Koniec sobotniej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w niedzielę od wczesnego poranka.
Szef Instytutu Kurczatowa: Kiedyś w naszych sklepach nie było kiełbasy, dziś pękają w szwach
Michaił Kowalczuk, szef Rosyjskiego Narodowego Centrum Badawczego „Instytut Kurczatowa”, ocenił, że USA „szybko nie dogonią Rosji” pod względem potencjału broni nuklearnej, a zwłaszcza rozwoju technologii hipersonicznych. - Nasz budżet wojskowy to mniej niż 50 miliardów, podczas gdy Amerykanie mają ponad 800 miliardów. Nasz budżet wojskowy jest 20 razy mniejszy. Ale mimo to zrobiliśmy je pociski hipersoniczne - red.) jako pierwsi - mówił w czasie wykładu na Petersburskim Uniwersytecie Politechnicznym Piotra Wielkiego. - W aspekcie nuklearnym jesteśmy do przodu, absolutnie. Zawsze ich doganialiśmy, ale dzisiaj oni długo nas nie dogonią - przekonywał słuchaczy.
- A jednocześnie, jeśli wcześniej nie mieliśmy nic do jedzenia, w sklepach nie było kiełbas, dziś nasze sklepy pękają w szwach, mamy wszystko - i najlepszą broń na świecie - perorował Kowalczuk, cytowany przez propagandową agencję RIA Nowosti.
Policja zatrzymała w Erywaniu mężczyznę poszukiwanego w Rosji za dezercję
Armeńska policja zatrzymała w Erywaniu mężczyznę poszukiwanego w Rosji pod zarzutem dezercji - poinformowało armeńskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Do zatrzymania doszło w piątek. Mężczyzna został przewieziony na komisariat.
Gubernator Sewastopola wyjaśnił, dlaczego w mieście słychać głośny hałas
Michaił Razwożajew, gubernator Sewastopola na zaanektowanym Krymie, ostrzegł mieszkańców miasta o ćwiczeniach odbywających się przy wejściu do Zatoki Sewastopolskiej. Przekazał, że w Sewastopolu prowadzone są „prace prewencyjne w ramach obrony przeciw okrętom podwodnym”, co wiąże się z głośnymi hałasami w centrum miasta.
Białoruś chce gwarancji bezpieczeństwa
Białoruś powinna mieć stuprocentowe gwarancje bezpieczeństwa na wypadek ataku na jej terytorium - powiedział Dmitrij Krutoj, ambasador tego kraju w Rosji. - Pomimo memorandum budapeszteńskiego, wszystko to tak naprawdę, te umowy i porozumienia o zapewnieniu bezpieczeństwa państwom, które wyrzekły się broni jądrowej, są łamane - mówił na antenie reżimowej telewizji Biełaruś-1. Krutoj ocenił, że rady bezpieczeństwa Białorusi i Rosji powinny „wkrótce sfinalizować prace nad projektem koncepcji bezpieczeństwa Państwa Związkowego, tak aby Mińsk miał jasne gwarancje bezpieczeństwa ze strony Federacji Rosyjskiej na wypadek militarnego ataku na Białoruś”.
Eksplozje słyszane w Kramatorsku
Lokalne kanały na Telegramie donoszą o wybuchach słyszanych w Kramatorsku w obwodzie donieckim. W regionie nie ogłoszono jednak alertu powietrznego. Ukraińskie władze nie potwierdziły na razie tych doniesień.
Rzecznik MSZ Ukrainy krytykuje Watykan po Drodze Krzyżowej w Koloseum
„Próba postawienia znaku równości między Ukrainą, która cierpi, a Rosją, która zadaje cierpienie, nie sprzyja pojednaniu” - napisał na Facebooku Ołeh Nikołenko.
Czytaj więcej
Organizatorzy Drogi Krzyżowej Krzyżowej w rzymskim Koloseum postanowili zestawić razem świadectwa nastolatków z Ukrainy i Rosji. Skrytykowali to rzecznik ukraińskiego MSZ i ambasador Ukrainy w Watykanie.
Zełenski: Polska wypełniła wszystkie deklaracje dotyczące czołgów
- W walce o życie i wolność jesteśmy naprawdę stoimy w ramię z naszymi polskimi braćmi i siostrami – we wszystkich sferach - dziękował Polakom prezydent Ukrainy w swoim sobotnim przemówieniu.
Czytaj więcej
- Dziękuję za stałe, różnorodne i na tak dużą skalę wsparcie - mówił pod adresem Polaków prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu.
W Chersoniu w niektórych miejscach zgasło światło
W niektórych częściach Chersonia występują problemu z dostawami energii elektrycznej. Energetycy już pracują nad ich przywróceniem - podała na Telegramie Obwodowa Administracja Wojskowa w obwodzie chersońskim. W komunikacie nie wskazano, co konkretnie było przyczyną awarii, ale wcześniej Ukraińcy informowali, że w miasto trafiło w ciągu ostatniej doby 17 rosyjskich pocisków.
Gen. Skrzypczak: Nie sądzę, by Putin chciał się pozbyć wagnerowców
Były dowódca Wojsk Lądowych ocenił, że jeśli chodzi o szkolenie, grupy ochroniarskie, formowane w ramach np. Gazpromu, Rosneftu czy Rosatomu, nie mają porównania z grupą Wagnera.
Czytaj więcej
Ludzie Jewgienija Prigożyna robią swoją robotę. Nie sądzę, by Władimir Putin chciał się ich pozbyć - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, komentując doniesienia o intensywnym rozwijaniu przez Kreml relacji z prywatnymi kontrahentami wojskowymi.
Nowy rząd estoński będzie opowiadał się za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji
Trzy partie - Estońska Partia Reform, Partia Socjaldemokratyczna i ugrupowanie Eesti 200, zatwierdziły w sobotę porozumienie koalicyjne, wzywające do zaostrzenia sankcji wobec Rosji. „Estonia będzie opowiadać się za ostrzejszymi sankcjami wobec Rosji w Unii Europejskiej i wspierać Ukrainę gospodarczo, politycznie i militarnie, opowiadając się za jej przyjęciem do NATO, a także wspierając szybkie rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE” - cytuje fragment dokumentu państwowy nadawca ERR.
Gen. Załużny rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem
Szef Sztabu Generalnego Francji Thierry Burkhard omówił w czasie rozmowy telefonicznej z Naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerijem Załużnym sytuację na froncie i dalsze wsparcie militarne. Burkhard o rozmowie poinformował na swoim koncie na Twitterze. „Zapewniłem go o kontynuacji naszego wsparcia poprzez dostawy i szkolenia, które Siły Zbrojne Ukrainy otrzymują od francuskiej armii” – napisał.
Zestrzelony rosyjski dron nad Mikołajowem
W okolicy Mikołajowa siły obrony powietrznej zestrzeliły należącego do Rosjan drona zwiadowczego Supercam - poinformowało w lakonicznym komunikacie na Facebooku Dowództwo Lotnictwa „Południe”.
Mołdawia. Wypadek autobusu do Kijowa, są ofiary
W rejonie administracyjnym Drochia w Mołdawii doszło do wypadku autobusu, kursującego regularnie z Kiszyniowa do Kijowa. Pojazd wypadł z trasy i przewrócił się na bok. Dziewięciu podróżnych trafiło do szpitala. Autokarem podróżowało 21 osób. „Wstępnie ustalono, że przyczyną wypadku mogła być niesprawność techniczna pojazdu” - przekazała mołdawska policja.
31 dzieci deportowanych przez Rosję wraca na Ukrainę
31 ukraińskich dzieci, wywiezionych przez Rosjan, wraca dziś na Ukrainę - poinformował na konferencji prasowej Mykoła Kułeba, dyrektor organizacji Save Ukraine, były pełnomocnik prezydenta ds. praw dziecka. - Teraz 31 dzieci jest w drodze do Kijowa. Te dzieci przybędą do stolicy za 3-4 godziny. To była nasza piąta akcja ratunkowa i była szczególna nie tylko ze względu na liczbę uratowanych dzieci, ale także ze względu na trudność. Niestety, podczas tej misji zmarła babcia, która miała odebrać dwójkę dzieci - powiedział Kułeba.
Finlandia zamknie rosyjski konsulat? Jest petycja
W Finlandii zbierane są podpisy pod petycją o zamknięcie rosyjskiego konsulatu na Wyspach Alandzkich na Morzu Bałtyckim. „Ponieważ Finlandia jest teraz członkiem NATO, konsulat ten ogranicza (...) zagraża bezpieczeństwu Finlandii” - twierdzą autorzy petycji. Parlament ma obowiązek zająć się petycją, jeśli podpisze się pod nią co najmniej 50 tys. obywateli. Do tej pory zebrano ok. 6 tys. podpisów.
Ambasador Ukrainy krytykuje Drogę Krzyżową w Rzymie
O treści rozważań dowiedział się z mediów.
Czytaj więcej
Organizatorzy Drogi Krzyżowej Krzyżowej w rzymskim Koloseum postanowili zestawić razem świadectwa nastolatków z Ukrainy i Rosji. Skrytykowali to rzecznik ukraińskiego MSZ i ambasador Ukrainy w Watykanie.
Mołdawski klub ukarany po tym, jak kibice wywiesili hasła o Rosji
Federația Moldovenească de Fotbal (FMF), czyli mołdawski związek piłki nożnej, nałożył grzywnę na klub Zimbru Kiszyniów po meczu z Sheriffem Tyraspol, który odbył się 1 kwietnia. Kibice przed meczem odpalili race, a w czasie spotkania zaprezentowali oprawę z hasłem „Rosyjski świat przynosi łzy”. Komisja dyscyplinarna oceniła, że były to „banery o treści politycznej”, co „jest sprzeczne z ogólnymi zasadami zachowania się widzów”. Zimbru musi zapłacić karę w wysokości 30 tys. lei (ok. 7 tys. zł).
Dwaj cywile ranni w obwodzie charkowskim
W mieście Izium 53-letnia kobieta nadepnęła na minę przeciwpiechotną na cmentarzu, a w miejscowości Slobożanśke mężczyzna został poważnie ranny podczas próby „rozebrania niezidentyfikowanego obiektu” - donosi portal Kyiv Independent.
W Berlinie znów prorosyjska manifestacja
Według korespondenta rosyjskiej agencji propagandowej RIA Nowosti ok. trzy tysiące osób protestuje w centrum Berlina przeciwko dostawom broni do Kijowa, wzywając jednocześnie do „podjęcia rozmów pokojowych”. Demonstranci przygotowali transparenty z hasłami m. in. „USA i NATO – precz z Ukrainy”, „Dyplomacja, nie broń”, „Przeciw bezsensownym sankcjom, tak dla taniej energii”, „Nigdy czołgi nie przynoszą pokoju”.
Władze okupowanego Krymu: Zestrzelono ukraiński pocisk
Według Siergieja Aksjonowa, mianowanego przez Moskwę szefa regionu okupowanego przez Rosję, rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła pocisk wystrzelony z Ukrainy nad krymskim portem Teodozja.
Doradca Aksjonowa powiedział, że fragmenty rakiety spadły na dzielnicę mieszkalną, ale według rosyjskiej RIA Nowosti nie było ofiar.
Rozmowa Andrija Jermaka i Amal Clooney o ochronie ukraińskich dzieci
Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy, opublikował na Twitterze zdjęcie z rozmowy z wybitną prawniczką zajmującą się prawami człowieka.
Czytaj więcej
Główny doradca Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak przeprowadził rozmowę wideo z Amal Clooney na temat ochrony ukraińskich dzieci.
W Moskwie trwa pogrzeb prokremlowskiego blogera
Na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie trwa pogrzeb Władlena Tatarskiego, ktory zginął w niedzielę w zamachu w Petersburgu.
Ukrainie brakuje amunicji. Musi wybierać cele
"The Washington Post", powołując się na anonimowego ukraińskiego oficera pisze, że jedna z jednostek z 59. brygady zmotoryzowanej ukraińskich sił lądowych wystrzeliwała ponad 20 lub 30 pocisków dziennie. Obecnie - jeden, dwa lub żadnego.
Czytaj więcej
Waszyngtoński dziennik napisał, że siły ukraińskie wystrzeliwują około 7700 pocisków dziennie. Rosja - trzykrotnie więcej.
Kolejny wybuch na Krymie
Do kolejnej już dziś eksplozji na Krymie doszło w Sewastopolu. Rosjanie tłumaczą go ćwiczeniami wojskowymi.
Wcześniej głośne wybuchy słyszano w Teodozji, a rosyjskie media pisały o uruchomieniu obrony przeciwlotniczej.
Czworo dzieci mieszka w ostrzeliwanej Awdijiwce
Czwórka dzieci nadal mieszka w Awdijiwce, jednym z miast na linii frontu, które są pod najsilniejszym ostrzałem.
Szef administracji wojskowej Awdijiwki Witalij Barabasz powiedział, że znane jest miejsce pobytu dwojga dzieci - 9-letniej dziewczynki i 2-letniego chłopca. W przyszłym tygodniu dzieci zostaną przymusowo ewakuowane.
Barabasz przyznał, że są trudności w przekonaniu niektórych rodzin do opuszczenia domów, nawet tych w miejscach, gdzie toczą się najcięższe walki.
- Nie możemy przymusowo ewakuować dorosłych, więc musimy po prostu polegać na ich odpowiedzialności i instynkcie przetrwania - dodał urzędnik.
Trzydzieści pięć osób zostało przeniesionych w bezpieczne miejsce w ciągu ostatniego tygodnia, co daje łącznie ponad trzysta osób w ostatnim miesiącu. Z przedwojennej 26-tysięcznej populacji pozostało około 1800 osób.
Ukraina wznawia eksport energii elektrycznej
Minister energetyki Ukrainy Herman Gałuszczenko powiedział ukraiński system energetyczny działa od prawie dwóch miesięcy bez ograniczeń dla odbiorców i z rezerwą mocy. - Osiągnęliśmy ten wynik dzięki tytanicznej pracy inżynierów energetyków, naszych międzynarodowych partnerów, którzy pomogli w odbudowie systemu - powiedział minister.
- Najcięższa zima dobiegła końca. Kolejnym krokiem jest otwarcie eksportu energii elektrycznej, co przyciągnie dodatkowe środki finansowe na niezbędną odbudowę zniszczonej i naprawę uszkodzonej infrastruktury energetycznej - dodał Gałuszczenko,
Firma-słup z Litwy sprowadzała rosyjskie i białoruskie drewno
W ubiegłym roku Andeta sprowadziła z Kazachstanu ponad 4000 ton pelletu. Gwałtowny wzrost importu rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku, czyli od ogłoszenia w Rosji mobilizacji i nowych sankcji Unii.
Czytaj więcej
Na Litwie pojawił się kolejny schemat obchodzenia sankcji Unii. Za pieniądze litewskich podatników do kraju mogło trafiać rosyjskie i białoruskie drewno sprowadzone przez firmę-słup z Kazachstanu. Litwa jako jedyna wprowadziła kary za takie praktyki.
Bosak: W wizycie prezydenta Zełenskiego zabrakło konkretów
Według Krzysztofa Bosaka wizyta Wołodymyra Zełenskiego "była pełna pięknych słów, ale zabrakło w niej konkretów".
Czytaj więcej
Cieszą mnie słowa podziękowania od prezydenta Zełenskiego, ale to, że ktoś przyjedzie i powie „dziękuje”, to jest mało - ocenił jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak w programie "6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET" .
Czy wojskowe wyzwolenie Krymu jest możliwe?
O metodach odzyskania przez Ukrainę zaanektowanego przed 9 laty Krymu, jakie widzą zachodni politycy, pisze Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Front od dawna stoi w miejscu, a na ukraińskim zapleczu trwa spór, jak oswobodzić Krym.
Trzydzieścioro jeden dzieci wróciło na Ukrainę
To efekt piątej misji ratunkowej zorganizowanej przez organizację humanitarną Save Ukraine z siedzibą w Kijowie.
Czytaj więcej
Trzydzieścioro jeden nielegalnie deportowanych dzieci wróciło na Ukrainę dzięki piątej już akcji organizacji humanitarnej Save Ukraine.
Kadyrow o "kontrofensywie ukraińskich satanistów i najemników z NATO"
Czeczeński poplecznik Putina zapowiada, że Rosja "bez problemu" odeprze spodziewaną kontrofensywę Ukrainy, bo "rosyjskie pozycje są korzystne i umocnione, taktyka bitwy jest dopracowana, a techniki i manewry wroga można odgadnąć".
Kadyrow dodaje, że "kontrofensywa ukraińskich satanistów i najemników z NATO" będzie dla Rosji korzystna: "trofea, próbki zagranicznej technologii, tłumy więźniów, którzy jak zwykle okazują się przed kamerą wojskowymi kucharzami lub elektrykami".
Szwecja zwiększa produkcję broni
W Szwecji w związku z toczącą się wojną na Ukrainie znacznie wzrosła liczba zamówień na produkcję sprzętu wojskowego, broni i amunicji.
Wpływa to także na zatrudnienie - Saab w ubiegłym roku zatrudnił ponad 1000 pracowników i zamierza zrobić to samo w tym roku.
Eksplozje w Teodozji na okupowanym Krymie
"WSJ": Wyciekły kolejne dokumenty dotyczące Ukrainy
W Internecie pojawiło się ponad 100 ściśle tajnych dokumentów.
Czytaj więcej
W internecie pojawiło się ponad 100 zdjęć ściśle tajnych dokumentów, dotyczących m.in. dostaw amerykańskiej broni dla Ukrainy - pisze "Wall Street Journal". To już drugi tego typu przypadek w ciągu kilku dni. Doradca prezydenta Zełenskiego komentuje: Rosja chce zasiać wątpliwości i niegodę.
Brytyjskie ministerstw obrony: Rosyjska kampania się nie powiodła
Rosyjska kampania mająca na celu rozbicie zunifikowanego systemu energetycznego Ukrainy w minionym okresie zimowym „z dużym prawdopodobieństwem się nie powiodła”, twierdzi brytyjskie ministerstwo obrony.
Rosyjski okręt wojenny "Admirał Gorszkow" w saudyjskim porcie
W drodze powrotnej z Republiki Południowej Afryki do Rosji "Gorszkow" zatrzymał się w porcie Dżudda na dwudniową przerwę i uzupełnienie paliwa, donosi Arab News.
Źródło poinformowało również, że jednostka wyruszy w podróż do Syrii w celu „naprawy”, chociaż nie jest jasne, jakich napraw wymaga.
ISW: Rosyjska reakcja na ujawnione dokumenty pokazuje strach przed ukraińską kontrofensywą
Najnowszy raport amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) poświęcony jest wyciekowi tajnych dokumentów USA dotyczących Ukrainy.,
Autorzy zaznaczają, że nie chcą oceniać autentyczności opublikowanych dokumentów, która dotąd nie została potwierdzona, a jedynie oceniać reakcję na nie w Rosji.
Eksperci ISW uważają, że rosyjskie reakcje na artykuł "New York Timesa "o wycieku pokazał skalę napięcia nerwowego w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej. Reakcja na publikowane dokumenty sugeruje, że blogerzy piszący o wojnie coraz częściej rewidują zasadność własnych ocen i założeń dotyczących ukraińskiej kontrofensywy, a także w ogóle umiejętność przewidywania działań ukraińskich sił zbrojnych.
Zełenski uczestniczył w muzułmańskim iftarze
Bumar – Łabędy będą remontować ukraińskie T-64
Umowa przewiduje współpracę w zakresie napraw, remontów, montażu, produkcji i rozwoju łańcucha dostaw wozów T-64 wraz z innymi elementami procesu technologicznego czołgów.
Czytaj więcej
W Zakładach Mechanicznych Bumar – Łabędy będą remontowane ukraińskie czołgi T-64.
W tym tygodniu Rosja przegrała wybory do trzech organów ONZ
Rosja „zdecydowanie” przegrała z Rumunią w walce o miejsce w Komisji ds. Statusu Kobiet Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ. Straciła też na rzecz Estonii członkostwo w zarządzie UNICEF, a na rzecz Czech i Armenii – stanowiska przewodniczących Komisji ds. Zapobiegania Przestępczości i Wymiaru Sprawiedliwości w sprawach karnych.
W tym samym czasie Rosja została wybrana do Komisji Rozwoju Społecznego przez aklamację. W głosowaniu odmówiły udziału Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, twierdząc, że inwazja Rosji na Ukrainę narusza prawo międzynarodowe. W ten sam uproszczony sposób Rosja przystąpiła do Międzyrządowej Grupy Roboczej Ekspertów ds. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Sprawozdawczości.
Rosjanie przygotowują się do ewakuacji ludności z okupowanych terytoriów obwodów zaporoskiego i chersońskiego na Krym
Okupanci rosyjscy zintensyfikowali przygotowania do ewakuacji miejscowej ludności z czasowo okupowanych terytoriów obwodów zaporoskiego i chersońskiego na czasowo okupowane terytoria Krymu - brzmi komunikat Sztabu Generalnego.
Jednocześnie najeźdźcy rozpowszechniają informację, że pod koniec kwietnia rozpocznie się przymusowa ewakuacja ludności cywilnej.
"Times": Nieudana próba odbicia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Brytyjski "Times" opublikował artykuł o nieudanej próbie zajęcia przez Siły Zbrojne Ukrainy terytorium elektrowni jądrowej w Enerhodarze, w której stacjonuje rosyjska armia.
Czytaj więcej
Około 600 ukraińskich żołnierzy w październiku próbowało odbić elektrownię jądrową w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim. Atak się nie udał.
W piątek Rosja zaatakowała obwód chersoński 71 razy
Oleksandr Prokudin, szef Chersonskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, przekazał, że Rosjanie wystrzelili 397 rakiet. 17 z nich uderzyło w dzielnice mieszkalne w Chersoniu.
Osiem osób zostało rannych.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje najnowsze dane dotyczące rosyjskich strat
Według strony ukraińskiej armia FR straciła już 177 680 żołnierzy.
Blinken: Negocjacje między Kijowem a Moskwą są obecnie niemożliwe
Dla niektórych idea zawieszenia broni może być kusząca i rozumiem to. Ale jeśli oznacza to faktyczną ratyfikację zajęcia przez Rosję znaczących terytoriów ukraińskich, to nie będzie to sprawiedliwy i trwały pokój - stwierdził sekretarz stanu USA Antony Blinken
Polityk uważa, że Rosja mogłaby wykorzystać zawieszenie broni do przegrupowania swoich wojsk, aby po chwili ponownie zaatakować.
- Rosja musi dojść do punktu, w którym będzie gotowa do konstruktywnych negocjacji - podkreślił sekretarz stanu USA.
Premier Rosji Michaił Miszustin zakazał urzędnikom państwowym opuszczania Rosji bez specjalnego pozwolenia
Wszyscy członkowie rządu mogą podróżować za granicę tylko na podstawie indywidualnych decyzji i w porozumieniu z premierem - pisze rosyjski portal thebell.io.
