Z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że prawie połowa pytanych (47,7 proc.) nie zgadza się na to, aby już teraz Ukraina mogła stać się członkiem NATO, przeciwnego zdania jest 40 proc. Polaków, a nie ma zdania na ten temat 12,3 proc. osób.
Sondaż: Kto jest przeciw natychmiastowemu rozszerzeniu NATO o Ukrainę?
W grupie przeciwników wstąpienia tego kraju do sojuszu są przeważnie zwolennicy opozycji (54 proc.), mężczyźni, głównie mieszkańcy średnich miast (71 proc.), osoby z wykształceniem wyższym (60 proc.), zwolennicy poglądów centrowych (61 proc.), którzy raczej dobrze oceniają swoją sytuację ekonomiczną (57 proc.).
Już 30 września 2022 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o złożeniu wniosku o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym. Jednak w trakcie szczytu w Wilnie, który odbędzie się 11 i 12 lipca, państwo to nie zostanie zaproszone do sojuszu – oświadczył sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg. – Wszyscy sojusznicy zgadzają się, że Ukraina stanie się członkiem sojuszu i zgadzają się, że to od sojuszników z NATO i Ukrainy zależy kiedy Ukraina zostanie członkiem – dodał, podkreślając, że Rosja nie ma prawa weta w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO.
Nie będzie zaproszenia dla Ukrainy do NATO
Stwierdził, że na szczycie w Wilnie zostanie utworzona Rada NATO–Ukraina, aby zacieśnić współpracę z Kijowem, a w jej inauguracyjnym posiedzeniu weźmie udział prezydent Ukrainy. Ten w jednym z wywiadów powiedział, że za wstąpieniem do NATO jest 90 proc. Ukraińców.