Ukraina zaczyna pokonywać Rosję w wojnie artyleryjskiej

Siedemnaście miesięcy po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainie i miesiąc po długo oczekiwanej kontrofensywie, siły ukraińskie wygrywają kluczową bitwę - bitwę kontrbateryjną.

Publikacja: 13.07.2023 09:44

Ukraińscy żołnierze w obwodzie donieckim

Ukraińscy żołnierze w obwodzie donieckim

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 505

Starcia artyleryjskie często decydują o tym, która armia ostatecznie zwycięży na polu bitwy.

W przypadku czołgów i wozów bojowych, straty po stronie rosyjskiej i ukraińskiej są zbliżone.

W obwodzie zaporoskim i obwodzie donieckim zarówno siły ukraińskie, jak i rosyjskie spisały na straty ponad 150 pojazdów, co mogą potwierdzić zewnętrzni analitycy - informuje "Forbes".

Straty ukraińskie są nieco wyższe i wynoszą około 170, co nie powinno dziwić. Armia broniąca się ma przewagę nad armią atakującą, ponieważ ta pierwsza może się okopać, podczas gdy druga często musi posuwać się naprzód przez otwarty teren.

Straty artyleryjskie nie były równe. Obserwatorzy naliczyli 32 zniszczone haubice i wyrzutnie rakiet po stronie rosyjskiej, ale tylko osiem po stronie ukraińskiej. Wygląda na to, że Rosjanie tracą cztery duże działa, gdy w tym samym czasie skutecznie niszczą jedno ukraińskie działo.

Czytaj więcej

Więcej niemieckich wyrzutni Patriot będzie bronić ukraińskiego nieba. Berlin wysyła broń

Rozpoczynając wojnę z około 5000 haubic i wyrzutni rakiet - trzy razy więcej niż mieli Ukraińcy - Rosjanie mieli więcej artylerii do stracenia.

Orzewaga artyleryjska wojsk Władimira Putina uległa zmniejszeniu w ciągu 17 miesięcy ciężkich walk. Obrońcy Ukrainy zniszczyli 600 rosyjskich dział i wyrzutni, a Rosjanie zniszczyli tylko 200 ukraińskich dział i wyrzutni.

To stosunek strat trzy do jednego na korzyść Ukrainy. Dodatkowo Ukraińcy z nawiązką zrekompensowali swoje straty, pozyskując od zagranicznych sojuszników ponad tysiąc haubic i wyrzutni rakiet. Obie strony wyciągnęły również setki starszych dział i wyrzutni z magazynów.

Czytaj więcej

Ukraina dogoniła Rosję pod względem liczby posiadanych czołgów

Wszystko to oznacza, że 4 czerwca - pierwszego dnia ukraińskiej kontrofensywy - Kijów miał nie mniej niż 2500 dużych dział i wyrzutni. Moskwa miała ich około 4 500. W kolejnych tygodniach Ukraińcy stopniowo zmniejszali tę przewagę, niszcząc cztery razy więcej rosyjskich haubic i wyrzutni niż Rosjanie.

Z czego wynika przewaga Ukrainy?

Ogromne dostawy systemów wyprodukowanych na Zachodzie - które często są bardziej niezawodne, dokładniejsze i z większym zasięgiem niż systemy radzieckie - radykalnie usprawniły 13 ukraińskich brygad artylerii i rakiet.

Ważne jest to, że Ukraińcy otrzymali od Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych dziesiątki radarów, które wykrywają nadlatujące pociski artyleryjskie i rakiety, wskazują ich źródło.

Radary, działające w połączeniu z małymi dronami, sprawiają, że praca rosyjskich artylerzystów jest bardzo niebezpieczna. Muszą atakować, a następnie szybko się przemieszczać, aby mieć jakąkolwiek szansę na przetrwanie ukraińskiego ognia kontrbateryjnego. Rosjanie mają własne radary i drony, ale są one mniej skuteczne.

Starcia artyleryjskie często decydują o tym, która armia ostatecznie zwycięży na polu bitwy.

W przypadku czołgów i wozów bojowych, straty po stronie rosyjskiej i ukraińskiej są zbliżone.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?