Think tank: Kontrofensywa Ukrainy postępuje, Grupa Wagnera się rozbraja

Na co najmniej trzech odcinkach frontu ukraińska armia prowadziła 12 lipca kontrofensywę - informuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW). W analizie czytamy też o rozbrajaniu się Grupy Wagnera, o którym informuje Ministerstwo Obrony Rosji.

Aktualizacja: 13.07.2023 10:04 Publikacja: 13.07.2023 07:02

Ukraiński pojazd opancerzony

Ukraiński pojazd opancerzony

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 505

Według ISW Ukraina "poczyniła postępy" w niektórych rejonach, w których prowadziła kontrofensywę.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o działaniach ofensywnych w rejonie Bachmutu, a także na kierunku melitopolskim (zachodnia część obwodu zaporoskiego) i berdiańskim (na granicy między obwodem donieckim i zaporoskim).

Kontrofensywa Ukrainy: Gdzie ukraińska armia odnosiła sukcesy 12 lipca?

Ukraińska armia miała odnieść 12 lipca częściowe sukcesy wzdłuż linii Biła Hora - Andrijiwka i Biła Hora - Kurdiumiwka, 13 km na południowy zachód od Bachmutu.

Z kolei rzecznik zgrupowania "Tawria", walczącego na południu Ukrainy, mjr Walerij Szerszeń poinformował, że ukraińska armia odniosła częściowy sukces nacierając w kierunku Berdiańska.

Rosyjscy blogerzy wojskowi informują o postępach ukraińskich sił w rejonie Orichowa i Wasyliwki (11 km na północny zachód od Bachmutu) oraz na południowy zachód od Wełykiej Nowosiłki w obwodzie donieckim i na południe od miejscowości Orichiw, w zachodniej części obwodu zaporoskiego.

W czwartek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach.

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 236 040 żołnierzy, 4 092 czołgi, 7 999 pojazdów opancerzonych, 4 425 zestawów artyleryjskich, 678 wyrzutni rakiet, 421 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3 752 bezzałogowe statki powietrzne, 1 271 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 995 pojazdów w tym cystern i 652 jednostki sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu doby Rosjanie mieli stracić 510 żołnierzy, dwa czołgi, 9 pojazdów opancerzonych, 23 zestawy artyleryjskie i 6 zestawów przeciwlotniczych.

Kolejny nocny atak powietrzny na Kijów

ISW odnotowuje też, że w czasie, gdy w Wilnie miał miejsce szczyt NATO, Rosjanie noc w noc przeprowadzali ataki powietrzne na Ukrainę, w tym na Kijów. Taki atak miał miejsce również w nocy z 12 na 13 lipca - kilkanaście dronów-kamikadze miało tej nocy zostać strąconych nad Kijowem.

Z informacji przekazywanych przez Kijowską Miejską Administrację Wojskową wynika, że szczątki dronów spadły na kilka dzielnic Kijowa (Służba ds. Nadzwyczajnych Ukrainy informuje o szczątkach spadających na cztery dzielnice stolicy). Ranne miały zostać dwie osoby, które trzeba było hospitalizować, a dwóm innym udzielono pomocy na miejscu. mer Kijowa, Witalij Kliczko, informuje o jednej ofierze śmiertelnej.

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że w nocy nad Ukrainą zestrzelono 20 dronów-kamikadze i dwa pociski Kalibr.

Ministerstwo Obrony Rosji: Odebraliśmy broń Grupie Wagnera

ISW odnotowuje też, że rosyjski resort obrony ogłosił, że Grupa Wagnera "przekazała niemal całą broń i sprzęt wojskowy" Ministerstwu Obrony Rosji.

Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow ogłosił, że Grupa Wagnera przekazała resortowi obrony ponad 2 tys. jednostek sprzętu i broni - w tym czołgi T-90, T-80 i T-72, wyrzutnie rakiet, zestawy przeciwlotnicze, haubice, broń przeciwpancerną, transportery opancerzone.

Cala ta broń miała trafić na rosyjskie tyły, gdzie zostanie przygotowana do ponownego użycia.

Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi też, że część sprzętu przekazanego przez Grupę Wagnera nigdy nie było używane w warunkach bojowych. Kwestionuje to jednak jeden z rosyjskich blogerów wojskowych. 

ISW ocenia, że oświadczenie resortu obrony Rosji może być elementem działań rosyjskich władz, które mają wskazywać, że Kreml kontrolował cały czas sytuację w czasie buntu Jewgienija Prigożyna z 24 czerwca.

Według ISW Ukraina "poczyniła postępy" w niektórych rejonach, w których prowadziła kontrofensywę.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o działaniach ofensywnych w rejonie Bachmutu, a także na kierunku melitopolskim (zachodnia część obwodu zaporoskiego) i berdiańskim (na granicy między obwodem donieckim i zaporoskim).

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Joe Biden nieustępliwy w sprawie ataku na Rafah. „Nasze stanowisko jest jasne”
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 795
Konflikty zbrojne
8 mln posiłków dotrze do Strefy Gazy. World Central Kitchen wznawia działalność
Konflikty zbrojne
Będą pięć razy szybsze od dźwięku. Wielka Brytania zbuduje rakiety hipersoniczne
Konflikty zbrojne
Ukraińcy przywracają zdolność bojową armii. "Główny nacisk stawiamy na jakość"