Najważniejszy generał USA, Mark Milley: Tarcia i zamieszanie w rosyjskiej armii. Jak się skończą? Nie wiem

Dowództwo rosyjskiej armii boryka się z "tarciami i zamieszaniem" od czasu buntu Jewgienija Prigożyna i Grupy Wagnera z 24 czerwca - oświadczył w rozmowie z dziennikarzami szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Mark Milley.

Publikacja: 13.07.2023 13:14

Gen. Mark Milley

Gen. Mark Milley

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 505

Gen. Milley, w czasie rozmowy z dziennikarzami podróżującymi wraz z nim do Azji podkreślił, że nie jest jasne jak chaos na najwyższych szczeblach dowodzenia rosyjską armią przełoży się na sytuację na polu walki na Ukrainie.

Bunt Jewgienija Prigożyna był popierany przez część rosyjskich generałów?

24 czerwca najemnicy z Grupy Wagnera zajęli Rostów nad Donem, a następnie kolumna najemników ruszyła na Moskwę, nie napotykając poważnego oporu. Ostatecznie marsz zakończył się ok. 200 km przed Moskwą, po porozumieniu wynegocjowanym przez prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenkę.

Na bardzo wysokich szczeblach rozgrywa się wiele dramatów

Gen. Mark Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów

Jewgienij Prigożyn oświadczył po zakończeniu buntu, że nie zamierzał doprowadzić do zmiany władzy w Rosji - chciał jedynie wyrazić protest wobec planów likwidacji Grupy Wagnera. Prigożyn nie  krył, że jego działania są zamierzone w ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, gen. Walerija Gierasimowa, których wcześniej wiele razy krytykował.

Czytaj więcej

Gdzie jest generał Siergiej Surowikin? Rosyjski parlamentarzysta: Wypoczywa

Od czasu buntu nie jest jasne, gdzie przebywa Prigożyn. Z przestrzeni publicznej zniknął też dowódca Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej, gen. Siergiej Surowikin, podejrzewany o sympatyzowanie z Prigożynem.

Strona ukraińska przekonuje, że z twórcą Grupy Wagnera sympatyzowało co najmniej 14 generałów i dlatego kolumna najemników szła na Moskwę nie napotykając praktycznie żadnego oporu zbrojnego.

Generał Mark Milley o sytuacji w rosyjskiej armii: Wiele dramatów na najwyższych szczeblach

W czwartek pojawiło się nagranie z wypowiedzią gen. Igora Popowa, dowódcę 58. Armii, który twierdzi, że został odwołany ze stanowiska, bo przedstawił przełożonym prawdę o sytuacji na froncie, która jest trudna. Gen. Popow zarzucił przełożonym, że ci zadają walczącym na froncie żołnierzom "cios w plecy" pozbawiając ich dowódcy.

- Na strategicznym poziomie jest dość jasne, że mamy znaczne tarcia i zamieszanie (w rosyjskiej armii) - powiedział gen. Milley.

Czytaj więcej

Rosyjski generał: Odwołano mnie za mówienie prawdy o froncie. Armia dostaje cios w plecy

- Na bardzo wysokich szczeblach rozgrywa się wiele dramatów. Jak to się wszystko zakończy? Nie jestem na razie pewien - stwierdził.

- Nie sądzę, by był to już koniec. Sądzę, że przed nami wiele więcej rozdziałów (tej historii), o których usłyszymy - dodał.

Gen. Milley stwierdził jednocześnie, że jeśli chodzi o poziom jednostek walczących na Ukrainie, są one bardziej skupione na sytuacji na froncie i na przetrwaniu.

Najważniejszy generał USA stwierdził też, że jego zdaniem Prigożyn "kursuje w tę i z powrotem" (między Rosją a Białorusią).

Tymczasem emerytowany generał Robert Abrams, były dowódca sił USA w Korei Południowej, w rozmowie z ABC News stwierdził, że Prigożyna "nie zobaczymy już publicznie nigdy". - Albo będzie trzymany w ukryciu, albo wysłany do więzienia, albo poradzą sobie z nim w inny sposób, ale wątpię, abyśmy go jeszcze zobaczyli - stwierdził,


Gen. Milley, w czasie rozmowy z dziennikarzami podróżującymi wraz z nim do Azji podkreślił, że nie jest jasne jak chaos na najwyższych szczeblach dowodzenia rosyjską armią przełoży się na sytuację na polu walki na Ukrainie.

Bunt Jewgienija Prigożyna był popierany przez część rosyjskich generałów?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Kolejny amerykański dron MQ-9 Reaper zestrzelony w Jemenie. Rebelianci nasilają ataki
Konflikty zbrojne
"Wykończcie ich!". Kandydatka na prezydenta USA podpisała pocisk izraelskiego wojska
Konflikty zbrojne
Ukraina otrzymała od Szwecji dwa latające radary
Konflikty zbrojne
Francuskie rakiety spadną na Rosję? Emmanuel Macron: Powinniśmy pozwolić Ukraińcom
Konflikty zbrojne
Izraelskie czołgi ostrzelały namioty z Palestyńczykami? USA: Nie wstrzymamy pomocy
Konflikty zbrojne
Ukraina w NATO. Zełenski poproszony o "nienaleganie na harmonogram"