23.00

Na najnowsze informacje o zmaganiach świata i Polski z pandemią koronawirusa zapraszamy jutro od rana.

22.38

W Siewierodwińsku odnotowano znaczący wzrost liczby zakażeń koronawirusem, a większość potwierdzonych przypadków dotyczy pracowników zbrojeniówki – podały władze obwodu archangielskiego.

22.24

22.00

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

– Nie wiem, na jakiej podstawie rząd twierdzi, że radzimy sobie dobrze. Ja mam inne dane. Uważam, że wybraliśmy najdroższy i najbardziej nietrafiony model walki z koronawirusem – stwierdził Andrzej Sośnierz, poseł Porozumienia, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

21.45

Prokuratura z Bolesławca (woj. dolnośląskie) prowadzi śledztwo w sprawie policjanta, który pomagał uniknąć obowiązkowej kwarantanny osobom wracającym do Polski z zagranicy.

21.10

We Francji, mimo łagodzenia obostrzeń wprowadzonych po wybuchu epidemii koronawirusa, wciąż zamknięta jest część parków. Walczy z tym tajemniczy mężczyzna, który po nocach otwiera niedostępne dla mieszkańców tereny zielone.

20.40

Gdyby wszystko przebiegło zgodnie z „ustalonym planem”, „nie byłoby stanu epidemii, koronawirusa, gospodarka by się rozwijała świetnie, mielibyśmy teraz zrównoważony budżet, który już był uchwalony przecież, to bylibyśmy w innym miejscu” – mówił w Polsat News poseł PiS Przemysław Czarnek.

19.50

W reakcji na postanowienia brytyjskiego rządu dotyczące obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla przybywających na Wyspy obcokrajowców, Francja zapowiedziała wprowadzenie takich samych zasad wobec Brytyjczyków przekraczających jej granice.

19.00

Liczba ofiar Covid-19 we Francji wzrosła do 28289. W ciągu ostatniej doby zmarły 74 osoby.

18.58

W Turcji w ciągu ostatniej doby zanotowano 952 nowe przypadki koronawirusa. Łącznie liczba zakażonych wzrosła do 154,5 tys. W piątek z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 27 osób. Liczba ofiar wzrosła tym samym do 4276.

18.10

Od 8 czerwca osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii będą się musiały poddać 14-dniowej kwarantannie. Zwolnieni z tego obowiązku są m.in. pracownicy medyczni zaangażowani w badania nad szczepionką na koronawirusa i – na innych warunkach – sezonowi robotnicy rolni.

17.40

17.30

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 240 zakażeniach koronawirusem. Zmarło 9 osób.

17.10

Petersburski Instytut Badawczy Grypy im. Anatolija Smorodincewa ogłosił rekrutację ochotników do testowania szczepionki przeciwko koronawirusowi.

AFP

AFP

16.05

Ponad jedna trzecia Amerykanów odmówiłaby przyjęcia szczepionki na koronawirusa, polecanej przez Donalda Trumpa. Byliby nią zainteresowani tylko wtedy, gdyby zarekomendowała ją amerykańska Agencja Żywności i Leków – FDA.

15.30

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński przekazali informacje dotyczące uzyskania przez spółkę związaną z Szumowski Investments dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ocenili, że sprawa stanowi przykład „ewidentnego konfliktu interesów”.

14:59

– Sposób, w jaki policjanci i Inspekcja Sanitarna traktują protestujących to zastraszanie i opresja – napisał prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela w pismach do Komendanta Głównego Policji oraz do Głównego Inspektora Sanitarnego.

14:49

14:20

W jednym ze szpitali w Tule pielęgniarka włożyła dość przezroczysty kombinezon ochronny wprost na strój bikini.

14:18

14:17

W oficjalnych statystykach dotyczących (epidemii) koronawirusa ujmujemy jedynie przypadki potwierdzone testami laboratoryjnymi – informuje Ministerstwo Zdrowia Rosji.

