00:16
09.04.2023

Koniec sobotniej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w niedzielę od wczesnego poranka.

00:09
09.04.2023

Szef Instytutu Kurczatowa: Kiedyś w naszych sklepach nie było kiełbasy, dziś pękają w szwach

Michaił Kowalczuk, szef Rosyjskiego Narodowego Centrum Badawczego „Instytut Kurczatowa”, ocenił, że USA „szybko nie dogonią Rosji” pod względem potencjału broni nuklearnej, a zwłaszcza rozwoju technologii hipersonicznych. - Nasz budżet wojskowy to mniej niż 50 miliardów, podczas gdy Amerykanie mają ponad 800 miliardów. Nasz budżet wojskowy jest 20 razy mniejszy. Ale mimo to zrobiliśmy je pociski hipersoniczne - red.) jako pierwsi - mówił w czasie wykładu na Petersburskim Uniwersytecie Politechnicznym Piotra Wielkiego. - W aspekcie nuklearnym jesteśmy do przodu, absolutnie. Zawsze ich doganialiśmy, ale dzisiaj oni długo nas nie dogonią - przekonywał słuchaczy.

- A jednocześnie, jeśli wcześniej nie mieliśmy nic do jedzenia, w sklepach nie było kiełbas, dziś nasze sklepy pękają w szwach, mamy wszystko - i najlepszą broń na świecie - perorował Kowalczuk, cytowany przez propagandową agencję RIA Nowosti.

23:54
08.04.2023

Policja zatrzymała w Erywaniu mężczyznę poszukiwanego w Rosji za dezercję

Armeńska policja zatrzymała w Erywaniu mężczyznę poszukiwanego w Rosji pod zarzutem dezercji - poinformowało armeńskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Do zatrzymania doszło w piątek. Mężczyzna został przewieziony na komisariat.

23:41
08.04.2023

Gubernator Sewastopola wyjaśnił, dlaczego w mieście słychać głośny hałas

Michaił Razwożajew, gubernator Sewastopola na zaanektowanym Krymie, ostrzegł mieszkańców miasta o ćwiczeniach odbywających się przy wejściu do Zatoki Sewastopolskiej. Przekazał, że w Sewastopolu prowadzone są „prace prewencyjne w ramach obrony przeciw okrętom podwodnym”, co wiąże się z głośnymi hałasami w centrum miasta.

23:28
08.04.2023

Białoruś chce gwarancji bezpieczeństwa

Białoruś powinna mieć stuprocentowe gwarancje bezpieczeństwa na wypadek ataku na jej terytorium - powiedział Dmitrij Krutoj, ambasador tego kraju w Rosji. - Pomimo memorandum budapeszteńskiego, wszystko to tak naprawdę, te umowy i porozumienia o zapewnieniu bezpieczeństwa państwom, które wyrzekły się broni jądrowej, są łamane - mówił na antenie reżimowej telewizji Biełaruś-1. Krutoj ocenił, że rady bezpieczeństwa Białorusi i Rosji powinny „wkrótce sfinalizować prace nad projektem koncepcji bezpieczeństwa Państwa Związkowego, tak aby Mińsk miał jasne gwarancje bezpieczeństwa ze strony Federacji Rosyjskiej na wypadek militarnego ataku na Białoruś”.

23:13
08.04.2023

Eksplozje słyszane w Kramatorsku

Lokalne kanały na Telegramie donoszą o wybuchach słyszanych w Kramatorsku w obwodzie donieckim. W regionie nie ogłoszono jednak alertu powietrznego. Ukraińskie władze nie potwierdziły na razie tych doniesień.

22:46
08.04.2023

Rzecznik MSZ Ukrainy krytykuje Watykan po Drodze Krzyżowej w Koloseum

„Próba postawienia znaku równości między Ukrainą, która cierpi, a Rosją, która zadaje cierpienie, nie sprzyja pojednaniu” - napisał na Facebooku Ołeh Nikołenko.

Czytaj więcej

Oburzenie na Ukrainie po Drodze Krzyżowej w Koloseum. Rosjanin opowiadał o krewnych, których stracił na wojnie
22:15
08.04.2023

Zełenski: Polska wypełniła wszystkie deklaracje dotyczące czołgów

- W walce o życie i wolność jesteśmy naprawdę stoimy w ramię z naszymi polskimi braćmi i siostrami – we wszystkich sferach - dziękował Polakom prezydent Ukrainy w swoim sobotnim przemówieniu.

Czytaj więcej

Zełenski dziękuje Polakom: W walce o życie i wolność stoimy ramię w ramię
21:35
08.04.2023

W Chersoniu w niektórych miejscach zgasło światło

W niektórych częściach Chersonia występują problemu z dostawami energii elektrycznej. Energetycy już pracują nad ich przywróceniem - podała na Telegramie Obwodowa Administracja Wojskowa w obwodzie chersońskim. W komunikacie nie wskazano, co konkretnie było przyczyną awarii, ale wcześniej Ukraińcy informowali, że w miasto trafiło w ciągu ostatniej doby 17 rosyjskich pocisków.

20:59
08.04.2023

Gen. Skrzypczak: Nie sądzę, by Putin chciał się pozbyć wagnerowców

Były dowódca Wojsk Lądowych ocenił, że jeśli chodzi o szkolenie, grupy ochroniarskie, formowane w ramach np. Gazpromu, Rosneftu czy Rosatomu, nie mają porównania z grupą Wagnera.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Gdyby Prigożyn był dla Putina niewygodny, już chodziłby bez głowy
20:22
08.04.2023

Nowy rząd estoński będzie opowiadał się za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji

Trzy partie - Estońska Partia Reform, Partia Socjaldemokratyczna i ugrupowanie Eesti 200, zatwierdziły w sobotę porozumienie koalicyjne, wzywające do zaostrzenia sankcji wobec Rosji. „Estonia będzie opowiadać się za ostrzejszymi sankcjami wobec Rosji w Unii Europejskiej i wspierać Ukrainę gospodarczo, politycznie i militarnie, opowiadając się za jej przyjęciem do NATO, a także wspierając szybkie rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE” - cytuje fragment dokumentu państwowy nadawca ERR.

19:50
08.04.2023

Gen. Załużny rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem

Szef Sztabu Generalnego Francji Thierry Burkhard omówił w czasie rozmowy telefonicznej z Naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerijem Załużnym sytuację na froncie i dalsze wsparcie militarne. Burkhard o rozmowie poinformował na swoim koncie na Twitterze. „Zapewniłem go o kontynuacji naszego wsparcia poprzez dostawy i szkolenia, które Siły Zbrojne Ukrainy otrzymują od francuskiej armii” – napisał.

19:17
08.04.2023

Zestrzelony rosyjski dron nad Mikołajowem

W okolicy Mikołajowa siły obrony powietrznej zestrzeliły należącego do Rosjan drona zwiadowczego Supercam - poinformowało w lakonicznym komunikacie na Facebooku Dowództwo Lotnictwa „Południe”.

18:41
08.04.2023

Mołdawia. Wypadek autobusu do Kijowa, są ofiary

W rejonie administracyjnym Drochia w Mołdawii doszło do wypadku autobusu, kursującego regularnie z Kiszyniowa do Kijowa. Pojazd wypadł z trasy i przewrócił się na bok. Dziewięciu podróżnych trafiło do szpitala. Autokarem podróżowało 21 osób. „Wstępnie ustalono, że przyczyną wypadku mogła być niesprawność techniczna pojazdu” - przekazała mołdawska policja.

18:06
08.04.2023

31 dzieci deportowanych przez Rosję wraca na Ukrainę

31 ukraińskich dzieci, wywiezionych przez Rosjan, wraca dziś na Ukrainę - poinformował na konferencji prasowej Mykoła Kułeba, dyrektor organizacji Save Ukraine, były pełnomocnik prezydenta ds. praw dziecka. - Teraz 31 dzieci jest w drodze do Kijowa. Te dzieci przybędą do stolicy za 3-4 godziny. To była nasza piąta akcja ratunkowa i była szczególna nie tylko ze względu na liczbę uratowanych dzieci, ale także ze względu na trudność. Niestety, podczas tej misji zmarła babcia, która miała odebrać dwójkę dzieci - powiedział Kułeba.

17:33
08.04.2023

Finlandia zamknie rosyjski konsulat? Jest petycja

W Finlandii zbierane są podpisy pod petycją o zamknięcie rosyjskiego konsulatu na Wyspach Alandzkich na Morzu Bałtyckim. „Ponieważ Finlandia jest teraz członkiem NATO, konsulat ten ogranicza (...) zagraża bezpieczeństwu Finlandii” - twierdzą autorzy petycji. Parlament ma obowiązek zająć się petycją, jeśli podpisze się pod nią co najmniej 50 tys. obywateli. Do tej pory zebrano ok. 6 tys. podpisów.

17:01
08.04.2023

Ambasador Ukrainy krytykuje Drogę Krzyżową w Rzymie

O treści rozważań dowiedział się z mediów.

Czytaj więcej

Oburzenie na Ukrainie po Drodze Krzyżowej w Koloseum. Rosjanin opowiadał o krewnych, których stracił na wojnie
16:26
08.04.2023

Mołdawski klub ukarany po tym, jak kibice wywiesili hasła o Rosji

Federația Moldovenească de Fotbal (FMF), czyli mołdawski związek piłki nożnej, nałożył grzywnę na klub Zimbru Kiszyniów po meczu z Sheriffem Tyraspol, który odbył się 1 kwietnia. Kibice przed meczem odpalili race, a w czasie spotkania zaprezentowali oprawę z hasłem „Rosyjski świat przynosi łzy”. Komisja dyscyplinarna oceniła, że były to „banery o treści politycznej”, co „jest sprzeczne z ogólnymi zasadami zachowania się widzów”. Zimbru musi zapłacić karę w wysokości 30 tys. lei (ok. 7 tys. zł).

15:54
08.04.2023

Dwaj cywile ranni w obwodzie charkowskim

W mieście Izium 53-letnia kobieta nadepnęła na minę przeciwpiechotną na cmentarzu, a w miejscowości Slobożanśke mężczyzna został poważnie ranny podczas próby „rozebrania niezidentyfikowanego obiektu” - donosi portal Kyiv Independent.

15:22
08.04.2023

W Berlinie znów prorosyjska manifestacja

Według korespondenta rosyjskiej agencji propagandowej RIA Nowosti ok. trzy tysiące osób protestuje w centrum Berlina przeciwko dostawom broni do Kijowa, wzywając jednocześnie do „podjęcia rozmów pokojowych”. Demonstranci przygotowali transparenty z hasłami m. in. „USA i NATO – precz z Ukrainy”, „Dyplomacja, nie broń”, „Przeciw bezsensownym sankcjom, tak dla taniej energii”, „Nigdy czołgi nie przynoszą pokoju”.

14:49
08.04.2023

Władze okupowanego Krymu: Zestrzelono ukraiński pocisk

Według Siergieja Aksjonowa, mianowanego przez Moskwę szefa regionu okupowanego przez Rosję, rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła pocisk wystrzelony z Ukrainy nad krymskim portem Teodozja.

Doradca Aksjonowa powiedział, że fragmenty rakiety spadły na dzielnicę mieszkalną, ale według rosyjskiej RIA Nowosti nie było ofiar.

14:26
08.04.2023

Rozmowa Andrija Jermaka i Amal Clooney o ochronie ukraińskich dzieci

Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy, opublikował na Twitterze zdjęcie z rozmowy z wybitną prawniczką zajmującą się prawami człowieka.

Czytaj więcej

Amal Clooney rozmawiała z doradcą Zełenskiego o ochronie ukraińskich dzieci
14:02
08.04.2023

W Moskwie trwa pogrzeb prokremlowskiego blogera

Na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie trwa pogrzeb Władlena Tatarskiego, ktory zginął w niedzielę w zamachu w Petersburgu.

13:49
08.04.2023

Ukrainie brakuje amunicji. Musi wybierać cele

"The Washington Post", powołując się na anonimowego ukraińskiego oficera pisze, że jedna z jednostek z 59. brygady zmotoryzowanej ukraińskich sił lądowych wystrzeliwała ponad 20 lub 30 pocisków dziennie. Obecnie - jeden, dwa lub żadnego.

Czytaj więcej

"Washington Post": Armia ukraińska musi racjonować pociski
13:34
08.04.2023

Kolejny wybuch na Krymie

Do kolejnej już dziś eksplozji na Krymie doszło w  Sewastopolu.  Rosjanie tłumaczą go ćwiczeniami wojskowymi.

Wcześniej głośne wybuchy słyszano w Teodozji, a rosyjskie media pisały o uruchomieniu obrony przeciwlotniczej.

13:16
08.04.2023

Czworo dzieci mieszka w ostrzeliwanej Awdijiwce

Czwórka dzieci nadal mieszka w Awdijiwce, jednym z miast na linii frontu, które są pod najsilniejszym ostrzałem.

Szef administracji wojskowej Awdijiwki Witalij Barabasz powiedział, że znane jest miejsce pobytu dwojga dzieci - 9-letniej dziewczynki i 2-letniego chłopca. W przyszłym tygodniu dzieci zostaną przymusowo ewakuowane.

Barabasz przyznał, że są trudności w przekonaniu niektórych rodzin do opuszczenia domów, nawet tych w miejscach, gdzie toczą się najcięższe walki.

- Nie możemy przymusowo ewakuować dorosłych, więc musimy po prostu polegać na ich odpowiedzialności i instynkcie przetrwania - dodał urzędnik.

Trzydzieści pięć osób zostało przeniesionych w bezpieczne miejsce w ciągu ostatniego tygodnia, co daje łącznie ponad trzysta osób w ostatnim miesiącu. Z przedwojennej 26-tysięcznej populacji pozostało około 1800 osób.

12:55
08.04.2023

Ukraina wznawia eksport energii elektrycznej

Minister energetyki Ukrainy Herman Gałuszczenko powiedział ukraiński system energetyczny działa od prawie dwóch miesięcy bez ograniczeń dla odbiorców i z rezerwą mocy.  - Osiągnęliśmy ten wynik dzięki tytanicznej pracy inżynierów energetyków, naszych międzynarodowych partnerów, którzy pomogli w odbudowie systemu - powiedział minister.

- Najcięższa zima dobiegła końca. Kolejnym krokiem jest otwarcie eksportu energii elektrycznej, co przyciągnie dodatkowe środki finansowe na niezbędną odbudowę zniszczonej i naprawę uszkodzonej infrastruktury energetycznej - dodał Gałuszczenko,

12:36
08.04.2023

Firma-słup z Litwy sprowadzała rosyjskie i białoruskie drewno

W ubiegłym roku Andeta sprowadziła z Kazachstanu ponad 4000 ton pelletu. Gwałtowny wzrost importu rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku, czyli od ogłoszenia w Rosji mobilizacji i nowych sankcji Unii.

Czytaj więcej

Firmy z Litwy omijają sankcje. Teraz słono zapłacą
12:13
08.04.2023

Bosak: W wizycie prezydenta Zełenskiego zabrakło konkretów

Według Krzysztofa Bosaka wizyta Wołodymyra Zełenskiego "była pełna pięknych słów, ale zabrakło w niej konkretów".

Czytaj więcej

Bosak o wizycie Zełenskiego: Duda wygłaszał niemal wyłącznie ukraińskie postulaty
11:48
08.04.2023

Czy wojskowe wyzwolenie Krymu jest możliwe?

O metodach odzyskania przez Ukrainę zaanektowanego przed 9 laty Krymu, jakie widzą zachodni politycy, pisze Andrzej Łomanowski.

Czytaj więcej

Czy wojskowe wyzwolenie Krymu jest możliwe? „W dodatku niezbyt skomplikowane”
11:28
08.04.2023

Trzydzieścioro jeden dzieci wróciło na Ukrainę

To efekt  piątej misji ratunkowej zorganizowanej przez organizację humanitarną Save Ukraine z siedzibą w Kijowie.

Czytaj więcej

Save Ukraine odzyskała ponad trzydzieścioro dzieci deportowanych do Rosji
11:08
08.04.2023

Kadyrow o "kontrofensywie ukraińskich satanistów i najemników z NATO"

Czeczeński poplecznik Putina zapowiada, że Rosja "bez problemu" odeprze spodziewaną kontrofensywę Ukrainy, bo "rosyjskie pozycje są korzystne i umocnione, taktyka bitwy jest dopracowana, a techniki i manewry wroga można odgadnąć".

Kadyrow dodaje, że "kontrofensywa ukraińskich satanistów i najemników z NATO" będzie dla Rosji korzystna: "trofea, próbki zagranicznej technologii, tłumy więźniów, którzy jak zwykle okazują się przed kamerą wojskowymi kucharzami lub elektrykami".

10:53
08.04.2023

Szwecja zwiększa produkcję broni

W Szwecji w związku z toczącą się wojną na Ukrainie znacznie wzrosła liczba zamówień na produkcję sprzętu wojskowego, broni i amunicji.

Wpływa to także na zatrudnienie - Saab w ubiegłym roku zatrudnił ponad 1000 pracowników i zamierza zrobić to samo w tym roku.

10:36
08.04.2023

Eksplozje w Teodozji na okupowanym Krymie

10:11
08.04.2023

"WSJ": Wyciekły kolejne dokumenty dotyczące Ukrainy

W Internecie pojawiło się ponad 100 ściśle tajnych dokumentów.

Czytaj więcej

"WSJ": Kolejne tajne dokumenty wywiadu USA w sieci. Podolak: Cel - zasiać niezgodę
09:47
08.04.2023

Brytyjskie ministerstw obrony: Rosyjska kampania się nie powiodła

Rosyjska kampania mająca na celu rozbicie zunifikowanego systemu energetycznego Ukrainy w minionym okresie zimowym „z dużym prawdopodobieństwem się nie powiodła”, twierdzi brytyjskie ministerstwo obrony.

09:29
08.04.2023

Rosyjski okręt wojenny "Admirał Gorszkow" w saudyjskim porcie

W drodze powrotnej z Republiki Południowej Afryki do Rosji "Gorszkow" zatrzymał się w porcie Dżudda na dwudniową przerwę i uzupełnienie paliwa, donosi Arab News.

Źródło poinformowało również, że jednostka wyruszy w podróż do Syrii w celu „naprawy”, chociaż nie jest jasne, jakich napraw wymaga.

09:13
08.04.2023

ISW: Rosyjska reakcja na ujawnione dokumenty pokazuje strach przed ukraińską kontrofensywą

Najnowszy raport amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) poświęcony jest wyciekowi tajnych dokumentów USA dotyczących Ukrainy., 

Autorzy zaznaczają, że nie chcą oceniać autentyczności opublikowanych dokumentów, która dotąd nie została potwierdzona, a jedynie oceniać reakcję na nie w Rosji.

Eksperci ISW uważają, że rosyjskie reakcje na artykuł "New York Timesa "o wycieku pokazał skalę napięcia nerwowego w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej. Reakcja na publikowane dokumenty sugeruje, że blogerzy piszący o wojnie coraz częściej rewidują zasadność własnych ocen i założeń dotyczących ukraińskiej kontrofensywy, a także w ogóle umiejętność przewidywania działań ukraińskich sił zbrojnych.

08:53
08.04.2023

Zełenski uczestniczył w muzułmańskim iftarze

08:30
08.04.2023

Bumar – Łabędy będą remontować ukraińskie T-64

Umowa przewiduje współpracę w zakresie napraw, remontów, montażu, produkcji i rozwoju łańcucha dostaw wozów T-64 wraz z innymi elementami procesu technologicznego czołgów.

Czytaj więcej

Ukraińskie czołgi T-64 remontowane w Gliwicach
08:08
08.04.2023

W tym tygodniu Rosja przegrała wybory do trzech organów ONZ

Rosja „zdecydowanie” przegrała z Rumunią w walce o miejsce w Komisji ds. Statusu Kobiet Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ. Straciła też na rzecz Estonii członkostwo w zarządzie UNICEF, a na rzecz Czech i Armenii – stanowiska przewodniczących  Komisji ds. Zapobiegania Przestępczości i Wymiaru Sprawiedliwości w sprawach karnych.

W tym samym czasie Rosja została wybrana do Komisji Rozwoju Społecznego przez aklamację. W głosowaniu odmówiły udziału Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, twierdząc, że inwazja Rosji na Ukrainę narusza prawo międzynarodowe. W ten sam uproszczony sposób Rosja przystąpiła do Międzyrządowej Grupy Roboczej Ekspertów ds. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Sprawozdawczości.

07:52
08.04.2023

Rosjanie przygotowują się do ewakuacji ludności z okupowanych terytoriów obwodów zaporoskiego i chersońskiego na Krym

Okupanci rosyjscy zintensyfikowali przygotowania do ewakuacji miejscowej ludności z czasowo okupowanych terytoriów obwodów zaporoskiego i chersońskiego na czasowo okupowane terytoria Krymu - brzmi komunikat Sztabu Generalnego.

Jednocześnie najeźdźcy rozpowszechniają informację, że pod koniec kwietnia rozpocznie się przymusowa ewakuacja ludności cywilnej.

07:23
08.04.2023

"Times": Nieudana próba odbicia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Brytyjski "Times" opublikował artykuł o nieudanej próbie zajęcia przez Siły Zbrojne Ukrainy terytorium elektrowni jądrowej w Enerhodarze, w której stacjonuje rosyjska armia.

Czytaj więcej

"Times": W październiku Ukraińcy próbowali odbić Zaporoską Elektrownię Jądrową
07:11
08.04.2023

W piątek Rosja zaatakowała obwód chersoński 71 razy

Oleksandr Prokudin, szef Chersonskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, przekazał, że Rosjanie wystrzelili 397 rakiet. 17 z nich uderzyło w dzielnice mieszkalne w Chersoniu.

Osiem osób zostało rannych.

06:52
08.04.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje najnowsze dane dotyczące rosyjskich strat

Według strony ukraińskiej armia FR straciła już 177 680 żołnierzy.

Sztab Generalny

06:36
08.04.2023

Blinken: Negocjacje między Kijowem a Moskwą są obecnie niemożliwe

Dla niektórych idea zawieszenia broni może być kusząca i rozumiem to. Ale jeśli oznacza to faktyczną ratyfikację zajęcia przez Rosję znaczących terytoriów ukraińskich, to nie będzie to sprawiedliwy i trwały pokój - stwierdził sekretarz stanu USA Antony Blinken

Polityk uważa, że Rosja mogłaby wykorzystać zawieszenie broni do przegrupowania swoich wojsk, aby po chwili ponownie zaatakować.

- Rosja musi dojść do punktu, w którym będzie gotowa do konstruktywnych negocjacji - podkreślił sekretarz stanu USA.

06:18
08.04.2023

Premier Rosji Michaił Miszustin  zakazał urzędnikom państwowym opuszczania Rosji bez specjalnego pozwolenia

Wszyscy członkowie rządu mogą podróżować za granicę tylko na podstawie indywidualnych decyzji i w porozumieniu z premierem - pisze rosyjski portal thebell.io.

