W szpitalach nie będzie podpasek i tamponów na NFZ

Jeśli pacjentka przebywająca w szpitalu nie ma przy sobie takich środków higieny, to szpital ma obowiązek je zapewnić.

Publikacja: 10.05.2024 19:04

W szpitalach nie będzie podpasek i tamponów na NFZ

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Wojciecha Koniecznego, sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia na pismo skierowane w tej sprawie przez Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka.

NFZ nie zapłaci szpitalom za podpaski i tampony

Senator Wojciech Konieczny w piśmie do RPO Marcina Wiącka przywołał treść ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1565), zgodnie z którą środki menstruacyjne nie są wyrobami medycznymi i - jak podkreślił - na chwilę obecną nie przewiduje się świadczenia polegającego na zaopatrzeniu pacjentów w środki menstruacyjne podczas pobytu w szpitalu.

Prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu uważa natomiast, że istnieje potrzeba finansowania środków menstruacyjnych, które aktualnie nie są refundowane. Jak podkreśla, szpitale publiczne muszą wypracować pieniądze, aby pokryć koszty zakupu środków higieny, w tym papieru toaletowego czy mydła, podczas gdy prywatne placówki za udzielane świadczenia pobierają od pacjentów stawki w takiej wysokości, aby zapewnione było pokrycie tego typu kosztów. A jak zaznacza prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, z uwagi na rozregulowane obecnie płace w ochronie zdrowia, trudno będzie publicznym szpitalom „spiąć” budżety.

Czytaj więcej

Idziesz do szpitala - leki zostaw w domu

Katarzyna Malinowska-Olczyk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku podkreśla, że podpaski czy podkłady są kobietom potrzebne nie tylko w trakcie menstruacji, ale także po operacjach, jednak nie sądzi, że NFZ miałby pokrywać te koszty. Jak dodaje, są to koszty ponoszone przez szpital tak jak m.in. mydło czy papier toaletowy. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku każda pacjentka potrzebująca środków higienicznych bez problemu je otrzymuje i to najczęściej od razu całą paczkę, aby wystarczyło na jej potrzeby. Jak jednak podkreśla Katarzyna Malinowska-Olczyk, takie środki nie są ogólnodostępne w łazienkach szpitalnych w tzw. „różowych skrzyneczkach” z uwagi na kradzieże. Bardzo możliwe, że szybko by zniknęły, ponieważ w szpitalu zdarzały się już nawet kradzieże słuchawek prysznicowych czy deski sedesowej.

Szpital musi zapewnić posiłki i środki higieny

Senator Wojciech Konieczny podkreślił w odpowiedzi do Rzecznika Praw Obywatelskich, że to podmiot udzielający świadczeń medycznych ze środków publicznych odpowiada - w szczególności w sytuacjach nagłych i pilnych hospitalizacji - za zapewnienie pacjentom podstawowych środków higienicznych i służących do pielęgnacji. Jeśli zatem pacjent nie zaopatrzył się sam w takie przedmioty, to szpital jest zobowiązany je zapewnić. Senator dodał, że do środków higienicznych zalicza się m.in. podpaski i tampony.

To art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 146) zobowiązuje podmioty lecznicze udzielające świadczeń w trybie stacjonarnym i całodobowym (m.in. szpitale) do zapewnienia obok świadczeń zdrowotnych także świadczeń towarzyszących, czyli zakwaterowania, wyżywienia oraz udzielenia rzeczowych świadczeń zdrowotnych, jak podania leków czy dostarczenia wyrobów medycznych (środków pomocniczych).

Jak wskazał senator Wojciech Konieczny, minister zdrowia wysłał do świadczeniodawców posiadających umowę z NFZ o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w trybie stacjonarnym i całodobowym (w szpitalach) komunikat przypominający o prawie pacjenta do zapewnienia odpowiednich środków higieny, w tym środków menstruacyjnych.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Wojciecha Koniecznego, sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia na pismo skierowane w tej sprawie przez Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka.

NFZ nie zapłaci szpitalom za podpaski i tampony

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie