Szczyt NATO w Wilnie: Ukraina dostanie gwarancje bezpieczeństwa

G7 ma zatwierdzić gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, a sojusznicy z NATO zapowiadają kolejne dostawy broni. To ma wynagrodzić brak wyraźnej perspektywy członkostwa w Sojuszu dla Kijowa.

Publikacja: 12.07.2023 13:09

Wołodymyr Zełenski i Jens Stoltenberg

Wołodymyr Zełenski i Jens Stoltenberg

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 504

Korespondencja z Wilna

Wołodymyr Zełenski nie gryzł się w język we wtorek, gdy NATO przyjęło ogólne sformułowanie w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy w Sojuszu: "Będziemy w stanie zaprosić Ukrainę do Sojuszu, gdy sojusznicy wyrażą na to zgodę i zostaną spełnione warunki".

We wtorek Wołodymyr Zełenski mówił ostro, w środę był bardziej koncyliacyjny

Zełenski uznał to sformułowanie za “absurdalne”, albo wręcz zapraszające Rosję do nowych aktów terroru. W środę, po kilku bilateralnych spotkaniach z przywódcami państw NATO i przed inauguracyjnym spotkanie nowej Rady NATO-Ukraina, był już bardziej koncyliacyjny. - Możemy powiedzieć, że rezultaty szczytu są dobre. Ale gdybyśmy dostali zaproszenie, to byłyby optymalne - stwierdził ukraiński prezydent. I przywołał przykład UE, które nie zawahała się przyznać Ukrainie statusu kraju kandydującego. - To był tylko sygnał, nie decyzja o członkostwie. Ale on był dużą mobilizacją dla Ukrainy i sygnałem dla Rosji, że Ukraina będzie krajem niepodległym, członkiem UE. Z NATO to samo, też chodzi nam o sygnał - wyjaśniał Zełenski.

Ukraiński przywódca wyraził zrozumienie dla obaw niektórych sojuszników, którzy nie chcą dalej idących sformułowań, żeby nie wciągać NATO w wojnę z Rosją. Ale podkreślił, że optyka Ukraińców jest inna, bo oni mają już wojnę i w niej giną. Po spotkaniach z różnymi przywódcami stwierdził, że brak wojny na terenie Ukrainy jest dla niego warunkiem wejścia do NATO. I z tym się zgadza.

Szczyt NATO w Wilnie: Gwarancje bezpieczeństwa zamiast członkostwa w NATO dla Ukrainy

Na drodze do NATO Ukrainę mają chronić gwarancje bezpieczeństwa. Mają je jeszcze dziś przyjąć w Wilnie, na marginesie szczytu NATO, państwa G7, czyli USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy. - Po raz pierwsze dostaniemy prawnie wiążące gwarancje, za którymi będą szły obietnice większej pomocy wojskowej - podkreślił Zełenski. Podziękował sojusznikom za nowe oferty dostaw sprzętu - ogłosiły je właśnie Francja, Niemcy i USA - i zaapelował o kolejne, w tym przede wszystkim sprzęt lotniczy i obrony przeciwlotniczej. I wyraził nadzieje, że kolejne państwa dołączą z dwustronnymi gwarancjami do grupy G7.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski dziękuje za amunicję kasetową. Rosja zapowiada reakcję

Sformułowanie w sprawie perspektywy członkostwa w NATO dla Ukrainy zostało przyjęte jednomyślnie, choć państwa takiej jak Polska, kraje bałtyckie, czy Wielka Brytania chciały iść dalej. Widać to zresztą na ulicach Wilna, które tonie w ukraińskich flagach, co zauważył Zełenski. - Dziękuję Litwie za te wszystkie te flagi Ukrainy na ulicach. To jest dla nas wsparcie, to jest dla nas energia - stwierdził ukraiński prezydent.

Czytaj więcej

Ławrow stawia warunek Zachodowi. "Inaczej wojna na Ukrainie się nie skończy"

Andrzej Duda wyraził poparcie dla dalej idących ambicji nasze wschodniego sąsiada. - Dotychczasowe ustalenia są absolutnie niewystarczające, mam nadzieję, że za kilka lat Ukraina będzie pełnoprawnym członkiem Sojuszu - powiedział polski prezydent. - Przyjęcie jeszcze jednego, wielkiego, ogromnego państwa europejskiego do Sojuszu, z tak wielkim zasobem naturalnym i z wielką armią, ogromnie doświadczoną bojowo, w przyszłości będzie ogromnym wzmocnieniem - dodał.

Korespondencja z Wilna

Wołodymyr Zełenski nie gryzł się w język we wtorek, gdy NATO przyjęło ogólne sformułowanie w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy w Sojuszu: "Będziemy w stanie zaprosić Ukrainę do Sojuszu, gdy sojusznicy wyrażą na to zgodę i zostaną spełnione warunki".

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla