04:39
13.07.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 505
00:02
13.07.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:45
13.07.2023

Rosja wystawi zniszczony sprzęt NATO

Rosyjscy urzędnicy wielokrotnie krytykowali kraje zachodnie za dostarczanie broni Ukrainie, argumentując, że grozi to przedłużeniem konfliktu i spowodowaniem dalszej eskalacji.

Czytaj więcej

Rosja wystawi zniszczony sprzęt NATO w pobliżu zachodnich ambasad
23:19
12.07.2023

Dostawa ATACMS dla Ukrainy jest nadal możliwa

– Pracujemy nad tym – powiedział prezydent Biden opuszczając szczyt NATO.

Czytaj więcej

Biden: USA rozważają wysłanie ATACMS na Ukrainę
23:00
12.07.2023

Wojska ukraińskie posuwają się na południe od Bachmutu

Według wiceminister obrony Ukrainy siły ukraińskie zdołały przedrzeć się na południe od Bachmutu.

Wojsko Ukrainy powstrzymało również wojska rosyjskie próbujące posuwać się w kierunkach Kupiańska, Łymańska, Awdijiwki i Maryinska, przekazała Maliar w poście na Telegramie.

Dodała, że ukraińskie wojska na południu kraju „znacząco osłabiły zdolności ofensywne i obronne” Rosji w ostatnich tygodniach, a zniszczenie „dużej liczby” magazynów amunicji zmniejszyło liczbę „ataków wroga”.

22:45
12.07.2023

Eksplozje w Mariupolu

Petro Andruszczenko, doradca mera Mariupola, cytuje świadków, którzy mówią o kilku głośnych wybuchach.

W tymczasowo okupowanym mieście ma pracować obrona przeciwlotnicza.

22:19
12.07.2023

Prezydent Biden: Putin bardzo się pomylił oceniając jedność NATO

Przemawiając na zakończenie dwudniowego spotkania przywódców NATO, Biden powiedział, że obrona wolności jest „powołaniem naszego życia”, jednocześnie stanowczo potępiając rosyjską inwazję na Ukrainę

Czytaj więcej

Biden ślubuje jedność NATO w obliczu „tchórzliwej żądzy władzy” Putina
21:57
12.07.2023

Rosyjskie MSZ podsumowuje szczyt w Wilnie

Ostatni szczyt NATO pokazał, że zachodni sojusz wraca do „zimnowojennych schematów” – poinformowało w środę rosyjskie MSZ, dodając, że Kreml jest gotowy odpowiedzieć na zagrożenia wszelkimi niezbędnymi środkami.

„Wyniki wileńskiego szczytu zostaną dokładnie przeanalizowane. Biorąc pod uwagę wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa i interesów Rosji, które zostały zidentyfikowane, będziemy reagować we właściwym czasie i we właściwy sposób, wykorzystując wszystkie dostępne nam środki i metody” – czytamy w oświadczeniu resortu.

„Oprócz już podjętych decyzji będziemy nadal wzmacniać organizację wojskową i system obronny kraju” - zapewnia resort Ławrowa.

21:36
12.07.2023

Biden przybył do Finlandii, by spotkać się z przywódcami krajów skandynawskich

Prezydent USA Joe Biden przybył do Finlandii, gdzie weźmie udział w szczycie z przywódcami krajów skandynawskich (Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii i Islandii).

Jak podaje strona fińskiego prezydenta, podczas tego spotkania zostaną omówione kwestie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, środowiska i technologii.

To trzeci taki szczyt w historii – poprzednie odbyły się w 2016 roku w Waszyngtonie i 2013 w Sztokholmie.

21:16
12.07.2023

Bloomberg: Zełenski wezwany do "ochłonięcia"

Bloomberg pisze, że na szczycie w Wilnie przywódcy NATO specjalnie szukali sformułowania, które wyglądałoby na postępy Ukrainy na drodze do Sojuszu i które Kijów mógłby przedstawić jako sukces, ale nie przybliżający NATO do ewentualnego konfliktu z Rosją.

Czytaj więcej

Bloomberg: Przywódcy NATO wezwali Zełenskiego do "ochłonięcia"
20:56
12.07.2023

W  Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie znaleziono materiałów wybuchowych

Nie znaleziono jeszcze żadnych materiałów wybuchowych podczas inspekcji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy - poinformowała MAEA.

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi powiedział, że eksperci nadal sprawdzają części okupowanego obiektu.

Ostrzegł jednak, że nie mieli jeszcze dostępu do dachu ani jednostek trzeciego i czwartego reaktora.

Od dawna istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa w zaporoskiej fabryce w wyniku trwającej wojny – wzmocnione przez oskarżenie Wołodymyra Zełenskiego w zeszłym tygodniu, że Rosja umieściła „urządzenia wybuchowe” na dachu elektrowni – temu twierdzeniu Moskwa zaprzeczyła.

20:39
12.07.2023

Grupa G7 podpisała deklarację wsparcia dla Ukrainy

Grupa G7 podpisała deklarację, w której przedstawiła wsparcie dla Ukrainy i pomoc w reformach rządów niezbędnych do realizacji „aspiracji euroatlantyckich”.

Państwa członkowskie oświadczyły, że zapewnią bezpieczeństwo i wsparcie gospodarcze, w tym nowoczesny sprzęt wojskowy, na lądzie, w powietrzu i na morzu, wymianę informacji wywiadowczych i szkolenie sił ukraińskich w zamian za zobowiązanie Ukrainy do reform „w celu podkreślenia jej zaangażowania na rzecz demokracji, zasad prawa, poszanowania praw człowieka i wolności mediów”, „skierowania  gospodarki na ścieżkę zrównoważonego rozwoju” oraz wzmocnienia „demokratycznej cywilnej kontroli nad wojskiem”.

20:17
12.07.2023

Gazprom traci zyski z Europy

Rosyjska próba zamrożenia Europy kosztować będzie Gazprom stratę trzech czwartych przychodów.

Czytaj więcej

Gazprom stracił ogromną część przychodów
19:57
12.07.2023

Ukraina nie wie, kiedy otrzyma pociski dalekiego zasięgu  ATAСMS

Poinformował o tym prezydent Zełenski w Wilnie.

19:33
12.07.2023

Grupa Wagnera zdaje broń

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o ostatecznym przyjęciu uzbrojenia z jednostek Grupy Wagnera

Czytaj więcej

Koniec Grupy Wagnera. Najemnicy Jewgienija Prigożyna oddają broń
19:20
12.07.2023

Zełenski podsumowuje szczyt NATO w Wilnie

Prezydent powiedział dziennikarzom, że „wierzy” w partnerów z NATO i z zadowoleniem przyjął nowy pakiet gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, zadeklarowanych dziś przez niektóre kraje G7.

Czytaj więcej

Prezydent Zelenski: Zamrożony konflikt to nie zwycięstwo
19:02
12.07.2023

Macron obiecuje trwać przy Ukrainie

- Rosja jest obecnie niestabilna militarnie i politycznie – powiedział w środę prezydent Francji Emmanuel Macron w przemówieniu na szczycie NATO na Litwie.

Powiedział, że w Rosji widoczne są „oznaki podziału”, najwyraźniej odnosząc się do niedawnej krótkotrwałej rebelii kierowanej przez Grupę Wagnera Jewgienija Prigożyna.

Prezydent Francji obiecał „trwać" przy Ukrainie, nawet jeśli wojna będzie „wojną na wyniszczenie”, dodając, że poparcie dla Kijowa jest trwałe.

18:39
12.07.2023

Zełenski o "spotkaniu pełnym mocy" z prezydentem Bidenem

"Spotkanie trwało co najmniej dwa razy dłużej niż planowano i było tak znaczące, jak trzeba. Gdyby protokół nie przerwał spotkania, rozmawialibyśmy jeszcze dłużej" - napisął Zełenski.

Dodał, że poruszono "wszystkie tematy", w tym długoterminową pomoc dla Ukrainy.  

"Widzimy wyraźnie, jak zakończyć tę wojnę naszym wspólnym zwycięstwem" - napisał Zełenski.

18:22
12.07.2023

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że Grupa Wagnera przekazała czołgi i inną broń

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę, że grupa najemników Wagnera zakończyła przekazywanie całego swojego sprzętu wojskowego regularnym rosyjskim siłom zbrojnym.

18:00
12.07.2023

Zełenski "nie rozumie" uwag  Bena Wallace'a

Prezydent Ukrainy stwierdził, że "nie rozumie" słów sekretarza obrony Bena Wallace'a , który powiedział,  że Zachód oczekuje od Ukrainy wdzięczności za udzielana jej pomoc.

- Zawsze byliśmy wdzięczni Wielkiej Brytanii. Zawsze byliśmy wdzięczni premierowi i ministrowi obrony, ponieważ ludzie w Wielkiej Brytanii zawsze wspierali Ukrainę. Jesteśmy za to wdzięczni - zapewnił Zełenski.

17:35
12.07.2023

Osiemnaście osób, w tym sześcioro dzieci, rannych w Zaporożu

Co najmniej 18 osób zostało rannych w mieście Zaporoże z powodu upadku  „niezidentyfikowanego wrogiego obiektu powietrznego” - poinformowała  regionalna administracja wojskowa.

Jurij Małaszko, szef regionalnej administracji wojskowej Zaporoża, powiedział, że wśród rannych jest sześcioro dzieci. Do zdarzenia doszło w środę po południu.

17:21
12.07.2023

Orban na szczycie NATO wzywa do zaprzestania wysyłania broni Ukrainie

premier Węgier wzywa państwa NATO do zaprzestania dostaw broni na Ukrainę, zaprzestania szkolenia ukraińskich żołnierzy i jak najszybszego rozpoczęcia rozmów pokojowych.

- NATO jest sojuszem obronnym, powstało, by bronić swoich członków, a nie podejmować działania wojenne na terytorium innych państw - mówił Orban

Węgierski premier podkreślił, że sojusz powinien wzmacniać możliwości obronne swoich członków.

- To są konieczne i słuszne działania, i takie Węgry wspierają - powiedział Orban.

17:03
12.07.2023

Ben Wallace: Zachód oczekuje wdzięczności

Brytyjski sekretarz obrony, Ben Wallace, zasugerował, że Ukraina powinna położyć większy nacisk na okazanie wdzięczności Zachodowi za pomoc.

- Czy nam się to podoba, czy nie, ludzie chcą zobaczyć odrobinę wdzięczności - powiedział Wallace na marginesie szczytu NATO w Wilnie.

Czytaj więcej

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace do Ukraińców: Nie jesteśmy Amazonem
16:45
12.07.2023

Deficyt na rachunku obrotów bieżących Rosji

W czerwcu wskaźnik, który odzwierciedla całościową ocenę wszystkich transakcji rosyjskich rezydentów z nierezydentami, po raz pierwszy od czasu pandemii w sierpniu 2020 r., wykazał wartość ujemną.

Czytaj więcej

Bieżące obroty Rosji na minusie. Eksport się kurczy
16:28
12.07.2023

Stoltenberg: NATO ustaliło najbardziej szczegółowy plan obronny od czasów zimnej wojny

Szef NATO powiedział, że Ukraina otrzymała od sojuszu "jasny i silny" sygnał dotyczący jej przyszłości w sojuszu, a ten z kolei opracował plan obronny, który ma wprowadzić NAT) w przyszłość.

16:21
12.07.2023

Duda: Jako prezydent nie chciałbym podejmować takiej decyzji

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji na szczycie NATO tłumaczył, że z powodu trwającej na Ukrainie wojny kraj ten nie może być obecnie przyjęty w szeregi NATO.

Wyjaśnił, że członkostwo Ukrainy zobowiązałoby inne państwa do obrony jej terytorium, a więc wysłania na front swoich żołnierzy.

- Jako prezydent takiej decyzji nie chciałbym podjąć - powiedział Duda.

16:16
12.07.2023

W Wilnie trwa spotkanie Joe Bidena z Wołodymyrem Zełenskim

Obaj przywódcy rozmawiają w cztery oczy. Dziennikarze zostali wyproszeni.

16:10
12.07.2023

Rosja poderwała myśliwiec MiG-31

Rosja wysłała myśliwiec MiG-31, aby uniemożliwić norweskiemu samolotowi wojskowemu naruszenie granicy nad Morzem Barentsa, poinformowała w środę agencja informacyjna RIA, powołując się na ministerstwo obrony.

Nie podano dokładnie, kiedy doszło do incydentu.

15:36
12.07.2023

Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od G7

- To etap naszej drogi do członkostwa w NATO - powiedział prezydent Ukrainy.

Joe Biden powiedział, że pakt stanowi "potężne zobowiązanie" wsparcia dla Kijowa, które "będzie trwać przez długi czas w przyszłości".

15:33
12.07.2023

Zełenski: Nikt nie chce wojny światowej

- Rozumiemy, że niektórzy mogą naprawdę bać się rozmowy o naszym członkostwie teraz, ponieważ nikt nie chce wojny światowej, jest to zrozumiałe i logiczne - powiedział prezydent Ukrainy.

- Chcę, aby wszyscy zrozumieli, że jesteśmy cywilizowanymi i rozsądnymi ludźmi. Ukraina walczy i naprawdę rozumiemy, że Ukraina nie może być członkiem NATO, dopóki na naszych ziemiach toczy się wojna - mówił Zełenski.

15:12
12.07.2023

Reznikow: Amunicja kasetowa zmieni zasady gry na wojnie 

- Kiedy otrzymaliśmy systemy artyleryjskie 155 mm w maju 2022 roku, był to przełom. W lipcu otrzymaliśmy różnego rodzaju systemy rakietowe wielokrotnego startu, co było kolejnym czynnikiem, który zmienił sytuację. Mam nadzieję, że amunicja kasetowa będzie kolejnym czynnikiem do wyzwolenia okupowanych terenów - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

14:54
12.07.2023

44 proc. uchodźców z Ukrainy, którzy są w Niemczech, chce zostać w tym kraju

Sondaż przeprowadzono na grupie 7 000 uchodźców z Ukrainy mieszkających w Niemczech. Badanie jest wspólnym projektem IAB, instytutu DIW Berlin, Ministerstwa ds. Migracji i Uchodźców, a także federalnego instytutu badań społecznych.

Czytaj więcej

Sondaż: Niemal co drugi uchodźca z Ukrainy nie chce wrócić z Niemiec do swojego kraju
14:37
12.07.2023

Szef MSZ Włoch twierdzi, że wejście Ukrainy do NATO zostało przesądzone

- Wszyscy uważamy, że Ukraina powinna zostać przyjęta do NATO po zakończeniu konfliktu - podsumował Antonio Tajani.

Czytaj więcej

Szef MSZ Włoch: Decyzja o przyjęciu Ukrainy do NATO została podjęta
14:21
12.07.2023

Niemcy informują ONZ o wynikach śledztwa w sprawie Nord Stream

Dochodzenie wykazało, że na jachcie znajdowały się materiały wybuchowe, które mogły posłużyć do wysadzenia gazociągów.

Czytaj więcej

Śledztwo w sprawie Nord Stream wykazało ślady materiałów wybuchowych na jachcie
14:13
12.07.2023

Rosyjski parlamentarzysta zabrał głos ws. losu generała Siergieja Surowikina

Dowódca Sił Powietrzno-Kosmicznych ma "wypoczywać" i "być niedostępny" - twierdzi przewodniczący komisji obrony Dumy.

Czytaj więcej

Gdzie jest generał Siergiej Surowikin? Rosyjski parlamentarzysta: Wypoczywa
13:34
12.07.2023

"Handelsblatt": Berlin zrywa umowę ws. naprawy czołgów w Polsce

Powodem mają być oczekiwania finansowe Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Oficjalnie Ministerstwo Obrony Niemiec informuje, że rozmowy z Polakami nadal trwają.

