04:38
14.07.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 506
00:37
14.07.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:32
14.07.2023

Ukraina otrzyma od Bułgarii wozy opancerzone

Bułgarskie media podały, iż deputowany rządzącej Demokratycznej Bułgarii Iwajło Mirczew ujawnił, że władze Bułgarii przekażą Ukrainie 100 pojazdów opancerzonych. Według Mirczewa, sprzęt stał w wojskowych magazynach od końca lat 80. Bułgaria może w zamian otrzymać amerykańską pomoc.

00:18
14.07.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

W czwartek wojska rosyjskie przeprowadziły 23 ostrzały terenów przygranicznych obwodu sumskiego - podały lokalne ukraińskie władze. Odnotowano 176 eksplozji. W wyniku ostrzału, prowadzonego głównie za pomocą moździerzy, zginął 52-letni mężczyzna, kilka domów zostało uszkodzonych.

00:07
14.07.2023

Zełenski o zobowiązaniach na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w mediach społecznościowych, że dzień po zakończeniu szczytu NATO w Wilnie sześć państw - Czechy, Dania, Holandia, Norwegia, Hiszpania i Szwecja - dołączyło do oświadczenia grupy G7 w sprawie zobowiązań na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy. Zełenski wyraził przekonanie, że liczba takich państw wzrośnie.

23:46
14.07.2023

Minister o sytuacji na froncie

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar podała, że w czwartek, podobnie jak poprzedniego dnia, na froncie wschodnim walk było "gorąco". Według jej relacji, wojska rosyjskie atakowały na kierunkach Kupiańska, Łymanu, Awdijiwki i Marjinki. Malar dodała, że na południowej flance w rejonie Bachmutu Rosjanie stawiają silny opór.

Wiceszefowa resortu obrony Ukrainy dodała, że na froncie południowym trwa ukraińska ofensywa w rejonie Melitopola i Berdiańska.

23:30
14.07.2023

Ostrzał w obwodzie chersońskim, ranny mężczyzna

71-letni mężczyzna został ranny na skutek rosyjskiego ostrzału, do którego doszło w miejscowości Dudaczany w obwodzie chersońskim - podały lokalne władze.

23:13
14.07.2023

Obwód zaporoski. Po ostrzale ugaszono pożar magazynu

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podała, że łącznie 56 osób i 13 jednostek sprzętu brało udział w likwidowaniu skutków rosyjskiego ostrzału na terenie jednego z przedsiębiorstw w obwodzie zaporoskim. Spłonął hangar o powierzchni 2000 metrow kwadratowych, 4 samochody ciężarowe oraz 6 przuyczep. Ranne zostały dwie osoby.

22:57
14.07.2023

Rosyjskojęzyczne koncerty i przedstawienia zakazane w Kijowie

Rada Miejska Kijowa nałożyła moratorium na publiczne prezentowanie na terenie stolicy Ukrainy rosyjskojęzycznych dzieł kultury. Wiceszef rady Wadym Wasylczuk ocenił, że konieczna jest ochrona ukraińskiej przestrzeni informacyjnej przed hybrydowymi wpływami państwa-agresora.

- Trzeba raz na zawsze ograniczyć rosyjskojęzyczne produkty kulturowe na terytorium stolicy Ukrainy. Przewiduje się zakazanie publicznego prezentowania rosyjskojęzycznych (...) książek, utworów audiowizualnych, nagrań muzycznych, przedstawień teatralnych, koncertów - powiedział.

22:38
14.07.2023

Ukraina: Grupa pilotów gotowa na szkolenie

- Pierwsza grupa kilkudziesięciu pilotów, którzy wyjadą na szkolenie za granicą, jest już gotowa - oświadczył rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat.

22:17
14.07.2023

Przystąpienie Szwecji do NATO. Możliwy termin ratyfikowania szwedzkiego wniosku przez Węgry

Węgry mogą jesienią ratyfikować wniosek Szwecji o członkostwo w NATO. Deputowany rządzącej partii Fidesz, Zsolt Nemeth, powiedział, że węgierski parlament podejmie prace w połowie września. Nemeth, szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych dodał, że nie ma potrzeby zwoływać wcześniej nadzwyczajnej sesji, ponieważ prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan nie prześle wniosku o ratyfikację szwedzkiego wniosku do tureckiego parlamentu wcześniej niż jesienią.

21:51
13.07.2023

Ponad 400 mln euro na fundusz wspierający Ukrainę

Państwa członkowskie UE przekazują ponad 400 mln euro na fundusz EBI wspierający Ukrainę.

Czytaj więcej

Państwa UE przekazują setki milionów euro na fundusz wspierający Ukrainę
21:26
13.07.2023

Putin: Wstąpienie do NATO nie zwiększy bezpieczeństwa Ukrainy

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że dostawy zachodniej broni dla Ukrainy niczego nie zmienią na polu walki, a jedynie podsycą konflikt.

Czytaj więcej

Putin o wojnie na Ukrainie: Zachodnie czołgi płoną lepiej niż sowieckie
21:03
13.07.2023

Fedorow o ataku na Tokmak i wysokich stratach wśród Rosjan

Iwan Fedorow, lojalny wobec władz w Kijowie mer kontrolowanego przez Rosjan Melitopola, podał w mediach społecznościowych, że w wyniku ukraińskiego uderzenia na okupowany przez wojska rosyjskie Tokmak (obwód zaporoski) straty Rosjan wyniosły ok. 200 osób. Nie precyzując, czy pisze o zabitych, czy rannych, Fedorow dodał, że w grupie poszkodowanych jest komendant miasta. Według mera Melitopola, funkcjonariusze rosyjskiej FSB "w panice" wywożą swoje rodziny z Tokmaku.

20:39
13.07.2023

KE apeluje do Putina ws. umowy zbożowej

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina do przedłużenia tzw. umowy zbożowej, która pozwala na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. - Świat tego potrzebuje. Rosja ma obowiązek przedłużyć umowę, w przeciwnym razie konsekwencją byłby globalny brak bezpieczeństwa żywnościowego - powiedziała von der Leyen dodając, że "piłka jest po stronie prezydenta Putina, a świat patrzy".

20:18
13.07.2023

Demczenko: Mniej rosyjskich żołnierzy na Białorusi

Rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko powiedział w wywiadzie cytowanym przez Ukrinform, że sytuacja na granicy Ukrainy z Białorusią pozostaje "pod pełną kontrolą". Według Demczenki, znacznie zmniejszyła się liczba rosyjskich żołnierzy stacjonujących na Białorusi.

19:56
13.07.2023

Pomoc wojskowa Niemiec dla Ukrainy

Z aktualnych danych podanych przez niemiecki rząd wynika, że nowy pakiet pomocy wojskowej Niemiec dla Ukrainy obejmuje m.in. sześć samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard oraz ponad 4 tys. sztuk amunicji kalibru 155 mm.

19:39
13.07.2023

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

Dowództwo Ukrainy podało w codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie, że w ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo dokonało pięciu uderzeń z powietrza na miejsca koncentracji siły żywej wojsk rosyjskich oraz dwa - na wrogie systemy przeciwlotnicze.

19:19
13.07.2023

Biden: Nie ma możliwości, by Putin wygrał

Prezydent USA Joe Biden ocenił, że prezydent Rosji Władimir Putin już przegrał.

Czytaj więcej

Prezydent USA: Putin już przegrał, wojna na Ukrainie nie będzie trwała latami
18:59
13.07.2023

Walki w obwodzie donieckim

Według Sztabu Generalnego Ukrainy, Rosjanie koncentrują główne wysiłki swoich wojsk w rejonie Kupiańska (obwód charkowski) oraz Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki (obwód doniecki), gdzie trwają "ciężkie boje". Ukraińskie wojsko podało, że w ciągu ostatniej doby na tym odcinku frontu doszło do ok. 20 starć bojowych.

18:38
13.07.2023

Wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych

Zdaniem ukraińskiego wojska, prawdopodobieństwo przeprowadzenia przez siły rosyjskie ataków rakietowych i powietrznych na terenie całej Ukrainy pozostaje wysokie.

18:20
13.07.2023

Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie zaatakowały cele na Ukrainie za pomocą dwóch pocisków manewrujących Kalibr, pocisku systemu Iskander-M oraz 20 dronów typu Shahed - podał Sztab Generalny Ukrainy dodając, że Rosjanie przeprowadzili też 46 uderzeń z powietrza oraz ok. 40 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet.

17:58
13.07.2023

Ostrzał na północy Ukrainy, zginął mężczyzna

Ukraińska prokuratura generalna podała, że wojska rosyjskie ostrzelały z możdzierzy wieś Popiwka w obwodzie sumskim, w wyniku czego zmarł 60-letni mężczyzna.

17:40
13.07.2023

Rosja i Białoruś nie otrzymają oficjalnych zaproszeń na igrzyska do Paryża

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że Rosja i Białoruś nie otrzymają formalnego zaproszenia na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

Ponad 200 reprezentacji otrzyma zaproszenia w tym miesiącu. MKOl tradycyjnie wysyła zaproszenia na rok przed otwarciem igrzysk olimpijskich.

17:20
13.07.2023

Ukraińskie koleje wjeżdżają do UE

Państwowe ukraińskie przedsiębiorstwo kolejowe Ukrzaliznycia poinformowało o zarejestrowaniu nowego przewoźnika kolejowego o nazwie Ukrainian Railways Cargo Poland, który będzie realizował przewozy na terenie Ukrainy oraz krajów europejskich.

Czytaj więcej

Ukraińska kolej wjeżdża do Unii, nowy operator zarejestrowany w Polsce
16:56
13.07.2023

Ekspert: Główna fala emigracji z Ukrainy już minęła

- Główna fala emigracji, naszym zdaniem, już nastąpiła, ponieważ ludzie, którzy mieli możliwość - przede wszystkim finansową - wyjazdu za granicę i ci, którzy stracili domy w najtrudniejszym okresie inwazji, już wyjechali. Obecnie są kwestie "punktowej" migracji, niektóre z tych osób mogą podejmować decyzje w oparciu o swoją sytuację społeczno-ekonomiczną, pojawia się kwestia łączenia rodzin. Ale to już nie jest masowa emigracja Ukraińców za granicę - powiedział Lubomyr Mysiw z grupy socjologicznej "Rating", cytowany przez ukraińską agencję Ukrinform.

16:31
13.07.2023

Odbudowa domów w obwodzie kijowskim

Gubernator obwodu kijowskiego Rusłan Krawczenko poinformował, że w ramach programu odbudowy prywatnych domów zniszczonych w wyniku działań wojennych w regionie odbudowane zostaną 93 prywatne domy.

16:10
13.07.2023

Odbudowa Ukrainy. Polska i Korea Południowa podpisały umowę

Oficjalną wizytę w Polsce składa prezydent Korei Południowej Yoon Suk-Yeol. W obecności prezydentów Polski i Korei Południowej w czwartek podpisano m.in. porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury transportowej oraz porozumienie między pełnomocnikiem rządu Rzeczypospolitej Polskiej do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej a Ministerstwem Ziemi, Infrastruktury i Transportu Republiki Korei w sprawie współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy.

15:49
13.07.2023

Eksplozja w okupowanym Doniecku

Do eksplozji miało dojść w pobliżu zakładów produkujących elektronikę dla rosyjskiej armii.

15:24
13.07.2023

FSB boi się podsłuchów. Rosjanie mają zrezygnować z iPhone'ów

Zakaz korzystania z urządzeń firmy Apple ma dotknąć kilkaset tysięcy Rosjan.

Czytaj więcej

Setki tysięcy Rosjan z zakazem korzystania z iPhone'ów z powodu "podsłuchów CIA"
15:14
13.07.2023

Sekretarz obrony USA: Ukraina bez wątpienia zostanie członkiem NATO po wojnie z Rosją

Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, w rozmowie z CNN przekonywał, że "nie ma wątpliwości", iż Ukraina zostanie członkiem NATO po zakończeniu wojny z Rosją. Jednocześnie Austin przyznał, że Ukraina wciąż ma do wykonania pracę, by spełnić standardy NATO, a kraj potrzebuje reform, w tym reformy wymiaru sprawiedliwości, by "upewnić się, że demokracja jest w dobrym kształcie".

15:03
13.07.2023

Kijów otrzymał zestawy pierwszej pomocy od Austrii

O przekazaniu zestawów pierwszej pomocy zgodnych z normami NATO poinformował Witalij Kliczko, mer Kijowa.

14:51
13.07.2023

Ukraińcy kładą miny na północnej granicy

Gen. Serhij Najew, dowódca ukraińskich Połączonych Sił Zbrojnych informuje o kładzeniu min na północnej granicy, ponieważ - jak podkreśla - "Ukraina nie ma przyjaciół po drugiej stronie". "Więc naszym zadaniem jest uczynienie pasa granicznego nieprzekraczalnym dla wroga" - podkreślił. W ostatnich tygodniach na północnej granicy Ukrainy miało powstać 30 pól minowych, na których położono 5,8 tys. min.

14:34
13.07.2023

W ciągu doby Rosjanie stracili 71 żołnierzy w walkach w rejonie Bachmutu

Płk Serhij Czerewaty, rzecznik Sił Obronnych Ukrainy, poinformował o "częściowym sukcesie na południowej flance zgrupowania w Bachmucie". Płk Czerewaty mówił, że inicjatywa w tym rejonie należy do ukraińskiej armii, która "porusza się w stronę dominujących nad terenem wzgórz i spycha z nich przeciwników". Ze słów płk. Czerewatego wynika, że w pięciu starciach w rejonie Bachmutu w ciągu doby Rosjanie stracili 71 żołnierzy, a 141 Rosjan zostało rannych. Czterech Rosjan udało się Ukraińcom wziąć do niewoli. Ukraińcy zniszczyli też cztery czołgi, wóz bojowy, dwa zestawy przeciwlotnicze, dwie haubice Hiacynt-S, dwa zestawy przeciwpancerne i pięć dronów.

14:24
13.07.2023

Rosyjski bloger wojskowy o wypowiedzi rosyjskiego generała: Nonsens, skandal, najniebezpieczniejszy precedens, prawie bunt

Oświadczenie gen. Iwana Popowa opublikował inny generał, a obecnie deputowany Andriej Guruliew. Jeszcze jesienią ubiegłego roku rosyjski sztab generalny zabronił emerytowanym generałom (głównie chodziło o tych, którzy robią kariery w parlamencie) występowania z oświadczeniami sprzecznymi z oficjalnymi. Poprzednio emerytowani generałowie bardzo ostro krytykowali dowództwo rosyjskiej armii i sposób prowadzenia wojny w Ukrainie.

Czytaj więcej

"Naczalnik uderzył w nas zdradziecko i podle". Generałowie się denerwują
14:22
13.07.2023

Amunicja kasetowa z USA trafiła już do ukraińskiej armii

- Rosjanie myślą, że będziemy jej używać na całym roncie. Są w błędzie. Ale będą bardzo zaniepokojeni - podkreślił gen Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania "Tawria".

Czytaj więcej

Ukraiński generał: Mamy już amunicję kasetową od USA, jeszcze nie użyliśmy
14:06
13.07.2023

Rada Najwyższa Ukrainy zdecydowała się przekazać 15,5 mln dol. na ukończenie budowy Muzeum Hołodomoru (Wielkiego Głodu)

Za przeznaczeniem 573,9 mln hrywien na ukończenie budowy Muzeum Hołodomoru zagłosowało 312 parlamentarzystów Rady Najwyższej,

13:43
13.07.2023

Krwawe diamenty z Rosji wciąż się sprzedają, również w UE

W czasie rozpętanej przez Kreml wojny eksport diamentów z Federacji Rosyjskiej zmniejszył się o 24 procent licząc rok do roku. To efekt sankcji wprowadzonych przez USA i Wielką Brytanię. Wciąż są jednak chętni na rosyjskie kamienie. Lobbuje za nimi silnie jeden z krajów Unii.

Czytaj więcej

Apetyt na krwawe diamenty z Rosji. Jeden kraj Unii kocha je szczególnie
13:40
13.07.2023

Ministerstwo Obrony Rosji podaje dane o stratach Ukrainy

Od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić, według rzecznika Ministerstwa Obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa, 455 samolotów, 242 śmigłowce, 4 995 bezzałogowych statków powietrznych, 426 zestawów przeciwlotniczych, 10 687 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 138 wyrzutni rakiet, 5 440 zestawów artyleryjskich i moździerzy i 11 646 innych pojazdów wojskowych.

13:27
13.07.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy pokazuje jak Ukraińcy używają francuskich haubic Caesar

13:22
13.07.2023

Rankiem Rosjanie zaatakowali Wyspę Węży

Dowództwo Operacyjne "Południe" poinformowało, że o świcie Rosjanie użyli lotnictwa taktycznego, by zaatakować Wyspę Węży zrzucając na nią bombę,

13:16
13.07.2023

Gen. Mark Milley: Na bardzo wysokich szczeblach (rosyjskiej armii) rozgrywa się wiele dramatów

- Nie sądzę, by był to już koniec. Sądzę, że przed nami wiele więcej rozdziałów (tej historii), o których usłyszymy - stwierdził gen. Mark Milley, szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Czytaj więcej

Generał USA: Tarcia i zamieszanie w rosyjskiej armii. Jak się skończą? Nie wiem
12:45
13.07.2023

Rosja traci sportowców

Po rozpoczęciu napaści na Ukrainę co najmniej 200 rosyjskich sportowców zdecydowało się na występowanie na międzynarodowych zawodach pod flagami innych państw.

Czytaj więcej

Ponad 200 rosyjskich sportowców zmieniło obywatelstwo od początku wojny
12:43
13.07.2023

Rosjanie ostrzelała wieś Mykilskie, w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału zginęła 85-letnia mieszkanka wsi - informuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

12:39
13.07.2023

Przewodniczący Dumy: Zmienimy prawo, Rosyjska Gwardia Narodowa otrzyma czołgi

Przewodniczący Dumy, Wiaczesław Wołodin, na forum plenarnym rosyjskiego parlamentu zapowiedział, że wkrótce wprowadzone zostaną zmiany w prawie, które pozwolą wyposażyć jednostki Rosyjskiej Gwardii Narodowej w czołgi. Zmiany mają zostać przedstawione "w najbliższym czasie".

12:35
13.07.2023

Bogusław Chrabota o szczycie NATO: Najważniejszy postulat Kijowa, a więc deklaracja o zaproszeniu do członkostwa w Sojuszu, nie padła

Wzmocniła się koalicja na rzecz Ukrainy, kraje NATO bilateralnie zobowiązały się do dalszego zbrojnego wspierania walczącego kraju, Kijów otrzymał zapewnienie o jednoetapowości procedury akcesyjnej, ale ani konkretna data, ani samo zaproszenie w konkluzjach się nie znalazło - pisze w komentarzu redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", Bogusław Chrabota.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Wilno mało komfortowe dla Wołodymyra Zełenskiego
12:13
13.07.2023

Rostec: Do rosyjskiej armii trafiła druga w tym roku partia myśliwców Su-35S

Koncern Rostec informuje o realizacji przez fabrykę samolotów w Komsomolsku nad Amurem kontraktu na dostawę myśliwców Su-35S dla rosyjskiej armii. Ministerstwo Obrony miało dostać drugą partię tych myśliwców w tym roku - podaje Interfax, nie podając jednak liczby otrzymanych maszyn.

12:10
13.07.2023

Rosyjskie wojsko zaczęło stosować na froncie czeczeńską taktykę

Brytyjski wywiad wojskowy informuje o przypadkach wykorzystania przez Rosjan pojazdów opancerzonych wypełnionych materiałami wybuchowymi

Czytaj więcej

Czeczeńska taktyka: Rosjanie na froncie wysyłają samochody pułapki. W środku kilka ton materiałów wybuchowych
11:35
13.07.2023

Rosyjska ropa Urals przebiła pułap cenowy krajów G7

Cena rosyjskiej ropy Urals przekroczyła ustalony przez kraje G7 pułap 60 dol. za baryłkę. Rosyjskie koncerny będą musiały zwiększyć rabaty, by eksportować. A to oznacza mniejsze wpływy do wojennego budżetu Kremla.

Czytaj więcej

Cena rosyjskiej ropy Urals przebiła dozwoloną granicę. To źle dla Rosji
11:31
13.07.2023

Szef MSZ Ukrainy o obawach Rosji przed F-16: Jedynym zagrożeniem dla Rosji są ukraińscy żołnierze

"To ich Putin i spółka powinni się najbardziej bać. Ukraina otrzyma F-16 zgodnie z harmonogramem. Rosja przełknie to, pomimo mielenia językiem przez Ławrowa" - tak Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy skomentował słowa Ławrowa, że Rosja uzna dostarczenie Ukrainie myśliwców F-16 za "zagrożenie nuklearne" ze strony Zachodu, ponieważ myśliwce F-16 mogą przenosić broń atomowa.

11:27
13.07.2023

FSB zatrzymało grupę rosyjskich obywateli przekazujących ukraińskiej armii informacje o obiektach wojskowych w obwodzie kurskim

Przekazywane informacje "mogły być wykorzystane do przeprowadzania aktów sabotażu lub ataków terrorystycznych" - podaje FSB. W czasie przeszukań u zatrzymanych znaleziono "specjalne urządzenia techniczne i środki komunikacji przekazane im przez przedstawiciela Sił Zbrojnych Ukrainy".

11:12
13.07.2023

Siergiej Ławrow rozmawiał z czołowym chińskim dyplomatą

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w czasie rozmowy z Wang Yi, dyrektorem Biura Centralnej Komisji Spraw Zagranicznych Chin, byłym szefem MSZ Chin, do której doszło w Dżakarcie, omawiał "międzynarodowe wysiłki, by rozpocząć negocjacje ws. pokoju na Ukrainie".

11:08
13.07.2023

MSW Ukrainy: Pożar w Kijowie, w którym w nocy zginęła jedna osoba, nie był skutkiem ataku powietrznego na stolicę Ukrainy

Informację taką podało ukraińskie MSW. Wcześniej mer Kijowa, Witalij Kliczko pisał o ofierze w rejonie podilskim w Kijowie jako ofierze ataku powietrznego na miasto.

11:05
13.07.2023

Rosyjski gen. Iwan Popow twierdzi, że sytuacja na froncie jest trudna, a jego odwołano za mówienie prawdy

Gen. Iwan Popow miał meldować, że liczba ofiar ostrzału rosyjskich zgrupowań przez ukraińską artylerię rośnie, a armii brakuje odpowiednich systemów do prowadzenia ognia kontrabateryjnego i rozpoznania pozycji wrogiej artylerii.

Czytaj więcej

Rosyjski generał: Odwołano mnie za mówienie prawdy o froncie. Armia dostaje cios w plecy
10:38
13.07.2023

Linii frontu w rejonie Bachmutu broni batalion "Achmat"

Gen. Apti Alaudinow, dowódca czeczeńskiego batalionu "Achmat" podał, że Czeczeni są obecnie na całej linii frontu w rejonie Bachmutu - od Kliszczijiwki do Kurdiumiwki. Gen. Alaudinow, bliski współpracownik Ramzana Kadyrowa mówił o tym w rozmowie z kremlowskim propagandystą, Władimirem Sołowjowem.

Czytaj więcej

Dowódca czeczeńskiego batalionu informuje, że Czeczeni walczą pod Bachmutem
10:06
13.07.2023

Siergiej Ławrow ostrzega przed chęcią zdobycia broni atomowej przez Japonię i Koreę Południową

Ławrow mówił na konferencji prasowej w Dżakarcie, że uczestniczące w szczycie NATO w Wilnie Japonia i Korea Południowa "nie są przeciwne goszczeniu amerykańskiej broni atomowej, ani pozyskaniu własnej, co jest bardzo groźnym trendem".

09:55
13.07.2023

Ukraina ma coraz większą przewagę nad Rosją w artylerii

W ostatnich tygodniach straty po stronie rosyjskiej były czterokrotnie wyższe - informuje "Forbes"

Czytaj więcej

Ukraina zaczyna pokonywać Rosję w wojnie artyleryjskiej
09:47
13.07.2023

W obwodzie charkowskim, od początku wojny, zginęło 2 038 cywilów

Informacje takie podaje w rozmowie z agencją Ukrinform gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. W ponad 80 miejscowościach nie przetrwał w całości ani jeden dom. Ok. 3 tys. cywilów zostało rannych w obwodzie charkowskim w wyniku prowadzenia działań wojennych.

09:29
13.07.2023

Ławrow: Nic nie wiem o nowych propozycjach ws. porozumienia zbożowego

Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow stwierdził, że nie wie nic o nowych propozycjach dotyczących przedłużenia porozumienia zbożowego,. Reuters podał w środę, że ONZ proponuje Rosji przyłączenie spółki zależnej Rosyjskiego Banku Zbożowego do systemu SWIFT w zamian za przedłużenie porozumienia wygasającego 17 lipca.

09:00
13.07.2023

W wyniku działa wojennych na Ukrainie zginęło 494 dzieci

Informacje takie przekazuje ukraińska prokuratura generalna. Rannych zostało 1 058 dzieci - wynika z komunikatu.

08:55
13.07.2023

Ukraińcy mieli ostrzelać koszary Czeczenów z jednostek Ramzana Kadyrowa na terenie Mariupola

O ostrzale informuje Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, na swoim kanale w serwisie Telegram. Andriuszczenko pisze, że "ranni w ataku zostali potajemnie wywiezieni w kierunku Doniecka, co może wskazywać, że ich stan jest ciężki".

08:52
13.07.2023

Siergiej Ławrow spotkał się w Dżakarcie z szefem MSZ Indii

Szef MSZ Rosji rozmawiał z szefem indyjskiej dyplomacji o dwustronnych relacjach Rosji z Indiami. Ministrowie rozmawiali m.in. o współpracy w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy i BRICS.

08:50
13.07.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 13,53 mln osób

Z informacji jakie przekazuje Straż Graniczna wynika, że w ciągu doby z Polski do Ukrainy wjechało 29,9 tys. osób. W tym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 29,7 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 11,705 mln.

08:41
13.07.2023

Ukraińcy strącili rosyjski pocisk w obwodzie chmielnickim

Ukraińska armia poinformowała, że nie odnotowano żadnych zniszczeń. Nie było również ofiar nocnego ataku.

08:21
13.07.2023

Zełenski odpowiada na zarzuty o brak wdzięczności

- Czy nam się to podoba, czy nie, ludzie chcą zobaczyć odrobinę wdzięczności - powiedział brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace na marginesie szczytu NATO w Wilnie.

Czytaj więcej

Zachód zarzuca Zełenskiemu brak wdzięczności za pomoc. Prezydent Ukrainy odpowiada
07:56
13.07.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie trzy rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Łącznie, na Morzu Czarnym znajduje się obecnie dziewięć rosyjskich okrętów w gotowości bojowej. Trzy z nich są uzbrojone łącznie w 20 pocisków Kalibr.

07:47
13.07.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 236 040 żołnierzy, 4 092 czołgi, 7 999 pojazdów opancerzonych, 4 425 zestawów artyleryjskich, 678 wyrzutni rakiet, 421 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3 752 bezzałogowe statki powietrzne, 1 271 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 995 pojazdów w tym cystern i 652 jednostki sprzętu specjalnego.

07:30
13.07.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan rannych zostało osiem osób

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko.

07:27
13.07.2023

Obwód chersoński ostrzelany 76 razy w ciągu doby, dwie ofiary

O skutkach ostrzału poinformował gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne.

07:06
13.07.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 20 dronów-kamikadze i dwa pociski Kalibr

Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

07:03
13.07.2023

12 lipca Ukraińcy mieli odnosić pewne sukcesy w ramach kontrofensywy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o działaniach ofensywnych w rejonie Bachmutu, a także na kierunku melitopolskim (zachodnia część obwodu zaporoskiego) i berdiańskim (na granicy między obwodem donieckim i zaporoskim).

Czytaj więcej

Think tank: Kontrofensywa Ukrainy postępuje, Grupa Wagnera się rozbraja
06:42
13.07.2023

Na Litwie jest leczonych lub było leczonych 170 ukraińskich żołnierzy

Informacje takie przekazuje ukraińska Pierwsza Dama, Ołena Zełenska.

06:24
13.07.2023

Jewgienij Prigożyn jest podobno ciężko chory

W czasie rewizji w jego rezydencji znaleziono gabinet medyczny wyposażony nawet w respirator. Właściciel najemników miał podobno raka, którego udało się zaleczyć. Z tego powodu jest na diecie i nie może pić nawet oranżady.

Czytaj więcej

Najemnicy Wagnera o puczu Prigożyna: Policja nam salutowała
06:12
13.07.2023

Ukraina: Wielu mężczyzn w wieku poborowym stara się uniknąć pójścia na wojnę

– Teraz widzimy, że chłopcy znacznie chętniej niż wcześniej idą na studia wyższe oraz studia doktoranckie, dzięki czemu mogą uniknąć poboru. A są też tacy, którzy chcą uciec z kraju - mówi prof. Wadym Wasiutyński, przebywający w Kijowie znany ukraiński psycholog społeczny z Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych.

Czytaj więcej

Jak Ukraińcy uciekają z kraju, by nie trafić na front
05:53
13.07.2023

Sześć ataków ukraińskiego lotnictwa na zgrupowania Rosjan w ciągu doby

Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskie samoloty miały też zaatakować cztery rosyjskie zestawy przeciwlotnicze. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały 16 jednostek artylerii na pozycjach ogniowych i dwie stacje walki radioelektronicznej.

05:38
13.07.2023

Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy informuje o skutkach nocnego ataku na Kijów

W wyniku ataku dronów-kamikadze szczątki zestrzelonych dronów miały spaść na cztery dzielnice Kijowa. Dwie osoby zostały ranne i wymagały hospitalizacji, dwóm innym udzielono pomocy na miejscu.

05:32
13.07.2023

ONZ deklaruje, że za przedłużenie przez Rosję porozumienia zbożowego, rosyjski bank zostanie podłączony do systemu SWIFT

Rosja zagroziła, że odstąpi od zawartego 22 lipca 2022 roku porozumienia z udziałem Ukrainy, Turcji i ONZ, które wygasa 17 lipca, a jego przedłużenie jest możliwe tylko za zgodą wszystkich stron.

Czytaj więcej

Porozumienie zbożowe: ONZ gotowe na ustępstwo wobec Rosji
05:06
13.07.2023

Szef MSZ Rosji ostrzega przed konsekwencjami przekazania Ukrainie myśliwców F-16

Siergiej Ławrow zwraca uwagę, że myśliwce F-16 mogą przenosić broń atomową.

Czytaj więcej

Ławrow: Jeśli Ukraina otrzyma F-16, Rosja potraktuje to jako zagrożenie nuklearne
04:34
13.07.2023

Zełenski o szczycie NATO w Wilnie: Otrzymaliśmy konkretne gwarancje bezpieczeństwa

- Po raz pierwszy od uzyskania niepodległości stworzyliśmy podstawy bezpieczeństwa dla Ukrainy na jej drodze do NATO. To konkretne gwarancje bezpieczeństwa potwierdzone przez siedem czołowych demokracji świata (grupę G7 - red.). Nigdy wcześniej nie mieliśmy takich podstaw bezpieczeństwa, na tym poziomie G7. Na tym fundamencie zbudujemy nową, prawnie wiążącą architekturę dwustronnych traktatów o bezpieczeństwie z najpotężniejszymi państwami - oświadczył prezydent Ukrainy w wystąpieniu do Ukraińców po szczycie NATO w Wilnie.

04:30
13.07.2023

W nocy eksplozje miały rozlec się w mieście Kropywnycki

Miasto znajduje się w obwodzie kirowohradzkim. O eksplozjach informuje telewizja Suspilne. Drony-kamikadze miały też atakować obwód chmielnicki.

04:28
13.07.2023

Kijów atakowany z powietrza trzecią noc z rzędu

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa pisze o zniszczeniu nad Kijowem kilkunastu dronów-kamikadze Shahed podczas trzeciego z rzędu nocnego ataku na ukraińską stolicę. Szczątki dronów spadały na kilka dzielnic Kijowa. W jednej z nich - rejonie darnyckim - ranni zostali 19-latka i 23-latek. Mer Kijowa, Witalij Kliczko, informuje o jednej ofierze śmiertelnej w rejonie podilskim.

04:24
13.07.2023

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy zamieścił nagranie z przesłuchania rosyjskiego żołnierza

Gen. Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Ukrainy, zamieścił nagranie z przesłuchania rosyjskiego żołnierza wziętego do niewoli pod Bachmutem. Jeniec to Roman Siergiejewicz Bojasznew, 20-letni żołnierz 83. Brygady Powietrzno-Desantowej. Na Ukrainie walczył w obwodzie chersońskim, skąd jego batalion został wycofany po poniesieniu ciężkich strat. Szóstego dnia po przybyciu w rejon Bachmutu, oddział 20-latka został otoczony i wezwany do poddania się. "Roman podjął właściwą decyzję. Nie chciał zginąć w wieku 20 lat" - napisał gen. Syrski.

04:20
13.07.2023

Joe Biden przedłuża o rok obowiązywanie rozporządzenia, pozwalającego nakładać sankcje za bezprawne więzienie obywateli USA

Biały Dom zamieścił oświadczenie prezydenta USA, z którego wynika, że obowiązywanie rozporządzenia wykonawczego 14 078 w kwestii brania zakładników i bezprawnego zatrzymywania obywateli USA za granicą, zostanie przedłużone o rok. 

04:17
13.07.2023

Haszczyński: NATO w dzisiejszym gronie po wileńskim szczycie może się ono uważać za bezpieczniejsze

W sprawie bezpieczeństwa Ukrainy w Wilnie nie wydarzyło się nic przełomowego. Obietnice złożone Kijowowi nie wybiegają poza to, co słyszał dotychczas: pomoc militarna, finansowa, pomoc w zakresie szkoleń - pisze w "Rzeczpospolitej" szef działu zagranicznego, Jerzy Haszczyński.

04:16
13.07.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 504