Anna Słojewska

Anna Słojewska

Korespondentka

Absolwentka warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej i podyplomowych studiów University of Minnesota

Donald Tusk wygrywa w całej Europie, ale skręt Unii w prawo jest bardzo wyraźny

Koalicja Obywatelska odniosła sukces, przerywając po 10 latach ciąg zwycięstw PiS. W całej Unii na czele również Europejska Partia Ludowa, do której należy partia Donalda Tuska. Ale największe kraje zachodnie mocno skręciły w prawo.

Anna Słojewska: Europa między Putinem a Orbánem. Po wyborach Unia zmieni kurs o 180 stopni?

Unia Europejska musi się wzmocnić wojskowo, demokratycznie i gospodarczo, żeby stawić czoła agresji ze strony Rosji Władimira Putina i podmywaniu jedności przez eurosceptyków jak Viktor Orbán. O tym, jak to zrobić, będzie decydował wybrany właśnie Parlament Europejski.

Jak zmusić Rosję do zapłacenia za zniszczenia na Ukrainie?

UE przekaże zyski z unieruchomionych aktywów Banku Rosji na wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Do konfiskaty rosyjskich pieniędzy droga jest jednak daleka.

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygra frakcja, w której są PO i PSL. Ale Europa może skręcić w prawo

Ruszają wybory do Parlamentu Europejskiego. Sondaże wskazują na możliwy zwrot w prawo.

Unia Europejska w obliczu dwóch wojen. Bruksela szuka porozumienia ws. Ukrainy i Strefy Gazy

Węgry blokują pomoc finansową na dozbrojenie Ukrainy, co poważnie uderza w Polskę. Unia Europejska szuka też jedności w sprawie uznania Palestyny i ukarania Izraela.

Wybory do PE. Chadecja skręca w prawo

Europejska chadecja nie wyklucza budowania koalicji z niektórymi przedstawicielami skrajnej prawicy – wynika z zapowiedzi Ursuli von der Leyen, kandydatki na przewodniczącą KE.

Anna Słojewska: Palestyna dzieli Unię. UE stoi w rozkroku w kwestii Strefy Gazy

Hiszpania i Irlandia oraz znajdująca się poza UE Norwegia ogłosiły, że uznają państwowość Palestyny. Unia Europejska pozostaje podzielona w sprawie konfliktu między Izraelem i Palestyną.

Anna Słojewska: Bruksela wybierze komisarza wskazanego przez Donalda Tuska, nie przez prezydenta

Premier Donald Tusk spiera się z prezydentem Andrzejem Dudą o kompetencje w nominowaniu Polaka na stanowiska komisarza Unii Europejskiej. Dla Brukseli kluczowe będzie zdanie rządu. I ustawa kompetencyjna, przyjętej pod koniec rządów PiS, niczego nie zmienia.

Prognozy gospodarcze dla UE: wraca koniunktura, ale ryzyko pozostaje

Do Polski wróci w 2024 r. wzrost gospodarczy – przewiduje KE w wiosennych prognozach dla Unii Europejskiej. Deficyt budżetowy urośnie, ale inflacja będzie niższa niż w 2023 r.

Polska zmniejszyła dystans do Niemiec. Ile w tym zasługi UE? Jest analiza EBOR

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej znacząco zmniejszyły dystans do Niemiec. Ponad połowę naszego wzrostu zawdzięczamy wejściu do UE.