Biden: USA rozważają wysłanie ATACMS na Ukrainę

Stany Zjednoczone rozważają dostarczenie Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS, potwierdził prezydent Joe Biden w oświadczeniu z 12 lipca.

Publikacja: 12.07.2023 23:51

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 504

Biden powiedział portalowi Bloomberg News, że administracja wciąż myśli o wysłaniu ATACMS na Ukrainę, ale bardziej palącą potrzebą  są pociski artyleryjskie.

– Pracujemy nad tym – powiedział.

Army Tactical Missile System, czyli ATACMS, to kierowany pocisk manewrujący dalekiego zasięgu o zasięgu ponad 300 kilometrów.

Ukraińscy przedstawiciele resortu obrony uważają, że broń jest potrzebna, aby kontrofensywa mogła przełamać okopaną rosyjską obronę. Jak dotąd Stany Zjednoczone utrzymywały, że dostarczenie rakiet oznaczałoby niepotrzebną eskalację.

Gdy prezydent Biden przygotowywał się do opuszczenia wileńskiego szczytu NATO, potwierdził doniesienia, że wciąż dyskutowane jest zapewnienie ATACMS. Powiedział, że administracja rozważa ten ruch, ale Ukraina ma już podobne systemy uzbrojenia.

Prawdopodobnie miał na myśli pociski SCALP, które prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał wysłać Ukrainie na szczycie 11 lipca. Podobnie jak brytyjskie Storm Shadows, które premier Rishi Sunak przekazał Ukrainie w maju, pociski SCALP mają zasięg około 250 kilometrów.

USA nie podjęły podobnego zobowiązania, ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omawiał z Bidenem w Wilnie perspektywę transferu ATACMS.

Chociaż na szczycie nie podjęto żadnej decyzji, uwagi Bidena wskazują, że dostawa ATACMS jest nadal możliwa.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?