Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace do Ukraińców: Nie jesteśmy Amazonem

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace ostrzegł dziś prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że Zachód oczekuje, iż jego kraj okaże „wdzięczność” za broń i inną pomoc wojskową, jaką otrzymał na walkę z Rosją.

Publikacja: 12.07.2023 17:02

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace

Foto: PAP/EPA, ANDY RAIN

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 504

Brytyjski sekretarz obrony, Ben Wallace, zasugerował, że Ukraina powinna położyć większy nacisk na okazanie wdzięczności Zachodowi za pomoc.

- Czy nam się to podoba, czy nie, ludzie chcą zobaczyć odrobinę wdzięczności - powiedział Wallace na marginesie szczytu NATO w Wilnie.

Czytaj więcej

Deklaracja końcowa szczytu NATO rozczarowaniem dla Wołodymyra Zełenskiego?

Była to jego reakcja na wyraźny zawód zawarty w komentarzach prezydenta Wołodymyra Zełenskiego,dotyczący braku precyzyjnego harmonogramu procesu akcesyjnego Ukrainy do NATO. Zełenski ocenił, że to "absurd", gdy mówi się Kijowowi, że byłby mile widziany w sojuszu, ale nie podaje się żadnych dat ani dokładnych warunków.

- Czasami prosi się kraje o rezygnację z własnych zapasów broni  – powiedział Wallace. - Czasami trzeba przekonać ustawodawców na  Kapitolu w Ameryce.

Wallace ujawnił, że w zeszłym roku pojechał na Ukrainę, aby otrzymać listę zakupów broni. Gdy ją zobaczył, powiedział: Nie jesteśmy Amazonem.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski o oczekiwaniach wobec szczytu NATO: Chcemy zaproszenia

- Powiedziałem im to w zeszłym roku, kiedy jechałem 11 godzin, aby otrzymać tę listę - stwierdził Wallace.

Powiedział jednak, że rozumie, że Zełenski przemawia do własnej publiczności i że pomimo jego wtorkowych uwag ostateczne porozumienie na szczycie jest dobre dla Ukrainy. Uznano, że „Ukraina należy do NATO”, co oznaczało skuteczne zaproszenie do członkostwa po ustaniu konfliktu.

Premier Rishi Sunak nie wsparł swojego ministra w kwestii ukraińskiej wdzięczności

- Myślę, że wielokrotnie słyszeliście od prezydenta Zełenskiego, a nawet dzisiaj, o jego wdzięczności dla narodu brytyjskiego za wsparcie i hojność  – powiedział Sunak, dodając, że „rząd Wielkiej Brytanii i naród brytyjski będą niezłomni we wspieraniu Ukrainy".

Sullivan: Naród amerykański zasługuje na pewien stopień wdzięczności

Doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan, powiedział na forum publicznym podczas szczytu, że jego zdaniem „naród amerykański zasługuje na pewien stopień wdzięczności ze strony rządu Stanów Zjednoczonych za gotowość do przyspieszenia działań, a także od reszty świata”.

- Stany Zjednoczone Ameryki zwiększyły swoje możliwości, aby zapewnić dzielnym żołnierzom Ukrainy amunicję, obronę powietrzną, pojazdy bojowe, sprzęt do usuwania min i wiele innych rzeczy, które mogą skutecznie wykorzystywać w obronie przed atakiem Rosji, a także odzyskać terytorium - powiedział Sullivan.

Zełenski zadowolony, ale zawiedziony

Zełenski, przemawiając w Wilnie w środę, powiedział, że „zrozumiałe jest, że Ukraina nie może przystąpić do NATO podczas wojny”, ale byłoby idealnie, gdyby Kijów został zaproszony do sojuszu.

Prezydent z zadowoleniem przyjął wyniki szczytu NATO, w szczególności uznanie, że Ukraina nie musi realizować planu działania w sprawie członkostwa, a także pozytywne wiadomości o pakietach obronnych ogłoszone podczas szczytu, ale ostrzegł, że w obliczu rosyjskiej inwazji nie zastąpiłoby to ewentualnego członkostwa w NATO.

Brytyjski sekretarz obrony, Ben Wallace, zasugerował, że Ukraina powinna położyć większy nacisk na okazanie wdzięczności Zachodowi za pomoc.

- Czy nam się to podoba, czy nie, ludzie chcą zobaczyć odrobinę wdzięczności - powiedział Wallace na marginesie szczytu NATO w Wilnie.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał Izraelowi wstrzymanie ofensywy w Rafah
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski w Charkowie. Odwiedził zniszczoną przez Rosjan drukarnię
Konflikty zbrojne
Bloomberg: Węgry chcą na redefiniować swój status w NATO, aby nie wspierać Ukrainy
Konflikty zbrojne
Czy samoloty F-16 odmienią bieg wojny? Polski generał: Nie ma cudownej broni
Konflikty zbrojne
Ukraiński atak na Krym. Znaczne straty w sprzęcie. Dwie osoby nie żyją
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy