"NYT": Wyciekły tajne dokumenty związane z ukraińską kontrofensywą

Tajne dokumenty wojenne szczegółowo opisujące amerykańskie i natowskie plany wspierania ukraińskiej armii przed planowaną ofensywą przeciwko Rosji zostały opublikowane w tym tygodniu w mediach społecznościowych - poinformowali wysocy rangą urzędnicy administracji Bidena. O wycieku pisze "The New York Times".

Publikacja: 07.04.2023 04:00

"NYT": Wyciekły tajne dokumenty związane z ukraińską kontrofensywą

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 407

Dokumenty pojawiły się na Twitterze i na Telegramie - do tej ostatniej platformy, popularnej i szeroko dostępnej w Rosji, ma dostęp pół miliona użytkowników.

Pentagon bada, kto może stać za wyciekiem dokumentów.

Według wojskowych analityków dokumenty wydają się być częściowo zmodyfikowane  w stosunku do oryginałów - zawyżają np. amerykańskie szacunki dotyczące ukraińskich ofiar wojennych i zaniżają  szacunki dotyczące zabitych żołnierzy Federacji Rosyjskiej. Jeden ze slajdów na przykład zawiera informację, że zginęło 16.000 do 17.500 rosyjskich żołnierzy, podczas gdy Ukraina miałaby stracić aż 71 500 żołnierzy. Pentagon i inni analitycy oceniają natomiast, że Rosja poniosła znacznie więcej ofiar, a  po obu stronach bliżej 200 000 żołnierzy  zostało zabitych lub rannych.

Czytaj więcej

Daniłow: Termin ukraińskiej kontrofensywy zna 3 do 5 osób na świecie

Analitycy uważają, że modyfikacje te mogą wskazywać na dezinformacyjne wysiłki ze strony Rosji.

Ujawnienie jednak w oryginalnych dokumentach, które pojawiają się jako zdjęcia wykresów,  przewidywanych dostaw broni, siły oddziałów i batalionów oraz innych planów, stanowi znaczące naruszenie wysiłków amerykańskiego wywiadu na rzecz pomocy Ukrainie.

Urzędnicy administracji prezydenta Bidena pracowali nad usunięciem dokumentów z mediów społecznościowych,  ale nie udało się to do czwartkowego wieczora,

-  Jesteśmy świadomi doniesień o postach w mediach społecznościowych i departament bada sprawę - powiedziała Sabrina Singh, zastępca sekretarza prasowego w Pentagonie.

Dokumenty nie podają konkretnych planów bitwy ani miejsca, gdzie Ukraina zamierza rozpocząć swoją ofensywę. A ponieważ dokumenty pochodzą sprzed pięciu tygodni, mogą stanowić amerykańskie i ukraińskie spojrzenie na potrzeby wojsk Kijowa do planowanej kontrofensywy.

"Jednak dla wprawnego oka rosyjskiego planisty wojennego, generała polowego lub analityka wywiadu, dokumenty te z pewnością oferują wiele ciekawych wskazówek" - pisze "The New York Times".  Dokumenty wspominają na przykład o wydatkach na amunicję HIMARS. Pentagon nigdy nie podał publicznie, jak szybko ukraińskie wojska zużywają tę amunicję - dane te znalazły się w ujawnionych dokumentach.

Kolejny dokument zawiera kolumny, w których wyszczególniono jednostki ukraińskich wojsk, sprzęt i szkolenia, wraz z harmonogramami na okres od stycznia do kwietnia. Według informacji zawartych w dokumencie na szkolenie i gotowość do dotrzymania harmonogramu wpłynie termin dostaw sprzętu.

Od początku wojny Stany Zjednoczone dostarczały Ukrainie informacje o stanowiskach dowodzenia, składach amunicji i innych kluczowych punktach rosyjskiej armii. Takie informacje wywiadowcze w czasie rzeczywistym pozwoliły Ukraińcom na namierzenie rosyjskich sił, zabicie wysokich rangą generałów i zmuszenie do przeniesienia dostaw amunicji dalej od rosyjskich linii frontu, choć urzędnicy amerykańscy twierdzą, że Ukraina odegrała decydującą rolę w planowaniu i wykonaniu tych ataków.

Urzędnicy amerykańscy i europejscy zauważają jednak, że na początku wojny Ukraińcy obawiali się dzielenia ze Stanami Zjednoczonymi swoimi planami wojennymi, w obawie przed przeciekami. Jeszcze latem ubiegłego roku urzędnicy amerykańskiego wywiadu mówili, że często lepiej rozumieją plany wojskowe Rosji niż Ukrainy.

Dokumenty pojawiły się na Twitterze i na Telegramie - do tej ostatniej platformy, popularnej i szeroko dostępnej w Rosji, ma dostęp pół miliona użytkowników.

Pentagon bada, kto może stać za wyciekiem dokumentów.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Francja może wysłać instruktorów wojskowych na Ukrainę? Rozmowy jeszcze trwają
Konflikty zbrojne
Izrael zrzucił bomby na obóz uchodźców, zginęły dzieci. Netanjahu: Pomyłka
Konflikty zbrojne
Izrael zbombardował obóz dla uchodźców w Rafah. Kolejna masakra w Strefie Gazy
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Śmiertelna walka o pokój
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Konflikty zbrojne
Sojusznicy Ukrainy z NATO wątpią w "anty-Trumpowy" fundusz Stoltenberga
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?