Portal zauważa, że jest to wynik „szczególnej gorliwości” premiera Miszustina, bo tak restrykcyjne ograniczenia nie dotyczą administracji Putina.

06:07
08.04.2023

40 gruzińskich ochotników zginęło w wojnie rosyjsko-ukraińskiej

7 kwietnia 2023 r. zginął Arsen Kecbaj - 40. gruziński ochotnik, walczący po stronie Ukrainy

Legion Gruziński to jedna z największych międzynarodowych jednostek ochotniczych walczących na Ukrainie.

05:55
08.04.2023

Holandia udzieli Ukrainie pomocy w wysokości 180 mln euro

10 mln euro ma zostać przeznaczone na rozminowywanie gruntów rolnych, a 40 mln euro na zakup nasion i sprzętu dla ukraińskiego sektora rolnego

05:46
08.04.2023

Prezydent USA Joe Biden podpisał dekret przedłużający o kolejny rok sankcje wobec Rosji

Joe Biden podpisał dekret przedłużający o kolejny rok sankcje wobec Rosji nałożone w kwietniu 2021 roku za szkodliwe zagraniczne działania rosyjskiego rządu i rozszerzone w marcu 2022 roku po inwazji Moskwy na Ukrainę.

Jak informuje służba prasowa Białego Domu, zgodnie z prawem USA sankcje wygasają, chyba że w ciągu 90 dni przed rocznicą ich ogłoszenia prezydent opublikuje zawiadomienie, że nałożone ograniczenia mają obowiązywać po upływie roku.

Ponieważ rosyjski rząd nie zaprzestał „szkodliwych działań zagranicznych”, które „nadal stanowią niezwykłe i nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, polityki zagranicznej i gospodarki Stanów Zjednoczonych”, prezydent USA zdecydował o przedłużeniu antyrosyjskich sankcji na kolejny rok.

05:37
08.04.2023

3 tys. rosyjskich żołnierzy dzwoniło w zeszłym miesiącu na "gorącą linię kapitulacji"

Liczba ta oznacza gwałtowny wzrost liczby rosyjskich żołnierzy dzwoniących, aby poddać siebie lub swoje jednostki ukraińskiej armii - informuje ukraińska armia.

Ukraina uważa, że wzrost może być związany z doniesieniami o ukraińskiej kontrofensywie, która, jak się powszechnie uważa, jest zaplanowana na wiosnę.

Gorąca linia "Chcę żyć" została uruchomiona we wrześniu 2022 roku. Rosjanom, którzy zadzwonili, obiecano, że będą przetrzymywani zgodnie z konwencją genewską. Uważa się, że do tej pory pod ten numer zadzwoniło nawet 10 tysięcy osób.

05:21
07.04.2023

Premier Ukrainy planuje wizytę w Kanadzie

Denys Szmyhal ma poprosić o dostawę amunicji i czołgów. W rozmowie z "Globe and Mail" powiedział, że nie jest zaniepokojony brakiem nowej pomocy wojskowej przeznaczonej dla Ukrainy w federalnym budżecie Kanady i ma nadzieję, że kraj ten zapewni więcej wsparcia w innej formie pomocy.

- Teraz potrzebujemy ciężkich pojazdów pancernych. I potrzebujemy więcej pocisków artyleryjskich: amunicji do haubic i amunicji do czołgów - powiedział. - To jest niezwykle ważne dla organizacji naszej kontrofensywy - dodał.

05:15
07.04.2023

Amerykanie wskazują na Rosjan w sprawie wycieku tajnych dokumentów

Urzędnicy wypowiadają się anonimowo. Pentagon jeszcze nie publikuje swoich ustaleń.

Czytaj więcej

Wyciek tajnych dokumentów wojskowych. USA wskazują na Rosjan
05:00
07.04.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 408