04:42
12.07.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 504
00:10
12.07.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:58
12.07.2023

Polska zaoferuje infrastrukturę do szkolenia ukraińskich pilotów do obsługi F-16

„To kolejny dowód naszej determinacji we wspieraniu Ukrainy w walce z brutalną inwazją Rosji. Ze swojej strony deklaruję wsparcie poprzez otwarcie dostępu do naszej infrastruktury szkoleniowej i kursów” - napisał Błaszczak w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej

Polska zaoferuje infrastrukturę do szkolenia ukraińskich pilotów do obsługi F-16
23:40
12.07.2023

Biden opuścił kolację z przywódcami państw członkowskich na szczycie NATO

Prezydent USA Joe Biden nie uczestniczył w kolacji szefów państw i rządów na szczycie NATO w Wilnie.

" Prezydent ma przed sobą cztery pełne dni oficjalnych spraw i przygotowuje się do jutrzejszego wielkiego przemówienia, oprócz kolejnego dnia  na szczycie" - tak urzędnicy administracji Bidena wytłumaczyli jego nieobecność.

Prezydenta na uroczystej kolacji zastąpił Antony Blinken.

W poniedziałek Biden odwiedził Wielką Brytanię i przed podróżą do Wilna spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem na Downing Street 10 i królem Karolem na zamku Windsor.

We wtorek brał udział w serii spotkań liderów na szczycie. Jutro wygłosi przemówienie w Wilnie, po czym uda się do Helsinek, gdzie w czwartek weźmie udział w szczycie przywódców krajów nordyckich i odpowie na pytania podczas konferencji prasowej.

23:19
12.07.2023

Miedwiediew: Trzecia wojna coraz bliżej

Komentując pierwszy dzień szczytu sojuszu pod przewodnictwem USA na Litwie, podczas którego kilka krajów zobowiązało się do zwiększenia uzbrojenia i wsparcia finansowego, Miedwiediew powiedział, że pomoc nie powstrzyma Rosji przed osiągnięciem jej celów na Ukrainie.

„Całkowicie szalony Zachód nie mógł wymyślić nic innego… W rzeczywistości to ślepy zaułek. Trzecia wojna światowa jest coraz bliżej” – napisał Miedwiediew na Telegramie.

22:56
11.07.2023

Film promocyjny szczytu NATO hitem sieci

Film "NATO leaders" przygotował ruch NAFO FELLAS.

Czytaj więcej

Film NAFO promujący szczyt NATO hitem sieci
22:36
11.07.2023

Zełenski: Przywieziemy Ukrainie nowe narzędzia do obrony

„Jutro będziemy kontynuować naszą pracę w Wilnie. Nasza obrona jest najwyższym priorytetem i jestem wdzięczny naszym partnerom za ich gotowość do podjęcia nowych kroków. Więcej broni dla naszych wojowników, więcej ochrony życia dla całej Ukrainy!" - napisał wieczorem prezydent Zełenski.

22:14
11.07.2023

Białoruś zakazuje wstępu do lasów na granicy z Polską i Ukrainą

W 90 rejonach  7 obwodów Białorusi władze ograniczyły obywatelom możliwość wchodzenia do lasów, w tym na granicy z Ukrainą i Polską.

Władze poinformowały, że opracowały interaktywną mapę zakazów i ograniczeń leśnych, która pozwala śledzić, w których regionach obowiązuje czasowy zakaz odwiedzania lasów.

„Od wieczora 11 lipca w całym obwodzie brzeskim i grodzieńskim ograniczono dostęp do lasów. W obwodzie witebskim ograniczenia objęły 18 obwodów, obwód miński – 21, obwód homelski – 14, obwód mohylewski – 4. "

Obwody brzeski i homelski na Białorusi graniczą z Ukrainą, a obwody brzeski i grodzieński graniczą z Polską.

21:55
11.07.2023

Miedwiediew o nowych celach "specjalnej operacji wojskowej" po decyzjach NATO

"Specjalna operacja wojskowa będzie kontynuowana z tymi samymi celami" - pisze Miedwiediew na Telegramie.

"Jednym z nich jest uniemożliwienie kijowskiemu ugrupowaniu nazistowskiemu członkostwa w NATO, na co nalegaliśmy od samego początku. Oznacza to, że tę grupę trzeba będzie wyeliminować (co jest możliwe i konieczne)" - dodaje Miedwiediew.

21:37
11.07.2023

Norwegia przeznaczy 960 mln dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy w 2023 roku

- Ukraina pilnie potrzebuje dodatkowego wsparcia wojskowego i sprzętu – podkreślił norweski polityk na szczycie NATO w Wilnie.

Norwegia przekaże Ukrainie ponad 7,2 miliarda dolarów pomocy cywilnej i wojskowej w ciągu pięciu lat, a także 144 000 dolarów „na wsparcie wysiłków reformatorskich Ukrainy”.

21:15
11.07.2023

Polski Sejm przyjął uchwałę w sprawie tragedii wołyńskiej

Sejm RP we wtorek (11 lipca) podjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci ofiar tragedii wołyńskiej w jej 80. rocznicę, stwierdzając, że pojednanie polsko-ukraińskie powinno obejmować „przyznanie się do winy i upamiętnienie ofiar”.

Czytaj więcej

Uchwała w rocznicę Rzezi Wołyńskiej. „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”
20:58
11.07.2023

Szojgu: Putin jest informowany o wojnie na Ukrainie dwa razy dziennie

Prezydent Rosji Władimir Putin „wysłuchuje szczegółowo” raportów dowództwa wojskowego o przebiegu rosyjskiej inwazji na Ukrainę dwa razy dziennie - twierdzi minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

20:41
11.07.2023

Białorus potwierdza zaangażowanie wagnerowców do szkolenia armii

"Planowane jest zwrócenie szczególnej uwagi na techniki i metody prowadzenia działań wojennych przez Siły Zbrojne Republiki Białoruś” — poinformował resort obron

20:19
11.07.2023

Zacharowa wraca do absurdalnych teorii o inwazji Polski na Ukrainę

Inwazyjne plany Polski mają wyjaśniać, dlaczego Ukraina nie otrzymała zaproszenia do NATO.

Czytaj więcej

Zacharowa wyjaśnia brak zaproszenia Ukrainy do NATO. "Polska inwazja"
19:58
11.07.2023

Francja rozpocznie dostawy na Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu SCALP

- Zdecydowałem się zwiększyć dostawy broni i sprzętu, aby Ukraińcy mieli zdolność do głębokich uderzeń, zachowując przy tym naszą doktrynę pozwalającą Ukrainie na obronę swojego terytorium - powiedział prezydent Emmanuel Macron, zapowiadając dostawę rakiet SCALP.

19:37
11.07.2023

USA nakładają sankcje na  prorosyjskiego szefa serbskiej agencji bezpieczeństwa

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Aleksandara Vulina, prorosyjskiego szefa Serbskiej Agencji Bezpieczeństwa i Informacji (BIA), oskarżając go o wykorzystywanie swojego stanowiska do pomocy Moskwie w „złośliwych” działaniach oraz o powiązania z handlarzem bronią i handlem narkotykami

Departament Skarbu USA poinformował, że cała własność i udziały Vulina w nieruchomościach w Stanach Zjednoczonych  muszą zostać zablokowane i zgłoszone do Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych Skarbu (OFAC).

Vulin, bliski sojusznik prezydenta Aleksandara Vučicia, "wykorzystywał swoje stanowisko, aby wspierać Rosję, ułatwiając jej złośliwe działania, które degradują bezpieczeństwo i stabilność Bałkanów Zachodnich, oraz zapewniając Rosji platformę do zwiększania jej wpływów w regionie” - brzmi komunikat OFAC.

19:16
11.07.2023

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych estońskiego parlamentu: Przesłanie NATO dla Ukrainy niejednoznaczne

Szef NATO Jens Stoltenberg uznał decyzję członków o ostatecznym zezwoleniu Ukrainie na przystąpienie do sojuszu za „mocne przesłanie” dla Kijowa.

Ale bez jasnego harmonogramu, wytyczonej drogi do członkostwa Ukrainy wydaje się, że nie wszyscy się z tym zgadzają.

"Przesłanie NATO dla Ukrainy jest niestety niejednoznaczne i może wysłać Rosji niewłaściwy sygnał"  - napisał na Twitterze Marko Mihkelson, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych estońskiego parlamentu.

18:57
11.07.2023

Szojgu o broni kasetowej dla Ukrainy. "Rosja ma amunicję kasetową na każdą okazję"

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział we wtorek, że jeśli Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie bomby kasetowe, Moskwa będzie zmuszona użyć „podobnej broni” przeciwko siłom ukraińskim, donosi Reuters.

- W przypadku, gdy Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie amunicję kasetową, rosyjskie siły zbrojne będą zmuszone w odpowiedzi użyć podobnej broni przeciwko siłom zbrojnym Ukrainy – powiedział Szojgu we wtorek. - Należy zauważyć, że Rosja ma w służbie amunicję kasetową… na każdą okazję… Są one znacznie skuteczniejsze niż amerykańskie…– dodał.

18:28
11.07.2023

Ukraińcy od sierpnia będą się szkolić na F-16

Jak dotąd żaden kraj nie zobowiązał się do wysłania F-16 na Ukrainę, chociaż Polska i Słowacja dostarczyły 27 MiG-29, aby uzupełnić ukraińską flotę samolotów bojowych.

Czytaj więcej

W sierpniu ruszają szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.
18:11
11.07.2023

W centrum Wilna powiewa ukraińska flaga przywieziona z Bachmutu

17:59
11.07.2023

W Wilnie trwa dwustronne spotkanie Biden-Erdogan

Przed rozpoczęciem spotkania Biden podziękował Erdoganowi za jego przywództwo i dyplomację w kwestiach, przed którymi stanęło NATO przed tym szczytem, takich jak zatwierdzenie kandydatury Szwecji do sojuszu kierowanego przez USA.

17:41
11.07.2023

Zełenski: NATO uczyni Ukrainę bezpieczniejszą, a Ukraina wzmocni NATO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział tłumom na wiecu #UkrainaNATO33, odbywającym się na marginesie szczytu NATO w Wilnie, że „NATO uczyni Ukrainę bezpieczniejszą, a Ukraina wzmocni NATO”.

17:20
11.07.2023

Komunikat NATO w sprawie przystąpienia Ukrainy do Sojuszu

W komunikacie czytamy: „W pełni popieramy prawo Ukrainy do wyboru własnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Przyszłość Ukrainy jest w NATO. Potwierdzamy zobowiązanie, które podjęliśmy na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku, że Ukraina zostanie członkiem NATO, a dziś uznajemy, że droga Ukrainy do pełnej integracji euroatlantyckiej wykroczyła poza potrzebę Planu Działań na rzecz Członkostwa.

Ukraina staje się coraz bardziej interoperacyjna i politycznie zintegrowana z Sojuszem, a także poczyniła znaczne postępy na ścieżce reform. Zgodnie z Kartą o szczególnym partnerstwie między NATO i Ukrainą z 1997 r. oraz Uzupełnieniem z 2009 r. sojusznicy będą nadal wspierać i oceniać postępy Ukrainy w zakresie interoperacyjności, a także wymagane dodatkowe reformy sektora demokracji i bezpieczeństwa.

Ministrowie spraw zagranicznych NATO będą regularnie oceniać postępy w ramach dostosowanego Rocznego Programu Narodowego. Sojusz będzie wspierał Ukrainę w przeprowadzeniu tych reform na jej drodze do przyszłego członkostwa. Będziemy w stanie zaprosić Ukrainę do Sojuszu, gdy sojusznicy wyrażą na to zgodę i zostaną spełnione warunki”.

16:55
11.07.2023

Jednoetapowy proces członkostwa Ukrainy w NATO

Stoltenberg powiedział w Wilnie, że sojusz potwierdził, iż Ukraina stanie się w przyszłości członkiem NATO, a proces członkostwa tego kraju zmieni się z dwuetapowego na jednoetapowy.

Czytaj więcej

Sekretarz Generalny NATO: Ukraina będzie członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego
16:30
11.07.2023

Transport publiczny w Wilnie przypomina o F-16 dla Ukrainy

„Podczas gdy ty czekasz na swój przystanek, Ukraina czeka na F-16”.

16:15
11.07.2023

Zmarł malarz Aleś Puszkin, białoruski działacz opozycji

„Dziś wieczorem Aleś Puszkin zmarł na oddziale intensywnej terapii w niewyjaśnionych okolicznościach” – napisała na swojej stronie na Facebooku żona Puszkina.

Czytaj więcej

Nie żyje Aleś Puszkin, białoruski artysta i działacz opozycji
15:59
11.07.2023

Szerszeń o sytuacji na kierunku tawrijskim

- W ciągu ostatniej doby charakter walk na kierunku tawrijskim nie uległ zmianie. Wojska rosyjskie koncentrują swe główne wysiłki na uniemożliwieniu posuwania się ukraińskich jednostek na kierunkach Melitopola i Berdiańska (obwód zaporoski) - podał Wałerij Szerszeń, rzecznik ukraińskich sił na kierunku tawrijskim na południu Ukrainy. Dodał, że w jednym z rejonów tego frontu Rosjanie muszą zbierać rezerwy.

15:50
11.07.2023

Alarm na północy Ukrainy

W obwodzie sumskim na północy Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny.

15:36
11.07.2023

Rosyjski okręt podwodny na Morzu Czarnym

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podało, że na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni rosyjski okręt podwodny uzbrojony łącznie w cztery pociski manewrujące Kalibr.

15:25
11.07.2023

Zełenski w Wilnie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Wilna, gdzie dziś rozpoczął się dwudniowy szczyt NATO. Informację podał rzecznik ukraińskiego prezydenta Serhij Nikiforow.

15:17
11.07.2023

Swiatłana Cichanouska jest na szczycie NATO w Wilnie

Liderka białoruskiej opozycji zaproponowała powołanie grupy konsultacyjnej Białoruś-NATO.

Czytaj więcej

Białoruś do NATO? Przeciwnicy Aleksandra Łukaszenki już nie mówią „nie”
15:10
11.07.2023

Nowe ustalenia w sprawie wysadzenia Nord Stream. Zamieszana obywatelka Rosji

Niemiecka telewizja RTL ustaliła, że w wysadzenie gazociągów Nord Stream i Nord Steram 2 zamieszana jest obywatelka Rosji. To jej firma miała wynająć w Polsce łódź wykorzystaną w domniemanym sabotażu.

Czytaj więcej

Nowy rosyjski trop wysadzenia gazociągów Gazpromu
14:58
11.07.2023

Premier Rosji: Inflacja w 2023 r. nie przekroczy 3,5 proc.

Michaił Miszustin, premier Rosji oświadczył, że inflacja w kraju nie przekroczy w 2023 roku 3,5 proc. Od stycznia do lipca inflacja w Rosji wynosiła 2,9 proc.

14:48
11.07.2023

W okupowanym Berdiańsku rozległa się eksplozja

Informacje takie przekazuje ukraińska miejska administracja wojskowa Berdiańska.

14:33
11.07.2023

Zastrzelono dowódcę rosyjskiego okrętu, który brał udział w ataku na Winnicę

Rankiem 14 lipca 2022 roku okręt Krasnodar uczestniczył w ataku na centrum Winnicy, w wyniku którego zginęło co najmniej 27 osób, w tym troje dzieci. Kapitan Stanisław Rżycki został po tym ataku wpisany do rejestru ukraińskiego Myrotworca (pozarządowej organizacji, zbierającej od 2014 roku świadectwa rosyjskich zbrodni i dane osób za nie odpowiedzialnych) jako „bezpośredni uczestnik agresji przeciw Ukrainie”.

Czytaj więcej

Rosja: Były dowódca okrętu podwodnego zastrzelony w środku miasta
14:16
11.07.2023

Prezydent Czech mówi o tym, kiedy mogą zacząć się negocjacje pokojowe między Rosją a Ukrainą

Petr Pavel, były szef Komitetu Wojskowego NATO przekonywał, że "w idealnym świecie" zwycięstwo Ukrainy definiowane byłoby jako pełne odzyskanie całego terytorium przez Ukrainę. - Ale, sądzę, realistycznie, sytuacja będzie nieco inna i zobaczymy sytuację, w której Ukraina będzie gotowa rozpocząć negocjacje, gdy straci wszelkie możliwości natarcia - dodał.

Czytaj więcej

Prezydent Czech przyznaje, że Ukraina może nie odzyskać całego terytorium
13:50
11.07.2023

Wiceminister obrony Ukrainy apeluje, aby nie ujawniać pozycji ukraińskiej armii, zanim zrobi to Sztab Generalny

Hanna Malar przekonuje, że w przypadku ujawniania pozycji ukraińskich jednostek "ceną polubień (w internecie) jest życie ukraińskich żołnierzy".

13:43
11.07.2023

Korea Północna potępia USA za przekazanie Ukrainie amunicji kasetowej

Szef MSZ Korei Północnej, Choe Son Hui oświadczyła, że decyzja o przekazaniu amunicji kasetowej Ukrainie przez USA jest "groźnym aktem kryminalnym", który "sprowadza nowe nieszczęście na świat". Pjongjang wzywa USA do natychmiastowego wycofania się z tej decyzji. 

13:38
11.07.2023

Przewodnicząca Rady Federacji Rosji: Nie ma warunków do rozpoczęcia rozmów pokojowych z Ukrainą

- Realistycznie oceniamy to, co się dzieje. Aby rozpocząć pokojowy dialog, potrzebne są polityczna wola, realizm, niezależność. Nie widzimy tego po stronie Ukrainy. Niestety dziś nie widzimy najmniejszych warunków do negocjacji pokojowych - mówiła Walentyna Matwijenko, przewodnicząca izby wyższej parlamentu Rosji, w czasie wizyty w Pekinie.

13:31
11.07.2023

Pieskow: Dołączenie Ukrainy do NATO w trybie przyspieszonym niebezpieczne dla Europy

Jak stwierdził Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, „dołączenie Ukrainy do NATO w trybie przyspieszonym byłoby potencjalnie bardzo niebezpieczne dla bezpieczeństwa europejskiego". - Ci, którzy podejmą taką decyzję, powinni być tego świadomi - zaznaczył.

Czytaj więcej

Kreml: Przyspieszone przyjęcie Ukrainy do NATO? Potencjalnie niebezpieczne
13:29
11.07.2023

Szczyt NATO. Wystąpienie prezydenta Litwy

Na oficjalnym otwarciu Rady Północnoatlantyckiej w Wilnie głos zabrał prezydent Litwy Gitanas Nausėda, który powiedział, że podejmowanie zebranych jest dla niego zaszczytem. - Witam na Litwie - oświadczył.

Nausėda zaznaczył, że na Litwie zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" ma szczególne znaczenie. Dodał, że trwa wojna Rosji przeciwko Ukrainie. - Dziś sojusznicy spotykają się w Wilnie, by potwierdzić wagę wspólnej solidarności i obrony, a także by podjąć odważne decyzje w sprawie wzmocnienia bezpieczeństwa, pomocy Ukrainie oraz zwiększenia współpracy z państwami innych regionów - mówił.

Po krótkim wystąpieniu prezydenta Litwy, w którym podkreślał on wagę jedności i solidarności, zakończoną otwartą dla mediów część posiedzenia.

13:20
11.07.2023

Szczyt NATO w Wilnie rozpoczęty

Oficjalnie rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO w Wilnie. Głos na posiedzeniu zabiera sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który szczególnie ciepło wita przedstawiciela Finlandii. - Podejmiemy dziś wiele decyzji dla jeszcze silniejszego sojuszu - mówi.

13:14
11.07.2023

Rosjanie ostrzelali dzielnicę mieszkalną Chersonia

Dwie osoby zostały ranne.

13:09
11.07.2023

Prezydent Duda w Wilnie: Dbamy o interesy Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda, który przybył na szczyt NATO w Wilnie, został przez dziennikarzy zapytany, co Polska chce na tym spotkaniu dla siebie "załatwić".

Czytaj więcej

Szczyt NATO w Wilnie. Prezydent Duda: Polska nie załatwia nic dla siebie
13:01
11.07.2023

Kreml "nie ma nic do dodania" w sprawie porozumień zawartych z Jewgienijem Prigożynem

Dmitrij Pieskow oświadczył, że "nie ma żadnych nowych elementów" porozumienia z twórcą Grupy Wagnera, które zakończyło jego jednodniowy bunt, w szczególności w kwestii konieczności wyjazdu Prigożyna na Białoruś.

12:38
11.07.2023

Zełenski o doniesieniach, że NATO nie wskaże ram czasowych, w których Ukraina zostanie zaproszona do Sojuszu: Absurdalne

"Ukraina zasługuje na szacunek. W drodze do Wilna docierają do mnie sygnały, że określone sformułowania są uzgadniane bez Ukrainy" - pisze Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

Czytaj więcej

Deklaracja końcowa szczytu NATO rozczarowaniem dla Wołodymyra Zełenskiego?
12:32
11.07.2023

Bogusław Chrabota: Dylemat, przed jakim stoją uczestnicy szczytu NATO w Wilnie, wydaje się dość oczywisty

Nie „czy”, ale „kiedy” Ukraina w NATO. I „jaka”. Czy w granicach sprzed 2014 roku? Stabilna i koncentrująca się na odbudowanie państwa, wzmacnianiu demokracji i praworządności. Czy inna, przymuszona do zgniłego kompromisu i dysząca rządzą zemsty wobec imperialnej Rosji? - pisze w komentarzu redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Ukraina w NATO. Kiedy i na jakich warunkach?
12:19
11.07.2023

Rosjanie zablokowali statki z ukraińskim zbożem na wodach Turcji

Na wodach terytorialnych Turcji utknęło 29 statków, które miały dostarczyć ponad 1,4 mln ton ukraińskich produktów rolnych dla krajów Azji i Afryki. Zablokowali je Rosjanie.

Czytaj więcej

Rosyjska blokada statków płynących po ukraińskie zboże
12:10
11.07.2023

Polska chce pozbyć się rosyjskiego oligarchy z akcjonariatu Grupy Azoty

Rząd poszuka partnera, który wykupi 20 proc. zamrożonych akcji Grupy Azoty należących do Wiaczesława Mosze Kantora i wypłaci odszkodowanie - poinformował minister Waldemar Buda.

Czytaj więcej

Polska chce pozbyć się rosyjskiego oligarchy z akcjonariatu Grupy Azoty. Ma plan
12:04
11.07.2023

Kijów i Odessa. Atak rosyjskich dronów

Ukraińskie władze podały, że zestrzelono większość dronów, za pomocą których wojska rosyjskie zaatakowały cele w obwodach kijowskim i odeskim.

Czytaj więcej

Kijów i Odessa. Atak rosyjskich dronów zakończony niepowodzeniem
11:40
11.07.2023

Rosyjscy dyplomaci ostrzegają: Los Europy nie obchodzi USA

Konstantin Gawriłow, w rozmowie z RIA ostrzegał, że Europa będzie pierwsza jeśli chodzi o poniesienie "katastrofalnych konsekwencji" eskalacji wojny na Ukrainie. Nie sprecyzował jednak o jakie konsekwencje chodzi.

Czytaj więcej

Rosja przed szczytem NATO ostrzega: Europa może ponieść straszne konsekwencje
11:38
11.07.2023

Francja zacznie dostarczać pociski dalekiego zasięgu Ukrainie

- Zdecydowałem się zwiększyć dostawy broni i sprzętu, by umożliwić Ukraińcom głębokie uderzenia, zachowując naszą doktrynę, która przewiduje umożliwienie Ukrainie obronę swojego terytorium - powiedział prezydent Francji, Emmanuel Macron, po przybyciu na szczyt NATO na Litwie.

Czytaj więcej

Francja dostarczy Ukrainie pociski dalekiego zasięgu
11:11
11.07.2023

Szef MSZ Węgier: Nie ma konkretnego harmonogramu wejścia Ukrainy do NATO w deklaracji końcowej szczytu

Péter Szijjártó mówił w rozmowie z agencją Reutera o projekcie deklaracji końcowej szczytu NATO w Wilnie.

11:08
11.07.2023

O czym Joe Biden będzie rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim w Wilnie?

W czasie środowej rozmowy Wołodymyra Zełenskiego z Joe Bidenem w Wilnie, na marginesie szczytu NATO, poruszony ma zostać nie tylko temat członkostwa Ukrainy w NATO, ale też dostaw broni i ekonomicznego wsparcia dla Ukraińców - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, w rozmowie z Radiem Swoboda.

11:00
11.07.2023

NATO nie zaobserwowało żadnych oznak przerzutu najemników z Grupy Wagnera na Białoruś

Informacje takie przekazuje sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg. Stoltenberg podkreślił, że NATO "dokładnie monitoruje sytuację".

10:55
11.07.2023

Berdiańsk: Ukraińcy trafili w hotel, w którym mógł przebywać rosyjski generał

Z wpisu Petra Andriuszczenki, doradcy ukraińskiego mera okupowanego Mariupola, w serwisie Telegram wynika, że trafiony przez Ukraińców Hotel "Diuna" miał się zawalić. W hotelu w przeszłości mieszkali przedstawiciele rosyjskiego dowództwa. Andriuszczenko pisze, że prawdopodobnym efektem uderzenia pocisku w hotel była śmierć rosyjskiego generała.

10:53
11.07.2023

Historyk Timothy Garton Ash pisze w "The Guardian", że Ukraina może wygrać wojnę, ale przegrać pokój

"Wsparcie wojskowe USA jest kluczowe, by Ukraina wygrała wojnę. Długoterminowe bezpieczeństwo jest kluczowe, by Ukraina wygrała pokój. Bez bezpieczeństwa, nie będzie inwestycji, mniej osób wróci do kraju, nie będzie udanej odbudowy. A to ostatecznie oznacza, że członkostwo w NATO jest dla Ukrainy kluczowe" - podkreśla brytyjski historyk.

Czytaj więcej

Timothy Garton Ash alarmuje: Joe Biden może przegrać Ukrainę
10:32
11.07.2023

Były szef MON: Ważniejszy będzie szczyt NATO w 2024 r.

- Przełomowe decyzje co z NATO, Zachodem, bezpieczeństwem w Europie spodziewam się zapadną w Waszyngtonie - powiedział były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak (PO), komentując rozpoczynający się szczyt NATO w Wilnie.

Czytaj więcej

Szczyt NATO w Wilnie. Siemoniak: Teraz jak najwięcej dla Ukrainy
10:11
11.07.2023

Premier Bułgarii o dostawach amunicji kasetowej dla Ukrainy: Jesteśmy na wojnie

- Jesteśmy na pełnowymiarowej wojnie - mówił premier Bułgarii, Nikołaj Denkow, pytany o decyzję USA o przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej. - Konwencje są ważne, ale ważniejszy jest sukces na polu walki - dodał nawiązując do konwencji zakazującej stosowania broni kasetowej (ani USA, ani Ukraina, ani Rosja nie są jej stroną). Denkow przyznał, że decyzje dotyczące broni kasetowej są "politycznie wrażliwe", ale - jak zastrzegł - nie chce wchodzić głębiej w ten temat.

10:10
11.07.2023

Minister obrony Litwy zapowiada zakup czołgów i stworzenie dywizji

Arvydas Anusauskas stwierdził, że aby było to możliwe Litwa musi wydawać na obronność 3 proc. PKB.

Czytaj więcej

Litwa zamierza stworzyć dywizję, chce kupić czołgi
09:59
11.07.2023

Prof. Jacek Czaputowicz: Zachód nie jest gotowy na Ukrainę w NATO

Ukraińcy by chcieli, żeby Ukraina weszła do NATO, ale Zachód nie jest na to gotowy - powiedział w rozmowie z Polsat News były minister spraw zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz. Dodał także, że "nie ma państw, które są gotowe wysłać swoje wojska do obrony, walki Ukrainy". - Dlatego jest obawa, że konflikt może się rozszerzyć poza Ukrainę, między Rosję a państwa NATO. Inni uważają, że Rosja jest na tyle słaba, że nie zareaguje aż tak ostro - zaznaczył.

Czytaj więcej

Czaputowicz: Los Ukrainy zależy od samych Ukraińców? To dobre podejście
09:48
11.07.2023

Rosjanie twierdzą, że zestrzelili dwa ukraińskie samoloty

Rosyjska agencja RIA podaje, powołując się ma "źródło zaznajomione ze sprawą", że w pobliżu Chersonia w ciągu ostatniej doby formacje zgrupowania Dniepr zniszczyły dwa ukraińskie samoloty szturmowe Su-25. Według tego źródła, piloci maszyn zginęli. Doniesienia te nie zostały niezależnie potwierdzone.

09:39
11.07.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty

Żaden rosyjski okręt znajdujący się obecnie na wodach Morza Czarnego nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.

09:35
11.07.2023

Rusłan Stefanczuk weźmie udział w organizowanych w Polsce obchodach rocznicy "krwawej niedzieli"

Rzecznik PiS, Rafał Bochenek przekonywał, że będzie to pierwszy tak wysokiej rangi polityk na obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej.

09:13
11.07.2023

Na wjazd na Krym Mostem Krymskim z Rosji czeka obecnie 190 samochodów

Czas oczekiwania na wjazd na Krym Mostem Krymskim wynosi obecnie godzinę.

09:06
11.07.2023

Ratyfikacja umowy o rozszerzeniu NATO o Szwecję przez Węgry jest "kwestią czysto techniczną"

Takie oświadczenie wygłosił szef MSZ Węgier, Péter Szijjártó, przed wyruszeniem na szczyt NATO do Wilna. W poniedziałek Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO oświadczył, że jest zgoda prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, na rozszerzenie NATO o Szwecję.

08:58
11.07.2023

Stoltenberg zabrał głos na temat Szwecji i Ukrainy

Przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu NATO w Wilnie wypowiedzi dla mediów udzielił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Powiedział, że z uwagi na sprawę akcesji Szwecji szczyt już przed rozpoczęciem jest historyczny.

Jens Stoltenberg wyraził przekonanie, że na szczycie NATO w Wilnie podjęte zostaną "mocne" decyzje dotyczące Ukrainy, w tym wzmocnienia wsparcia dla Kijowa.

- Jestem pewny, że w kwestii członkostwa sojusznicy potwierdzą, że Ukraina zostanie członkiem (NATO - red.) - dodał.

08:44
11.07.2023

Sullivan o "pozytywnej wiadomości" dla Ukrainy

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że na rozpoczynającym się dziś szczycie w Wilnie Stany Zjednoczone i ich sojusznicy "wyślą pozytywną wiadomość" w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO.

Sullivan zadeklarował, że na szczycie uzgodniony zostanie nowy pakiet pomocy NATO dla Ukrainy.

08:38
11.07.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 13,471 mln osób

10 lipca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 30,8 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 32,9 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 11,644 mln osób.

08:26
11.07.2023

Doniesienia o ostrzale w obwodzie charkowskim

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały teren czterech rejonów w obwodzie. W wyniku ostrzału ranny został 64-letni mężczyzna, uszkodzonych zostało kilka budynków.

08:16
11.07.2023

Spotkanie Biden-Zełenski w środę

Prezydent USA Joe Biden spotka się w Wilnie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w środę - podała agencja AFP, powołując się na Biały Dom.

08:01
11.07.2023

Ukraińcy prowadzą działania ofensywne na północ i południe od Bachmutu

Informacje takie przekazuje rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Andrij Kowaliew. Ze słów rzecznika wynika, że na wszystkich kierunkach, na których Ukraińcy prowadzą ofensywę, ukraińskie jednostki okopują się obecnie na nowych pozycjach i prowadzą ogień kontrbateryjny oraz ostrzeliwują zgrupowania Rosjan.

07:54
11.07.2023

W obwodzie zaporoskim ogłoszono alarm powietrzny

Obwodowa administracja wojskowa wzywa mieszkańców obwodu do zejścia do schronów.

07:31
11.07.2023

Andrzej Duda w rozmowie z "Bildem" mówi, że Ukraina może zostać członkiem NATO dopiero po wojnie

- Trzeba to sobie uświadomić: Jeżeli Ukraina dziś, w trakcie wojny, zostałaby przyjęta do NATO to od razu zażądałaby zastosowania artykułu 5 – mówił polski prezydent w rozmowie z niemieckim dziennikiem. Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego zawiera zobowiązanie do zbiorowej obrony w razie ataku na jednego z członków Sojuszu.

Czytaj więcej

Andrzej Duda nie wyklucza udziału polskiej armii w misji pokojowej na Ukrainie
07:06
11.07.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali obwód dniepropietrowski

Rosyjska ciężka artyleria ostrzelała Nikopol i Marhaniec - podał gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.

07:03
11.07.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 235 020 żołnierzy, 4 089 czołgów, 7 983 pojazdy opancerzone, 4 385 zestawów artyleryjskich, 672 wyrzutnie rakiet, 414 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3 693 bezzałogowe statki powietrzne, 1 271 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 966 pojazdów (w tym cystern), 640 jednostek sprzętu specjalnego.

06:46
11.07.2023

Ukraińska policja pokazuje skutki ataku dronów-kamikadze na obwód kijowski

Nad ranem w obwodzie kijowskim ogłoszono alarm powietrzny. Rosjanie zaatakowali terytorium obwodu z użyciem dronów-kamikadze.

06:29
11.07.2023

Od przeszło roku stanowisko oficera łącznikowego policji w Kijowie jest nieobsadzone

– Rola oficerów łącznikowych jest trudna do przecenienia. To niepojęte, że mimo wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji w Ukrainie, i przy takim przepływie ludzi, na stanowisku oficera łącznikowego policji w Kijowie od tak długiego czasu jest wakat – komentuje Marek Biernacki, poseł KP, były szef MSWiA, obecnie członek sejmowych Komisji ds. Służb Specjalnych oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Czytaj więcej

Policja od roku nie ma oficera łącznikowego w Ukrainie. Teraz ma się to zmienić
06:25
11.07.2023

Sondaż: 47,7 proc. Polaków przeciw temu, by Ukraina została członkiem NATO już teraz

"Za" jest 40 proc. Polaków - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Ukraina w NATO? Polacy: Nie teraz
06:19
11.07.2023

Jerzy Haszczyński: Pomoc dla Ukrainy - jeżeli chodzi o broń – jest zdecydowanie zbyt mała. I spóźniona.

Straciliśmy czas na przełamywanie kolejnych barier, roztrząsanie, czy można Ukraińcom dać rakiety, które doleciałyby do baz najeźdźców; potem, czy mogą dostać patrioty, zachodnie czołgi, a na końcu i nowoczesne samoloty. Rosjanie niczego nie roztrząsali, mordowali dalej, wysyłali swoich chłopców, mają ich dużo, i budowali umocnienia na okupowanych terenach. Skutek jest taki, że Ukraińcom bardzo trudno jest odbijać swoje ziemie. Kontrofensywa się ślimaczy, a jej cena, ta ludzka, jest ogromna - pisze szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej". 

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Pozytywny scenariusz NATO dla Ukrainy? Nie widzę
06:14
11.07.2023

Ukraiński ekspert przed szczytem w Wilnie: Planem maksimum jest zaproszenie Ukrainy do członkostwa w NATO

Moim zdaniem to mało prawdopodobne. Dlatego, że wewnątrz sojuszu panują różne poglądy na ten temat. Jedni uważają, że obecność Ukrainy w NATO wzmocni bezpieczeństwo europejskie. Inni twierdzą, że to sprowokuje niekontrolowaną eskalację i może nawet doprowadzić konfliktu Rosji z jednym albo kilkoma państwami NATO. Wiemy, że Stany Zjednoczone ostrożnie się zachowują w tej sprawie. Ale nawet gdyby udało się nam namówić USA, w Europie znajdzie się jedno albo dwa państwa, które taką decyzję zablokują. Chociażby Węgry będą robić wszystko, by do tego nie dopuścić - mówi Ołeksij Melnyk, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego z kijowskiego Centrum Razumkowa.

Czytaj więcej

Ołeksij Melnyk: Zasoby ludzkie Ukrainy nie są nieograniczone
06:02
11.07.2023

Ukraińska armia pokazała zniszczenie rosyjskiego czołgu w obwodzie donieckim

Czołg miał zostać zniszczony w rejonie miejscowości Torśkie.

05:54
11.07.2023

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) szacuje, że Ukraińcy wyzwolili w czasie kontrofensywy 253 km2

Jednocześnie think tank podaje, że Rosjanie od 1 stycznia, zajęli 282 km2 terytorium Ukrainy w ramach swojej zimowej ofensywy.

