Rosja. Prokuratura chce 25 lat więzienia dla Kara-Murzy

Rosyjscy prokuratorzy zwrócili się do moskiewskiego sądu o skazanie krytyka Kremla Władimira Kara-Murzy na 25 lat więzienia

Publikacja: 07.04.2023 00:11

Władimir Kara-Murza

Władimir Kara-Murza

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 407

Kara-Murza, znany obrońca praw człowieka i krytyk Kremla, jest uwięziony w Moskwie od prawie roku po tym, jak wypowiedział się przeciwko wojnie na Ukrainie. Jest krytyczny wobec prezydenta Władimira Putina.

Przeżył dwie próby otrucia.

W marcu 2022 roku Kara-Murza wystąpił przed Izbą Reprezentantów w Arizonie przeciwko wojnie, a w wywiadzie dla CNN w kwietniu 2022 roku nazwał rząd Putina "reżimem morderców". Wkrótce potem został aresztowany za "niepodporządkowanie się poleceniom organów ścigania", jak podaje jego żona.

Czwartkowe przesłuchanie odbyło się w Sądzie Miejskim w Moskwie za zamkniętymi drzwiami, ponieważ sprawa została określona jako "ściśle tajna"  - poinformowała reżimowa RIA Nowosti.

Kara-Murza jest oskarżony o przestępstwa kryminalne, w tym zdradę, rozpowszechnianie "fałszywek" na temat rosyjskiej armii i ułatwianie działalności niepożądanej organizacji.

Czytaj więcej

Rosyjski dysydent poniesie trumnę McCaina

- Dzisiaj odbyła się debata. Prokurator zażądał 25 lat więzienia - powiedziała RIA Nowosti adwokat Kara-Murzy, Maria Eismont.

Zarzut zdrady stanu w Rosji został rozszerzony w 2012 roku i obejmuje konsultacje lub jakąkolwiek inną pomoc dla obcego państwa lub organizacji międzynarodowych lub zagranicznych. Jest on wykorzystywany przeciwko Kara-Murzy w związku z jego potępieniem  inwazji Rosji na Ukrainę.

W marcu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na grupę Rosjan związanych z arbitralnym zatrzymaniem Kara-Murzy i wezwały do jego "natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia".

W 2018 roku głośnym echem odbiła się decyzja umierającego senatora republikanów, zgorzałego krytyka Donalda Trumpa, Johna McCaina.

Ciężko chory senator wyznaczył byłego wówczas wiceprezydenta Joe Bidena, senatora demokratów Russa Feingolda, republikanina Williama Cohena, aktora Warrena Beatty'ego i ówczesnego prezesa Fundacji im. Niemcowa Władimira Kara-Murzę, aby nieśli jego trumnę w dniu pogrzebu.

Informację o prośbie McCaina, by był wśród osób niosących jego trumnę, przekazano Rosjaninowi w kwietniu, 9 miesięcy po zdiagnozowaniu u senatora raka mózgu.

Zdaniem komentatorów wybór młodego, urodzonego w 1981 roku rosyjskiego opozycjonisty był ostatnim sygnałem, jaki zmarły 25 sierpnia 2018 roku senator wysyłał do prezydentów Rosji i USA, Trumpa i Putina - swoich największych politycznych przeciwników.

Kara-Murza, znany obrońca praw człowieka i krytyk Kremla, jest uwięziony w Moskwie od prawie roku po tym, jak wypowiedział się przeciwko wojnie na Ukrainie. Jest krytyczny wobec prezydenta Władimira Putina.

Przeżył dwie próby otrucia.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Ukraina i Mołdawia rozpoczynają rozmowy o członkostwie w Unii Europejskiej
Polityka
Julian Assange przyzna się do winy i odzyska wolność
Polityka
Prezydent Emmanuel Macron pisze do rodaków. Francję czekają trzy lata paraliżu?
Polityka
Minister obrony Niemiec mówi w Paryżu na jaki wynik wyborów we Francji liczy
Polityka
Emmanuel Macron napisał list do Francuzów. "Będę prezydentem niezależnie od wyniku wyborów"
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży