MSZ o likwidacji agencji konsularnej w Smoleńsku: Rosja próbuje fałszować historię

Ambasador RP w Moskwie otrzymał 14 lipca 2023 roku notę dyplomatyczną Rosji o "cofnięciu wydanej 27 czerwca 2011 r. zgody na funkcjonowanie Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku" - informuje MSZ.

Publikacja: 14.07.2023 13:16

Agencja konsularna w Smoleńsku zajmowała się m.in. Polskim Cmenatrzem Wojennym w Katyniu

Agencja konsularna w Smoleńsku zajmowała się m.in. Polskim Cmenatrzem Wojennym w Katyniu

Foto: Wojciech Pacewicz, PAP

Z komunikatu MSZ wynika, że agencja konsularna w Smoleńsku przestanie istnieć 31 sierpnia 2023 roku. Jej dotychczasowe zadania przejmie ambasada w Moskwie.

MSZ o zamknięciu agencji konsularnej w Smoleńsku: Rosja musi rozliczyć się z przeszłością

"Smoleńsk i Katyń jako miejsca mordu niemal 22 tysięcy obywateli państwa polskiego przez NKWD w 1940 r. oraz katastrofy smoleńskiej w 2010 r. mają szczególny, symboliczny wymiar dla wszystkich Polaków. Decyzja rosyjskich władz to przejaw coraz bardziej śmiałych prób fałszowania historii i negowania odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez państwo rosyjskie i konkretnych, znanych z imienia i nazwiska obywateli tego państwa" - czytamy w komunikacie MSZ.

Resort dyplomacji podkreśla następnie, że "zbrodnie popełniane na Ukrainie" przez współczesną Rosję to "kontynuacja tej barbarzyńskiej praktyki".

Czytaj więcej

Rosja zamyka polską agencję konsularną opiekującą się miejscem katastrofy Tu-154

"Wierzymy, że nadejdzie czas, gdy Federacja Rosyjska i jej władze w końcu uszanują prawdę historyczną oraz rozliczą się z własną przeszłością – tylko w ten sposób przestaną stanowić zagrożenie dla świata" - podkreśla MSZ. 

Resort dyplomacji przypomina, ze "do zadań Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku należało w szczególności sprawowanie bieżącego nadzoru nad miejscem katastrofy smoleńskiej oraz Polskim Cmentarzem Wojennym w Katyniu".

"Decyzja władz Federacji Rosyjskiej to gest wysoce symboliczny, ale także kolejny nieprzyjazny i niezrozumiały akt, mający na celu uniemożliwienie funkcjonowania polskich misji dyplomatycznych oraz polskich placówek konsularnych" - ocenia MSZ.

Czytaj więcej

Zajęte miliony rosyjskiej ambasady w Polsce. Rosja: Możemy odpowiedzieć asymetrycznie

"Rzeczypospolita Polska rezerwuje sobie prawo do podjęcia stosownych działań w odpowiedzi. Jednocześnie MSZ podkreśla, że służby konsularne RP uczynią wszystko, by polscy obywatele pragnący oddać hołd pomordowanym, potrzebujący nagłej pomocy konsularnej otrzymywali nadal wszelkie niezbędne wsparcie" - zapewnia resort.

Wcześniej informację o likwidacji agencji konsularnej RP w Smoleńsku podało MSZ Rosji.

"W wyniku nieprzyjaznych działań rządu Rzeczpospolitej Polskiej, które są antyrosyjskiej natury, podjęto kroki, by nielegalnie zająć rosyjską własność dyplomatyczną na terytorium Polski. Rosyjska dyplomatyczna obecność w Polsce została znacząco ograniczona" - czytamy w komunikacie służby prasowej MSZ Rosji.

Rzeczypospolita Polska rezerwuje sobie prawo do podjęcia stosownych działań w odpowiedzi

Fragment komunikatu MSZ

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział polską odpowiedź na "zamykanie polskich misji dyplomatycznych w Rosji".

- Co chwilę trafią do nas informacje o agresywnych działaniach dyplomatycznych Rosji, o różnego rodzaju prowokacjach - oświadczył Morawiecki na konferencji prasowej. - Jeśli ostatecznie Rosja zacznie likwidować nasze placówki, będziemy odpowiadali symetrycznie, po naszej stronie - dodał premier.

Środki ambasady Rosji w Polsce zablokowane przez prokuraturę

Polska prokuratura ponad rok temu zablokowała blisko 800 tys. złotych i ponad 912 tys. dolarów (co odpowiada 5 mln zł) na kontach bankowych ambasady Rosji, a niedawno zmieniła formę zabezpieczenia – uznała je za dowody rzeczowe w śledztwie i przelała na swój rachunek.

Ten ruch, chociaż dokuczliwy dla strony rosyjskiej, nie spotkał się z reakcją ambasadora Federacji Rosyjskiej. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", Siergiej Andriejew decyzji nie zakwestionował i nie odwołał się od niej.

- Rosja dopuszcza możliwość zastosowania w odpowiedzi środków asymetrycznych - oświadczyła w maju rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

Z komunikatu MSZ wynika, że agencja konsularna w Smoleńsku przestanie istnieć 31 sierpnia 2023 roku. Jej dotychczasowe zadania przejmie ambasada w Moskwie.

MSZ o zamknięciu agencji konsularnej w Smoleńsku: Rosja musi rozliczyć się z przeszłością

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Chińska armia prowadzi "karne ćwiczenia" wokół Tajwanu. Tajpej: Obronimy się
Dyplomacja
Rosja próbuje zmienić granice morskie na Bałtyku? Projekt ministerstwa znika ze strony
Dyplomacja
Uznanie Palestyny za państwo. Szok oraz furia. Izrael wzywa ambasadorów
Dyplomacja
Rosja chce zmieniać granicę na Morzu Bałtyckim. O sprawę spytaliśmy MON
Dyplomacja
Ministerstwo Obrony Rosji proponuje zmianę granicy morskiej kraju. Komentarz Kremla