06:22
15.07.2023

Relacja z niedzielnych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 507
23:58
15.07.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:54
15.07.2023

Minister komentuje swe słowa, że Wielka Brytania "nie jest Amazonem"

Ben Wallace ocenił, że jego wypowiedź spotkała się z dużym zainteresowaniem i była niekiedy błędnie przytaczana.

Czytaj więcej

"Nie jesteśmy Amazonem". Wallace tłumaczy swe słowa o pomocy dla Ukrainy
23:27
15.07.2023

Metropolita Paweł trafił do aresztu

Prokuratura Okręgowa w Kijowie poinformowała, że sąd przychylił się do jej wniosku w sprawie przeniesieniu z aresztu domowego do aresztu przełożonego Ławry Peczerskiej, metropolity Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Pawła.

Duchowny może wpłacić kaucję w wysokości 33 milionów hrywien (3,57 mln zł).

Ukraińska prokuratura twierdzi, że metropolita Paweł jest podejrzany o "zaprzeczanie zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę" oraz że duchowny swoimi wypowiedziami podżegał do nienawiści na tle narodowościowym, regionalnym i religijnym.

23:05
14.07.2023

Blinken komentuje słowa Ławrowa

W stolicy Indonezji, Dżakarcie, odbyło się doroczne spotkanie ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej), w którym wzięli udział także szefowie dyplomacji Chin, USA i Rosji. Po zakończeniu rozmów sekretarz stanu USA Antony Blinken w wypowiedzi dla mediów ocenił, że nic nie wskazuje, by Rosja miała zamiar zaangażować się w dyplomację dotyczącą wojny z Ukrainą, którą Moskwa nazywa "specjalną operacją wojskową".

- Nie usłyszałem od ministra spraw zagranicznych (Siergieja - red.) Ławrowa niczego, co sugerowałoby jakąkolwiek zmianę kierunku, jeśli chodzi o to, co Rosja robi na Ukrainie – powiedział Blinken.

22:41
14.07.2023

Rosja twierdzi, że zestrzeliła pociski Storm Shadow

Szef okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego Jewhen Bałycki podał, że w czwartek wojska ukraińskie wystrzeliły w kierunku rosyjskich pozycji w Melitopolu i Berdiańsku pociski manewrujące Storm Shadow, które Ukrainie dostarczyła Wielka Brytania. "Rosyjskie siły obrony powietrznej zestrzeliły rakiety, nie było ofiar, nie ucierpiała też infrastruktura" - przekazał w mediach społecznościowych Bałycki.

22:22
14.07.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w piątek wojska rosyjskie 18 razy ostrzelały tereny przygraniczne w regionie. Odnotowano 110 eksplozji pocisków, głównie moździerzowych. Uszkodzone zostały domy prywatne oraz kilka maszyn rolniczych, brak doniesień o ofiarach w ludziach.

21:59
14.07.2023

Ukraina informuje o rosyjskim ataku za pomocą dronów

Siły Powietrzne Ukrainy podały, że zarejestrowano rozpoczęcie przez Rosjan ataku za pomocą dronów typu Shahed. Bezzałogowce miały wystartować z miasta Primorsko-Achtarsk w położonym nad Morzem Czarnym Kraju Krasnodarskim.

21:40
14.07.2023

Rosyjskie drony zniszczone w obwodzie chersońskim

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podało, że w obwodzie chersońskim ukraińscy żołnierze wojsk obrony przeciwlotniczej zniszczyli trzy rosyjskie drony szturmowe typu Łancet.

21:19
14.07.2023

Jermak za przedłużeniem umowy zbożowej

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak wyraził nadzieję, że po 17 lipca tzw. umowa zbożowa zostanie przedłużona, a Ukraina nie straci możliwości eksportu zboża przez korytarz na Morzu Czarnym. Jermak zapowiedział, że władze w Kijowie będą walczyć o przedłużenie obowiązywania porozumienia. - To bardzo ważne - ocenił.

20:58
14.07.2023

Zełenski: Nie ma zagrożeń na dużą skalę ze strony Białorusi

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że otrzymał raport od Kyryło Budanowa dotyczący sytuacji na Białorusi. - Bardzo uważnie monitorujemy to, co się tam dzieje z punktu widzenia bezpieczeństwa. Obecnie nie ma zagrożeń na dużą skalę - dodał.

20:37
14.07.2023

Budanow: Ukraina wygrywa wojnę informacyjną

Ukraina wyciągnęła wnioski na temat potrzeby przekazania swojej narracji po 2014 r., gdy Moskwa zajęła Krym - powiedział w rozmowie z agencją Reutera szef Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow.

- W 2014 r. całkowicie przegraliśmy wojnę informacyjną. Wojna, która zaczęła się w 2022 r. - tu zaczęliśmy w zupełnie inny sposób. A teraz Rosjanie przegrywają wojnę informacyjną - ocenił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego.

20:12
14.07.2023

Działania Sił Powietrznych Ukrainy 

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo dokonało 13 nalotów na miejsca koncentracji siły żywej wojsk rosyjskich oraz jednego na wrogi kompleks rakiet przeciwlotniczych. Z kolei wojska rakietowe i artyleryjskie uderzyły w dziewięć rosyjskich jednostek artylerii na stanowiskach bojowych.

19:51
14.07.2023

Walki w obwodach charkowskim i donieckim

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie ukraińskie dowództwo podało, że Rosjanie koncentrują swe główne wysiłki na wschodzie - na kierunkach Kupiańska (obwód charkowski) oraz Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki (obwód doniecki). Według ukraińskiego Sztabu Generalnego na tych odcinkach frontu trwają ciężkie walki, a w ciągu doby doszło tam do ok. 20 starć bojowych.

19:24
14.07.2023

Wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych

Zdaniem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, prawdopodobieństwo przeprowadzenia przez wojska rosyjskie ataków rakietowych i powietrznych na terenie całej Ukrainy pozostaje wysokie.

19:03
14.07.2023

Ukraińskie wojsko o działaniach sił rosyjskich

W ciągu dnia wojska rosyjskie przeprowadziły atak na terytorium Ukrainy za pomocą 17 dronów Shahed (tzw. amunicja krążąca) oraz pocisku kierowanego S-300 - podało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, zestrzelono 16 bezzałogowców.

Z danych ukraińskiego wojska wynika, że w piątek Rosjanie przeprowadzili też 43 ataki z powietrza oraz 17 uderzeń za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet.

18:46
14.07.2023

Zakaz operacji zmiany płci. Rosyjska Duma przyjęła ustawę

Ustawa trafi do teraz do Rady Federacji, a jeśli zostanie przegłosowana - na biurko prezydenta Rosji Władimira Putina.

Czytaj więcej

Rosja zakazuje operacji korekty płci dla osób transpłciowych
18:26
14.07.2023

Komentarz Kremla ws. umowy zbożowej

Rosja reaguje na doniesienia w sprawie umowy zbożowej po słowach prezydenta Turcji.

Czytaj więcej

Umowa zbożowa przedłużona? Kreml nie potwierdza doniesień
18:07
14.07.2023

Rolnik zlekceważył znak "uwaga, miny" i wjechał na minę

W rejonie konotopskim obwodu sumskiego (północna Ukraina) wykonujący prace polowe 46-latek kierujący traktorem zlekceważył znak "uwaga, miny" i wjechał w strefę objętą zakazem wstępu. Ciągnik wjechał na ładunek wybuchowy, doszło do eksplozji. Mężczyzna doznał niewielkiego uszczerbku na zdrowiu. O sprawie poinformowało MSW Ukrainy.

17:45
14.07.2023

Alarm powietrzny we wszystkich obwodach Ukrainy

W związku z doniesieniami, że Rosjanie poderwali samolot MiG-31K, zdolny do przenoszenia hipersonicznych pocisków Ch-47M2 Kindżał, we wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny.

17:39
14.07.2023

Ostrzeżenie przed możliwym atakiem rakietowym na terenie Ukrainy

Ukraińskie Siły Powietrzne wydały ostrzeżenie przed możliwym atakiem rakietowym w związku ze startem z bazy lotniczej Sawaslejka w obwodzie niżnonowogrodzkim w Rosji ciężkiego myśliwca MiG-31K.

17:17
14.07.2023

W Żytomierzu dzięki unijnym środkom powstaną mieszkania dla przesiedleńców

Rada miejska Żytomierza poinformowała, że w mieście powstaną cztery budynki mieszkalne, w których zamieszka ponad 400 przesiedleńców. Osiedle, w którym będzie co najmniej 110 mieszkań, ma zostać oddane do użytku w przyszłym roku. Czterokondygnacyjne budynki powstaną ze środków Unii Europejskiej.

16:55
14.07.2023

Ukraiński dyplomata: W kontekście unijnych standardów poruszamy się z prędkością światła

Ambasador Ukrainy przy UE, Wsewołod Czencow, powiedział w wywiadzie dla ukraińskiego radia, że jeśli chodzi o kwestię ewentualnego przystąpienia do Unii Europejskiej, to Ukraina "porusza się niezwykle szybko". - Chyba żaden kraj nie przeszedł tak szybko do etapu rozpoczęcia negocjacji - dodał. - Złożyliśmy wniosek pod koniec lutego 2022 r., rozpoczęcia negocjacji spodziewamy się pod koniec tego roku. W kontekście unijnych standardów poruszamy się z prędkością światła - podkreślił.

16:36
14.07.2023

Umowa zbożowa. Pieskow: Rosja nie składała żadnych oświadczeń

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział agencji Interfax, że Rosja nie złożyła żadnego oświadczenia w sprawie przedłużenia tzw. umowy zbożowej.

Wcześniej media donosiły, powołując się na prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, że prezydent Rosji Władimir Putin zgodził się na przedłużenie wygasającej w przyszłym tygodniu umowy.

16:20
14.07.2023

Ukraina otrzymała od Danii drony do wykrywania min

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podał w mediach społecznościowych, że Ministerstwo Obrony Danii przekazało Ukrainie sześć dronów do wykrywania min. Członkowie duńskiego rządu, Morten Bødskov oraz Troels Lund Poulsen, otrzymali od Reznikowa podziękowania.

16:06
14.07.2023

Ukraińskie banki dobrze sobie radzą

Wynik ukraińskiej bankowości jest najlepszy co najmniej od pięciu lat, a być może nawet w całej historii niepodległości Ukrainy.

Czytaj więcej

Ukraińskie banki czasu wojny silniejsze niż w czasie pokoju
15:45
14.07.2023

Polski obywatel skazany na Białorusi

Obywatel polski Robert Tąpała został skazany na podstawie dwóch artykułów politycznych. Jego nazwisko zostało dodane do „listy ekstremistów” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 14 lipca,

Czytaj więcej

"Wiasna": Polak skazany na trzy lata za znieważenie Łukaszenki
15:39
14.07.2023

Zbłąkana mina na szlaku żeglugowym Morza Czarnego

Rosja ostrzegła, że zabłąkana mina dryfuje „w niekontrolowany sposób” na szlaku żeglugowym na Morzu Czarnym.

Ukraina i Rosja oskarżają się wzajemnie o używanie min u wybrzeży Ukrainy, co uniemożliwia bezpieczną żeglugę w regionie.

Miny sowieckie były wcześniej zakotwiczone, ale podczas sztormu niektóre z nich mogły się poluzować i zostać porwane przez prąd.

15:15
14.07.2023

Erdogan ogłosił, że Putin zgodził się na przedłużenie umowy zbożowej

Putin zgodził się przedłużyć umowę zbożową, która wygasa w przyszłym tygodniu - twierdzi turecki prezydent.

- Przygotowujemy się do spotkania z Putinem w sierpniu i zgodziliśmy się na przedłużenie Czarnomorskiego Korytarza Zbożowego - powiedział Tecep Tayyip Erdogan.

15:00
14.07.2023

Najemnicy Prigożyna szkolą obronę terytorialną Białorusi

Bojownicy z Grupy Wagnera szkolą siły obrony terytorialnej na Białorusi - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju.

„Poborowi opanowują umiejętności poruszania się na polu walki i strzelania taktycznego, zdobywając wiedzę z zakresu szkolenia inżynierskiego i medycyny taktycznej" - przekazał resort w komunikacie na Telegramie.

Zajęcia odbywają się w Osipowiczach.

W mieście znajduje się pusty obóz, z którego zbuntowani rosyjscy najemnicy jeszcze nie korzystali, a być może nawet magazyn taktycznej broni jądrowej, który Rosja rozmieściła na Białorusi - informuje Sky News.

14:42
14.07.2023

Ponad 5000 ofiar powodzi w obwodzie chersońskim ubiega się o pomoc finansową

"O pomoc publiczną w wysokości 5000 UAH wystąpiło 5025 osób, z czego około 4200 to mieszkańcy Chersoniu. Pieniądze otrzymało już 1113 odbiorców" - czytamy w oświadczeniu Chersońskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Organizacje międzynarodowe przeznaczyły ponad 23 mln hrywien na pomoc finansową dla 3502 mieszkańców dotkniętego kataklizmem obwodu.

W  nocy 6 czerwca rosyjskie wojska wysadzili tamę elektrowni wodnej Kachowka, powodując powódź na dużą skalę. Wiele osad w regionie Chersoniu zostało zatopionych. Powódź dotknęła również tereny obwodu mikołajowskiego.

14:24
14.07.2023

Ramaphosa zapowiada udział Putina w szczycie BRICS

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa ogłosił, że Władimir Putin  weźmie  w  szczycie BRICS.

Ramaphosa powiedział, że Putin osobiście weźmie udział w szczycie, pomimo nakazu aresztowania go przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Jednocześnie rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że format udziału Putina w szczycie nie został jeszcze ustalony.

14:03
14.07.2023

Były redaktor naczelny Sputnika Litwa Marat Kasem ukarany grzywną

Marat Kasem, redaktor wspieranego przez Kreml portalu Sputnik Litwa, został ukarany grzywną w wysokości 15,5 tys. euro.

W styczniu 2023 roku Kasem został aresztowany na Łotwie pod zarzutem naruszenia unijnych sankcji. Łotewska Służba Bezpieczeństwa twierdziła, że ​​ rozpowszechnia „prokremlowską narrację, w tym regularną dyskryminację Łotwy i jej sojuszników”. Kasem spędził prawie cztery miesiące w więzieniu w Rydze, po czym został zwolniony za kaucją.

Kasem przez kilka lat mieszkał i pracował w Rosji, na Łotwę wrócił pod koniec 2022 roku.

Po inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska zakazała działalności agencji Sputnik i kanału RT na swoim terytorium. Zakaz będzie obowiązywał do końca wojny i tak długo, jak Rosja i związane z nią media „nie zaprzestaną dezinformacji i manipulacji informacjami przeciwko Unii Europejskiej”

13:59
14.07.2023

Ok. 150 osób, głównie mężczyzn, jest codziennie zawracanych na granicy przez ukraińską Straż Graniczną

Od początku wojny podjęto 6 tys. wykrytych prób nielegalnego przekroczenia granicy z fałszywymi dokumentami i zatrzymano ponad 13 tys. Ukraińców, którzy próbowali przejść przez "zieloną granicę".

Czytaj więcej

Ukraińcy codziennie zatrzymują na granicy mężczyzn, chcących opuścić kraj
13:58
14.07.2023

Scholz dalej będzie rozmawiał z Putinem

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził przekonanie, że nadal będzie rozmawiał z rosyjskim przywódcą. - Oczywiście, jeszcze z nim porozmawiam  – zapowiedział szef niemieckiego rządu w piątek w czasie konferencji prasowej, zaznaczając, że na razie nie ma ustalonej daty takiej rozmowy.

13:38
14.07.2023

Ukraina: Sąd skazał na 10 lat więzienia mężczyznę, który zamierzał zakłócać dostawy zachodniej broni

SBU informuje, że ukraiński sąd skazał na 10 lat więzienia mężczyznę, który spiskował z Rosją w celu niszczenia infrastruktury transportowej, by zakłócić dostawy zachodniego uzbrojenia na Ukrainę. Mężczyznę zatrzymaną w lutym. Nie zdążył zrealizować swoich planów. Mężczyzna miał za zadanie wysadzenie dwóch obiektów infrastruktury w obwodzie rówieńskim. 

13:28
14.07.2023

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego wyklucza inwazję z Białorusi

Szef wywiadu Ukrainy, Kyryło Budanow, wykluczył możliwość inwazji na Ukrainę z Białorusi. Według gen. Budanowa nie istnieje groźba inwazji na Ukrainę z Białorusi.

13:22
14.07.2023

Polski MSZ potwierdza: 31 sierpnia agencja konsularna w Smoleńsku przestanie istnieć

"Decyzja władz Federacji Rosyjskiej to gest wysoce symboliczny, ale także kolejny nieprzyjazny i niezrozumiały akt, mający na celu uniemożliwienie funkcjonowania polskich misji dyplomatycznych oraz polskich placówek konsularnych" - ocenia MSZ.

Czytaj więcej

MSZ o likwidacji konsulatu w Smoleńsku: Rosja próbuje fałszować historię
12:44
14.07.2023

Władimir Putin zdecydował: Rodziny kopiących okopy na granicach otrzymają odszkodowanie za ich śmierć

Prezydent Rosji, Władimir Putin, podpisał dekret dotyczących dodatkowych świadczeń socjalnych dla osób wykonujących pracę związaną z fortyfikowaniem terenów granicznych podmiotów Federacji Rosyjskiej (za takie Rosja uważa także nielegalnie anektowane ukraińskie obwody - red.). W przypadku śmierci osoby budującej fortyfikację na granicy w wyniku ostrzału lub eksplozji jej rodzina otrzyma 5 mln rubli (ok. 55 tys. dolarów). Ranni będą uprawnieni do odszkodowania w wysokości 3 mln rubli (ok. 33 tys. dolarów). 

12:40
14.07.2023

Dmitrij Pieskow przekonuje, że los Grupy Wagnera nie został rozstrzygnięty, choć de iure nigdy jej nie było

Rzecznik Kremla pytany o Grupę Wagnera stwierdził, że decyzja o jej przyszłości jeszcze nie zapadała i jest możliwe, że problem "zostanie rozwiązany na poziomie legislacji".

Czytaj więcej

Pieskow powtarza słowa Putina: Grupa Wagnera nigdy nie istniała
12:18
14.07.2023

Ukraina: Parlament zatwierdził nowy termin Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie będzie odtąd obchodzone nie 7 stycznia, lecz 25 grudnia. Z 28 lipca na 15 lipca przeniesiono także obchody Dnia Państwowości Ukraińskie. Dzień Obrońców i Obrończyń Ukrainy świętowany będzie zaś teraz 1 października, a nie 14 października.

Czytaj więcej

Ukraiński parlament zatwierdził nowy termin Bożego Narodzenia
12:11
14.07.2023

Ukraina odzyskała zwłoki 62 żołnierzy poległych w walkach z Rosjanami

Informacje o powrocie zwłok 62 ukraińskich żołnierzy na terenach kontrolowanych przez Ukrainę przekazuje telewizja Suspilne.

11:54
14.07.2023

Kreml chwali skuteczność rosyjskiej obrony przeciwlotniczej

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, komentując doniesienia gubernatora obwodu kurskiego, Romana Starowojta, informującego o udaremnieniu ataku dronów na elektrownię atomową w miejscowości Kurczatow, pochwalił rosyjską obronę przeciwlotniczą za skuteczność.

11:45
14.07.2023

Szefowa MSZ Finlandii przekonuje, że pomoc udzielana Ukrainie "nie jest pomocą charytatywną"

- Walczą za naszą wolność i europejską architekturę bezpieczeństwa - powiedziała Elina Valtonen w rozmowie z "FT".

Czytaj więcej

Wallace mówił Ukrainie: "Nie jesteśmy Amazonem". Jest reakcja fińskiej minister
11:19
14.07.2023

Na wyzwolonych terenach obwodu mikołajowskiego znaleziono zwłoki dwóch osób zastrzelonych przez Rosjan

Informację taką przekazuje ukraińska prokuratura generalna. Ofiary Rosjan znaleziono we wsi Stepowe. To mężczyźni w wieku 20 i 34 lata.

10:59
14.07.2023

Orbán zarzuca władzom Ukrainy "niewłaściwe" zachowanie

- Jeśli masz kłopoty i prosisz o pomoc, zachowuj się właściwie – powiedział premier Węgier komentując sposób, w jaki Zełenski lobbował za przystąpieniem Ukrainy do NATO. 

Czytaj więcej

Premier Węgier Viktor Orbán: Ukraińcy są agresywni i wymagający
10:58
14.07.2023

Ołeksandr Usyk chce być prezydentem Ukrainy

Słynny ukraiński bokser Ołeksandr Usyk chce w przyszłości zostać prezydentem. W rozmowie z jednym z kanałów na YouTube Usyk został zapytany o plany na przyszłość, po ewentualnej walce z Tysonem Furym. - Przejdę do wagi cruiser, ponownie zostanę mistrzem absolutnym i będę kandydował na prezydenta – odpowiedział bokser.

10:46
14.07.2023

Eksplozja samochodu w rosyjskim Biełgorodzie

- W eksplozji ranne były trzy osoby - poinformował gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Ranny został mężczyzna znajdujący się w samochodzie i dwie osoby stojące obok, matka i dziecko. Życiu rannych nic nie zagraża - wynika z wpisu Gładkowa.

10:37
14.07.2023

Były prezydent RPA poleciał leczyć się do Moskwy

 Jacob Zuma, były prezydent Republiki Południowej Afryki, jest chory i szuka pomocy medycznej w Moskwie - podały południowoafrykańskie media. Zuma miał polecieć do Rosji w poniedziałek. Mzwanele Manyi, rzecznik Zumy, potwierdził te doniesienia. - Przeszedł badania kontrolne. Nie czuł się dobrze – powiedział. Zuma ma wrócić do RPA w przyszłym tygodniu.

10:34
14.07.2023

Rosja podnosi wiek rezerwistów

Duma przegłosowała przepisy, które maksymalny wiek rezerwistów w różnych kategoriach przedłużają o pięć lat.

Czytaj więcej

Rosjanie będą dłużej w rezerwie. Moskwa rzuci do walki 55-letnich szeregowych?
10:08
14.07.2023

Jedna osoba ranna w nocnym ataku Rosji na rodzinne miasto Zełenskiego

Szczątki zestrzelonych dronów miały uszkodzić budynek miejskiego przedsiębiorstwa, dwa budynki mieszkalne i siedzibę firmy transportowej w Krzywym Rogu - poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.

Czytaj więcej

W nocy Rosjanie zaatakowali rodzinne miasto Wołodymyra Zełenskiego
09:35
14.07.2023

Z obsługi myśliwców F-16 będą w pierwszej kolejności szkolić się ukraińscy piloci z doświadczeniem bojowym

Informacje takie przekazuje płk Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy. - Nasi piloci, w pierwszej fali, którzy będą przeszkoleni na F-16, to będą piloci z doświadczeniem bojowym, piloci bojowi, z wylatanymi godzinami, znający język angielski - powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy. Piloci mają być gotowi, by udać się na szkolenie na niemal dwa miesiące.

09:31
14.07.2023

Rosja zamyka polską agencję konsularną w Smoleńsku

Agencja Konsularna opiekowała się dwoma miejscami pamięci narodowej znajdującymi się w okręgu konsularnym: Kompleksem Cmentarnym w Katyniu i miejscem katastrofy samolotu TU-154 z 10 kwietnia 2010.

Czytaj więcej

Rosja zamyka polską agencję konsularną opiekującą się miejscem katastrofy Tu-154
09:06
14.07.2023

Ukraińska armia osiąga sukcesy w kontrofensywie na wschodzie

Rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Andrij Kowalew oświadczył, że działania ofensywne są prowadzone na południe i północ od Bachmutu. Ukraińcy mieli osiągnąć sukcesy w rejonie Biłej Hory i Andrijiwki. Ukraińska armia obecnie umacnia się na pozycjach zdobytych w tym rejonie.

09:01
14.07.2023

MSZ Rosji nie potwierdza, że północnokoreańska rakieta spadła w wyłącznej strefie ekonomicznej Rosji

"W tym momencie nie ma potwierdzenia informacji o upadku (rakiety) w naszej wyłącznej strefie ekonomicznej" - napisała Maria Zacharowa na swoim kanale w serwisie Telegram.

08:58
14.07.2023

Morawiecki przekonuje, że Polska jest bezpieczniejsza po szczycie NATO w Wilnie

NATO zaproponowało nowe zasady obronne, ale także nowa zasada, że nie będziemy czekać na wroga, aż on nas zaatakuje i wtedy będzie kontratak, tylko będziemy budować takie zasady obronne, by przeciwnik nie śmiał nas atakować. 2 proc. PKB wydatków na obronność to ma być minimum, a nie cel - to uzysk ze szczytu NATO. Szwecja w NATO - to kolejny uzysk, powstaje kordon bezpieczeństwa od Finlandii, Szwecji, przez Polskę aż do Grecji. Również wzmocnienie gwarancji dla Ukrainy jest krokiem we właściwym kierunku - ocenił wyniki szczytu NATO w Wilnie premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej

Morawiecki: Nie będzie pojednania z Ukrainą bez ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej
08:42
14.07.2023

Putin: Grupa Wagnera to sprawa dla Dumy Państwowej

Putin pytany, czy  najemnicy będą nadal istnieć jako grupa bojowa, stwierdził, że Grupa Wagnera prawnie nie istnieje, ponieważ w Rosji nie ma ustawy o prywatnych organizacjach wojskowych.

Czytaj więcej

Prigożyn odrzucił oferty. Putin: Grupa Wagnera nie istnieje
08:34
14.07.2023

Brytyjski resort obrony: Parada okrętów w Sankt Petersburgu bez okrętów podwodnych z napędem atomowym

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zauważa, że po raz pierwszy od ustanowienia w 2017 roku Dnia Marynarki Wojennej Rosji 30 lipca 2023 roku w paradzie okrętów w Sankt Petersburgu nie wezmą udział rosyjskie okręty podwodne z napędem atomowym.

08:33
14.07.2023

Rosjanie ostrzelali obwód zaporoski 63 razy w ciągu doby

Informacje takie przekazuje Jurij Małaszko, gubernator obwodu zaporoskiego.

08:24
14.07.2023

Rosyjska firma kupiła fabrykę Isuzu w Uljanowsku

Rosyjska firma motoryzacyjna Sollers poinformowała w wydanym komunikacie, że sfinalizowała transakcję wykupu 100 proc. rosyjskich aktywów japońskiego Isuzu i ponownie uruchamia zakład produkcyjny w Uljanowsku. „W ramach przejmowanego podmiotu prawnego grupa Sollers będzie dostarczać części zamienne do samochodów ciężarowych Isuzu w celu wypełnienia zobowiązań gwarancyjnych wobec klientów” - podkreślono w komunikacie.

08:00
14.07.2023

Pięć rejonów obwodu charkowskiego ostrzeliwanych przez Rosjan w ciągu doby

W rejonie kupiańskim Rosjanie mieli użyć lotnictwa bojowego - podał gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

07:39
14.07.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe" informuje, że dwa rosyjskie okręty, które znajdują się obecnie na Morzu Czarnym, są uzbrojone łącznie w 12 pocisków Kalibr.

07:37
14.07.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan zginęła jedna osoba

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko. Ranne w ostrzale zostały cztery osoby.

07:32
14.07.2023

Nad obwodem woroneskim strącono trzy drony

O strąceniu trzech dronów kilka kilometrów od Woroneża, stolicy obwodu, poinformował gubernator obwodu woroneskiego, Aleksandr Gusiew. Drony miały zostać strącone w czwartek.

07:30
14.07.2023

Eksplozja drona niedaleko Kurska

Gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt poinformował o dronie, który rozbił się w mieście Kurczatow. „Na szczęście nikomu z mieszkańców nic się nie stało. Krytyczne obiekty nie zostały uszkodzone w wyniku upadku drona i jego późniejszej detonacji” - napisał na Telegramie. Według jego relacji, „częściowego uszkodzenia” doznał budynek mieszkalny - wypadły w nim szyby i uszkodzona została elewacja.

07:22
14.07.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosjan

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 236 590 żołnierzy, 4 097 czołgów, 8 008 pojazdów opancerzonych, 4 449 zestawów artyleryjskich, 680 wyrzutni rakiet, 423 zestawy przeciwlotnicze, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3 783 bezzałogowe statki powietrzne, 1 273 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 7 019 pojazdów (w tym cystern), 662 jednostki sprzętu specjalnego.

07:18
14.07.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 16 z 17 dronów-kamikadze Shahed

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podaje, że Rosjanie zaatakowali w nocy cele na Ukrainie przy użyciu 17 dronów-kamikadze - 16 z nich miało zostać strąconych przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Ponadto Ukraińcy strącili siedem innych rosyjskich dronów.

07:17
14.07.2023

ISW: Najemnicy Grupy Wagnera mieli być wiezieni białoruskimi autobusami przez obwód woroneski

ISW pisze o tym, że 13 lipca pojawiły się zdjęcia i nagrania pokazujące, jak najemnicy Grupy Wagnera jadą autostradą M4 w obwodzie woroneskim, prawdopodobnie po opuszczeniu swoich obozów na tyłach rosyjskich sił walczących na Ukrainie. Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych twierdzi, że najemnicy byli przewożeni w konwoju eskortowanym przez policję autobusami z białoruskimi tablicami rejestracyjnymi, co mogłoby wskazywać, że są to ci najemnicy, którzy zdecydowali się przenieść na Białoruś.

Czytaj więcej

Firmy Prigożyna od czasu puczu otrzymały kontrakty warte ok. 12 mln dol.
06:43
14.07.2023

Osiem uderzeń ukraińskiego lotnictwa na zgrupowania Rosjan w ciągu doby

Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z informacji tych wynika też, że ukraińskie lotnictwo zaatakowało dwa rosyjskie zestawy przeciwlotnicze. Tymczasem ukraińskie wojska rakietowe i artyleria ostrzelały jedno zgrupowanie Rosjan, dwa składy amunicji, 10 zestawów artyleryjskich na pozycjach ogniowych, trzy zestawy przeciwlotnicze i jedną stację radarową do prowadzenia ognia kontrbateryjnego.

06:16
14.07.2023

Sondaż w Rosji: 74 proc. Rosjan jest przeciw stosowaniu broni atomowej do wygrania wojny z Ukrainą

11 proc. uważa, że można jej użyć, a jeszcze 5 proc. – że w przypadku „groźby przegranej” w wojnie - wynika z najnowszych badań.

Czytaj więcej

Sondaż: Mimo że Rosja grozi bronią atomową, Rosjanie sprzeciwiają się jej użyciu
06:13
14.07.2023

Czy Rosja zerwie porozumienie zbożowe?

Obecnie obowiązujące porozumienie zbożowe przywróciło handel ukraińskim zbożem przez Morze Czarne, uspokoiło w zeszłym roku globalne rynki zbóż i żywności oraz pozwoliło Ukrainie zarabiać na produkcji zboża.

Czytaj więcej

Porozumienie zbożowe. Rosja szantażuje uczestników dialogu
05:54
14.07.2023

Ukraińcy posuwają się naprzód na południe od Bachmutu, bronią pozycji na północ od miasta

"Dziś, tak jak wczoraj, było gorąco na wschodzie" - napisała wiceminister obrony, Hanna Malar, na swoim kanale w serwisie Telegram, opisując przebieg ukraińskiej kontrofensywy 13 lipca.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Gdzie Ukraińcy użyją amunicji kasetowej?
05:28
14.07.2023

Były funkcjonariusz SBU z Donbasu skazany na więzienie i konfiskatę majątku za zdradę

Sąd w Iwano-Frankiwsku skazał byłego funkcjonariusza SBU z obwodu donieckiego na 15 lat więzienia i konfiskatę majątku za zdradę. Funkcjonariusz przeszedł na stronę Rosjan po rozpoczęciu pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę i udzielał pomocy Rosjanom w prowadzeniu działań dywersyjnych przeciw Ukrainie - ustaliła w toku śledztwa prokuratura. Skazany miał m.in. próbować pozyskiwać agentów, którzy zbieraliby informacje dla Rosjan.

05:02
14.07.2023

Decyzją Joe Bidena Pentagon może skierować do Europy do 3 tys. żołnierzy rezerwy

Decyzja oznacza, że operacja Atlantic Resolve stała się operacją awaryjną (contingency operation), co oznacza, że do realizacji zadań w jej ramach Pentagon może kierować rezerwistów.

Czytaj więcej

Decyzja Joe Bidena: Do Europy mogą trafić żołnierze rezerwy USA
04:32
14.07.2023

Wołodymyr Zełenski: Ukraina na drodze do NATO

- Pracujemy nad naszymi porozumieniami ws. gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy na jej drodze do NATO, przygotowując traktaty z poszczególnymi państwami. Dwustronne traktaty. Zaledwie dzień po (szczycie NATO w) Wilnie, sześć państw dołączyło do siedmiu największych demokracji świata, które zgodziły się wczoraj udzielić nam gwarancji bezpieczeństwa: Czechy, Dania, Holandia, Norwegia, Hiszpania i Szwecja. Jestem pewien, że liczba gwarantów (bezpieczeństwa) będzie rosnąć - podkreślił prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu.

04:31
14.07.2023

W nocy w Krzywym Rogu rozległy się eksplozje

Informacje na ten temat przekazuje Ołeksandr Wikuł, szef krzyworoskiej administracji wojskowej.

04:29
14.07.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali południe Ukrainy dronami-kamikadze

Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o ataku prowadzonym przez Rosjan mimo trudnych warunków pogodowych - nad południem Ukrainy przechodzą burze. Dowództwo zapewnia, że w rejonie ataku aktywna jest obrona przeciwlotnicza.

04:24
14.07.2023

W Charkowie odbudowano 33 szkoły uszkodzone w wyniku rosyjskiego ostrzału

Informacje takie przekazuje dyrektorka miejskiego Departamentu Edukacji, Ołha Demenko. - W czasie bombardowań 120 szkół zostało uszkodzonych. Ale już w 2022 roku miasto zaczęło odbudowę instytucji edukacyjnych własnym kosztem. W 2022 roku odbudowaliśmy 33 szkoły. Obecnie mamy 97 szkół, które wymagają odbudowy - powiedziała Demenko. Z jej słów wynika, że cztery szkoły zostały całkowicie zniszczone, a 18 zostało zniszczonych w ponad 60 procentach.

04:20
14.07.2023

Rosja oskarża USA o naruszanie przestrzeni powietrznej nad Syrią

W ciągu doby doszło do 13 przypadków naruszenia przestrzeni powietrznej nad Syrią przez loty bezzałogowych statków powietrznych kierowanej przez USA koalicji, które nie były koordynowane ze stroną rosyjską - stwierdził kontradmirał Oleg Gurinow, szef Rosyjskiego Centrum Pojednania w Syrii. Ponadto, jak wynika ze słów kontradmirała Gurinowa, doszło do 10 naruszeń syryjskiej przestrzeni powietrznej przez parę myśliwców F-15, trzy pary myśliwców F-16 i parę myśliwców Rafale.

04:18
14.07.2023

Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie nie mają w tej chwili potencjału, którym mogliby zagrozić członkowi NATO

Nie mają Rosjanie potencjału zdolnego do tego, żeby wywołać kolejną awanturę - ocenił były dowódca Wojsk Lądowych.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Ukraina się wykrwawia, armia Rosji się odbudowuje
04:17
14.07.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 505