Czytaj więcej

Ukraińcy wyzwolili w pięć tygodni obszar, jaki Rosjanie zajęli w pół roku
05:34
11.07.2023

Sekretarz obrony USA rozmawiał z ministrem obrony Turcji o modernizacji tureckiej armii

O rozmowie Lloyda Austina z Yaşarem Gülerem informuje strona amerykańska. Wcześniej pojawiła się informacja, że Turcja wyraziła zgodę na rozszerzenie NATO o Szwecję. Od października 2021 roku Ankara stara się o zakup w USA myśliwców F-16 i 80 zestawów pozwalających zmodernizować już posiadane myśliwce tego typu. Kontrakt ma mieć wartość 20 mld dolarów.

05:30
11.07.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało 15 zgrupowań Rosjan

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że nad Ukrainą strącono trzy rosyjskie drony rozpoznawcze. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe zaatakowały trzy zgrupowania Rosjan, skład amunicji, siedem zestawów artyleryjskich na pozycjach ogniowych i stację walki radioelektronicznej oraz zestaw przeciwlotniczy.

05:11
11.07.2023

W czasie buntu Jewgienija Prigożyna zagrożona była rosyjska broń atomowa?

Kolumna najemników z Grupy Wagnera zmierzała do bazy Woroneż-45, w której - jak twierdzi szef wywiadu wojskowego Ukrainy - przechowywane są niewielkie, mieszczące się w plecaku ładunki jądrowe.

Czytaj więcej

W czasie buntu Prigożyna najemnicy byli blisko zdobycia broni atomowej?
04:40
11.07.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o zniszczeniu amerykańskiej haubicy M-777

Haubica miała zostać zniszczona w rejonie Łymanu, przez załogę samobieżnej haubicy Msta-S, w czasie prowadzenia ognia kontrbateryjnego.

04:34
11.07.2023

W nocy w obwodzie odeskim rozległy się eksplozje

W czasie alarmu powietrznego w obwodzie odeskim aktywna miała być obrona przeciwlotnicza.

04:32
11.07.2023

W nocy w obwodzie kijowskim ogłoszono alarm powietrzny

Kijów ma być atakowany przy użyciu dronów-kamikadze. W obwodzie kijowskim aktywna jest obrona przeciwlotnicza.

04:28
11.07.2023

Japonia nie sprzeciwia się dostawom amunicji kasetowej dla Ukrainy

Szef gabinetu premiera Japonii, Hirokazu Matsuno oświadczył, że Japonia nie sprzeciwia się amerykańskiej decyzji, by przekazać Ukrainie amunicję kasetową - podaje agencja Kyodo. Jednocześnie Matsuno podkreślił, że Japonia popiera starania USA o to, aby użycie tej amunicji wiązało się z jak najmniejszymi stratami wśród ludności cywilnej. Matsuno podkreślił, że strona japońska zobowiązała się, aby używać tej amunicji tylko na swoim terytorium i tylko przeciwko celom wojskowym.

04:24
11.07.2023

Prezydent Litwy wzywa do stałej obecności wojsk NATO na granicy z Rosją

W obecnej sytuacji, NATO powinno odrzucić zobowiązania aktu stanowiącego NATO-Rosja (z 1997 roku) i rozmieścić stałe siły na granicy z Rosją - przekonuje prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, w rozmowie z "The Times". Jego zdaniem taki krok uzasadnia rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białorusi i "stałe zagrożenie nuklearne" ze strony Rosji.

04:20
11.07.2023

Rosyjska armia otrzymała nową partię bojowych wozów piechoty

Firma Kurganmashzawod poinformował, że przekazał Ministerstwu Obrony Rosji nową partię bojowych wozów piechoty BWP-3s, które - jak informuje firma - zostały dostarczone przed terminem. O dostawie informuje koncern Rostec. Kurganmashzawod miał w czerwcu zrealizować kontrakt, którego zakończenie było przewidziane w lipcu. Do połowy roku produkcja firmy wyniosła 95 proc. ubiegłorocznej produkcji.

04:16
11.07.2023

Dziś w Wilnie rozpoczyna się szczyt NATO

15 lat temu na szczycie NATO w Bukareszcie sojusznicy zaoferowali Ukrainie i Gruzji perspektywę członkostwa. Od tamtej pory Rosja raz najechała Gruzję, zabierając jej Abchazję i Osetię Północną. I dwukrotnie Ukrainę – najpierw w 2014 r., zajmując Krym i rozpalając konflikt w Donbasie, i potem w 2022 r., dokonując pełnowymiarowej agresji. Obietnica akcesji była zbyt słaba, żeby zagwarantować obu państwom bezpieczeństwo. Kijów wie, że 100-procentowe gwarancje daje tylko członkostwo w NATO i artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego, który mówi, że atak na któregokolwiek z członków sojuszu oznacza atak na wszystkich. I w konsekwencji wszyscy muszą iść zaatakowanemu z pomocą. – Jesteśmy realistami. Wiemy, że w czasie wojny nie wejdziemy do NATO, ale chcemy dostać bardzo jasny komunikat, że po wojnie wejdziemy do NATO – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Szczyt NATO w Wilnie: Sojusz ostrożny w rozszerzaniu na Wschód. Zostanie powołana nowa instytucja
04:16
11.07.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 502