OLGA MALTSEVA / AFP

OLGA MALTSEVA / AFP

14:00

George Soros po raz kolejny zaapelował do UE o emisję obligacji wieczystych i ostrzegł, że w innym razie Wspólnota może nie przetrwać kryzysu związanego z koronawirusem i ulec rozpadowi.

13:39

Władze ogrodu zoologicznego w Bandung w Indonezji przygotowały scenariusz, zgodnie z którym część zwierząt może zostać poświęcona na dokarmienie innych, krytycznie zagrożonych, w tym tygrysa sumatrzańskiego i lamparta jawajskiego.

13:38

– Składamy projekt wpisujący się w program nowej solidarności, wielki program wspierania polskiej gospodarki i polskich rodzin – deklarował przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, prezentując projekt przeznaczenia po 500 złotych z budżetu państwa dla każdego obywatela na wydatki turystyczne.

13:36

Premier Malezji Muhyiddin Yassin zostanie poddany 14-dniowej kwarantannie w swoim domu, po tym jak oficer uczestniczący w spotkaniu z nim w ubiegłym tygodniu okazał się zakażony koronawirusem – poinformowała kancelaria szefa rządu Malezji.

Nazri RAPAAI / Malaysia’s Department of Information / AFP

Nazri RAPAAI / Malaysia’s Department of Information / AFP

13:22

Jak pandemia wpłynie na najmłodsze pokolenie? Czy teraz młodzi zmienią nasz świat? – Hubert Salik i Michał Płociński rozmawiają o najnowszym numerze „Plusa Minusa”.

13:21

Zwolnienia ze składek ZUS po 16 maja – dla kogo i kiedy – wyjaśniamy.

13:13

Agencja Badań Medycznych podpisała umowę z Kliniką Zakaźną w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie w sprawie produkcji leku na COVID-19. To lek z osocza.

13:07

Mimo zakazu sprzedaży alkoholu przez internet, producenci cydru znaleźli sposób, by jednak pokazać się w sieci. Właśnie trwa festiwal polskiego cydru na Facebooku. Wcześniej w ten sam sposób promowało się polskie wino.

12:54

Kamiński: Uważamy, że kary za znieważanie policjantów są zbyt małe, będziemy starać się o podniesienie ich.

12:52

Szumowski: Duże koncerty, duże wydarzenia masowe są na ostatnim miejscu w kolejności uwalniania i odmrażania. Duży koncert z dużą liczbą osób to ogromne wyzwanie sanitarne. Na dziś nie mogę podać daty, kiedy organizowanie takich koncertów będzie możliwe.

12:50

Koronawirus rozprzestrzenia się szeroko w ogarniętym wojną domową Jemenie, gdzie – w efekcie – system ochrony zdrowia „załamał się” – twierdzi ONZ apelując o pilne przekazanie Jemenowi środków na walkę z epidemią.

12:41

Szumowski: Jednym z głównych rozsadników wirusa są duże imprezy – takie jak m.in. zgromadzenia i manifestacje. Nie ma możliwości utrzymania dystansu w takiej sytuacji.

12:37

Kamiński: Do tych, którzy decydują się na udział w nielegalnych zgromadzeniach – to jest nieodpowiedzialne zachowanie. Narażacie życie innych osób.

12:34

Kamiński: Bardzo dokładnie analizujemy dyskusję „za” i „przeciw” (łagodzeniem zakazowi zgromadzeń publicznych – red.) jeśli chodzi o sytuację epidemiczną. Proszę aby podchodzić do tych spraw poważnie. W ostatnim czasie mieliśmy kilka przypadków bulwersujących łamania zakazu gromadzenia się.

12:33

Kamiński: Zakaz zgromadzeń publicznych obowiązuje w większości państw Europy.

12:30

Mariusz Kamiński, szef MSWiA: Chcę jednoznacznie powiedzieć w imieniu rządu, w imieniu PiS, że prawo do nieskrępowanego prawa prezentowania poglądów politycznych jest świętym prawem każdego obywatela. Nie ma mowy o trwałym ograniczaniu praw obywatelskich w tym zakresie. Jedynie względy epidemiczne decydują, że zakaz ten został wprowadzony.

12:23

Deweloperzy ruszyli z budową o 46 proc. lokali mniej niż rok wcześniej.

12:15

Od poniedziałku 25 maja urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

12:12

Wyniki kontroli w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przeprowadzonej w 2017 r. przez resort nauki na wniosek szefa CBA były „negatywne” – podał portal tvn24.pl. Według tego źródła, w raporcie pojawia się nazwisko Marcina Szumowskiego, brata obecnego ministra zdrowia. Według cytowanego raportu, brat ministra miał wchodzić w skład panelu, na którym był oceniany jego wniosek i równocześnie jako wnioskodawca prezentował swój projekt pozostałym współpanelistom, którzy następnie go oceniali. „Nigdy nie oceniałem swoich wniosków, ani wniosków firm, które reprezentowałem. Nigdy nie występowałem jednocześnie w roli ocenianego i oceniającego” – oświadczył Marcin Szumowski w cytowanym przez tvn24.pl komentarzu.

12:10

Getin Noble Bank zanotował większą stratę, niż zakładały prognozy, mimo że nie zawiązał specjalnej rezerwy na pandemię.

12:02

Premier Mateusz Morawiecki: Ministrowi Łukaszowi Szumowskiemu należy się największy order jaki potrafię sobie wyobrazić. Jego zimna krew, opanowanie, znajomość tematu doprowadziły do tego, że mogliśmy podejmować najbardziej właściwe decyzje, które były niezbędne (w marcu, na początku epidemii – red.). Najbogatsze kraje świata nie potrafiły sobie poradzić z epidemią jak my. Bardzo dziękuję ministrowi zdrowia.

12:00

Dziesięciu ministrów rządu Sudanu Południowego jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 – potwierdził w rozmowie z BBC minister informacji kraju Michael Makuei. Minister potwierdził, że zakazili się wszyscy członkowie specjalnej grupy zadaniowej do walki z koronawirusem – z wyjątkiem ministra zdrowia.

ALEX MCBRIDE / AFP

ALEX MCBRIDE / AFP

11:44

11:41

Pracownicy w Egipcie będą mieli odliczane 1 procent od wynagrodzenia, a emeryci – 0,5 proc. od emerytury na pokrycie strat jakie kraj poniósł w związku z pandemią koronawirusa. Zwolnione z tej daniny mają być osoby zarabiające mniej niż równowartość 125 dolarów miesięcznie.

11:25

Z pewnością można było zatrzymać wydobycie, wtedy skala zachorowań byłaby o wiele mniejsza, dlatego udamy się dzisiaj z kontrolą poselską do Polskiej Grupy Górniczej – zapowiedział Maciej Konieczny, poseł Lewicy, w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską odnosząc się do ogniska koronawirusa na Śląsku. Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

11:13

W marcu, w pierwszym miesiącu pandemii, aż 3,1 miliona osób poszło na L-4. I był to najwyższy wskaźnik w historii ZUS. Na szczęście chyba przejściowy.

10:59

Sprzedaż detaliczna załamała się w kwietniu o niemal 23 proc., po 9 proc. w marcu, najbardziej w historii tych danych. Nie jest to jednak niespodzianka, a w maju obroty w sklepach wyraźnie wzrosły.

10:55

Brytyjscy badacze z Uniwersytetu w Oxfordzie prowadzący badania nad szczepionką przeciwko koronawirusowi zamierzają podać ją 10 tysiącom osób, w tym dzieciom i osobom starszym, by sprawdzić, czy szczepionka działa.

10:48

– Wydaje mi się, że w nowej sytuacji, która pojawiła się po pojawieniu się Rafała Trzaskowskiego zrobiło się znowu więcej miejsca dla mnie – powiedział w Polsat News kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

10:45

Cieszyński: 50 osób to nie jest w przypadku wesela bardzo duża liczba uczestników. Wesela spędzamy w gronie bliskich sobie osób.

10:44

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: Realizujemy coraz więcej testów, zawsze tam gdzie są potrzebne. W związku z tym, ze sytuacja epidemiologiczna się poprawia Ministerstwo Zdrowia zarekomenduje zgodę na organizację wesel do 50 uczestników. Dokładne wytyczne dotyczące reżimu sanitarnego przygotuje Główny Inspektor Sanitarny.

10:20

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Singapurze przekroczyła w piątek 30 tysięcy. W ciągu minionej doby w kraju wykryto 612 zakażeń, łączna liczba zakażeń wykrytych od początku epidemii wzrosła w Singapurze do 30426. Z powodu COVID-19 zmarły w Singapurze 23 osoby.

10:15

Ponad 6,5 tys. zakażeń wykrytych na Śląsku.

10:14

W Rosji w ciągu ostatniej doby stwierdzono 150 zgonów z powodu COVID-19 – to największy dobowy wzrost liczby ofiar koronawirusa w tym kraju.

10:06

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto w 12 województwach – informuje Ministerstwo Zdrowia.

10:02

9:56

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił na antenie Programu III Polskiego Radia, że „wybory w lokalach są ryzykowne jak każda działalność w czasie epidemii”.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

9:44

Akcje na europejskich rynkach w piątek o poranku głównie zniżkują. Atmosferę popsuły napięcia między Chinami a USA, dotyczące Hongkongu.

9:28

Tajlandia utrzyma stan wyjątkowy wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa do końca czerwca, mimo że w ostatnich dniach przyrosty liczby zakażonych koronawirusem w tym kraju wyrażane są jednocyfrowymi liczbami. Od początku epidemii koronawirusa w Tajlandii zakażenie wykryto u 3037 osób, 56 osób zmarło w wyniku COVID-19.

9:25

Od czwartku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 279, w ciągu tygodnia – o ponad 1,8 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 8731 zakażonych. Według danych z 21 maja, w naszym kraju

9:24

Co oznacza przestój w biznesie? Kiedy z postojowego mogą skorzystać przedsiębiorcy? I czy przysługuje ono osobom na umowach cywilnoprawnych? – o tym piszemy w serwisie firma.rp.pl.

9:23

Najnowsze dane mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 2261 osób – mniej niż dzień wcześniej (o 69) i niż przed tygodniem (o 318). W ciągu ostatnich siedmiu dni liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną spadła o 17,3 tys., w ciągu doby wzrosła o 307 i wynosi 77768. Nadzorem epidemiologicznym objęto 19500 osób, co oznacza dobowy spadek o 229 i tygodniowy wzrost – o ponad 1,1 tys.

9:13

Pochodząca z Bangladeszu firma Beximco Pharmaceuticals to pierwsza na świecie firma, która stworzyła lek generyczny będący zamiennikiem dla remdesiviru, antywirusowego leku produkowanego przez amerykańską firmę Gilead Sciences, który – jak wynika z badań – podawany chorym na COVID-19 skraca czas ich powrotu do zdrowia.

JOAQUIN SARMIENTO / AFP

JOAQUIN SARMIENTO / AFP

9:08

Liczba osób hospitalizowanych w związku z COVID-19 spadła o 69, poniżej 2300 osób – podał resort zdrowia.

8:46

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un w ciągu ostatnich dwóch miesięcy niezwykle rzadko pojawiał się publicznie. W kwietniu i maju pojawił się publicznie cztery razy – podczas gdy w tym samym czasie w 2019 roku pojawiał się publicznie 27 razy. Ostatni raz Kim pojawił się publicznie trzy tygodnie temu. Rzadkiemu pojawianiu się Kim Dzong Una w miejscach publicznych towarzyszy wprowadzanie przez Koreę Północną środków mających powstrzymywać rozprzestrzenianie się koronawirusa – choć oficjalnie w Korei Północnej nie stwierdzono jeszcze żadnego przypadku COVID-19.

8:11

Kazik Staszewski pytany w RMF FM czy zagłosuje w wyborach powiedział, że być może „losowo zagłosuje”. – Żaden z kandydatów opozycji mi się nie podoba, ale jak nie pójdę, to znowu wszystkie ośrodki władzy będą w jednym ręku – dodał Kazik.

8:09

W Indiach w ciągu doby stwierdzono 6088 nowych zakażeń koronawirusem – to największy dobowy wzrost liczby zakażeń od początku epidemii w tym kraju.

TAUSEEF MUSTAFA / AFP

TAUSEEF MUSTAFA / AFP

7:58

Kupując sprzęt godziliśmy się z ryzykiem, ze mogą zdarzyć się nieuczciwi sprzedawcy – mówił w rozmowie z TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk.

7:44

Druga tura wyborów lokalnych we Francji odbędzie się 28 czerwca – informuje BFM TV.

7:21

Jak dotąd w USA koronawirusem zakaziło się ok. 4 proc. populacji – twierdzi zespół twórców modeli dotyczących przebiegu epidemii z Imperial College w Londynie.

7:00

W czwartek w Japonii zawieszono stan wyjątkowy w prefekturach Osaka, Kioto i Hyogo. W ciągu ostatniej doby w Japonii wykryto 43 nowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i 19 zgonów z powodu COVID-19.

6:44

Ograniczenia w komunikacji miejskiej, wyłączenie oświetlenia czy redukcje etatów w urzędach – samorządy zaczynają ciąć wydatki z powodu nadchodzącego kryzysu – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:42

Tylko średnio o 30 proc. mniej wizyt zanotowali w marcu specjaliści przyjmujący w ramach umowy z NFZ – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:40

Sprzedawcy prowadzą już tylko indywidualne rozmowy z właścicielami centrów handlowych. Ich dane co do ruchu klientów mocno się też różnią – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:39

6:35

Mimo apeli rzecznika praw dziecka i stanowiska resortu sprawiedliwości problem alienacji rodzicielskiej w czasie pandemii nie zniknął – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:33

Rząd pozwolił na wznowienie działalności salonom kosmetycznym, zakładom fryzjerskim oraz lokalom gastronomicznym, ale na określonych zasadach i przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. Dziś w „Rzeczpospolitej” przedstawiamy poradnik, w którym dowiesz się jak korzystać z tych usług.

6:29

Resort zdrowia kwestionuje kolejną partię, według ekspertów działa nadgorliwie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:26

Każdy ze sztabów szuka sposobu na odmrożenie starcia o Pałac Prezydencki. Władysław Kosiniak-Kamysz stawia na spotkania w całej Polsce – ale przez internet – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

6:20

6:15

6:13

Produkcja przemysłowa załamała się w kwietniu o niemal 25 proc. rok do roku, bardziej niż oceniali najwięksi nawet pesymiści. Maj przyniesie niewielką poprawę – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:11

6:09

6:05

5:48

W USA w ciągu minionej doby wykryto 25294 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 1263 zgonów z powodu COVID-19 – podaje CNN powołując się na dane Uniwersytetu Johna Hopkinsa. Łącznie od początku epidemii w USA zakaziło się co najmniej 1577147 osób, a w wyniku COVID-19 zmarły 94702 osoby.

5:46

W Korei Południowej w ciągu doby wykryto 20 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – łącznie liczba zakażeń w tym kraju wykrytych od początku epidemii wzrosła do 11142. Liczba zakażeń związanych z ogniskiem wirusa skupionym wokół kilku nocnych klubów w Seulu, które odwiedził zakażony 29-latek, wzrosła do 207.

5:45

Z badania przeprowadzonego przez brytyjski rząd, którym objęto ok. 20 tys. gospodarstw domowych w Anglii wynika, że ok. 5 proc. obywateli Wielkiej Brytanii ma przeciwciała wskazujące na kontakt z koronawirusem. W przypadku Londynu odsetek ten rośnie do 17 proc.

5:29

W Chinach wykryto w ciągu ostatniej doby cztery nowe zakażenia koronawirusem – o dwa więcej niż dzień wcześniej – podała chińska Komisja Zdrowia Publicznego.

Hector RETAMAL / AFP

Hector RETAMAL / AFP

5:18

W Niemczech w ciągu ostatniej doby wykryto 460 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – łącznie od początku epidemii wykryto w tym kraju 177212 zakażeń wirusem. Liczba ofiar COVID-19 w Niemczech wzrosła o 27 – do poziomu 8174.

5:04

Trzeci dzień z rzędu liczba nowych zakażeń koronawirusem w Ameryce Łacińskiej jest wyższa niż w USA lub w Europie – zauważa CNN.

Ernesto BENAVIDES / AFP

Ernesto BENAVIDES / AFP

4:52

W Meksyku w ciągu ostatniej doby wykryto 2973 nowe zakażenia koronawirusem i 420 kolejnych zgonów z powodu COVID-19. Łącznie, od początku epidemii, w Meksyku wykryto 59567 zakażeń i 2973 zgonów w wyniku zakażenia się koronawirusem. Meksyk – obok Brazylii i Peru – jest trzecim najbardziej dotkniętym przez epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 krajem Ameryki Łacińskiej.

4:45

W Brazylii w ciągu ostatniej doby w wyniku COVID-19 zmarło 1188 osób – podało tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. To największy dobowy wzrost liczby ofiar koronawirusa w tym kraju.

4:26

4:25

W wyniku COVID-19 zmarły w Polsce 972 osoby.

4:20

W Polsce jak dotąd wykryto 20143 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

4:15

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 5101967 osób. W wyniku COVID-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 332900 osób. Za wyleczone uznaje się 1948686 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 1577140 osób. W Rosji – 317554, w Brazylii – 310087, w Wielkiej Brytanii – 252246, w Hiszpanii – 233037, we Włoszech – 228006, we Francji – 181951, w Niemczech – 179021, w Turcji – 153548, w Iranie – 129341, w Indiach – 118226, w Peru – 108769, w Chinach – 82971, w Kanadzie – 82742, w Arabii Saudyjskiej – 65077, w Meksyku – 59567, w Chile – 57581, w Belgii – 56235, w Pakistanie – 48091, w Holandii – 44900, w Katarze – 38651, w Ekwadorze – 35306, na Białorusi – 33371, w Szwecji – 32172, w Szwajcarii – 30694, w Portugalii – 29912, w Singapurze – 29812, w Bangladeszu – 28511, w ZEA – 26898, w Irlandii – 24391.

W wyniku COVID-19 w USA zmarły 94702 osoby, w Wielkiej Brytanii – 36124, we Włoszech – 32486, we Francji – 28218, w Hiszpanii – 27940, w Brazylii – 20047, w Belgii – 9186, w Niemczech – 8203, w Iranie – 7249, w Meksyku – 6510, w Kanadzie – 6267, w Holandii – 5794, w Chinach – 4634, w Turcji – 4249, w Szwecji – 3871, w Indiach – 3584, w Peru – 3148, w Rosji – 3099, w Ekwadorze – 2939, w Szwajcarii – 1898, w Irlandii – 1583, w Indonezji – 1278, w Portugalii – 1277, w Rumunii – 1156, w Pakistanie – 1017.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.