Kontrofensywa Ukrainy: Gdzie Ukraińcy użyją amunicji kasetowej?

Wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar, opisując przebieg ukraińskiej kontrofensywy 13 lipca, poinformowała o postępach na południowej flance zgrupowania Rosjan w Bachmucie. Z jej wpisu wynika, że na pozostałych kierunkach trwało odpieranie ataków lub umacnianie się na zajętych pozycjach.

Publikacja: 14.07.2023 05:52

USA przekazały Ukrainie amunicję kasetową w ramach pakietu pomocy wartego 800 mln dolarów

USA przekazały Ukrainie amunicję kasetową w ramach pakietu pomocy wartego 800 mln dolarów

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 506

"Dziś, tak jak wczoraj, było gorąco na wschodzie" - napisała Malar na swoim kanale w serwisie Telegram.

Wiceminister obrony Ukrainy o walkach na południu: Mniej rosyjskich ostrzałów

Z wpisu wiceminister obrony wynikało, że Rosjanie prowadzili działania ofensywne w rejonie Kupiańska, Łymania, Awdijiwki i Marijinki, ale zostali odparci przez Ukraińców. "Ciężkie walki trwają" - dodała.

Z kolei w rejonie Bachmutu Ukraińcy osiągnęli postępy na południowej flance, mimo oporu Rosjan, ale na północnej flance zgrupowania Rosjan w Bachmucie musieli odpierać rosyjski atak, którego celem było odbicie utraconych wcześniej przez Rosjan pozycji.

Czytaj więcej

Decyzja Joe Bidena: Do Europy mogą trafić żołnierze rezerwy USA

Z kolei na południu Ukrainy ukraińscy żołnierze mieli okopywać się na nowo zajętych pozycjach w rejonie Nowodaniłiwki, Bałki Szirokiej, Małej Tokmaczki i Nowopokrowki.

"Wróg przesuwa oddziały i wykorzystuje wszystkie dostępne rezerwy. W związku z tym, że nasi wojownicy niszczą magazyny ze sprzętem wroga każdego dnia, liczba ostrzałów nieco się zmniejszyła" - poinformowała Malar.

Amunicja kasetowa na Ukrainie. "Zdemotywuje rosyjskie wojska"

Tymczasem w czwartek zarówno strona ukraińska, jak i amerykańska potwierdziły, że amunicja kasetowa przekazana przez USA Ukrainie w ramach ogłoszonego w poprzedni piątek pakietu pomocy wojskowej wartego 800 mln dolarów, dotarła już na Ukrainę.

Amunicja kasetowa to rodzaj amunicji zawierający od kilku do kilkuset mniejszych ładunków. W określonym momencie te dodatkowe ładunki są uwalniane z głowicy bądź bomby kasetowej siłą wybuchu niewielkiego ładunku prochowego lub siłą odśrodkową. 30 maja 2008 podczas konferencji w Dublinie 111 państw poparło zakaz używania bomb kasetowych. Konwencji w tej sprawie nie ratyfikowały jednak USA (podobnie jak Ukraina, ale też np. Polska). Rosjanie mają regularnie używać broni kasetowej na Ukrainie. Tego rodzaju amunicji używa też Ukraina.

Czytaj więcej

Ukraiński generał: Mamy już amunicję kasetową od USA, jeszcze nie użyliśmy

Walery Szerszeń, rzecznik walczącego na południu Ukrainy zgrupowania "Tawria" potwierdził wcześniejsze słowa dowódcy zgrupowania, gen. Ołeksandra Tarnawskiego, który w rozmowie z CNN stwierdził, że ukraińskie jednostki mają już amunicję kasetową od USA.

Doniesienia te potwierdził także Pentagon.

W reakcji na to minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu zagroził, iż Rosja sięgnie po podobną broń, jeśli Ukraińcy wykorzystają przeciwko niej amunicję kasetową. Ukraińcy już wcześniej oskarżali jednak Rosjan o stosowanie tego rodzaju amunicji.

Nie wykorzystamy jej na rosyjskim terytorium... Wykorzystamy ją tylko na terenach, na których skoncentrowane są rosyjskie siły, aby przełamać obronę wroga

Walery Szerszeń, rzecznik zgrupowania "Tawria"

Szerszeń w rozmowie z Radiem Wolność przekonywał, że dostarczenie ukraińskiej armii amunicji kasetowej "zdemotywuje rosyjskie wojska okupacyjne i fundamentalnie zmieni sytuację na korzyść ukraińskich Sił Zbrojnych".

Rzecznik zgrupowania "Tawria" zapewnił przy tym, że amunicja zostanie wykorzystana tylko do wyzwalania ukraińskich ziem.

- Nie wykorzystamy jej na rosyjskim terytorium... Wykorzystamy ją tylko na terenach, na których skoncentrowane są rosyjskie siły, aby przełamać obronę wroga - podkreślił.

Wysłaniu amunicji kasetowej Ukrainie sprzeciwiły się Hiszpania i Kanada. Wielka Brytania podkreśliła, że jest stroną konwencji zakazującej stosowania tej broni.

Ukraiński analityk wojskowy, Ołeksandr Musijenko przekonywał na antenie ukraińskiej telewizji, że skoro o dotarciu na Ukrainę amunicji kasetowej z USA informuje dowódca zgrupowania "Tawria", zostanie ona użyta na południu. - Możemy powiedzieć, że południe jest miejscem, gdzie planuje się wykorzystać ją do przebijania się i niszczenia fortyfikacji na linii obronnej wroga - powiedział Musijenko. - Sądzę, że amunicja kasetowa poszerzy możliwości działania naszych oddziałów - dodał.

"Dziś, tak jak wczoraj, było gorąco na wschodzie" - napisała Malar na swoim kanale w serwisie Telegram.

Wiceminister obrony Ukrainy o walkach na południu: Mniej rosyjskich ostrzałów

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraina otrzymała od Szwecji dwa latające radary
Konflikty zbrojne
Francuskie rakiety spadną na Rosję? Emmanuel Macron: Powinniśmy pozwolić Ukraińcom
Konflikty zbrojne
Izraelskie czołgi ostrzelały namioty z Palestyńczykami? USA: Nie wstrzymamy pomocy
Konflikty zbrojne
Ukraina w NATO. Zełenski poproszony o "nienaleganie na harmonogram"
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Konflikty zbrojne
Dyskusja w Brukseli. Czy Ukraina powinna mieć możliwość atakowania celów w Rosji?
Konflikty zbrojne
Jędrzej Bielecki: Przełom na wojnie Rosji z Ukrainą. Teraz to NATO straszy Putina