Wybory samorządowe: głosować można gdzie indziej niż zwykle - uznał NSA

Podział na okręgi wyborcze w wyborach do rad gmin może się okazać inny od obwiązującego poprzednio.

Aktualizacja: 23.08.2018 20:37 Publikacja: 23.08.2018 19:18

Wybory samorządowe: głosować można gdzie indziej niż zwykle - uznał NSA

Foto: AdobeStock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając w trybie wyborczym skargę Rady Miasta i Gminy Wronki na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej.

Czytaj także: Zmiany w ustawach samorządowych i w prawie wyborczym od 2018 r.

Zakończone 1 kwietnia 2018 r. tworzenie okręgów wyborczych nie wykluczyło możliwości zaskarżania uchwał w tych sprawach do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skorzystała z niej Rada Miasta i Gminy Wronki w woj. wielkopolskim.

Ustawa z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, kontrolowania niektórych organów publicznych zobowiązała wszystkie rady gmin do przeprowadzenia do 1 kwietnia 2018 r. podziału gminy na okręgi wyborcze w wyborach do rad gmin. Tylko wtedy, gdy rada uznała, że dotychczasowy podział spełniał wymogi kodeksu wyborczego, rada mogła uchwalić go ponownie.

RMiG Wronki zdecydowała się na nowy podział. W uchwale z 29 marca 2018 r. określiła podział gminy na okręgi wyborcze, ustaliła ich granice i numery oraz liczbę radnych wybieranych w każdym z 15 jednomandatowych okręgów. Nowy podział zaskarżyli do komisarza wyborczego w Poznaniu wyborcy zamieszkali w sąsiadującym z miastem sołectwem Stróżki. Ich zdaniem w wyniku podziału Stróżki znalazły się jako jedyne w okręgu „po drugiej stronie Warty". Wystąpiły też dysproporcje w liczebności mieszkańców poszczególnych okręgów.

Komisarz wyborczy stwierdził, że uchwała RMiG w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze naruszyła zasady określone w kodeksie wyborczym. Rada zgodziła się z taką oceną, ale nie zmieniła swojej uchwały. W tej sytuacji komisarz sam dokonał podziału gminy Wronki na okręgi wyborcze, ustalił ich granice i numery oraz liczbę radnych wybieranych w każdym okręgu.

Wówczas rada po raz pierwszy odwołała się do Państwowej Komisji Wyborczej. Takich działań było później więcej, ponieważ PKW nie uwzględniła odwołania, ale przekazała sprawę komisarzowi wyborczemu w Poznaniu, który postanowieniem z 29 czerwca 2018 r. ponownie określił podział gminy Wronki na okręgi wyborcze. W uchwale z 16 lipca 2018 r. PKW uznała, że dopiero ten ostatni podział dokonany przez komisarza wyborczego spełnia wymogi kodeksu wyborczego.

W skardze do NSA rada zarzuciła, że naruszona została procedura, w ramach której komisarz wyborczy uzyskuje kompetencje do dokonania za radę gminy podziału gminy na okręgi wyborcze. NSA miał jednak inne zdanie. Gdy podział dokonany przez radę gminy jest niezgodny z prawem, komisarz wyborczy stwierdza ten fakt w formie postanowienia i wzywa radę do wprowadzenia zmian. RMiG Wronki tego zadania nie wykonała – ocenił. Zgodził się też ze stanowiskiem PKW, że podział gminy na okręgi wyborcze dokonany postanowieniem komisarza wyborczego z 29 czerwca 2018 r. spełnia wymogi określone w przepisach kodeksu wyborczego, w szczególności dotyczące określenia liczby mandatów w poszczególnych okręgach według jednolitej normy przedstawicielstwa. Nowy podział gminy Wronki na okręgi wyborcze musiał zostać zmieniony w znacznym zakresie, ponieważ naruszał art. 417 § 2 kodeksu wyborczego – orzekł NSA. Przepis ten przewiduje, że podział na okręgi ustala się według jednolitej normy przedstawicielstwa. Musiał więc zostać skorygowany kształt kilku okręgów i należało połączyć kilka sołectw w okręgi wyborcze, w których liczby mieszkańców będą odpowiadały zasadom ustalania liczby mandatów.

—Danuta Frey

Sygnatura akt:II OKW 2/18

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając w trybie wyborczym skargę Rady Miasta i Gminy Wronki na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej.

Czytaj także: Zmiany w ustawach samorządowych i w prawie wyborczym od 2018 r.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego