04:37
07.04.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 408
00:16
07.04.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:53
07.04.2023

Prokuratura chce 25 lat więzienia dla krytyka Kremla

Kara-Murza jest oskarżony o przestępstwa kryminalne, w tym zdradę, rozpowszechnianie "fałszywek" na temat rosyjskiej armii i ułatwianie działalności niepożądanej organizacji.

Czytaj więcej

Rosja. Prokuratura chce 25 lat więzienia dla Kara-Murzy
23:31
07.04.2023

Estoński polityk relacjonuje swoją podróż do Mariupola i stwierdza, że nie widział „uprowadzonych dzieci”

Andres Raid, kandydat na posła z estońskiej prawicowej partii EKRE, powiedział, że pojechał do okupowanego przez Rosję Mariupola i nie zauważył tam jakichkolwiek „dowodów” na uprowadzenie ukraińskich dzieci, które zgłaszała Ukraina, społeczność międzynarodowa i obrońcy praw człowieka.

Czytaj więcej

Estoński polityk pojechał do Mariupola. Nie zauważył "uprowadzonych dzieci"
23:12
06.04.2023

Grecja obiecuje większą pomoc wojskową dla Ukrainy „tak długo, jak to będzie konieczne”

Grecja zobowiązała się do udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej „tak długo, jak to będzie konieczne”, ale ostrzegła również, że musi zachować znaczną część rosyjskiej broni dla własnych potrzeb obronnych.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow odwiedził Ateny. Tam władze Grecji  obiecały więcej dostaw amunicji do artylerii i broni strzeleckiej, dostęp do greckich szpitali dla rannych żołnierzy oraz dodatkowe bojowe wozy piechoty BMP z czasów sowieckich.

Grecja „zapewni Ukrainie wszelkie wsparcie na tym bardzo ważnym, kluczowym etapie wojny” – powiedział grecki minister obrony Nikos Panagiotopoulos podczas wspólnego wystąpienia z Reznikowem.

22:48
06.04.2023

"Mapa drogowa" do NATO jeszcze nie dla Ukrainy

Zaangażowani w negocjacje dyplomaci przekazali w tym tygodniu "FT", że ministrowie spraw zagranicznych intensywnie debatowali w Brukseli, co dokładnie należy zaoferować Ukrainie.

Czytaj więcej

"FT": USA, Niemcy i Węgry sprzeciwiają się "mapie drogowej" Ukrainy do NATO
22:27
06.04.2023

Odwrót Rosjan? Wciąż sprzeczne informacje o sytuacji na froncie

„Według słów naszego informatora w rosyjskiej grupie wojsk w Ukrainie, zaczęło się opuszczanie przez oddziały Rosyjskiej Federacji zajmowanych pozycji. Na razie bardzo powoli” – pisze Nowaja Gazieta Jewropa.

Czytaj więcej

Wojna: plotki o rosyjskim odwrocie
22:11
06.04.2023

Ukraińscy i polscy przewoźnicy kolejowi uruchomili próbny przejazd na linii o europejskim rozstawie torów

5 kwietnia 2023 roku ukraińscy i polscy przewoźnicy kolejowi uruchomili próbny przejazd na linii o europejskim rozstawie torów 1,435 mm między Lublinem a Rawą-Ruską.

"Uruchomienie połączenia Warszawa - Lublin - Rawa-Ruska - Lwów zaspokoi duże zapotrzebowanie Ukraińców na wygodną podróż pociągiem do i ze stolicy Polski, a także zmniejszy zatłoczenie na drogowych przejściach granicznych. Pracujemy nad tym, aby jeszcze bardziej zbliżyć nasze kraje" - zaznaczył ukraiński wicepremier ds. odbudowy - społeczności, terytoriów i rozwoju infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

21:45
06.04.2023

Portal Nexta pokazuje zdjęcia zrównanej z ziemią Marjinki

21:20
06.04.2023

Sztab Generalny: Siły ukraińskie odpierają ponad 20 rosyjskich ataków

Rosyjskie wojska koncentrują swoje wysiłki na prowadzeniu ofensywy w kierunku Łymania, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim - poinformował 6 kwietnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

21:08
06.04.2023

Nie żyje kolejny wysoki rangą rosyjski menedżer

Jakucki wydział Federalnej Służby Więziennej twierdzi, że Igor Szkurko popełnił samobójstwo.

Czytaj więcej

Kolejna tajemnicza śmierć w Rosji. Nie żyje członek zarządu spółki z Jakucka
20:46
06.04.2023

Szef Federacji Gimnastycznej: Nieuczestniczące w wojnie zawodniczki powinny móc startować

Białoruskie gimnastyczki, które nie biorą udziału w wojnie ukraińskiej, powinny mieć możliwość startowania w zawodach - powiedział dziś szef Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej.

Morinari Watanabe powiedział: - Rozumiem i popieram stanowisko Ukrainy od strony politycznej. Ale sport jest niezależny od polityki. Sport musi dążyć do pokoju, nawet gdy rządy i żołnierze toczą wojnę.

20:19
06.04.2023

Biały Dom: Odmowa dostępu konsularnego  jest „niewybaczalna”

Biały Dom stwierdził, że odmowa Rosji udzielenia dostępu konsularnego do zatrzymanego reportera Wall Street Journal, Evana Gershkovicha, jest „niewybaczalna”.

- Musimy uzyskać dostęp konsularny do Evana – powiedział dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

20:05
06.04.2023

Rosja twierdzi, że zapobiegła przedostaniu się "ukraińskich sabotażystów" na terytorium FR

Rosja poinformowała, że jej siły bezpieczeństwa udaremniły próbę grupy ukraińskich „dywersantów” przedostania się do Rosji przez obwód briański, który graniczy z Ukrainą.

Komunikat  pojawił się dzień po tym, jak Putin ostrzegł dywersantów działających w Rosji.

„Dzisiaj oddział graniczny FSB obwodu briańskiego udaremnił próbę 20-osobowej grupy ukraińskich sabotażystów, którzy próbowali przedostać się do Federacji Rosyjskiej w pobliżu wsi Słuchowsk” – napisał w Telegramie gubernator obwodu Aleksandr Bogomaz.

„Grupa sabotażowa została rozproszona i poniesionych strat wycofała się na terytorium Ukrainy” – czytamy w komunikacie .

19:43
06.04.2023

USA i Rosja omawiają sprawę uwięzionego reportera

Siergiej Riabkow, rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, omówił dziś z ambasadorem USA w Rosji sprawę uwięzionego reportera Wall Street Journal Evana Gershkovicha.

TASS poinformowała, że Riabkow powtórzył stanowisko ministerstwa, że kwestia dostępu USA do Gerszkowicza zostanie rozpatrzona zgodnie z „ustaloną procedurą”.

19:23
06.04.2023

Turcja "ma nadzieję" na szybkie spełnienie warunków do przystąpienia Szwecji do NATO

Minister obrony Turcji powiedział swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi, że  członkostwo Finlandii w NATO świadczy o  poparciu Ankary dla rozszerzenia sojuszu i że ma nadzieję, że Szwecja jak najszybciej spełni warunki, do których się zobowiązała.

Hulusi Akar i sekretarz obrony USA Lloyd Austin dyskutowali również o znaczeniu szybkiego zakończenia przetargu Turcji na zakup i modernizację myśliwców F-16.

19:06
06.04.2023

Grecja przekaże Ukrainie kolejne BWP

Na spotkaniu z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem, szef Sztabu Generalnego Obrony Narodowej Grecji gen. Konstantinos Floros zapowiedział przekazanie Ukrainie kolejnej partii bojowych wozów piechoty BMP-1, pocisków artyleryjskich i amunicji, a także zapowiedział wsparcie w szkoleniu ukraińskich załóg czołgów Leopard. Dzień wcześniej szef MON Nikolaos Panajotopulos przekazał, że Grecja nie przekaże natomiast Kijowowi czołgów Leopard.

18:46
06.04.2023

Podolak wyklucza negocjacje pokojowe

Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wykluczył rozmowy pokojowe, dopóki siły rosyjskie nie opuszczą całej Ukrainy, w tym okupowanego przez Rosję Krymu.

Czytaj więcej

Podolak: Żadnych negocjacji, dopóki Rosjanie nie opuszczą Ukrainy. W tym Krymu
18:23
06.04.2023

Szwecja zdecydowała się na ekstradycję obywatela Turcji

Szwedzkie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że zgodziło się na ekstradycję Omera Altuna, 29-letniego obywatela Turcji, skazanego w zeszłym roku przez turecki sąd na 15 lat więzienia za „czyn, który według prawodawstwa Szwecji byłby równoznaczny z oszustwem”.

Czytaj więcej

Szwecja dokona ekstradycji obywatela Turcji
18:04
06.04.2023

Rosyjska prokuratura żąda 25 lat więzienia dla polityka oskarżonego o zdradę

Rosyjscy prokuratorzy wystąpili o 25 lat więzienia dla opozycyjnego polityka Władimira Kara-Murzy, który jest sądzony m.in. pod zarzutem zdrady.

Kara-Murza został aresztowany rok temu, oskarżony o rozpowszechnianie fałszywych informacji o siłach zbrojnych i uznany za „zagranicznego agenta”.

41-latek jest jednym z nielicznych wybitnych działaczy opozycji, którzy pozostali w Rosji po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę i nadal wypowiadali się przeciwko Putinowi.

17:44
06.04.2023

Wiktor But chce wysłać rady dla Trumpa, jak przetrwać w więzieniu

Wiktor But, handlarz bronią, którego USA wymieniły na koszykarkę Brittney Griner, obecnie członek nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, zapowiedział, że wyśle rady dla byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, jak przetrwać w amerykańskim więzieniu. Wśród porad ma się znaleźć „wyjaśnienie sposobów komunikacji z administracją więzienną, omówienie zasad postępowania w więzieniu, rady, jak znaleźć wspólny język ze współwięźniami, strażnikami i więźniami”. But w więzieniu spędził 15 lat, z czego 13 w Ameryce.

17:25
06.04.2023

Rosyjskie media: Co najmniej cztery osoby zginęły w ostrzale Doniecka

RIA Nowosti twierdzi, że cywile zginęli w ataku na parking w jednej z dzielnic Doniecka.

17:03
06.04.2023

Putin twierdzi, że Rosja i Białoruś budują współpracę wojskową w „trudnej sytuacji międzynarodowej”

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że Rosja i Białoruś będą nadal rozwijać współpracę wojskową w świetle „trudnej sytuacji międzynarodowej” i „rosnącego napięcia” wzdłuż ich granic zewnętrznych.

- Koncepcja bezpieczeństwa Państwa Związkowego ma na celu sformułowanie podstawowych zadań naszej interakcji w świetle narastającego napięcia na zewnętrznych granicach naszych państw oraz rozpętanej przeciwko nam sankcji i wojny informacyjnej – powiedział Putin podczas posiedzenia Najwyższej Rady Państwa Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, które odbyło się na Kremlu.

16:48
06.04.2023

W walkach w obwodzie donieckim zginął Konstanty Starowicki, dyrygent Opery Kijowskiej

16:27
06.04.2023

Ukraina uruchamia aplikację do wyszukiwania  uprowadzonych dzieci

Reunite Ukraine, opracowana we współpracy z amerykańską firmą technologiczną Find My Parent, ma na celu łączenie rodzin rozdzielonych konfliktem.

Ołeksander Facewycz, zastępca szefa ukraińskiej policji narodowej, powiedział: - Jeśli w ten sposób odnajdziemy choć jedno dziecko lub zjednoczymy jedną rodzinę, to już będzie zwycięstwo.

Policja zamierza sprawdzać i potwierdzać profile osobiste w aplikacji oraz działać jako pośrednik między nimi.

Facewycz powiedział, że umożliwi to policji zebranie większej ilości danych od osób z Rosji, Białorusi lub terytoriów okupowanych, które chciały pomóc ukraińskim dzieciom.

16:10
06.04.2023

Szef unijnej dyplomacji w przyszłym tygodniu odwiedzi Chiny

Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Josep Borrell, odwiedzi Chiny w przyszłym tygodniu, kontynuując serię podróży do Pekinu wyższych urzędników europejskich.

Borrell odwiedzi Chiny od 13 do 15 kwietnia, powiedział rzecznik spraw zagranicznych UE Peter Stano.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przebywają obecnie w Chinach, wzywając Pekin do wykorzystania swoich wpływów w Rosji w celu zakończenia wojny na Ukrainie. W przyszłym tygodniu do Chin jedzie premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

15:56
06.04.2023

Daniłow: Termin kontrofensywy jest ustalony

- Kiedy to się zacznie - dowiecie się. Zrozumiecie, że zaczęło się to, na co czekacie - zapewnił  Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony .

Czytaj więcej

Daniłow: Termin ukraińskiej kontrofensywy zna 3 do 5 osób na świecie
15:34
06.04.2023

Moskiewski sąd rozpatrzy apelację ws. uwięzionego reportera WSJ

Moskiewski sąd rozpatrzy apelację prawników uwięzionego reportera Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkovicha o zniesienie tymczasowego aresztowania 18 kwietnia, podała agencja informacyjna Interfax.

Gershkovich został aresztowany w zeszłym tygodniu w Jekaterynburgu pod zarzutem szpiegostwa.

Rozprawa 18 kwietnia odbędzie się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ Rosja uważa informacje związane z zarzutami za niejawne

15:18
06.04.2023

Airbus ostrzega firmy obsługujące rosyjskie linie

„Każdy dostawca, linia lotnicza, firma zajmująca się serwisem samolotów zostanie usunięta z listy współpracowników i klientów Airbusa, jeśli okaże się, że dostarcza usługi bądź komponenty rosyjskim przewoźnikom” - ostrzegł Airbus.

Czytaj więcej

Airbus się nie patyczkuje. Ostrzega firmy obsługujące rosyjskie linie lotnicze
15:00
06.04.2023

Populacja Ukrainy wynosi od 28 do 34 mln osób

Instytut Demografii i badań Społecznych oszacował, że 1 stycznia 2023 roku populacja Ukrainy wyniosła od 28 do 34 mln osób - nieprecyzyjne szacunki wynikają z tego, że Instytut nie ma pełnej informacji na temat migracji.

14:42
06.04.2023

Łukaszenko ogłosił zakończenie wspólnej operacji białoruskiego KGB i FSB wymierzonej w siatkę terrorystyczną na Białorusi

- Dziś zakończyliśmy operację z Aleksandrem Bortnikowem (dyrektorem FSB - red.). Poinformujemy społeczeństwo w bliskiej przyszłości. Zatrzymaliśmy terrorystę, który wjechał na terytorium Białorusi, chcieli przerzucić go przez Rosję do innego kraju. Odkryliśmy całą siatkę - mówił przywódca Białorusi w czasie posiedzenia Rady Najwyższej Związku Białorusi i Rosji. Łukaszenko mówił też o błoni płynącej z Ukrainy do Rosji, a przez Rosję na Białoruś. - Nasza granica z Ukrainą jest zamknięta. Broń płynie przez Briańsk i inne obwody (Federacji Rosyjskiej) - stwierdził.

14:16
06.04.2023

Mińsk wierzy, że broń atomowa, która znajdzie się na terytorium Białorusi, nie będzie musiała zostać użyta

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi, Aleksandr Wolfowicz, wyraził opinię, że korzystanie z taktycznej broni jądrowej, którą na terytorium Białorusi ma umieścić Rosja, nie będzie konieczne. - Nie liczy się liczba (głowic atomowych na Białorusi). Najważniejsze jest (...) jak prawidłowo ich użyć. A my wiemy jak ich użyć. A jeśli chodzi o to czy będzie trzeba ich użyć... Sądzę, że nie dojdziemy do tego. (...) głowice i inna broń atomowa, taktyczna lub strategiczna, jest głównie przeznaczona do prewencji, zapewnienia bezpieczeństwa Rosji i Białorusi - mówił Wolfowicz w Moskwie, cytowany przez agencję BiełTA.

14:11
06.04.2023

Xi Jinping: Wojna atomowa nie może być prowadzona

Xi Jinping stwierdził, że wszystkie kraje muszą szanować zobowiązanie do niekorzystania z broni atomowej. Mówił też, że "wojna atomowa nie powinna być prowadzona", nie wymieniając jednak przy tym z nazwy Rosji. Wezwał natomiast społeczność międzynarodową do "powstrzymania się od działań, które mogłyby doprowadzić do dalszego pogłębienia kryzysu, a nawet do tego, by wymknął się on spod kontroli".

Czytaj więcej

Xi po rozmowie z Macronem wzywa Rosję i Ukrainę do rozmów pokojowych
14:04
06.04.2023

W ostatnim miesiącu Rosjanie wycofali sprzęt wojskowy z północy Krymu

Rosyjskie wojska przygotowały wielokilometrowe umocnienia. Przygotowania do ewentualnej ukraińskiej kontrofensywy widać na wykonanych zdjęciach satelitarnych.

Czytaj więcej

Zdjęcia satelitarne Krymu. Rosjanie wycofują sprzęt wojskowy z magazynów na północy
13:36
06.04.2023

Świątek: Światowy tenis mógł zrobić więcej w sprawie wojny na Ukrainie

Liderka światowego rankingu została zapytana o wojnę na Ukrainie i udział w międzynarodowych turniejach zawodników z Rosji i Białorusi.

Czytaj więcej

Iga Świątek zabrała głos w sprawie wojny na Ukrainie. Odwołała się do II wojny światowej
13:31
06.04.2023

Putin zarzuca ukraińskiej armii strzelanie do swoich żołnierzy

- Nie oszczędzają swoich, zachowują się w najwyższym stopniu cynicznie i okrutnie. Dlatego naszym zadaniem jest odepchnięcie ich na odległość, z której nie będą mogli nam szkodzić - stwierdził rosyjski prezydent.

Czytaj więcej

Putin mówi o "okrutnej Ukrainie". "Wystrzelili 300 pocisków, by zabić 14 swoich"
13:14
06.04.2023

Rosyjskie media cytują politologa, który mówi, że Zełenski z Dudą mogli omawiać "plan B": współzarządzanie zachodnimi częściami Ukrainy przez Polskę

– Zupełnie możliwe, że oni (prezydenci Ukrainy i Polski - red.) omawiali w Warszawie realizację „planu B”. Nie udaje im się „plan A”, zgodnie z którym Ukraina powinna była rozgromić Rosję i dojść do Uralu. Najprawdopodobniej będzie odwrotnie: Rosja przesunie się jeszcze bardziej na zachód. W tym wypadku jest „plan B”, według którego Polska będzie uczestniczyła w ochronieniu resztek Ukrainy - przekonuje Nikołaj Mieżewicz.

Czytaj więcej

Rosja o Zełenskim w Warszawie: „Ukrainy już nie ma”
13:12
06.04.2023

Alfa-Bank zaliczył w 2022 roku największą stratę w swojej historii

Należący do miliardera Michaiła Fridmana bank na czysto stracił równowartość 6,3 mld zł.

Czytaj więcej

Największy prywatny bank Rosji z rekordową stratą w historii
13:07
06.04.2023

Putin: Celem rosyjskiej armii musi być doprowadzenie do całkowitego wstrzymania ostrzału Donieckiej Republiki Ludowej

Władimir Putin w czasie spotkania z szefem okupacyjnych władz tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (samozwańcza, separatystyczna republika istniejąca na terenie ukraińskiego obwodu donieckiego, nielegalnie anektowana do Rosji jesienią 2022 roku), Denisem Puszylinem mówił, że celem rosyjskiej armii "musi być osiągnięcie całkowitego wstrzymania ostrzału DRŁ przez ukraińską armię". - Zadaniem wszystkich naszych formacji: Ministerstwa Obrony, ochotniczych, jest upewnienie się, że nie będzie w ogóle ostrzałów. Dlatego, jeśli ich liczba się zmniejszyła, to znaczy, że stopniowo zbliżamy się do tego - dodał.

13:01
06.04.2023

Prigożyn: Ukraińcy z Bachmutu nigdzie się nie wybierają

Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, której najemnicy stanowią trzon sił walczących o Bachmut, napisał na Telegramie, że "trzeba powiedzieć jasno, iż wróg nigdzie się nie wybiera" z Bachmutu, wskazując, że nie ma przesłanek, by uważać, że Ukraińcy mogą wycofać się z miasta, o które walki trwają od wielu miesięcy.

12:56
06.04.2023

Przed atakiem w Petersburgu ukraińscy dziennikarze byli informowani o planowanym zamachu

W niedzielę przeprowadzono zamach na prokremlowskiego blogera i zagorzałego zwolennika wojny na Ukrainie, Władlena Tatarskiego. O planowanej akcji w Rosji informowano dziennikarzy na Ukrainie.

Czytaj więcej

Ukraińskie media zostały poinformowane o planowanym zamachu w Rosji
12:26
06.04.2023

Sankcje duszą rosyjskie firmy, zwłaszcza te eksportowe

Jedna trzecia rosyjskich firm w ogóle nie podjęła żadnych działań w celu dostosowania się do sankcji.

Czytaj więcej

Sankcje przygniotły rosyjskie firmy, bez importu sobie nie radzą
12:15
06.04.2023

Pieskow: Rozmieszczamy broń atomową na Białorusi, bo NATO zbliża się do Rosji

- NATO rozszerza się w kierunku granic Rosji. To nie Rosja zbliża się do infrastrukturą wojskową do granic NATO, ten ruch wykonywany jest w przeciwnym kierunku - mówił rzecznik Kremla.

Czytaj więcej

Kreml przekonuje, że "nie ma wyboru" i musi prowadzić wojnę
12:08
06.04.2023

AFP: Emmanuel Macron i Xi Jinping sprzeciwiają się użyciu broni atomowej na Ukrainie

12:02
06.04.2023

Władze obwodu briańskiego w Rosji informują o powstrzymaniu "grupy sabotażystów", którzy chcieli wtargnąć do obwodu z terytorium Ukrainy

Aleksandr Bohomaz, gubernator obwodu briańskiego, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że grupa ok. 20 sabotażystów z Ukrainy próbowała wtargnąć na terytorium Rosji w pobliżu wsi Słuczowsk. W wyniku interwencji funkcjonariuszy FSB i pododdziałów rosyjskiej armii, próba ta miała zostać udaremniona.

11:59
06.04.2023

Pieskow: Nie ma perspektywy pokojowego rozwiązania na Ukrainie, ze względu na stanowisko Kijowa

- Jeśli chodzi o Ukrainę, sytuacja jest nadal skomplikowana, tak długo, jak nie widać żadnych perspektyw pokojowego rozwiązania, w oparciu o stanowisko - oficjalne i nieoficjalne - prezentowane przez Kijów - mówił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w czasie spotkania z dziennikarzami.

Czytaj więcej

Kreml przekonuje, że "nie ma wyboru" i musi prowadzić wojnę
11:58
06.04.2023

Xi Jinping i Emmanuel Macron apelują, by Rosja i Ukraina rozpoczęły rozmowy pokojowe "tak szybko, jak to możliwe"

11:33
06.04.2023

Za euro w Moskwie trzeba płacić w czwartek 88 rubli, najwięcej od 22 kwietnia 2022 roku

Tuz po 12 czasu lokalnego w Moskwie trzeba było płacić 88,9 rubli za dolara - po raz pierwszy od 22 kwietnia 2022 roku kurs dolara przekroczył 88 rubli. Rano kurs dolara przekroczył 80 rubli po raz pierwszy od 18 kwietnia 2022 roku.

11:28
06.04.2023

Kreml: Negocjacje między Putinem a Łukaszenką były "długie i znaczące"

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, komentując środowe spotkanie Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki, które trwało do późnej nocy. - To była bardzo, bardzo długa i znacząca rozmowa między prezydentami - powiedział Pieskow dodając, że przywódcy Rosji i Białorusi skończyli rozmawiać "długo po północy".

11:16
06.04.2023

Finlandia kupuje system obrony przeciwlotniczej od Izraela

Decyzję ogłoszono dzień po wejściu Finlandii do NATO.

Czytaj więcej

Finlandia kupuje od Izraela "Procę Dawida"
10:48
06.04.2023

Emmanuel Macron spotyka się z Xi Jinpingiem

Podczas powitania z Xi Emmanuel Macron miał powiedzieć, że "rosyjska agresja na Ukrainie jest ciosem w stabilność". - Wiem, że mogę liczyć na pana w przywracaniu Rosji do rozsądku i skłonienia wszystkich do tego, aby wrócili do stołu negocjacyjnego - powiedział Macron, cytowany przez agencję Reutera.

10:42
06.04.2023

SBU zatrzymała mężczyznę, który informował o skutkach rosyjskiego ostrzału Zaporoża

Zatrzymany to przedstawiciel branży IT, który miał gromadzić i przekazywać Rosjanom informacje na temat skutków ostrzału wielopiętrowego budynku w Zaporożu.

10:18
06.04.2023

Władze Biełgorodu nie zorganizują Parady Zwycięstwa. Powodem jest obawa o atak Ukraińców

9 maja w mieście nie będzie organizowana parada wojskowa. Rosjanie mówią wprost, że mogłoby to się wiązać z ukraińskim atakiem.

Czytaj więcej

Biełgorod nie zorganizuje parady 9 maja. Władze miasta nie chcą prowokować Ukraińców
10:05
06.04.2023

Szwecja: Wciąż nie jest jasne, kto stoi za sabotażem rurociągów Nord Stream

Szwedzki prokurator, Mats Ljungqvist stwierdził, że śledczy ze Szwecji robią wszystko, by wyjaśnić okoliczności eksplozji, które uszkodziły gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2, ale "będzie to trudne biorąc pod uwagę okoliczności". Szwedzka prokuratura podkreśla, że wciąż nie wiadomo, kto stoi za sabotażem gazociągów.

10:01
06.04.2023

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe": Desperacja Rosjan

Natalia Humeniuk, szefowa biura prasowego Dowództwa Operacyjnego "Południe", na antenie ukraińskiej telewizji mówiła, że użycie przez Rosjan kierowanych bomb powietrznych jest "aktem desperacji", ponieważ "Rosjanom nie pozostało już nic do użycia". 

09:52
06.04.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali obwód czernihowski

Dowództwo Operacyjne "Północ" podaje, że rankiem Rosjanie dwukrotnie ostrzelali przy użyciu moździerzy pogranicze między Rosją a Ukrainą w obwodzie czernihowskim. Pierwszy ostrzał miał miejsce ok. 6:45, drugi - ok. 7:15. Na razie nie ma informacji o ofiarach lub zniszczeniach.

09:22
06.04.2023

W Moskwie za dolara trzeba płacić ponad 80 rubli, najwięcej od 18 kwietnia 2022 roku

W czwartek rano w Moskwie za dolara trzeba płacić 80 rubli i 7 kopiejek, o 23 kopiejki więcej niż dzień wcześniej, w momencie zamknięcia notowań. Euro kosztuje 87,46 rubla. Kurs dolara jest najwyższy od 18 kwietnia 2022 roku.

09:20
06.04.2023

Leszek Miller twierdzi, że obecny czas sprzyja rozmowom z Ukraińcami o rzezi wołyńskiej

- Dziś społeczeństwo ukraińskie, jak sądzę, po tych jakże tragicznych doświadczeniach zdaje sobie lepiej sprawę, co to znaczy ból, co to znaczy krew i co czują Polacy, zwłaszcza ci, których rodziny zostały tam pomordowane. Takie oczyszczenie, w tym czasie, miałoby głęboki sens - tłumaczył były premier. 

Czytaj więcej

Miller: To była okazja, by Zełenski przeprosił za rzeź wołyńską. Rozczarowujące
08:59
06.04.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski wjechało z Ukrainy ponad 10,904 mln osób

W ciągu doby do Polski wjechało z Ukrainy 21 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 30,6 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - prawie 9,104 mln osób.

08:43
06.04.2023

Duda: fundamentalny jest powrót Ukrainy do granic sprzed 2014 roku

- Jednym z absolutnie fundamentalnych warunków musi być opuszczenie okupowanych ziem Ukrainy przez wojska rosyjskie, czyli powrót Ukrainy do pełnej kontroli nad jej międzynarodowo uznanymi granicami, w jakich Ukraina była w 2014 r. - powiedział w rozmowie z radiową Trójką prezydent Andrzej Duda.

08:37
06.04.2023

Ukraiński rzecznik praw człowieka: Jedno dziecko wróciło z Rosji

Dziecko deportowane przez Rosję z obwodu chersońskiego podczas tymczasowej okupacji tego regionu wróciło do rodziny na Ukrainie - poinformował Dmytro Łubiniec.

Chłopiec, Artem, był jednym z kilku uczniów szkoły z internatem w mieście Aleszki w obwodzie chersońskim, którzy zostali deportowani do Rosji.

Babcia Artema, która złożyła wniosek o jego powrót, powiedziała, że natychmiast udała się do internatu, gdy dowiedziała się, że uczniowie są przymusowo przenoszeni do Rosji. Po przybyciu na miejsce odkryła, że uczniowie zostali przeniesieni z obwodu chersońskiego do Rosji, a następnie na okupowany Krym, po czym zostali przewiezieni do okupowanego przez Rosję Skadowska.

łubiniec wezwał rodziców i opiekunów zaginionych dzieci do kontaktu w celu zgłoszenia zaginięcia lub deportacji członków ich rodzin.

08:04
06.04.2023

Problemy z realizacją obietnicy o unijnej amunicji dla Ukrainy

Na drodze staje decyzja, jakie firmy powinny zrealizować zamówienie.

Czytaj więcej

Stanął unijny plan wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Przeszkodą porozumienia kontraktowe
07:44
06.04.2023

Ukraina nie wyklucza negocjacji w sprawie Krymu

Rozmowy mogłyby się rozpocząć, gdyby po kontrofensywie wojska ukraińskie dotarły do granic administracyjnych okupowanego półwyspu.

Czytaj więcej

Ukraina może być skłonna do negocjacji w sprawie Krymu
07:35
06.04.2023

Obwód chersoński ostrzelany 42 razy w ciągu doby

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego poinformował, że w ciągu doby na obwód spadło 151 pocisków. W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba.

07:34
06.04.2023

W ciągu doby, w wyniku ostrzału obwodu donieckiego, zginęło pięciu cywilów

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:30
06.04.2023

Rosjanie informują o nocnym ostrzale okupowanego Melitopola przy użyciu wyrzutni HIMARS

Jak informują okupacyjne władze w nocy ze środy na czwartek Melitopol został ostrzelany przy użyciu wyrzutni HIMARS. W mieście aktywna miała być obrona przeciwlotnicza, która zestrzeliła - jak twierdzą władze okupacyjne - sześć pocisków wystrzelonych w kierunku Melitopola.

07:24
06.04.2023

Brytyjski resort obrony: Rosyjski generał prawdopodobnie stracił stanowisko

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie pisze, że najprawdopodobniej rosyjskie Ministerstwo Obrony odwołało ze stanowiska gen. Rustama Muradowa, dowódcę Wschodniego Zgrupowania Sił na Ukrainie, które poniosły w ostatnich miesiącach ciężkie straty, zwłaszcza w czasie nieudanych natarć na Wuhłedar.

07:11
06.04.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 176 630 żołnierzy, 3 631 czołgów, 7 013 pojazdów opancerzonych, 2 714 zestawów artyleryjskich, 532 wyrzutnie rakiet, 281 zestawów przeciwlotniczych, 306 samolotów, 292 śmigłowce, 2 287 bezzałogowe statki powietrzne, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 574 pojazdy (w tym cysterny), 302 jednostki sprzętu specjalnego.

06:53
06.04.2023

Ukraińcy odparli ponad 60 rosyjskich ataków w ciągu doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 3 ataki rakietowe, 29 uderzeń z powietrza i 51 ostrzałów celów na Ukrainie. Na froncie walki koncentrują się wokół miejscowości Łyman, Bachmut i Awdijiwka oraz Marijnka. W ciągu doby ukraińska armia miała odeprzeć ponad 60 rosyjskich ataków.

06:34
06.04.2023

Kolejny szpital w okupowanej części Ukrainy zmieniony przez Rosjan w szpital wojskowy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że szpital w miejscowości Małaja Biłozerka (obwód zaporoski) został przekształcony w szpital wojskowy i obecnie nie udziela pomocy cywilom. 2 kwietnia w szpitalu miało być leczonych ok. 80 rosyjskich żołnierzy.

06:30
06.04.2023

Deputowany ukraińskiej Rady Najwyższej: Ukraińcy uważają, że Polska okazała nam największe wsparcie

- Podobną sympatią Ukraińców cieszy się jeszcze Wieka Brytania. Pokazują to wszystkie sondaże. Nawet Stany Zjednoczone Ukraińcy wymieniają po Polsce i Wielkiej Brytanii. W ogóle uważam, że relacje polsko-ukraińskie zmierzają w kierunku sojuszu wojskowego. Przecież chodzi o wolność waszą i naszą - mówi Ołeksij Honczarenko, deputowany ukraińskiej Rady Najwyższej, w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.

Czytaj więcej

Ołeksij Honczarenko: Nie popełniajmy starych błędów
06:29
06.04.2023

Emmanuel Macron jest przekonany, że klucz do pokoju w Europie Wschodniej znajduje się w Chinach

To jedyny kraj, który może wpłynąć na kalkulację Władimira Putina – powiedział francuski dyplomata przedstawicielom mediów, którzy towarzyszą prezydentowi w rozpoczętej w środę podróży do Chin.

Czytaj więcej

Putin oszukał Xi. Macron na tym gra
06:13
06.04.2023

Około 3 mln ton zboża z Ukrainy, które zamiast trafić do Afryki pozostało w Polsce, nie było poddane kontroli

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), która prowadzi graniczną kontrolę jakości artykułów przywożonych spoza państw członkowskich Unii Europejskiej, bada wyłącznie ich zgodność z deklaracją producenta, czyli z wymaganiami wynikającymi z załączonych dokumentów – wynika z odpowiedzi dla „Rzeczpospolitej”.

Czytaj więcej

Co jest w ukraińskim zbożu? Na granicy go nie badano
06:11
06.04.2023

Daria, uciekinierka z obwodu wołyńskiego, o polskiej gościnności: Gdy w sklepie starsza kobieta usłyszała język ukraiński, zrobiła dla mnie zakupy

Daria niedawno przeprowadziła się do Warszawy, mieszka w jednym pokoju z koleżanką w akademiku. Serwuje kanapki w otwartej w grudniu ukraińskiej knajpie „Lviv Croissants” na Nowym Świecie. Lokale tej sieci są w wielu miastach Ukrainy, a po wybuchu wojny pojawił się też w Polsce. Daria pracuje tam dopiero od kilku tygodni, wciąż studiuje, ale zdalnie. Zamyśla się, gdy pytam, czy spotkała ją jakaś nieprzyjemna historia w Polsce. – Tylko raz czegoś takiego doświadczyłam, w kebabie. Byłyśmy z koleżanką i podeszła do nas młoda dziewczyna. Chciała się napić naszej wody z butelki, ale koleżanka powiedziała, że to niehigienicznie. W odpowiedzi na to usłyszeliśmy po polsku, że mamy wymiatać się z Polski. Użyła mocniejszych słów, rozumie pan. Była młodsza od nas – opowiada.

Czytaj więcej

„Pokochałam Polskę i Polaków”. Ukraińskie głosy podczas wizyty Zełenskiego w Polsce
06:09
06.04.2023

Podczas wizyty Zełenskiego w Warszawie rozmawiano o powojennej odbudowie Ukrainy

- Chcielibyśmy, by polski biznes był jednym z liderów na naszym rynku – wśród innych – mówił Wołodymyr Zełenski. – Kto będzie wcześniej, ten więcej zarobi – dodał. Zachęcał do inwestowania w projekty infrastrukturalne.

Czytaj więcej

Zełenski w Warszawie. Pierwsza taka wizyta
05:39
06.04.2023

Eksplozje w okupowanym Melitopolu

W nocy ukraiński mer Melitopola, Iwan Fedorow, poinformował o kilku głośnych eksplozjach do których doszło w mieście.

05:18
06.04.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie sprawdzają telefony mieszkańców w obwodzie chersońskim

W okupowanej części obwodu chersońskiego, w rejonie kachowskim, od 23 marca rosyjscy okupanci sprawdzają zawartość prywatnych telefonów mieszkańców, szukając w nich "zakazanych" materiałów zdjęciowych i nagrań oraz innych zakazanych treści. "W czasie takich inspekcji okupanci przeszukują domy mieszkańców" - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

04:52
06.04.2023

Macron chce przekonać Xi Jinpinga, by ten zaangażował się w zakończenie wojny na Ukrainie

Przebywający z wizytą w Chinach prezydent Francji zapowiedział, że spróbuje skłonić Chiny do większego zaangażowania w działania na rzecz międzynarodowego pokoju, w tym zakończenia wojny na Ukrainie. Macron miał zapowiedzieć to w trakcie spotkania we francuskiej ambasadzie w Chinach.

04:24
06.04.2023

5 kwietnia z jednodniową wizytą w Polsce przebywał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski

W czasie wizyty Zełenski wygłosił przemówienie do Polaków i Ukraińców na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. - Niebiesko-żółty i biało-czerwony będą zawsze silniejsze od wrogiego, niebiesko-biało-czerwonego trójkoloru - mówił ukraiński prezydent w polskiej stolicy.

Czytaj więcej

Mocny sygnał do Rosji od Dudy i Zełenskiego: Już nigdy nie uda się wam nas podzielić
04:22
06.04.2023

Rosja zmniejszyła liczbę okrętów na Morzu Czarnym uzbrojonych w pociski Kalibr

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje, że liczba rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym, uzbrojonych w pociski Kalibr, zmniejszyła się z sześciu do czterech (dwa okręty nawodne, dwa podwodne). Łącznie na pokładach tych okrętów znajdują się 24 pociski Kalibr (dzień wcześniej na pokładach sześciu okrętów było 40 takich pocisków).

04:21
06.04.2023

Obwód sumski ostrzelany 17 razy w ciągu doby

Na miejscowości w pasie przygranicznym między Rosją a Ukrainą, po stronie ukraińskiej, spadło w ciągu doby 229 pocisków.

04:17
06.04.2023

Okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku wpłynęły do portów w związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi

Służba prasowa rosyjskiej Floty Pacyfiku podaje, że poziom gotowości burzowej sił Floty Pacyfiku w Kraju Nadmorskim został podwyższony w związku z nadciągającym cyklonem.

04:13
06.04.2023

Siergiej Ławrow jedzie do Turcji

W czasie dwudniowej (6-7 kwietnia) wizyty w Turcji szef MSZ Rosji będzie rozmawiał z szefem tureckiej dyplomacji, Mevlutem Cavusoglu, na temat "aktualnego stanu sytuacji jeśli chodzi o kryzys ukraiński, zasad i sposobów pokojowego rozwiązania konfliktu, możliwego tylko wtedy, gdy Kijów weźmie pod uwagę rosyjskie interesy i obawy" - czytamy na stronie rosyjskiego MSZ. MSZ Rosji pisze też, że potrzeba "zsynchronizować zegarki" jeśli chodzi o "sytuacje na Ukrainie, Zakaukaziu, Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, Azji Środkowej oraz w rejonie Morza Czarnego".

04:12
06.04.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 406