Czytaj więcej

"Handelsblatt": Czołgi przekazane Ukrainie nie będą naprawiane w Polsce. Niemcy zrywają umowę
13:10
12.07.2023

W środę w Wilnie Wołodymyr Zełenski przyjął bardziej koncyliacyjny ton

- Możemy powiedzieć, że rezultaty szczytu są dobre. Ale gdybyśmy dostali zaproszenie, to byłyby optymalne - stwierdził w środę w Wilnie ukraiński prezydent. I przywołał przykład UE, które nie zawahała się przyznać Ukrainie statusu kraju kandydującego. - To był tylko sygnał, nie decyzja o członkostwie. Ale on był dużą mobilizacją dla Ukrainy i sygnałem dla Rosji, że Ukraina będzie krajem niepodległym, członkiem UE. Z NATO to samo, też chodzi nam o sygnał - wyjaśniał Zełenski.

Czytaj więcej

Szczyt NATO w Wilnie: Ukraina dostanie gwarancje bezpieczeństwa
13:00
12.07.2023

Szefowie wywiadu Rosji i USA rozmawiali telefonicznie o Ukrainie

Siergiej Naryszkin nie wyklucza spotkania z szefem CIA.

Czytaj więcej

Szef rosyjskiego wywiadu rozmawiał z szefem CIA "co zrobić z Ukrainą"
12:49
12.07.2023

Wołodymyr Zełenski podziękował USA za przekazanie Ukrainie amunicji kasetowej mimo związanych z tym wątpliwości

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że "Rosja cały czas stosuje amunicję kasetową" na terytorium Ukrainy. - Prowadzi tę wojnę na naszej ziemi, zabija naszych obywateli. Stosuje amunicję kasetową regularnie - dodał.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski dziękuje za amunicję kasetową. Rosja zapowiada reakcję
12:33
12.07.2023

Gazprom walczy w sądzie z Deutsche Bankiem i Commerzbankiem

Spółka, która w połowie należy do Gazpromu i bliskiego Kremlowi oligarchy, domaga się łącznie równowartości 339 milionów dolarów od Deutsche Banku i Commerzbanku.

Czytaj więcej

Gazprom pozywa Deutsche Bank i Commerzbank. DB zarobił krocie w Rosji
12:31
12.07.2023

Wolodymyr Zełenski i Jens Stoltenberg udają się na pierwsze posiedzenie Rady NATO-Ukraina

Rada NATO-Ukraina to instytucja inaugurująca swoją działalność w czasie szczytu NATO w Wilnie.

12:23
12.07.2023

Zełenski: Jest zrozumiałe, że Ukraina nie może być pełnoprawnym członkiem NATO, gdy trwa wojna

- Rozumiemy, że niektórzy boją się rozmawiać o naszym członkostwie (w NATO), ponieważ nikt nie chce, aby rozpoczęła się wojna światowa, co jest logiczne - stwierdził prezydent Ukrainy w czasie konferencji z udziałem sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga.

12:15
12.07.2023

Wołodymyr Zełenski: Ukrainie brakuje dziś bezpieczeństwa

Zełenski dziękując za pakiet dla Ukrainy stwierdził, że w Wilnie usłyszał trochę pozytywnych informacji o pakietach pomocy obronnej dla Ukrainy od jej partnerów. Jednocześnie dodał, że "optymalnym" wynikiem szczytu byłoby otrzymanie bezpośredniego zaproszenia do Sojuszu.  - Nie jesteśmy jeszcze w NATO... ale otrzymujemy wiele wsparcia od społeczeństw z całego świata - zaznaczył.

12:07
12.07.2023

Jens Stoltenberg ogłasza "trzyczęściowy pakiet" dla Ukrainy

Stoltenberg, na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim zadeklarował, że Sojusz będzie stał przy Ukrainie "tak długo jak potrzeba". Sekretarz generalny NATO stwierdził też, że "trzyczęściowy pakiet" dla Ukrainy "przybliża ten kraj to NATO". Elementem tego pakietu - jak stwierdził - jest stworzenie Rady NATO-Ukraina i zapewnienie, że Ukraina zostanie członkiem NATO. Jednocześnie Stoltenberg powiedział, że Sojusz skieruje zaproszenie do Ukrainy, gdy "Sojusz zgodzi się, że warunki zostały spełnione". - Musimy spotykać się jak równi, czekam na dzień, aż spotkamy się jako sojusznicy - zakończył zwracając się do Stoltenberga. 

12:03
12.07.2023

Wołodymyr Zełenski informuje, że w sierpniu rozpocznie się szkolenie ukraińskich pilotów na F-16

Zełenski napisał o tym po spotkaniu z premierem Holandii, Markiem Rutte, na marginesie szczytu NATO w Wilnie.

11:59
12.07.2023

Dmitrij Pieskow: Jest kłamstwem, że najemnicy z Grupy Wagnera dotarli do bazy z bronią atomową

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, nazwał "kłamstwem" informację, podawaną przez agencję Reutera, że w czasie buntu Jewgienija Prigożyna i Grupy Wagnera grupa najemników dotarła do składu broni atomowej w bazie Woroneż-45. Informacje takie przekazywał agencji Reutera szefa wywiadu wojskowego Ukrainy, Kyryło Budanow.

11:56
12.07.2023

Patrioty, czołgi i amunicja. Niemcy przekażą więcej broni ukraińskiej armii

Na Ukrainę trafią m.in. dwie wyrzutnie Patriot, 40 bojowych wozów piechoty Marder, 25 czołgów Leopard 1 A5 i pięć wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2.

Czytaj więcej

Więcej niemieckich wyrzutni Patriot będzie bronić ukraińskiego nieba. Berlin wysyła broń
11:53
12.07.2023

Minister obrony Ukrainy: Więcej dobrych wiadomości z Wilna

"Ukraina i Szwecja podpisały porozumienie ws. współpracy w zamówieniach obronnych. Dokument stwarza wielkie możliwości zarówno dla naszych Sił Zbrojnych, jak i szwedzkich firm, takich jak SAAB i inne". - napisał Ołeksij Reznikow na Twitterze.

11:49
12.07.2023

Ambasador Rosji w USA zarzuca Zachodowi złamanie obietnic danych Michaiłowi Gorbaczowowi

- Po upadku ZSRR Waszyngton i jego europejscy satelici celowo przybliżyli infrastrukturę wojskową (NATO) do naszych granic - powiedział Anatolij Antonow, który stwierdził, że "stworzyło to nieakceptowalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej".

Czytaj więcej

Ambasador Rosji w USA "martwi się" o Ukraińców "wepchniętych do rzeźni"
11:30
12.07.2023

Norwegia przekaże Ukrainie tysiąc nanodronów

Minister obrony Norwegii Bjørn Arild Gram poinformował, że jego kraj przekaże Ukrainie tysiąc zestawów dronów Black Hornet. - Ukraina jest bardzo zadowolona z dotychczasowych norweskich dostaw tego typu dronów rozpoznawczych, które powstały we współpracy Norweskich Sił Zbrojnych i Instytutu Badań Obronnych - powiedział Gram, cytowany na stronie resortu. - Opracowany w Norwegii dron firmy Teledyne FLIR jest światowym liderem na rynku. Jest używany w wielu krajach sojuszniczych, w tym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dron służy do rozpoznania i identyfikacji celów. Jest łatwy w obsłudze, wytrzymały na warunki pogodowe, trudny do wykrycia i szczególnie dobrze nadaje się do walki w obszarach miejskich – tłumaczył minister.  Nanodron (jak definiuje się małe drony o masie poniżej 50 gramów) Black Hornet waży 32 gramy. Od rozpoczęcia jego produkcji w 2007 roku ponad 14 tys. tych bezzałogowców w różnych wersjach zostało dostarczonych do ponad 40 klientów na całym świecie. Największym odbiorcą są Stany Zjednoczone.

Torbjørn Kjosvold, Norweskie Siły Zbrojne

11:21
12.07.2023

Wołodymyr Zełenski spotyka się w Wilnie z premierem Holandii, Markiem Rutte

"Jest tak wiele, za co możemy podziękować i tak wiele, na co możemy się zgodzić" - napisał Zełenski na Twitterze.

10:52
12.07.2023

Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba rozmawiał z szefem dyplomacji Danii o szkoleniu ukraińskich pilotów na F-16

Kułeba i Lars Løkke Rasmussen rozmawiali o szkoleniach ukraińskich pilotów na F-16 i rozwoju zdolności artyleryjskich.

10:35
12.07.2023

Ambasador Rosji we Francji krytykuje decyzję Macrona ws. rakiet dalekiego zasięgu

Decyzja Paryża o przekazaniu Kijowowi rakiet dalekiego zasięgu jest aktem zasługującym na surowe potępienie, a obietnice Kijowa w tej sprawie, że pociski będą używane na linii frontu, to bzdura – przekonywał Aleksiej Mieszkow, ambasador Rosji we Francji, w telewizji Rossija 24. Prezydent Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nazwał „przestępczym terrorystą”, który nie może dać w tej kwestii żadnych gwarancji prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi.

10:31
12.07.2023

Powściągliwe reakcje w Rosji na pierwszy dzień szczytu NATO

Władze Rosji utrzymują swoją retorykę o antyrosyjskim Zachodzie. Blogerzy wojenni czekają na kluczowe decyzje, które mogą zapaść drugiego dnia szczytu.

Czytaj więcej

Jak władze Rosji i propagandyści zareagowali na pierwszy dzień szczytu NATO w Wilnie
10:14
12.07.2023

W Wilnie rozpoczęło się spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z Olafem Scholzem

"Dialog z Olafem Scholzem będzie znaczący jak zawsze. Spodziewamy się dobrych informacji na temat ochrony życia Ukraińców i naszej obrony" - napisał Zełenski na Twitterze.

10:11
12.07.2023

Wołodymyr Zełenski wskazuje na "trzy priorytety Ukrainy" na agendzie szczytu NATO

Na Twitterze 11 lipca Zełenski wyraził niezadowolenie, że dokument końcowy szczytu NATO w Wilnie nie będzie wskazywał harmonogramu rozszerzenia NATO o Ukrainę.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski o oczekiwaniach wobec szczytu NATO: Chcemy zaproszenia
09:49
12.07.2023

Na Morzu Czarnym jest obecnie sześć rosyjskich okrętów w gotowości bojowej

Tylko jeden z tych okrętów jest uzbrojony w pociski Kalibr (na jego pokładzie znajdują się cztery takie pociski).

09:37
12.07.2023

Rosja dała Orbanowi wielki kredyt na rozbudowę elektrowni atomowej Paks

Kreml dał Viktorowi Orbanowi 10 mld euro preferencyjnego kredytu na rozbudowę przez rosyjski koncern Rosatom elektrowni atomowej Paks. Warunki umowy na lata uzależnią węgierską energetykę od Rosji.

Czytaj więcej

Węgry na atomowym pasku Rosji. Wielki kredyt Kremla dla elektrowni atomowej
09:35
12.07.2023

Wołodymyr Zełenski spotkał się w Wilnie z premierem Kanady, Justinem Trudeau

Wołodymyr Zełenski podziękował Trudeau za wsparcie dla Ukrainy. "Pierwszą kwestią jest broń dla naszych żołnierzy" - podkreślił.

09:31
12.07.2023

Estonia zbuduje koszary dla 1 600 dodatkowych żołnierzy NATO

Agencja ERR informuje, że Estonia zbuduje w Tapie i na południowym wschodzie kraju, w pobliżu Võru, koszary dla 1 600 dodatkowych żołnierzy.

09:22
12.07.2023

Andrzej Duda w Wilnie: Mam nadzieję, że za kilka lat Ukraina będzie pełnoprawnym członkiem naszego Sojuszu

- Nie ma możliwości, abyśmy teraz rozmawiali o pełnym członkostwie Ukrainy w NATO. Możemy zadecydować, że będzie członkiem Sojuszu co do zasady. Nie możemy podjąć decyzji, że stanie się to jutro. Podczas wojny jest to niemożliwe - mówił przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu NATO w Wilnie prezydent Andrzej Duda.

Czytaj więcej

Andrzej Duda na szczycie NATO w Wilnie: Deklaracja w sprawie Ukrainy jest niewystarczająca
09:15
12.07.2023

Puszylin: Rosyjskie siły rozpoczęły kontratak w kierunku Łymania

Rosyjskie wojska rozpoczęły kontratak w kierunku Łymania - powiedział Denis Puszylin, pełniący obowiązki szefa władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. - Tam chłopaki naprawdę przeszli do kontrataku - przekonywał w programie jednego z rosyjskich propagandystów. Wcześniej minister obrony Rosji Siergiej Szojgu twierdził, że w ciągu ostatnich dwóch dni rosyjska armia przeprowadziła kontrofensywę w kierunku Łymania, przesuwając się o ok. półtora kilometra.

09:06
12.07.2023

Ukraińcy z sukcesami pod Bachmutem

Wojska ukraińskie prowadzą działania ofensywne na północ i południe od Bachmutu, i odnoszą sukcesy na obu tych kierunkach - przekazał w ukraińskiej telewizji Andrij Kowaliow, rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

- Na odcinkach Biła Hora - Andrijiwka i Biła Hora - Kurdiumiwka (siły ukraińskie- red.) notują postęp w niektórych miejscach, umacniają się na zajętych pozycjach - powiedział rzecznik. Według niego, ukraińskie wojsko prowadzi ostrzał artyleryjski, ale Rosjanie „stawiają silny opór”.

09:03
12.07.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski wjechało z Ukrainy ponad 13,5 mln osób

Straż Graniczna podaje, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 29,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy - 30,6 tys. (od 24 lutego 2022 roku - 11,675 mln).

08:56
12.07.2023

Prawie 500 dzieci zginęło na Ukrainie, rannych ponad 1000

„Do poranka 12 lipca 2023 roku ponad 1546 dzieci zostało poszkodowanych na Ukrainie w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę. Według oficjalnych informacji prokuratorów ds. nieletnich zginęło 494 dzieci, a ponad 1052 zostało rannych” - poinformowała w środę na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.

08:45
12.07.2023

Doniesienia o eksplozjach na Krymie

Lokalne kanały na Telegramie informują o wybuchach, które miały być słyszane w Sewastopolu na Krymie. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tych doniesień z oficjalnych źródeł. 

08:38
12.07.2023

Kułeba: Warunki członkostwa Ukrainy w NATO nie są znane

Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy w rozmowie z Radiem Swoboda zwrócił uwagę, że nie ma jasności co do warunków przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO. - To jest problem. To znaczy, kiedy warunki zostaną spełnione? Jakie są warunki? Kto powinien je sformułować? - pytał.

- Po raz kolejny stoimy na stanowisku, że istnieją wszystkie warunki, aby zaprosić Ukrainę do członkostwa w NATO. Oznacza to, że mamy tutaj zasadniczo różne stanowiska. Ich (krajów NATO - red.) stanowisko jest takie, że trzeba spełnić pewne warunki. Będziemy pracować z naszymi sojusznikami, żeby nie stanęło to w miejscu i idziemy do przodu – powiedział minister.

08:31
12.07.2023

Rosjanie próbowali wykorzystać ogłoszenie polskiego dyplomaty do zaatakowania pracowników ambasad w Kijowie

Powiązanie z rosyjskimi służbami hakerzy wykorzystali ogłoszenie zamieszczone przez polskiego dyplomatę, by włamać się do komputerów pracowników innych ambasad na Ukrainie.

Czytaj więcej

Metoda na tanie BMW od dyplomaty z Polski. Rosyjscy hakerzy zaatakowali komputery dyplomatów na Ukrainie
08:11
12.07.2023

Prezydent Duda zapowiedział posiedzenie RBN

- Będę chciał, tak jak zazwyczaj to robiłem po szczycie NATO, zaprosić stałych, że tak powiem, uczestników na RBN po to, by zrelacjonować, także by wysłuchać głosów co do sytuacji - zapowiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej w Wilnie.

- Pamiętajmy że RBN, jak stanowi konstytucja, jest ciałem doradczym prezydenta, więc wysłuchanie tego, co państwo, koleżanki i koledzy z całego spektrum sceny politycznej w Polsce, mają do powiedzenia na temat aktualnej sytuacji bezpieczeństwa RP, także w kontekście tego, co im przekażę tutaj ze szczytu, z atmosfery, z postanowień, rozmów kuluarowych, które są toczone, jest według mnie istotne dla budowania takiej jedności polskiej sceny politycznej w kwestii, która – nie mam żadnych wątpliwości – dla naszych rodaków jest najważniejsza - tłumaczył prezydent, zapowiadając, że posiedzenie RBN odbędzie się „jak najszybciej”.

07:55
12.07.2023

Brytyjski resort obrony: Kolejny dowód, że gen. Surowikin został odsunięty

Fakt iż w czasie pierwszego, od czasu buntu Jewgienija Prigożyna, publicznego pojawienia się gen. Walerija Gierasimowa, meldunek składał mu szef Sztabu Generalnego Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej, gen. Wiktor Afzałow jest, zdaniem resortu obrony Wielkiej Brytanii, kolejnym dowodem, że dowódca Sił Powietrzno-Kosmicznych, gen. Siergiej Surowikin, został odsunięty po buncie twórcy Grupy Wagnera.

07:51
12.07.2023

Obwód chersoński ostrzelany 67 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych (w tym dziecko) - informuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

07:49
12.07.2023

Wieś w obwodzie charkowskim zaatakowana z użyciem bomb kierowanych

W miejscowości Kuczeriwka w rejonie kupiańskim, w wyniku ataku bomb kierowanych, ranny został 74-letni mężczyzna.

07:29
12.07.2023

W obwodzie czerkaskim dwie osoby ranne w wyniku ataku dronów

Informacje takie przekazuje Ihor Taburec, szef czerkaskiej administracji obwodowej.

07:26
12.07.2023

W nocy nad Ukrainą zestrzelono 11 z 15 dronów-kamikadze

Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

07:16
12.07.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 235 530 żołnierzy, 4 090 czołgów, 7 990 pojazdów opancerzonych, 4 402 zestawy artyleryjskie, 674 wyrzutnie rakiet, 415 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3 726 bezzałogowych statków powietrznych, 1 271 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych. 

07:11
12.07.2023

Ukraińcy mieli osiągnąć 11 lipca pewne sukcesy w działaniach ofensywnych w rejonie Bachmutu

Ukraińcy mieli zająć nowe pozycje w rejonie Klisczijiwki (7 km na południowy zachód od Bachmutu) i posunęli się do 1,5 km w rejonie Rozdoliwki (19 km na północny wschód od Bachmutu).

Czytaj więcej

Generał Walerij Gierasimow odwołał dowódcę, bo ten chciał rotacji żołnierzy?
06:50
12.07.2023

W nocy Rosjanie atakowali Nikopol i Marhaniec z użyciem dronów i ciężkiej artylerii

Informacje takie przekazuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

06:28
12.07.2023

15 uderzeń ukraińskiego lotnictwa na Rosjan w ciągu doby

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało też cztery razy rosyjskie zestawy przeciwlotnicze. Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe w ciągu doby ostrzelały trzy stanowiska dowodzenia, 10 zestawów artyleryjskich na pozycjach ogniowych i jeden zestaw obrony przeciwlotniczej oraz stację walki radioelektronicznej.

06:23
12.07.2023

Niemcy: Od ponad roku Ministerstwo Obrony ma do dyspozycji 100 mld euro na dodatkowe wydatki zbrojeniowe

Kwota uległa do tej pory jedynie nieznacznemu uszczupleniu. Oznacza to, że Niemcy także i w tym roku nie przeznaczą na obronę rekomendowanego przez NATO poziomu 2 proc. PKB. Będzie to 1,6 proc. – i tak jest lepiej niż w roku ubiegłym, gdy było to 1,3 proc.

Czytaj więcej

Niemcy. Modernizacja armii idzie jak po grudzie
06:18
12.07.2023

Na ukraińskim froncie trwają zajadłe starcia przypominające wojnę pozycyjną

Obie strony nie posuwają się do przodu, z wyjątkiem okolic Bachmutu. Tam górą są Ukraińcy, wypierając rosyjskie oddziały z rejonów na północ, a przede wszystkim na południe od zniszczonego miasta.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Front tkwi w miejscu, generałowie giną
06:03
12.07.2023

Mike Pence mówi, że o członkostwie Ukrainy w NATO będzie można porozmawiać po wojnie

W Wilnie w dniach 11-12 lipca trwa szczyt NATO. W komunikacie końcowym szczytu ma pojawić się perspektywa wejścia Ukrainy do Sojuszu, ale bez wskazania harmonogramu tego procesu. Wywołało to niezadowolenie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który na Twitterze napisał, że takie zapisy w komunikacie są "absurdalne".

Czytaj więcej

Były wiceprezydent USA o Ukrainie w NATO: Porozmawiajmy po wojnie
05:48
12.07.2023

Szef MSZ Rosji przekonuje, że jego kraj "nie miał wyboru" i musiał zacząć wojnę

- Dlaczego zbrojna konfrontacja na Ukrainie się nie kończy? Odpowiedź jest bardzo prosta - będzie trwać dopóty, dopóki Zachód nie porzuci planów utrwalenia dominacji i pozbędzie się obsesyjnej żądzy zadania Rosji strategicznej porażki rękoma marionetek z Kijowa - powiedział Siergiej Ławrow w rozmowie z indonezyjską gazetą "Kompas".

Czytaj więcej

Ławrow stawia warunek Zachodowi. "Inaczej wojna na Ukrainie się nie skończy"
05:26
12.07.2023

USA rozważają przekazanie Ukrainie przynajmniej kilku pocisków ATACMS

W kwestii pocisków ATACMS USA sygnalizują, że ich arsenał tych pocisków jest względnie mały - od momentu stworzenia tego pocisku wyprodukowano ich tylko ok. 4 tys. sztuk (tak wynika z danych przekazanych przez koncern Lockheed Martin, producenta tego uzbrojenia).

Czytaj więcej

Administracja Joe Bidena rozmawia o przekazaniu Ukrainie pocisków ATACMS
05:02
12.07.2023

W obwodzie żytomierskim zakazano odwiedzania lasów w szerokim na 30 km pasie przy granicy z Białorusią

Informacje takie przekazał gubernator obwodu, Witalij Buneczko, powołując się na względy bezpieczeństwa. Wcześniej zakaz dotyczył pasa przy granicy o szerokości 20 km.

04:36
12.07.2023

Wołodymyr Zełenski: Ukraina będzie w NATO

- Kiedy wystąpiliśmy z wnioskiem o członkostwo w NATO, mówiliśmy szczerze: Ukraina de facto jest już w Sojuszu. Nasze bronie są broniami Sojuszu. Nasze wartości są tym, w co wierzy Sojusz. Nasza obrona jest elementem formuły Europy, która czyni ją zjednoczoną, wolną i pokojową - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Wilno (szczyt NATO - red.) musi to potwierdzić. Wciąż pracujemy nad słowami, nad konkretnymi słowami takiego potwierdzenia, ale już rozumiemy, że faktem jest, iż Ukraina będzie w Sojuszu, pracujemy nad algorytmem uzyskania członkostwa tak szybko jak to możliwe - dodał.

04:33
12.07.2023

Ukraińska brygada pokazała, jak zniszczyła dwa pojazdy Rosjan w rejonie Bachmutu

30. Samodzielna Brygada Zmechanizowana Sił Zbrojnych Ukrainy udostępniła nagranie, na którym widać jak, w czasie walk w rejonie Bachmutu, przy użyciu broni przeciwpancernej niszczy rosyjską ciężarówkę z żołnierzami i amunicją, a następnie transporter MT-LB. 

04:29
12.07.2023

W nocy w obwodzie kijowskim ogłoszono alarm powietrzny

Serhij Popko, szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej informuje, że w czasie alarmu powietrznego w przestrzeni powietrznej wokół ukraińskiej stolicy obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wszystkie drony-kamikadze Shahed atakujące Kijów. Alarm powietrzny trwał ponad dwie godziny. Była to druga noc z rzędu, gdy Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Kijów.

04:26
12.07.2023

Wielka Brytania przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej

W skład pakietu wejdzie amunicja do czołgów Challenger 2 (Wielka Brytania przekazała Ukrainie 14 takich czołgów), a także 70 wozów bojowych i wozów zabezpieczenia logistycznego oraz 50 mln funtów na naprawę sprzętu wojskowego oraz fundusze na utworzenie centrum rehabilitacji dla rannych w walkach żołnierzy ukraińskiej armii.

04:24
12.07.2023

Joe Biden i Recep Tayyip Erdogan rozmawiali na marginesie szczytu NATO w Wilnie

Jak podaje Biały Dom rozmowa prezydentów dotyczyła kwestii akcesji Szwecji do NATO (na którą Szwecja wyraziła zgodę tuż przed szczytem), a także wsparcia dla Ukrainy i wagi utrzymania stabilności na Morzu Egejskim.

04:21
12.07.2023

Siergiej Ławrow weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych organizacji ASEAN

12-14 lipca szef MSZ Rosji weźmie udział w spotkaniach ministrów spraw zagranicznych organizowanym przez Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), które odbędzie się w Dżakarcie (Indonezja). Ławrow w czasie rozmów będzie skupiał się na "wzmacnianiu pozycji Rosji w rejonie Azji-Pacyfiku i promowaniu podejścia rosyjskiego do stworzenia równej i inkluzywnej architektury bezpieczeństwa w regionie" - podaje rosyjski MSZ.

04:19
12.07.2023

Ukraiński prezydent niezadowolony z treści komunikatu końcowego szczytu NATO

„Będziemy w stanie wystosować zaproszenie dla Ukrainy, gdy sojusznicy zgodzą się i zostaną spełnione warunki” – tak brzmi fragment komunikatu przyjętego we wtorek przez 31 sojuszników z NATO. Te słowa, jeszcze na etapie projektu, wywołały wielkie niezadowolenie Wołodymyra Zełenskiego, które wyraził komunikatem opublikowanym na Twitterze.

Czytaj więcej

Szczyt w Wilnie. Ukraina zła na NATO
04:18
12.07.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 503