Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 409

Spółka Bumar-Łabędy będzie realizowała umowę zawartą z ukraińskim koncernem Ukrobronprom. Jak podaje Polska Grupa Zbrojeniowa oba przedsiębiorstwa wspólnie ustanowiły centrum technologiczne w celu napraw czołgów T-64. „Nowe zdolności będą tworzone w oparciu o potencjał technologiczny gliwickiej spółki. Porozumienie przewiduje również, że ukraińskie czołgi T-64 poddawane będą serwisowi, obsłudze i przywróceniu do pełnej sprawności” – informuje PGZ.

Wybór Bumaru-Łabędy na partnera umowy wynika z tego, że posiada on doświadczenie w zakresie obsługi i modernizacji czołgów rodziny T, w tym T-72 i PT-91. – Gliwickie Zakłady Mechaniczne gotowe są utworzyć hub dla remontów sprzętu pancernego wykorzystywanego przez armię ukraińską. Ponad 70-letnie doświadczenie zakładu w zakresie zarówno produkcji, jak i prowadzenia przeglądów, remontów, doposażenia oraz modernizacji sprzętu pancernego będzie stanowiło kluczową pomoc w utrzymaniu zdolności obronnych wojsk Ukrainy – powiedziała cytowany w komunikacie PGZ Edyta Szymańska prezes Zarządu ZM Bumar – Łabędy.

Umowa przewiduje współpracę w zakresie napraw, remontów, montażu, produkcji i rozwoju łańcucha dostaw wozów T-64 wraz z innymi elementami procesu technologicznego czołgów. W przyszłości planowana jest także współpraca przy serwisowaniu czołgów T-72 i PT-91, przekazanych przez Polskę stronie ukraińskiej. Rozważana jest również możliwość prowadzenia wspólnych prac przy serwisie czołgów z rodziny Leopard 2, przekazanych Ukrainie przez międzynarodową koalicję. „Za sprawą realizowanego programu modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL na potrzeby Wojska Polskiego, spółka uzyskała wiedzę, zaplecze techniczne i doświadczenie niezbędne w tym zakresie”.  

Przypomnijmy, że w czasie wizyty prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego w Polsce podpisane zostały m.in. porozumienie o współpracy przy produkcji amunicji czołgowej 125mm oraz list intencyjny w sprawie sprzedaży stronie ukraińskiej kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.