fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

Korea Północna: Kim znów zniknął na trzy tygodnie

AFP
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un w ciągu ostatnich dwóch miesięcy niezwykle rzadko pojawiał się publicznie. W kwietniu i maju pojawił się publicznie cztery razy - podczas gdy w tym samym czasie w 2019 roku pojawiał się publicznie 27 razy. Ostatni raz Kim pojawił się publicznie trzy tygodnie temu.

Rzadkiemu pojawianiu się Kim Dzong Una w miejscach publicznych towarzyszy wprowadzanie przez Koreę Północną środków mających powstrzymywać rozprzestrzenianie się koronawirusa - choć oficjalnie w Korei Północnej nie stwierdzono jeszcze żadnego przypadku COVID-19.

Przed 2020 rokiem po dojściu do władzy Kim Dzong Un najrzadziej pojawiał się publicznie w 2017 roku - wówczas pojawiał się publicznie w tym okresie 21 razy - według wyliczeń Chada O'Carrolla stojącego na czele Korea Risk Group, organizacji z Seulu monitorującej sytuację w Korei Północnej.

"To nie jest zwyczajna sytuacja" - napisał O'Carroll na swoim profilu na Twitterze.

Władze Korei Południowej podejrzewają, że Kim Dzong Un nie pojawia się publicznie w związku ze środkami ostrożnościowymi wprowadzonymi w związku z pandemią koronawirusa.

Ministerstwo ds. Zjednoczenia Korei Południowej w piątek poinformowało, że monitoruje sytuację związaną z rzadkim pojawianiem się Kim Dzong Una.

Ostatni raz Kim Dzong Un pojawił się publicznie 1 maja. Wcześniej nie był widziany publicznie od 12 kwietnia.

Kim Dzong Un w 2014 roku nie pojawiał się publicznie przez 40 dni. Agencja wywiadu Korei Południowej informowała wówczas, że przechodził w tym czasie zabieg ortopedyczny.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA