Gazprom pozywa Deutsche Bank i Commerzbank. DB zarobił krocie w Rosji

Spółka, która w połowie należy do Gazpromu i bliskiego Kremlowi oligarchy, domaga się łącznie równowartości 339 milionów dolarów od Deutsche Banku i Commerzbanku.

Publikacja: 12.07.2023 12:30

Gazprom pozywa Deutsche Bank i Commerzbank. DB zarobił krocie w Rosji

Foto: Bloomberg

Spółka RusChimAlians złożyła do Sądu Arbitrażowego w Sankt Petersburgu pozwy, domagając się łącznie 31 miliardów rubli (339 milionów dolarów) od Deutsche Bank (22 mld rubli) i innego niemieckiego banku - Commerzbanku (8 mld rubli), jak informuje agencja Reuters.

Chcą przejść majątek DB w Rosji

Według dokumentów upublicznionych przez sąd wynika, że RusChimAlians w połowie należy do Gazpromu i spółki RosGazDobycza - należącej do Arkadija Rotenberga, jednego z najbliższych ludzi Putina.

Czytaj więcej

Nowy rosyjski trop wysadzenia gazociągów Gazpromu

Według dokumentów, RusChimAlliance dąży m.in. do przejęcia rosyjskiej spółki DB - Deutsche Bank LLC (w 100 procentach zależnej od Deutsche Bank), a także Centrum Technologicznego Deutsche Bank.

Sąd zażądał od RusChimAlians przedłożenia dodatkowych dokumentów do 4 sierpnia.

DB wychodzi i zarabia

Deutsche Bank działał w Rosji od 1998 roku i znajdował się w pierwszej sześćdziesiątce pod względem wielkości aktywów. W połowie marca 2022 roku, po agresji Rosji na Ukrainę, niemiecki bank wysłał do rosyjskich banków zawiadomienie o zamknięciu ich rachunków do 8 kwietnia.

Do 18 maja 2022 r. Deutsche Bank zamknął rachunki korespondencyjne w euro wielu rosyjskich banków. Zabrał też do Berlina około tysiąca rosyjskich informatyków z rodzinami.

Pomimo szumnych deklaracji o opuszczeniu rosyjskiego rynku, przez cały 2022 rok niemiecki bank zarabiał tam krocie. Według Reutersa, w ubiegłym roku zysk rosyjskiej spółki-córki niemieckiego banku wzrósł prawie pięciokrotnie - do 66,42 mln dolarów.

To efekt przejęcia przez nieliczne pozostałe w Rosji zagraniczne banki znacznej części rynku usług finansowych po tym, jak większość rosyjskich banków została objęta sankcjami.

W tym samym czasie suma aktywów Deutsche Banku w Rosji zmniejszyła się o 36,3 proc., do 81,6 mld rubli. Prawdopodobnie wynika to z zapowiadanych przez bank planów stopniowego wygaszania działalności w Rosji.

Klienci stracili akcje

Dopiero 12 kwietnia 2023 roku DB ogłosił, że zamyka swoje centra rozwoju oprogramowania i baz danych w Moskwie i Sankt Petersburgu.

26 czerwca 2023 r. DB poinformował klientów, że nie może już gwarantować pełnego dostępu do należących do nich rosyjskich akcji. Deutsche Bank stwierdził niedobór akcji, które zabezpieczają kwity depozytowe wyemitowane przez bank, po agresji Rosji na Ukrainę. Akcje te znajdują się w Rosji, w innym banku-depozytariuszu. Deutsche Bank wyjaśnił deficyt decyzją Moskwy o umożliwieniu inwestorom zamiany części kwitów depozytowych na lokalne akcje. Konwersja została przeprowadzona bez „udziału lub nadzoru” niemieckiego banku, a DB nie był w stanie porównać akcji spółki z kwitami depozytowymi.

Tak Rosja okradła klientów największego niemieckiego banku. Sam bank nic na tym nie stracił.

Spółka RusChimAlians złożyła do Sądu Arbitrażowego w Sankt Petersburgu pozwy, domagając się łącznie 31 miliardów rubli (339 milionów dolarów) od Deutsche Bank (22 mld rubli) i innego niemieckiego banku - Commerzbanku (8 mld rubli), jak informuje agencja Reuters.

Chcą przejść majątek DB w Rosji

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Frankowicze górą. Z kim zwykle wygrywają?
Banki
Amerykański bank zwolnił pracowników, którzy udawali, że pracują
Banki
KNF wydał zgodę. Największy polski bank ma prezesa
Banki
Patryk Nowakowski: W Polsce jest olbrzymia konkurencja między bankami
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Banki
Jakie wyzwania stoją przed sektorem bankowym? Lista jest długa
Banki
Mariusz Łuczak: Hipoteka przez internet? To będzie możliwe