w rozmowie z „The Economist”.

- Obrona Kijowa pozostaje jedną z naszych głównych trosk, niezależnie od tego, jak trudna jest sytuacja na wschodzie. To serce Ukrainy i wiemy, jak kluczową rolę będzie odgrywać obrona stolicy w przyszłości — powiedział Pawluk.

16:16
10.05.2024

Ukraińskie maliny konkurencją dla polskich malin

Przez ukraiński korytarz morski przepłynęło już ponad 45 mln ton ładunków, z czego 30 mln ton to ukraińskie produkty rolne.

Czytaj więcej

Ukraińskie płody rolne płyną morzem do odbiorców. Maliny podbiły rynek USA
15:53
10.05.2024

Czesi przekazali Ukraińcom symulator do szkolenia pilotów F-16

15:41
10.05.2024

Duma zatwierdziła kandydaturę Michaiła Miszustina na premiera

Za kandydaturą dotychczasowego premiera Rosji na nowego premiera głosowało 375 deputowanych, nikt nie był przeciw, 57 deputowanych się wstrzymało.

15:23
10.05.2024

Ukraińcy: Sytuacja w obwodzie charkowskim jest pod kontrolą

Szef Centrum ds. Przeciwdziałania Dezinformacji w ukraińskiej Radzie Bezpieczeństwa i Obrony, Andrij Kowalienko pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że działania Rosjan w obwodzie charkowskim są „imitacją szeroko zakrojonej ofensywy”, a Rosjanie prowadzą „rozpoznanie bojem”.

14:54
10.05.2024

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy mówi o "krytycznej fazie wojny"

Kluczowe dla dalszego przebiegu wojny, według słów gen. Ołeksandra Pawliuka, mają być najbliższe dwa miesiące. W rozmowie z „The Economist” Pawliuk mówi, że Rosjanie „rzucają cały dostępny sprzęt wojskowy, jaki mają w dyspozycji na wyczerpane ukraińskie oddziały”, którym brakuje zaopatrzenia. Tymczasem pomoc wojskowa z USA dopiero zaczyna znów docierać nad Dniepr.

14:33
10.05.2024

Wypadek w Petersburgu, autobus wpadł do rzeki

Autobusem jechało ok. 20 osób. Są zabici i ranni.

Czytaj więcej

Petersburg: Autobus wpadł do rzeki. Są zabici i ranni
14:25
10.05.2024

Nad obwodem biełgorodzkim strącono dziesiątego ukraińskiego drona

Do strącenia ostatniego drona doszło ok. 14:15 czasu moskiewskiego. Wcześniej z obwodu biełgorodzkiego od rana docierały informacje o strącanych bezzałogowych statkach powietrznych.

13:57
10.05.2024

To drony ukraińskiego wywiadu zaatakowały rafinerię w obwodzie kałuskim

Informacje takie przekazują źródła w wywiadzie, na które powołuje się agencja Ukrinform.

13:21
10.05.2024

Wołczańsk ostrzelany, dwie osoby w szpitalu

Policja z obwodu charkowskiego podała, że przed południem Rosjanie ostrzelali Wołczańsk, w wyniku czego dwaj mężczyźni w wieku 42 i 53 lat zostali ranni. Poszkodowani trafili do szpitala.

12:48
10.05.2024

Rosjanie podają liczbę ataków rakietowych na Ukrainę przeprowadzonych między 5 a 10 maja

Z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji wynika, że od 5 do 10 maja rosyjska armia przeprowadziła 27 ataków rakietowych z użyciem broni precyzyjnej, w tym pocisków hipersonicznych Kindżał, na cele na Ukrainie w odpowiedzi na ataki na obiekty rosyjskiej infrastruktury paliwowej i obiekty przemysłowe.

12:17
10.05.2024

Nad obwodem biełgorodzkim strącono ukraiński dron

Informację taką przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Do strącenia drona doszło ok. 12 czasu moskiewskiego. Od rana nad obwodem biełgorodzkim strącono już cztery drony.

12:12
10.05.2024

Warszawa: Ukrainki powitały krzykiem rosyjskiego ambasadora (WIDEO)

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew złożył w czwartek wieniec na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich na warszawskim Mokotowie. Na dyplomatę czekały Ukrainki, które krzykiem zamanifestowały sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na ich kraj.

12:08
10.05.2024

Ruch oporu w Sewastopolu informuje o spaleniu rosyjskiej flagi

Do spalenia flagi doszło 9 maja, gdy Rosjanie świętowali Dzień Zwycięstwa — informuje ukraiński ruch oporu „Żółta wstążka”.

11:59
10.05.2024

Putin omówił z p.o. premiera Michaiłem Miszustinem skład i strukturę nowego rządu

Miszustin jest kandydatem Putina na premiera, musi jednak zostać zatwierdzony przez Dumę, co wydaje się formalnością. W Dumie nie ma praktycznie opozycji wobec prezydenta Rosji.

11:14
10.05.2024

Ołena Zełenska informuje, że Niemcy są liderem jeśli chodzi o przyjmowanie osób ewakuowanych z powodów medycznych z Ukrainy

Jak podaje Zełenska na leczenie do Niemiec ewakuowano 1 155 pacjentów ukraińskich szpitali, w tym 833 żołnierzy i 38 dzieci. 365 ukraińskich dzieci przechodziło też w Niemczech leczenie onkologiczne.

11:12
10.05.2024

W miejscowości Szebekino w obwodzie biełgorodzkim ogłoszono alarm rakietowy

O alarmie informuje obwodowy resort spraw wewnętrznych.

10:22
10.05.2024

Jedna ofiara porannego ostrzału obwodu sumskiego przez Rosjan

W ostrzale zginęła 64-letnia kobieta. Ranna została 17-latka — podaje sumska prokuratura.

10:08
10.05.2024

Skutki ostrzału w Charkowie

Charkowska prokuratura opublikowała fotografie przedstawiające konsekwencje ostatniego rosyjskiego ostrzału Charkowa. W ataku poszkodowane zostały dwie osoby - wszczęte zostało śledztwo w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych.

09:58
10.05.2024

Ewakuacja w obwodzie donieckim

Szef władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin poinformował, że "z linii frontu ewakuowano 300 osób, w tym 33 dzieci". "W ciągu zaledwie jednego dnia Rosjanie 15 razy ostrzeliwali zaludnione obszary obwodu donieckiego" - dodał.

09:38
10.05.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

W nocy i nad ranem wojska rosyjskie przeprowadziły jedenaście ostrzałów terenów przygranicznych w obwodzie sumskim - podała regionalna administracja dodając, że odnotowano 61 eksplozji. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

09:19
10.05.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali trzy miejscowości w obwodzie czernihowskim

Nie ma informacji o zabitych i rannych.

08:48
10.05.2024

W nocy i nad ranem rosyjskie drony atakowały Nikopol

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak podał, że w wyniku ataku w płomieniach stanął samochód.

08:23
10.05.2024

Na Charków spadł w nocy pocisk wystrzelony z zestawu S-300

Informacje takie przekazuje mer miasta, Ihor Terechow. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w wyniku ostrzału zapaliły się trzy budynki mieszkalne — trzy zostały całkowicie zniszczone.

08:01
10.05.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 15 miejscowości w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba — podał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. Z jego wpisu wynika, że na terenie obwodu uszkodzonych zostało 28 budynków mieszkalnych i gazociąg.

07:55
10.05.2024

Na Morzu Czarnym nie ma obecnie rosyjskich okrętów

Z komunikatu Dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy wynika, że na Morzu Azowskim również nie ma rosyjskich okrętów.

07:54
10.05.2024

Atak rakietowy na Charków

MSW Ukrainy podało, że w nocy wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Charków. "Zapaliły się trzy domy prywatne i trzy budynki gospodarcze. Ponadto uszkodzone zostały pobliskie budynki" - czytamy. Na miejscu pracują służby, trwa ustalanie liczby poszkodowanych.

07:28
10.05.2024

Ukraińcy atakowali wieś Tiotkino w obwodzie kurskim

Roman Starowojt, gubernator obwodu kurskiego, informuje o ataku przy użyciu śmigłowców i dronów-kamikadze. W wyniku ataku trzy domy miały stanąć w płomieniach.

07:20
10.05.2024

Jedna osoba ranna w obwodzie donieckim

W wyniku działań wojsk rosyjskich, w czwartek w obwodzie donieckim ranna została jedna osoba - podał szef lokalnych władz Wadym Fiłaszkin.

06:52
10.05.2024

Dwie osoby ranne w nocnym ataku na Charków

Informacje takie podaje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Z jego wpisu wynika, że w ostrzale Charkowa ranni zostali 11-letnie dziecko i 72-letnia kobieta. Uszkodzonych zostało 12 budynków mieszkalnych.

06:50
10.05.2024

W nocy nad Rosją strącono pięć ukraińskich dronów

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Jeden z dronów został strącony nad obwodem moskiewskim, trzy nad obwodem briańskim, jeden nad obwodem biełgorodzkim — wynika z komunikatu resortu.

06:45
10.05.2024

Ukraiński dron przechwycony nad obwodem kurskim

O przechwyceniu drona za pomocą zestawu do walki radioelektronicznej informuje gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt.

06:42
10.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 479 710 żołnierzy, 7 434 czołgi, 14 313 pojazdów opancerzonych, 1 062 wyrzutnie rakiet, 795 zestawów przeciwlotniczych, 349 samolotów, 325 śmigłowców, 9 826 bezzałogowych statków powietrznych, 2 192 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 16 691 pojazdów (w tym cystern), 2 031 jednostek sprzętu specjalnego.

06:30
10.05.2024

3/4 wyborców Joe Bidena deklaruje przywiązanie do NATO

W przypadku wyborców Donalda Trumpa odsetek ten wynosi 43 proc. - wynika z badania Pew Research.

Czytaj więcej

Sondaż instytutu Pew. Demokraci kochają NATO, Republikanie znacznie mniej
06:10
10.05.2024

Sondaż: 56,5 proc. Polaków uważa, że Polska nie jest dobrze chroniona przed działaniami wywiadów Rosji i Białorusi

Przeciwnego zdania jest 17,3 proc. badanych.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Polska jest dobrze chroniona przed działaniem wywiadów Rosji i Białorusi?
05:40
10.05.2024

W nocy nad Ukrainą strącono 10 dronów-kamikadze

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:12
10.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 806 dzień wojny

Nagranie ukazało się na profilu Sztabu na Facebooku.

04:38
10.05.2024

Jednostki straży granicznej strąciły pięć dronów-kamikadze w czasie ataku powietrznego na obwód odeski

Trzy drony, zbliżające się do wybrzeża obwodu, strącili członkowie odeskiego oddziału straży granicznej, dwa kolejne zostały zniszczone przez mobilny oddział przeciwlotniczy straży granicznej.

04:35
10.05.2024

Ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie kałuskim

Informacje o ataku przekazuje kanał SHOT w serwisie Telegram.

04:33
10.05.2024

W nocy eksplozje rozległy się w obwodzie mikołajowskim

Wcześniej na terenie obwodu rozległ się alarm w związku ze zbliżaniem się do niego dronów-kamikadze. O eksplozjach informował kierujący administracją wojskową Snihuriwki, Iwan Kuchta.

04:31
10.05.2024

W nocy Rosjanie ostrzelali Charków

Jak informuje mer miasta, Ihor Terechow, ostrzelana została dzielnica mieszkalna. Na razie wiadomo o jednej rannej osobie.

04:30
10.05.2024

W południowych i wschodnich obwodach Ukrainy ogłoszono alarm rakietowy

Alarm jest spowodowany groźbą wystrzelenia pocisków balistycznych z terytorium Krymu.

04:26
10.05.2024

W nocy ukraiński dron zmierzał w stronę Moskwy

Mer Moskwy, Siergiej Sobianin, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że obrona przeciwlotnicza strąciła ukraińskiego drona, lecącego w stronę Moskwy, nad Podolskiem w obwodzie moskiewskim.

04:25
10.05.2024

Nad obwodem briańskim zestrzelono w nocy trzy drony

Informacje takie przekazuje Aleksandr Bohomaz, gubernator obwodu briańskiego. Z jego komunikatu wynika, że drony zostały strącone przez obronę przeciwlotniczą.

04:21
10.05.2024

Nie będzie zmiany premiera w Rosji

Władimir Putin przedstawił Dumie (izba niższa parlamentu) kandydaturę Michaiła Miszustina, dotychczasowego szefa rządu, na stanowisko nowego premiera. Dotychczasowy rząd Miszustina podał się do dymisji 7 maja, w związku z rozpoczęciem nowej kadencji na stanowisku prezydenta przez Putina. Kandydaturę Miszustina oraz kandydatury jego ministrów musi zatwierdzić Duma. Wiaczesław Wołodin, przewodniczący izby niższej parlamentu podkreślił, że stanie się to po raz pierwszy w historii współczesnej Rosji, ponieważ uprawnienia takie Duma zyskała na mocy znowelizowanej w 2020 roku konstytucji.

Czytaj więcej

Zmiana premiera w Rosji bez zmiany premiera
04:19
10.05.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 806 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 806 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 806 dniu wojny

PAP

04:18
10.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 806