Odprawa a przejęcie gminnej szkoły

Nauczyciel, który przejął od gminy szkołę, może odmówić przejścia do niej i wówczas zgodnie z przepisami prawa pracy gmina wypłaci mu odprawę.

Aktualizacja: 14.06.2016 10:23 Publikacja: 14.06.2016 09:13

Odprawa a przejęcie gminnej szkoły

Foto: 123RF

Gmina, podpisując z nauczycielem umowę w sprawie przekazania szkoły do prowadzenia, musi się liczyć z koniecznością wypłacenia mu odprawy. A to dlatego, że taki nauczyciel ma prawo odmówić przejścia do placówki, której organem prowadzącym się staje, ze wszystkimi konsekwencjami takiego oświadczenia. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego w siedmioosobowym składzie.

Co mówią przepisy

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o systemie oświaty szkoła może być placówką publiczną albo niepubliczną i może być prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego, inną osobę prawną lub osobę fizyczną. Jednostka samorządu terytorialnego, będąca organem prowadzącym szkołę liczącą nie więcej niż 70 uczniów, na podstawie uchwały organu stanowiącego tej jednostki oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, może przekazać w drodze umowy prowadzenie takiej szkoły – art. 5 ust. 5g ustawy.

W dalszych postanowieniach art. 5 ustawy o systemie oświaty ustawodawca szczegółowo uregulował kwestie dotyczące zasad przechodzenia nauczycieli do szkoły przejmowanej przez osobę fizyczną. Na samorząd nałożony został obowiązek powiadomienia, z odpowiednim wyprzedzeniem, pracowników o terminie przekazania szkoły, a także nowych warunkach pracy i płacy. Nauczycielom natomiast przysługuje prawo do złożenia oświadczenia o odmowie przejścia do szkoły przejmowanej przez osobę fizyczną (art. 5 ust. 5m ustawy). Złożenie tego oświadczenia tworzy fikcję prawną, umożliwiająca przyznanie nauczycielom, którzy nie zdecydują się na przejście do szkoły przejmowanej, prawa do odprawy.

Rozbieżne wyroki

A co w sytuacji, w której szkoła przekazuje małą szkołę do prowadzenia i na podstawie umów jednemu z pracujących w niej nauczycieli? Czy w takiej sytuacji ten może złożyć oświadczenie, odmówić przejścia do placówki, której organem prowadzącym się staje i nabyć prawo do odprawy? Na tak postawione pytanie można w orzecznictwie Sądu Najwyższego odnaleźć dwie przeciwstawne odpowiedzi.

W wyroku z 28 października 2014 r. SN uznał, że w takiej sytuacji odprawa nauczycielowi się należy (sygn. I PK 58/14). Natomiast w wyroku SN z 29 października 2014 r., który zapadł w identycznym stanie faktycznym, SN uznał, że odprawa nauczycielowi przejmującemu szkołę się nie należy, gdyż – jak wskazał skład orzekający – nauczyciel w takiej sytuacji w ogóle oświadczenia o odmowie przejścia do przejmowanej szkoły nie ma prawa złożyć (sygn. I PK 64/14).

Te wątpliwości – na korzyść nauczycieli przejmujących gminne szkoły – rozstrzygnęła uchwała SN podjęta 16 maja 2016 r. na wniosek I prezesa tego sądu.

Czytamy w niej, że nauczyciel szkoły publicznej, który przejmuje prowadzenie tej szkoły jako osoba fizyczna w trybie art. 5 ust. 5g ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 2156 ze zm.), jest uprawniony do złożenia oświadczenia o odmowie przejścia do tej szkoły na podstawie art. 5 ust. 5m tej ustawy.

sygnatura akt: III PZP 2/16

Opinia

Mariusz Filipek, radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Filipek & Kamiński Sp.k.

Z przepisów wynika, że nauczycielowi mianowanemu, który złoży oświadczenie o odmowie przejścia do szkoły przejmowanej do prowadzenia przez osobę fizyczną lub prawną, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, który takie oświadczenie złożył, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, czyli odprawa pieniężna w wysokości: jednomiesięcznego wynagrodzenia, (dla zatrudnionych krócej niż dwa lata); dwumiesięcznego wynagrodzenia (dla zatrudnionych od dwóch do ośmiu lat); trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad osiem lat.

Gmina, podpisując z nauczycielem umowę w sprawie przekazania szkoły do prowadzenia, musi się liczyć z koniecznością wypłacenia mu odprawy. A to dlatego, że taki nauczyciel ma prawo odmówić przejścia do placówki, której organem prowadzącym się staje, ze wszystkimi konsekwencjami takiego oświadczenia. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego w siedmioosobowym składzie.

Co mówią przepisy

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów