Rosja zamyka polską agencję konsularną opiekującą się miejscem katastrofy Tu-154

Rząd Federacji Rosyjskiej zdecydował się na zamknięcie agencji konsularnej w Smoleńsku "w reakcji na wrogie, antyrosyjskie działania Warszawy" - informuje agencja Interfax. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział "symetryczną odpowiedź".

Aktualizacja: 14.07.2023 10:56 Publikacja: 14.07.2023 09:24

Miejsce katastrofy Tu-154M w Smoleńsku

Miejsce katastrofy Tu-154M w Smoleńsku

Foto: Wojciech Pacewicz, PAP

Służba prasowa rosyjskiego rządu podaje, że rząd, rozporządzeniem, zamknął agencję konsularną Rzeczpospolitej Polskiej w Smoleńsku.

Polska agencja konsularna w Smoleńsku została otwarta w 2011 roku

Agencja konsularna w Smoleńsku została utworzona w 2011 w celu - jak pisze Interfax - "rozwoju rosyjsko-polskich relacji i poszerzenia kontaktów między obywatelami obu krajów".

"W wyniku nieprzyjaznych działań rządu Rzeczpospolitej Polskiej, które są antyrosyjskiej natury, podjęto kroki, by nielegalnie zająć rosyjską własność dyplomatyczną na terytorium Polski. Rosyjska dyplomatyczna obecność w Polsce została znacząco ograniczona" - czytamy w komunikacie.

"Rozporządzenie rządu Federacji Rosyjskiej zostało zatwierdzone jako środek odwetowy, ma na celu przywrócenie parytetu biur konsularnych Rosji w Polsce i Polski w Rosji" - podaje służba prasowa rosyjskiego rządu.

Rosjanie mieli poinformować stronę polską o wycofaniu zgody na otwarcie agencji konsularnej w Smoleńsku.

Czym zajmowała się agencja konsularna w Smoleńsku?

Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Smoleńsku obejmował obwód smoleński oraz miasto Smoleńsk.

Agencja Konsularna opiekowała się dwoma miejscami pamięci narodowej znajdującymi się w okręgu konsularnym: Kompleksem Cmentarnym w Katyniu i miejscem katastrofy samolotu TU-154 z 10 kwietnia 2010.

Mateusz Morawiecki zapowiedział polską odpowiedź na "zamykanie polskich misji dyplomatycznych w Rosji".

- Co chwilę trafią do nas informacje o agresywnych działaniach dyplomatycznych Rosji, o różnego rodzaju prowokacjach - oświadczył Morawiecki na konferencji prasowej. - Jeśli ostatecznie Rosja zacznie likwidować nasze placówki, będziemy odpowiadali symetrycznie, po naszej stronie - dodał premier.

Środki ambasady Rosji w Polsce zablokowane przez prokuraturę

Polska prokuratura ponad rok temu zablokowała blisko 800 tys. złotych i ponad 912 tys. dolarów (co odpowiada 5 mln zł) na kontach bankowych ambasady Rosji, a niedawno zmieniła formę zabezpieczenia – uznała je za dowody rzeczowe w śledztwie i przelała na swój rachunek.

Czytaj więcej

Zajęte miliony rosyjskiej ambasady w Polsce. Rosja: Możemy odpowiedzieć asymetrycznie

Ten ruch, chociaż dokuczliwy dla strony rosyjskiej, nie spotkał się z reakcją ambasadora Federacji Rosyjskiej. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", Siergiej Andriejew decyzji nie zakwestionował i nie odwołał się od niej.

- Rosja dopuszcza możliwość zastosowania w odpowiedzi środków asymetrycznych - oświadczyła w maju rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

Służba prasowa rosyjskiego rządu podaje, że rząd, rozporządzeniem, zamknął agencję konsularną Rzeczpospolitej Polskiej w Smoleńsku.

Polska agencja konsularna w Smoleńsku została otwarta w 2011 roku

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Chińska armia ćwiczy "przejmowanie władzy" w rejonie Tajwanu
Dyplomacja
Chińska armia prowadzi "karne ćwiczenia" wokół Tajwanu. Tajpej: Obronimy się
Dyplomacja
Rosja próbuje zmienić granice morskie na Bałtyku? Projekt ministerstwa znika ze strony
Dyplomacja
Uznanie Palestyny za państwo. Szok oraz furia. Izrael wzywa ambasadorów
Dyplomacja
Rosja chce zmieniać granicę na Morzu Bałtyckim. O sprawę spytaliśmy MON