Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
3 tys. rosyjskich żołnierzy dzwoniło w zeszłym miesiącu na "gorącą linię kapitulacji"
Liczba ta oznacza gwałtowny wzrost liczby rosyjskich żołnierzy dzwoniących, aby poddać siebie lub swoje jednostki ukraińskiej armii - informuje ukraińska armia.
Ukraina uważa, że wzrost może być związany z doniesieniami o ukraińskiej kontrofensywie, która, jak się powszechnie uważa, jest zaplanowana na wiosnę.
Gorąca linia "Chcę żyć" została uruchomiona we wrześniu 2022 roku. Rosjanom, którzy zadzwonili, obiecano, że będą przetrzymywani zgodnie z konwencją genewską. Uważa się, że do tej pory pod ten numer zadzwoniło nawet 10 tysięcy osób.
Zełenski: Nie ma innej możliwości niż odzyskanie Krymu
Prezydent Ukrainy podkreślił, że wyzwolenie półwyspu krymskiego jest konieczne dla zapewnienia porządku światowego, który opiera się na konwencjach i karcie ONZ, a nie "na przestępczych zwyczajach morderców, gwałcicieli i rabusiów, które Rosja próbuje rozpowszechniać."
Czytaj więcej
Odebranie ukraińskiego Krymu od rosyjskich najeźdźców jest nieuniknione - zapowiada prezydent Wołodymyr Zełenski.
Financial Times: Brytyjska firma wyeksportowała do Rosji elektronikę o wartości 1,2 mld dolarów mimo sankcji
Brytyjska firma Mykines Corporation miała wyeksportować do Rosji sprzęt techniczny o wartości 1,2 mld dolarów, w tym wysokiej klasy mikrochipy, sprzęt telekomunikacyjny i serwery, od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, potencjalnie naruszając sankcje dotyczące eksportu - podał "Financial Times".
Amerykanie wskazują na Rosjan w sprawie wycieku tajnych dokumentów
Urzędnicy wypowiadają się anonimowo. Pentagon jeszcze nie publikuje swoich ustaleń.
Czytaj więcej
Rosja lub prorosyjskie elementy prawdopodobnie stoją za wyciekiem kilku tajnych dokumentów wojskowych USA opublikowanych w mediach społecznościowych, które zawierają informacje na temat wojny na Ukrainie - przekazali agencji Reutera amerykańscy urzędnicy.
Premier Ukrainy planuje wizytę w Kanadzie
Denys Szmyhal ma poprosić o dostawę amunicji i czołgów. W rozmowie z "Globe and Mail" powiedział, że nie jest zaniepokojony brakiem nowej pomocy wojskowej przeznaczonej dla Ukrainy w federalnym budżecie Kanady i ma nadzieję, że kraj zapewni więcej wsparcia w innej formie pomocy.
- Teraz potrzebujemy ciężkich pojazdów pancernych. I potrzebujemy więcej pocisków artyleryjskich: amunicji do haubic i amunicji do czołgów - powiedział. - To jest niezwykle ważne dla organizacji naszej kontrofensywy - dodał.
Wybuch w pobliżu fabryki samolotów w Rosji
Mieszkańcy Woroneża poinformowali o silnej eksplozji w pobliżu pasa startowego fabryki produkującej samoloty wojskowe.
Kijów chce sprawić, by Rosja przegrała wojnę jeszcze przed ukraińską kontrofensywą
Czytaj więcej
Wygląda na to, że Kijów chce sprawić, by Rosja przegrała wojnę jeszcze przed ukraińską kontrofensywą.
Rosyjscy urzędnicy z zakazem wyjazdu za granicę
Zarządzenie w tej sprawie wydał osobiście premier Michaił Miszustin.
Czytaj więcej
Wysocy rangą urzędnicy państwowi otrzymali zakaz wyjazdów za granicę. Zarządzenie w tej sprawie wydał osobiście premier Michaił Miszustin - donosi The Bell powołując się na dwa źródła, które są poinformowane o nowych warunkach pracy urzędników.
Coraz więcej Rosjan ciągnie do Serbii
Nie maleje liczba Rosjan szukających w Serbii bezpiecznej przystani przed rosyjską wojną. Tylko w marcu przyjechało ich 10 tys.
Czytaj więcej
Nie maleje liczba Rosjan szukających w Serbii bezpiecznej przystani przed rosyjską wojną. Tylko w marcu przyjechało ich 10 tys.
Załoga karetki pogotowia znalazła się pod rosyjskim ostrzałem. 8 osób rannych
Dwóch członków załogi karetki pogotowia i sześciu mieszkańców zostało rannych, gdy karetka znalazła się pod ostrzałem w regionie Chersonia.
Do zdarzenia doszło w mieście Berysław, gdy załoga karetki próbowała dotrzeć do mieszkańca, który został ranny w wyniku ostrzału
Polska i kraje bałtyckie chcą nałożenia sankcji na Rosję w dziedzinie energetyki jądrowej
W dokumencie, który przekazano członkom Unii Europejskiej, wezwano do objęcia sankcjami indywidualnymi członków zarządu Rosatomu, zakazu zawierania nowych umów z tą firmą, zakazu inwestycji w rosyjski sektor energetyki jądrowej i zakazu importu rosyjskiego wzbogaconego uranu - informuje RMF FM.
Amerykański korespondent Evan Gershkovich formalnie oskarżony o szpiegostwo
Rosyjscy śledczy formalnie oskarżyli reportera "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha o szpiegostwo - podały rosyjskie media państwowe.
Gershkovich zaprzeczył oskarżeniom.
Czytaj więcej
Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich zatrzymany w Rosji podczas pracy dla "Wall Street Journal" oficjalnie zaprzeczył zarzutom szpiegostwa postawionym mu przez rosyjski rząd.
Ukraińcy komentuje dokument, który trafił do sieci
Wywiad wojskowy Ukrainy twierdzi, że stworzony dokument to element działań służb specjalnych Rosji.
Czytaj więcej
Przedstawiciel służby prasowej ukraińskiego wywiadu Andrij Jusow poinformował, że opublikowane w internecie tzw. "tajne dokumenty wojskowe" o planach ukraińskich sił zbrojnych są fałszerstwem. Nazwał je specjalną operacją rosyjskich służb specjalnych.
Były wagnerowiec został aresztowany w Szwecji
Rosjanin uciekł z kraju i w Norwegii ubiega się o azyl. Nielegalnie przekroczył granicę ze Szwecją i został zatrzymany.
Czytaj więcej
Rosyjski obrońca praw człowieka poinformował, że były członek grupy Wagnera Andriej Miedwiediew został aresztowany w Szwecji. Mężczyzna ubiega się o azyl w Norwegii.
Słowacja oskarża Rosjan o celowe uszkodzenie MiG-ów, który wysłano na Ukrainę
Uszkodzeniu miały ulec podzespoły, które naprawiali tylko rosyjscy technicy.
Czytaj więcej
Rosyjscy technicy, którzy do ubiegłego roku byli obecni w słowackiej bazie lotniczej w Sliaču, mogli celowo uszkodzić słowackie myśliwce odrzutowe MiG-29, które Bratysława dostarczyła niedawno na Ukrainę.
Wojna pochłania coraz więcej z budżetu Rosji
W trzy miesiące w budżecie Rosji pojawiła się dziura wielkością zbliżona do deficytu zaplanowanego na cały 2023 rok.
Czytaj więcej
W trzy miesiące w budżecie Rosji pojawiła się dziura wielkością zbliżona do deficytu zaplanowanego na cały 2023 rok.
Rosja: Rozmowy pokojowe muszą skupić się na "tworzeniu nowego porządku świata"
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że wszelkie rozmowy pokojowe z Ukrainą muszą skupić się na "tworzeniu nowego porządku świata".
- Wszelkie negocjacje muszą być oparte na uwzględnieniu rosyjskich interesów, rosyjskich obaw. Powinny dotyczyć zasad, na których będzie oparty nowy porządek świata - powiedział Ławrow cytowany przez AFP.
Ukraina reaguje na słowa Luli
Do słów prezydenta Brazylii odniósł się rzecznik MSZ Ukrainy.
Czytaj więcej
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zareagowało na słowa prezydenta Brazylii dotyczące Krymu i zakończenia wojny między Rosją a Ukrainą.
Podolak o wycieku dokumentów: Dezinformacja
Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, odniósł się do opisanego przez "The New York Times" wycieku tajnych dokumentów dotyczących amerykańskich i natowskich planów wspierania armii Ukrainy przed planowaną ukraińską kontrofensywą przeciwko Rosji. Podolak ocenił, że to "blef" i że Rosja próbuje wpłynąć na scenariusze ukraińskiej kontrofensywy. "To tylko standardowe elementy gry operacyjnej rosyjskiego wywiadu - i nic więcej" - napisał.
"Co do rzeczywistych planów kontrofensywy, z pewnością jako pierwsze zapoznają się z nimi wojska rosyjskie. Zakładam, że stanie się to bardzo szybko" - dodał doradca Zełenskiego.
Rosyjscy hakerzy atakują Polskę
Jeden z cyberataków miał miejsce w czwartek.
Czytaj więcej
Trwa zmasowane uderzenie cyberprzestępców powiązanych z Kremlem na systemy informatyczne nad Wisłą. Jak się dowiedzieliśmy od ekspertów monitorujących infrastrukturę IT, dziennie dochodzi do ponad 500 ataków hakerskich na polskie firmy strategiczne.
Niemieckie media: Członek rady nadzorczej Porsche SE chce pomóc w odbudowie przemysłu motoryzacyjnego w Rosji
Jak donoszą niemieckie media, austriacki przedsiębiorca Siegfried Wolf, członek rady nadzorczej Porsche SE, napisał list do Władimira Putina, w którym oferował szeroką pomoc w odbudowie rosyjskiego przemysłu samochodowego z wykorzystaniem zaplecza fabrycznego i know-how Grupy Volkswagen.
Czytaj więcej
Chodzi dokładnie o list wysłany przez austriackiego przedsiębiorcę Siegfrieda Wolfa, członka rady nadzorczej Porsche SE do Władimira Putina, w którym przedsiębiorca oferuje szeroką pomoc w odbudowie rosyjskiego przemysłu samochodowego z wykorzystaniem zaplecza fabrycznego i know-how Grupy Volkswagen.
Większość Rosjan popiera Putina
Z najnowszego sondażu wynika, że działania Władimira Putina popiera więcej Rosjan niż przed miesiącem.
Czytaj więcej
Ponad 80 proc. Rosjan ufa prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM).
Ihnat: Aby rozpocząć kontrofensywę, Ukraina musi zdobyć przewagę powietrzną
Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat ocenił na konferencji prasowej, że aby kontrofensywa Ukrainy zakończyła się sukcesem, ukraińskie Siły Powietrzne "muszą zdobyć przewagę na niebie". - Bez przewagi powietrznej trudno jest prowadzić działania ofensywne - ocenił.
Ukraińcy informują o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu
Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o zniszczeniu rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25 w okolicach Marjinki w obwodzie donieckim.
Siedem rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym
Ukraińska marynarka wojenna podała, że na Morzu Czarnym służbę bojową pełni siedem rosyjskich okrętów, w tym jeden uzbrojony w maksymalnie 8 pocisków manewrujących Kalibr.
Jermak: Dwoje dzieci zostało rannych
Rano wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał artyleryjski miejscowości Stanisław (obwód chersoński) - podał szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Dodał, że pocisk trafił w budynek mieszkalny, raniąc 30-letnią kobietę, 10-letnią dziewczynkę oraz 3-letniego chłopca. Jermak podał, że cała trójka została hospitalizowana, a stan dziewczynki jest ciężki.
Lula: Świat potrzebuje spokoju
Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva zasugerował, by Ukraina zrzekła się Krymu na rzecz Rosji, by w ten sposób zakończyć wojnę - pisze Euronews. Prezydent Rosji Władimir Putin "nie może zająć terytorium Ukrainy. Być może Krym będzie przedmiotem dyskusji" - cytuje brazylijskiego prezydenta portal. - (Prezydent Ukrainy Wołodymyr - red.) Zełenski też nie może chcieć wszystkiego - kontynuował Lula dodając, że "świat potrzebuje spokoju".
Eksplozje w rejonie Melitopola. Mer: Rosjanie gromadzili tam sprzęt
Lojalny wobec władz w Kijowie mer okupowanego przez wojska rosyjskie Melitopola (obwód zaporoski), Iwan Fedorow, powiedział, że w czwartek wieczorem we wschodniej części miasta słychać było eksplozje. - Informowaliśmy, że wróg przez cztery dni zwoził tam swój wojskowy sprzęt i personel wojskowy - oświadczył Fedorow, którego słowa cytuje Unian.
Fogiel: Ktoś w cwaniacki sposób chciał zrobić interes na ukraińskim zbożu
Poseł PiS Radosław Fogiel ocenił w rozmowie z Polskim Radiem 24, że "ktoś postanowił zrobić w cwaniacki sposób interes na ukraińskim zbożu". - Pokładam nadzieję w rozmowach prowadzonych przy okazji wizyty prezydenta Zełenskiego w Polsce, żeby sprawę zboża rozwiązać dwustronnie, między Polską i Ukrainą - powiedział były rzecznik PiS.
Czytaj więcej
Poseł PiS Radosław Fogiel stwierdził w Polskim Radiu 24, że „ktoś postanowił zrobić w cwaniacki sposób interes na ukraińskim zbożu”. - To jest problem do rozwiązania - zapewnił.
Brytyjski wywiad o postępach wojsk rosyjskich w walkach o Bachmut
Według brytyjskiego wywiadu, istnieje realna możliwość, że podczas walk o Bachmut na poziomie lokalnym dowódcy Grupy Wagnera i rosyjskiego Ministerstwa Obrony "zawiesili trwający spór i wzmocnili współpracę".
Czytaj więcej
W ostatnich dniach siły rosyjskie odzyskały impet w bitwie o Bachmut - wynika z najnowszych doniesień brytyjskiego wywiadu.
SBU zatrzymała domniemaną rosyjską agentkę
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że zatrzymana została agentka z rosyjskiej siatki w obwodzie donieckim, która dla Rosjan zbierała informacje dotyczące baz i tras ruchu ukraińskiego wojska.
Obwód chersoński. Kilka osób rannych po ataku drona
We wsi Żmijiwka (rejon berysławski obwodu chersońskiego) sześć osób zostało rannych w wyniku ataku przeprowadzonego przez wojska rosyjskie za pomocą bezzałogowego statku powietrznego - podała ukraińska policja.
Mer Enerhodaru: Rosjanie minują teren
Lojalny wobec władz w Kijowie mer Enerhodaru (obwód zaporoski) Dmytro Orłow zaapelował w mediach społecznościowych do mieszkańców miasta o zachowanie "jak największej ostrożności". Napisał, że rosyjscy żołnierze chwalą się, że "wszystko wokół siebie minują". "Czy oznacza to przygotowania do działań obronnych w oczekiwaniu na kontrofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy? Być może, ale to nic nie da" - dodał Orłow.
Doniesienia o ostrzale w obwodzie charkowskim
Rano wojska rosyjskie ponownie ostrzelały Wołczańsk w graniczącym z Rosją rejonie czuhujewskim obwodu charkowskiego - podał szef lokalnych ukraińskich władz Ołeh Syniehubow.
Bułgaria nałożyła gigantyczną karę na Łukoil
Rosjanie przez pięć lat wielokrotnie łamali prawo antymonopolowe, nadużywając dominującej pozycji na rynku.
Czytaj więcej
Bułgaria nałożyła na rosyjski Łukoil karę w wysokości 100 mln euro. Rosjanie przez pięć lat wielokrotnie łamali prawo antymonopolowe, nadużywając dominującej pozycji na rynku, m.in. blokowali innym firmom dostępu do magazynów i infrastruktury transportowej.
Morawiecki po wizycie Zełenskiego: Podpisaliśmy memorandum
Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że niedawna wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce miała wymiar nie tylko symboliczny. "Podpisaliśmy również memorandum dotyczące przyszłej odbudowy Ukrainy i udziału w niej polskich firm" - oświadczył szef rządu w mediach społecznościowych.
Rosjanie ściągają prokuratorów do okupowanego obwodu ługańskiego
"Ogłoszono, że Rosjanie planują sprowadzić na zajęte ziemie dodatkową partię prokuratorów" - podała Ługańska Obwodowa Administracja Państwowa dodając, że chętnym obiecuje się podwójną pensję. "Zmniejsza się zaufanie do lokalnych zdrajców" - oceniła ukraińska administracja.
Ranni w ostrzale w obwodzie mikołajowskim
Nad ranem wojska rosyjskie ostrzelały z artylerii i moździerzy teren miasta Oczaków w obwodzie mikołajowskim. "W rezultacie zniszczeniu uległy budynki mieszkalne, sklepy i infrastruktura cywilna miasta. Dwie osoby zostały ranne, stan jednej z nich jest ciężki" - podał szef władz obwodowych Witalij Kim
Rosyjskie służby zatrzymały dwóch ludzi na Ukrainie
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa podała, że na terenie obwodu chersońskiego zatrzymała "agenta ukraińskich służb specjalnych i osobę działającą na jego polecenie". Według FSB, zatrzymani zbierali informacje o rozmieszczeniu i liczbie jednostek wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim. Obwód chersoński to część Ukrainy. Pod koniec września 2022 r. Rosja ogłosiła aneksję czterech obwodów Ukrainy, w tym chersońskiego. Aneksja ta nie została uznana przez Kijów i zdecydowaną większość społeczności międzynarodowej.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 10,928 mln osób
6 kwietnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 23,1 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 30,7 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 9,135 mln osób.
W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan zginął jeden cywil
Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko podał, że w wyniku działań zbrojnych jeden mieszkaniec regionu zginął w Bachmucie.
Od początku wojny zginęło 467 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 467 dzieci, a 944 zostało rannych. W ciągu ostatniej doby nie przybyło ofiar wojny wśród nieletnich.
Ukraińskie dowództwo o działaniach sił rosyjskich
Wojska rosyjskie koncentrują swoje główne wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim - twierdzi Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według tego źródła, prawdopodobieństwo ataków rakietowych i powietrznych na Ukrainę pozostaje wysokie.
Doniesienia o ostrzale Chersonia
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 46 razy przeprowadziły ostrzał terenów obwodu chersońskiego, 7 razy za pomocą lotnictw i artylerii zaatakowano miasto Chersoń - podał szef lokalnych władz Ołeksandr Prokudin.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja straciła na Ukrainie ok. 177 110 żołnierzy, 3 633 czołgi, 7 016 pojazdów opancerzonych, 2 722 zestawy artyleryjskie, 533 wyrzutni rakiet, 281 zestawów przeciwlotniczych, 306 samolotów, 292 śmigłowce, 2 291 bezzałogowe statki powietrzne, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 587 pojazdów (w tym cystern) i 304 jednostki sprzętu specjalnego.
Sztab Generalny armii Ukrainy: W ciągu doby 53 rosyjskie ostrzały
W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 5 ataków rakietowych, 18 uderzeń z powietrza i 53 ostrzały artyleryjskie celów na Ukrainie - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
ISW: Poza strukturami rosyjskich jednostek wojskowych walczących na Ukrainie powstają nowe kompanie bojowe
Think tank pisze, że każda kompania "Szturm Z" ma składać się ze 100 osób, podzielonych na cztery drużyny uderzeniowe (po 10 osób), cztery drużyny wsparcia (po 10 osób), a także dwuosobowe dowództwo, pięcioosobową drużynę inżynieryjną i 8-osobową drużynę rozpoznania oraz trzy osoby do prowadzenia ewakuacji medycznej i dwie osoby do prowadzenia działań z użyciem bezzałogowych statków powietrznych.
Czytaj więcej
Rosyjscy dowódcy mają obecnie tworzyć specjalne pododdziały, w sile kompanii, w ramach kluczowych formacji walczących na froncie, które są zaangażowane w walki w terenie zurbanizowanym - pisze think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swojej najnowszej analizie.
Szefowa MSW Niemiec: Nie ma mowy o ograniczeniu liczby uchodźców z Ukrainy
Niemcy pękają w szwach bynajmniej nie tylko z powodu napływu uchodźców z Ukrainy. Jest ich obecnie 1,1 mln, ale stanowią zaledwie jedną trzecią wszystkich osób szukających schronienia w tym kraju. Prócz Ukraińców są to najczęściej Syryjczycy, Afgańczycy i przedstawiciele wielu innych narodowości - pisze w "Rzeczpospolitej" Piotr Jendroszczyk.
Czytaj więcej
Przybysze z Ukrainy sporo kosztują, ale rząd nie ma zamiaru ograniczać ich liczby, zwłaszcza że nowej fali nie ma.
Haszczyński: Dla sporej części elit intelektualnych z Ukrainy odpowiedzialni za Wołyń są bohaterami
„Chcemy budować nasze pojednanie na prawdzie: dobro nazywać dobrem, a zło złem” – te słowa Kwaśniewskiego z 2003 roku najlepiej teraz przypomnieć ukraińskim elitom. I czekać - pisze szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Ukraina ma trafić do Unii Europejskiej, wyznając europejskie wartości. Kluczenie w sprawie ludobójstwa na Wołyniu się wśród nich nie mieści.
Klęska Putina odsłoniła słabość reżimów autorytarnych: nie tylko Moskwy, ale i Pekinu
Biden, inaczej niż Barack Obama, uruchomił program pomocy wojskowej dla Tajwanu, dziś wart ok. 2 mld dol. rocznie - zauważa w "Rzeczpospolitej" Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Spiker Izby Reprezentantów przyjmuje prezydent Tajwanu. Klęska Putina odsłoniła słabość reżimów autorytarnych: nie tylko Moskwy, ale i Pekinu. I dodała odwagi Amerykanom.
Ukraińska armia: Narkomani i alkoholicy budują umocnienia na Krymie
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w najnowszym komunikacie podaje, że w rejonie dżankojskim, na okupowanym Krymie, Rosjanie angażują lokalnych mieszkańców w budowę fortyfikacji. "W pracach biorą udział głównie mężczyźni, większość których stanowią narkomani i alkoholicy. Okupanci obiecują pracownikom wynagrodzenie pieniężne, ale ludzie go nie dostają, albo nie dostają go w całości. Są przypadki, w których oszukani ludzie odmawiają dalszej współpracy, po czym siły inwazyjne zmuszają ich do kopania okopów" - czytamy w raporcie.
Justin Trudeau apeluje o jak najszybsze przyjęcie Szwecji do NATO
- Fińskie członkostwo w NATO wzmacnia Sojusz i przyczynia się do naszego wspólnego bezpieczeństwa. Kanada wspiera także w pełni przyjęcie Szwecji do NATO. Kanada wzywa pozostałych sojuszników z NATO do ukończenia procesu przyjęcia Szwecji tak szybko, jak to możliwe, ponieważ to jeszcze bardziej wzmocni Sojusz i zwiększy bezpieczeństwo naszych obywateli - powiedział Trudeau. Zgody na członkostwo Szwecji w NATO nie wyraziły jeszcze Turcja i Węgry.
Ukraiński ekspert: Ukraina jest w stanie bronić Bachmutu tak długo, jak przejezdna jest "droga życia"
Ukraiński ekspert wojskowy, Władysław Selezniow twierdzi, że Ukraina będzie w stanie bronić swoich pozycji w zachodniej części Bachmutu tak długo, jak długo przejezdna jest droga na zachód, "droga życia", którą do miasta dociera zaopatrzenie i którą można ewakuować rannych.
Czytaj więcej
W Bachmucie trwają walki uliczne. Ukraińscy żołnierze przekonują, że są gotowi do kontrofensywy.
Zełenski o wizycie w Polsce: Ukraina wie, jak być wdzięcznym
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, mówił o wizycie w Polsce. - Chciałbym wspomnieć o spotkaniu, które miało miejsce wczoraj (w środę - red.) wieczorem, niemal w nocy. Spotkanie z prezydentami polskich miast, miast-ratowników dla Ukrainy i Ukraińców. Rzeszowa, Przemyśla, Lublina i Chełma. Spotkaliśmy się w Chełmie - wraz z panem (Mateuszem) Morawieckim, premierem Polski. Podziękowałem całej społeczności miast-ratowników, każdemu, kto pomagał Ukraińcom, kto prawdziwie dowiódł w pierwszych dniach pełnowymiarowej wojny, że nie ma barier, granic, przeszkód między ukraińskimi i polskimi sercami. Ukraina wie, jak być wdzięcznym. Wdzięcznym za taką solidarność - historyczną solidarność - mówił Zełenski.
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o stratach zadanych Rosjanom
W ciągu doby wojska artyleryjskie i rakietowe podległe ukraińskiemu Dowództwu Operacyjnemu "Południe" miały zniszczyć jedną wyrzutnie rakiet Grad, jedną haubicę samobieżną Msta-C, dwa samochody i punkt obserwacyjny Rosjan na jednej z wysp. W wyniku ostrzału zginęło 13 rosyjskich żołnierzy.
Ukraińcy: Rosjanom brakuje lekarzy w okupowanych częściach Ukrainy
Centrum Narodowego Oporu, rządowy ukraiński portal opisujący sytuację w okupowanych przez Rosjan częściach Ukrainy pisze, że Rosjanie na okupowanej Ukrainie nadal zamieniają cywilne szpitale w szpitale wojskowe w związku z potrzebami rosyjskiej armii, ponoszącej duże straty, ale "nie mogą rozwiązać problemu braku lekarzy". Mimo braku lekarzy - jak czytamy - kilka kolejnych szpitali na wschodniej Ukrainie oddano do dyspozycji "terrorystycznej organizacji 'Wagner'", której najemnicy stanowią trzon sił walczących o Bachmut.
Ministerstwo Obrony Ukrainy wkrótce zatwierdzi powołanie Rady Antykorupcyjnej
Służba prasowa Ministerstwa Obrony Ukrainy pisze na swoim profilu na Facebooku, że "w nadchodzących dniach podpisane zostanie rozporządzenie powołujące Radę Antykorupcyjną podlegającą Ministerstwu Obrony" Ukrainy. Rada ma liczyć 15 osób.
Na Twitterze i na Telegramie pojawiły się tajne dokumenty opisujące działania USA i NATO wspierające kontrofensywę Ukrainy
Według wojskowych analityków dokumenty wydają się być częściowo zmodyfikowane w stosunku do oryginałów - zawyżają np. amerykańskie szacunki dotyczące ukraińskich ofiar wojennych i zaniżają szacunki dotyczące zabitych żołnierzy Federacji Rosyjskiej. Jeden ze slajdów na przykład zawiera informację, że zginęło 16.000 do 17.500 rosyjskich żołnierzy, podczas gdy Ukraina miałaby stracić aż 71 500 żołnierzy. Pentagon i inni analitycy oceniają natomiast, że Rosja poniosła znacznie więcej ofiar, a po obu stronach bliżej 200 000 żołnierzy zostało zabitych lub rannych.
Czytaj więcej
Tajne dokumenty wojenne szczegółowo opisujące amerykańskie i natowskie plany wspierania ukraińskiej armii przed planowaną ofensywą przeciwko Rosji zostały opublikowane w tym tygodniu w mediach społecznościowych - poinformowali wysocy rangą urzędnicy administracji Bidena. O wycieku pisze "The New York Times".
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. 6 kwietnia dwudniową wizytę w Turcji rozpoczyna Siergiej Ławrow - szef rosyjskiej dyplomacji ma rozmawiać z szefem MSZ Turcji o "sposobach pokojowego rozwiązania" wojny na Ukrainie.