Portal zauważa, że jest to wynik „szczególnej gorliwości” premiera Miszustina, bo tak restrykcyjne ograniczenia nie dotyczą administracji Putina.
40 gruzińskich ochotników zginęło w wojnie rosyjsko-ukraińskiej
7 kwietnia 2023 r. zginął Arsen Kecbaj - 40. gruziński ochotnik, walczący po stronie Ukrainy
Legion Gruziński to jedna z największych międzynarodowych jednostek ochotniczych walczących na Ukrainie.
Holandia udzieli Ukrainie pomocy w wysokości 180 mln euro
10 mln euro ma zostać przeznaczone na rozminowywanie gruntów rolnych, a 40 mln euro na zakup nasion i sprzętu dla ukraińskiego sektora rolnego
Prezydent USA Joe Biden podpisał dekret przedłużający o kolejny rok sankcje wobec Rosji
Joe Biden podpisał dekret przedłużający o kolejny rok sankcje wobec Rosji nałożone w kwietniu 2021 roku za szkodliwe zagraniczne działania rosyjskiego rządu i rozszerzone w marcu 2022 roku po inwazji Moskwy na Ukrainę.
Jak informuje służba prasowa Białego Domu, zgodnie z prawem USA sankcje wygasają, chyba że w ciągu 90 dni przed rocznicą ich ogłoszenia prezydent opublikuje zawiadomienie, że nałożone ograniczenia mają obowiązywać po upływie roku.
Ponieważ rosyjski rząd nie zaprzestał „szkodliwych działań zagranicznych”, które „nadal stanowią niezwykłe i nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, polityki zagranicznej i gospodarki Stanów Zjednoczonych”, prezydent USA zdecydował o przedłużeniu antyrosyjskich sankcji na kolejny rok.
3 tys. rosyjskich żołnierzy dzwoniło w zeszłym miesiącu na "gorącą linię kapitulacji"
Liczba ta oznacza gwałtowny wzrost liczby rosyjskich żołnierzy dzwoniących, aby poddać siebie lub swoje jednostki ukraińskiej armii - informuje ukraińska armia.
Ukraina uważa, że wzrost może być związany z doniesieniami o ukraińskiej kontrofensywie, która, jak się powszechnie uważa, jest zaplanowana na wiosnę.
Gorąca linia "Chcę żyć" została uruchomiona we wrześniu 2022 roku. Rosjanom, którzy zadzwonili, obiecano, że będą przetrzymywani zgodnie z konwencją genewską. Uważa się, że do tej pory pod ten numer zadzwoniło nawet 10 tysięcy osób.
Premier Ukrainy planuje wizytę w Kanadzie
Denys Szmyhal ma poprosić o dostawę amunicji i czołgów. W rozmowie z "Globe and Mail" powiedział, że nie jest zaniepokojony brakiem nowej pomocy wojskowej przeznaczonej dla Ukrainy w federalnym budżecie Kanady i ma nadzieję, że kraj ten zapewni więcej wsparcia w innej formie pomocy.
- Teraz potrzebujemy ciężkich pojazdów pancernych. I potrzebujemy więcej pocisków artyleryjskich: amunicji do haubic i amunicji do czołgów - powiedział. - To jest niezwykle ważne dla organizacji naszej kontrofensywy - dodał.
Amerykanie wskazują na Rosjan w sprawie wycieku tajnych dokumentów
Urzędnicy wypowiadają się anonimowo. Pentagon jeszcze nie publikuje swoich ustaleń.
Czytaj więcej
Rosja lub prorosyjskie elementy prawdopodobnie stoją za wyciekiem kilku tajnych dokumentów wojskowych USA opublikowanych w mediach społecznościowych, które zawierają informacje na temat wojny na Ukrainie - przekazali agencji Reutera amerykańscy urzędnicy.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, mówi o "historycznej solidarności" między Polakami a Ukraińcami.