Rosyjski dysydent poniesie trumnę McCaina

Były wiceprezydent Joe Biden, senator Demokratów Russ Feingold, Republikanin William Cohen. aktor Warren Beatty i prezes Fundacji im. Niemcowa Władimir Kara-Murza - te osoby wybrał zmarły senator John McCain, by podczas uroczystości pogrzebowych niosły jego trumnę.

Publikacja: 29.08.2018 07:22

Władimir Kara-Murza

Władimir Kara-Murza

Foto: Wikimedia Commons, domena publiczna, fot. Leonidalekseev

amk

Zdaniem komentatorów wybór młodego, urodzonego w 1981 roku rosyjskiego opozycjonisty jest ostatnim sygnałem, jaki zmarły 25 sierpnia senator wysyła do prezydentów Rosji i USA - swoich największych politycznych przeciwników.

McCain był jednym z najostrzejszych krytyków Donalda Trumpa za jego kontakty z rosyjskim prezydentem. Po tym, jak Trump pogratulował Putinowi wygranej w wyborach prezydenckich, słowa McCaina cytowały największe światowe media: "Amerykański prezydent nie jest przywódcą Wolnego Świata, gratulując dyktatorowi wygranych wyborów. W ten sposób prezydent Trump obraził każdego obywatela Rosji, któremu odmówiono prawa do głosowania w wolnych i uczciwych wyborach, by określili przyszłość swojego kraju. Wśród nich jest niezliczona liczba rosyjskich patriotów, którzy tak wiele ryzykowali, by zaprotestować przeciwko reżimowi Putina" - powiedział wówczas senator.

Informację o prośbie McCaina, by był wśród osób niosących jego trumnę, przekazano Rosjaninowi w kwietniu, 9 miesięcy po zdiagnozowaniu u senatora raka mózgu.

Jak mówił wzruszony Kara-Murza, był to "najbardziej przejmujący zaszczyt, jaki mógł go kiedykolwiek spotkać".

McCain oceniał Kara-Murzę jako "odważnego, otwartego i bezwzględnego zwolennika wolności i demokracji w Rosji". Senator zauważał, że podobnie jak wielu przeciwników Władimira Putina, Kara-Murza został dwukrotnie poddany próbie otrucia - w celu zastraszenia go, lub co gorsza, wyeliminowania.  "To bohater, którego idealizm, odwagę i bezinteresowność uważam za szczególnie inspirujące" - mówił o Kara-Murzy senator McCain.

Władimir Kara-Murza będzie więc tym, który wraz z innymi wybranymi przez senatora osobami poniesie jego trumnę podczas sobotnich uroczystości żałobnych w waszyngtońskiej katedrze.

Władimir Kara-Murza jest wykształconym w Cambridge rosyjskim historykiem, byłym współpracownikiem Michaiła Chodorkowskiego i wiceprezesem ruchu Otwarta Rosja, promującego społeczeństwo obywatelskie.

Kara-Murza był też współpracownikiem zamordowanego w 2015 roku opozycjonisty Borysa Niemcowa, a po jego śmierci został przewodniczącym rady Fundacji im. Niemcowa.

Władimir Kara-Murza i były premier Michaił Kasjanow w 2015 roku przedstawili członkom amerykańskiego Kongresu tzw. Listę Niemcowa - nazwiska ośmiu rosyjskich dziennikarzy i wysokich stopniem polityków, którzy uczestniczyli w nagonce na Niemcowa, tworząc wokół niego atmosferę nienawiści. Wymienione na  liście osoby wielokrotnie zabierały głos w mediach przekonując, że Niemcow był zdrajcą, wrogiem Rosji i członkiem "piątej kolumny" podejmującej działania szkalujące Moskwę.

Rosyjskie organa ścigania odmówiły zbadania tych udokumentowanych wypowiedzi, mimo że podżeganie do nienawiści i przemocy wobec innych jest  niezgodne z również rosyjskim prawem.

Władimir Kara-Murza dwukrotnie padł ofiarą tajemniczego zatrucia, którego omal nie przypłacił życiem. W 2015 roku w wyniku zatrucia trafił do moskiewskiego szpitala, w którym ze względu na niewydolność wielonarządową wprowadzono go w śpiączkę. Wyszedł z tego stanu, ale później poddał się badaniom za granicą, które wykazały obecność w jego organizmie metali ciężkich w wysokim stężeniu.

Ponownie trafił do szpitala w 2017 i po raz drugi ten sam zespół lekarzy uratował mu życie. Stwierdzono wówczas "toksyczny wpływ nieznanej substancji". Po kilku tygodniach spędzonych w szpitalu wyjechał za granicę w celu dalszego leczenia. Próby podjęcia śledztwa w sprawie tych dwóch zatruć, czego domagał się adwokat Kara-Murzy, skończyły się w Rosji fiaskiem.

Początek relacji Kara-Murzy z Johnem McCainem datuje się na 2010 rok, gdy Borys Niemcow, usiłując zorganizować masową manifestację przeciwko ówczesnemu premierowi Władimirowi Putinowi, trafił do aresztu.

Wówczas senator McCain wraz z innymi senatorami nalegał, aby zapowiadany wtedy "reset" w amerykańsko-rosyjskich stosunkach nie odbywał się kosztem rosyjskich dysydentów i tworzących się demokratycznych organizacji w tym kraju. W ciągu następnych siedmiu lat McCain i Kara-Murza wielokrotnie wspierali się w działaniach i gestach przeciwko Putinowi,

We wrześniu 2015 roku, 7 miesięcy po zamordowaniu Niemcowa,  McCain i Kara-Murza spotkali się w Waszyngtonie, by pośmiertnie uhonorować rosyjskiego opozycjonistę Nagrodą Wolności, przyznawaną przez Międzynarodowy Instytut Republikański.

Polityka
Francis Fukuyama komentuje powrót Donalda Trumpa do Białego Domu. „Spodziewam się ogólnej destabilizacji”
Polityka
Inauguracja Donalda Trumpa przeniesiona. Przyszły prezydent USA dał służbom trzy dni
Polityka
Co o Musku sądzą Niemcy i Brytyjczycy? Jednoznaczne wyniki sondażu
Polityka
Wyniki wyborów prezydenckich w USA od II wojny światowej. Zwycięzcy, przegrani, kontrowersje
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Ostatni sondaż przed inauguracją Donalda Trumpa. Wiemy, co uważają Amerykanie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego