Rosja: Były dowódca okrętu podwodnego zastrzelony w środku miasta

Uczestnika ataku rakietowego na ukraińską Winnicę, kapitana Stanisław Rżyckiego, zabito podczas porannego joggingu w parku w Krasnodarze.

Publikacja: 11.07.2023 14:28

Skutki rosyjskiego ataku na Winnicę

Skutki rosyjskiego ataku na Winnicę

Foto: PAP/UKRINFORM

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 503

„Strzelano w plecy zastępcy naczelnika wydziału ds. mobilizacji naszego miasta. Znałem go jeszcze jako dowódcę okrętu podwodnego Krasnodar” – napisał mer milionowej stolicy Kraju Krasnodarskiego, Jewgienij Pierszow.

Kapitan rezerwy, który atakował Winnicę Kalibrami, zastrzelony w Krasnodarze

Rżycki służył już w czasie wojny z Ukrainą jako dowódca okrętu podwodnego Krasnodar, wchodzącego w skład 4 Samodzielnej Brygady Okrętów Podwodnych Floty Czarnomorskiej. Jednostka może być uzbrojona w cztery pociski manewrujące Kalibr (uznawane za rosyjski odpowiednik amerykańskich pocisków Tomahawk).

Rankiem 14 lipca 2022 roku okręt Krasnodar uczestniczył w ataku na centrum Winnicy, w wyniku którego zginęło co najmniej 27 osób, w tym troje dzieci.

Rżycki został po tym ataku wpisany do rejestru ukraińskiego Myrotworca (pozarządowej organizacji, zbierającej od 2014 roku świadectwa rosyjskich zbrodni i dane osób za nie odpowiedzialnych) jako „bezpośredni uczestnik agresji przeciw Ukrainie”.

Czytaj więcej

Rosjanie zrzucili rakiety na Winnicę. Zełenski: To kraj zabójców. Kraj terrorystów

42-letni kapitan przeszedł do rezerwy (nie wiadomo jednak kiedy) i objął cywilne stanowisko w miejskiej administracji Krasnodaru. W poniedziałek rano zastrzelono go w czasie joggingu, w parku nad rzeką Kubań (przepływającą przez miasto).

Według rosyjskich śledczych oficer dostał cztery kule w plecy i w pierś. Nie znaleziono świadków zdarzenia. Ale we wtorek ukraiński wywiad wojskowy opublikował post w jednej z sieci społecznościowych mówiący o „likwidacji dowódcy okrętu podwodnego Krasnodar współodpowiedzialnego za rakietowy ostrzały Ukrainy” i dokładnie informując, jak został zabity. Ukraińcy poinformowali, że około szóstej rano Rżycki dostał siedem kul z pistoletu Makarowa. Zmarł na miejscu a w pobliżu nikogo nie było, ponieważ w momencie, gdy doszło do ataku, padał deszcz.

Ruska orda zadławi się krwią swoich żołnierzy! Za każdą rakietę i bombę, za niezliczone ofiary i cierpienia dzieci i matek, za każde przestępstwo dokonane w Ukrainie – zemścimy się!

Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego

Jednak autorzy nie wzięli bezpośrednio odpowiedzialności za śmierć oficera.

Zastrzelony oficer sam zdradził gdzie jest zamachowcom? Winna może być aplikacja dla biegaczy

Internauci zauważyli, że Rżycki używał znanej aplikacji Strava, która pozwala śledzić swoje osiągnięcia sportowe, w tym biegi oraz umieszczać je w sieciach społecznościowych, wraz z mapkami. Rosyjski oficer biegał najczęściej po tej samej trasie.

Tydzień przed śmiercią pod takim postem kapitana swoje "polubienie" zostawił Kyryło Budanow z Kijowa – możliwe, że był to sam szef ukraińskiego wywiadu wojskowego.

- Ruska orda zadławi się krwią swoich żołnierzy! Za każdą rakietę i bombę, za niezliczone ofiary i cierpienia dzieci i matek, za każde przestępstwo dokonane w Ukrainie – zemścimy się! – zapowiadał jeszcze 8 maja generał Budanow, po kolejnym masowym, rakietowym ataku rosyjskim na Kijów. Wystrzelono wtedy 35 pocisków.

Wypowiedź wywołała gwałtowną reakcję Moskwy, łącznie z żądaniem postawienia generała przed międzynarodowym sądem za nawoływanie do dokonywania zbrodni.

- To pierwsza jaskółka. Rzeczywiście, istnieje cała lista (rosyjskich) wojskowych uczestniczących w popełnianiu przestępstw wojennych. Rżycki odpowiadał za jedno z pierwszych takich głośnych przestępstw – bombardowanie Winnicy. Zginęli cywile, małe dziecko, jego matka… Cała Ukraina ich wtedy opłakiwała. I znaleźli się ludzie, którzy powiedzieli, że zemszczą się, i zemścili się – podsumował rosyjski opozycjonista Ilia Ponomariow, który mieszka w Kijowie i patronuje Legionowi Wolna Rosja, walczącemu z rosyjską armią.

- Większość nazwisk na tej liście jest bardzo mało znana. Ale wykonano odpowiednia robotę, by ustalić ich dane personalne, adresy i tym podobne – dodał.

„Strzelano w plecy zastępcy naczelnika wydziału ds. mobilizacji naszego miasta. Znałem go jeszcze jako dowódcę okrętu podwodnego Krasnodar” – napisał mer milionowej stolicy Kraju Krasnodarskiego, Jewgienij Pierszow.

Kapitan rezerwy, który atakował Winnicę Kalibrami, zastrzelony w Krasnodarze

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Senatorzy USA chcą uznania Rosji za sponsora terroryzmu. W 2022 Biden mówił "nie"
Konflikty zbrojne
USA rozszerzają możliwość wykorzystania swojej broni przez Ukrainę. "Zdrowy rozsądek"
Konflikty zbrojne
Hezbollah: Cypr stanie się celem, jeśli pozwoli Izraelowi na wykorzystanie swojego terytorium
Konflikty zbrojne
Media: Tylko 50 zakładników przetrzymywanych przez Hamas wciąż żyje
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Konflikty zbrojne
Kiedy myśliwce F-16 dla Ukrainy? Holendrzy przekażą je już tego lata
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży