04:31
24.01.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 335
00:22
24.01.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.

00:13
24.01.2023

Gierasimow: Nowy plan rosyjskiej armii uwzględnia rozszerzenie NATO

W rozmowie z moskiewskim portalem informacyjnym "Argumenty i Fakty" Gierasimow powiedział, że plan zmian w armii został zatwierdzony przez prezydenta Władimira Putina.

Czytaj więcej

Gierasimow o zmianach w rosyjskiej armii "w obliczu zagrożeń"
23:57
24.01.2023

Ukraina skonfiskowała aktywa rosyjskiego miliardera Michaiła Szelkowa

Taką decyzję podjął dziś Najwyższy Sąd Antykorupcyjny Ukrainy na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości.

Michaił Szelkow zajmuje 59 miejsce na liście rosyjskiego Forbesa, jego majątek szacuje się na 1,5 miliarda dolarów. Jest głównym beneficjentem i zastępcą przewodniczącego rady dyrektorów VSMPO-Avisma. To jeden z największych na świecie dostawców tytanu, który jest potrzebny w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Szelkow, według Transparency International, kierował także działem inwestycyjnym państwowej firmy Rostec, która kontroluje kontrahentów wojskowych w Rosji. Szelkowzostał objęty ukraińskimi sankcjami w zeszłym roku.

Sąd zdecydował o konfiskacie mieszkań Szelkowa w Odessie i Nikopolu, pięciu samochodów, magazynu, nieujawnionej kwoty pieniędzy na rachunkach bankowych  i 100 proc.  udziałów w kapitale zakładowym przedsiębiorstwa VSMPO TITAN Ukraina.

23:39
23.01.2023

Rosjanie zaczynają natarcia także na innych odcinkach frontu

Po ponad pół roku walk Bachmut stał się już symbolem uporu obrońców dla całej Ukrainy i nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie wrażenie na społeczeństwie wywołałby jego ewentualny upadek. Sytuację na froncie analizuje Andrzej Łomanowski.

Czytaj więcej

Powolny marsz rosyjskiej armii. Ktoś musiał odgrywać rolę „mięsa”
23:13
23.01.2023

Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie Sean Penn zaprezentuje film o Zełenskim

Podczas festiwalu, który odbędzie się w dniach 16-26 lutego, światową premierę będzie miał dokument "Superpower" (ang. supermoc) o prezydencie Ukrainy.

Dokument, zapowiadany jako „kronika projektu filmowego, który rzeczywistość zmusiła do zmiany w coś mniej kontrolowanego, ale bardziej znaczącego”, zostanie pokazany poza konkursem.

Penn był w Kijowie, aby nakręcić film dokumentalny pod koniec lutego 2022 roku, kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja.

22:55
23.01.2023

Zastępca szefa kancelarii Zełenskiego złożył rezygnację

Według ukraińskich dziennikarzy śledczych, Tymoszenko miał używać do własnych celów Chevroleta Tahoe, podarowanego do ewakuacji ludności cywilnej ze stref walk.

Czytaj więcej

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko złożył rezygnację
22:29
23.01.2023

Polska i Wielka Brytania przygotowują  ukraińskie załogi czołgów

Czołgi będą jednak mogły włączyć się do walk dopiero, gdy grunt będzie tardszy, ze względu na wagę maszyn.

22:11
23.01.2023

Zełenski zakazuje urzędnikom wyjeżdżać za granicę w celach nieoficjalnych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret zakazujący urzędnikom podróżowania za granicę w celach innych niż służbowe.

Czytaj więcej

Zełenski zakazuje urzędnikom wyjeżdżać za granicę w celach prywatnych
21:51
23.01.2023

Fundacja im. Sacharowa "zagraża Rosji"

Rosyjskie władze, w ramach rozprawiania się z krytykami obecnych władz ogłosiły fundację imienia laureata Pokojowej Nagrody Nobla Andrieja Sacharowa „niepożądaną”.

Czytaj więcej

Fundacja im. Andrieja Sacharowa "niepożądana" w Rosji
21:32
23.01.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował narodom Polski i Litwy za solidarność

Zełenski zawarł to podziękowanie w liście do uczestników warszawskich uroczystości z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego, który odczytał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz w obecności prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy,/

Zełenski zaznaczył w liście, że wydarzenie to jest ważne we wspólnej historii narodu ukraińskiego, polskiego i litewskiego, „której potężna symbolika jest szczególnie aktualna”.

21:13
23.01.2023

Rosyjskie MSZ reaguje na słowa Radosława Sikorskiego

"Zdumiewające zeznania są codziennie upubliczniane przez mistrzów prawa międzynarodowego" - napisała ironicznie Zacharowa.

Czytaj więcej

Zacharowa: Polska oficjalnie przyznała, że ​​planowała rozbiór Ukrainy
20:56
23.01.2023

86 proc. szkół w obwodzie kijowskim ma schrony przeciwbombowe

- W sumie 1085 schronów zostało już utworzonych w placówkach oświatowych w obwodzie kijowskim – powiedział Ołeksij Kuleba, szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. – To 86 proc. szkół i przedszkoli w regionie, które mogą działać w trybie stacjonarnym lub mieszanym.

20:39
23.01.2023

Fundacja im. Andrieja Sacharowa organizacją niepożądaną w Rosji

Władze uznały, że "działalność funduszu „stanowi zagrożenie dla podstaw porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej”.

20:16
23.01.2023

Sztab Generalny: Rosjanie stracili ponad 50 żołnierzy w czasie starcia w obwodzie zaporoskim

Sztab podaje, że do starcia miało dojść w pobliżu wsi Małe Szczerbaki. W starciu z ukraińskimi siłami Rosjanie stracili 50 żołnierzy i 9 jednostek sprzętu wojskowego, w tym czołg, wóz opancerzony i 6 wozów bojowych piechoty.

19:59
23.01.2023

Prokuratura w Berlinie wszczyna śledztwo w sprawie Rosyjskiego Domu

Prokuratura poinformowała w poniedziałek, że wszczęła wstępne śledztwo w sprawie Rosyjskiego Domu, berlińskiej organizacji zajmującej się promocją kultury, która jest częścią rosyjskiej agencji rządowej objętej sankcjami Unii Europejskiej.

Na początku tego miesiąca dochodzenie Reutera ujawniło, że pomimo sankcji Rosyjski Dom kupił bilety lotnicze dla dwóch prorosyjskich aktywistów mieszkających w Niemczech, aby pojechali na wspieraną przez Kreml konferencję w Moskwie.

Niemiecka agencja informacyjna DPA zacytowała  przedstawiciela berlińskiej prokuratury, który powiedział, że śledztwo dotyczyło tego, czy Rosyjski Dom naruszył niemieckie prawo dotyczące handlu zagranicznego i płatności, za pomocą którego egzekwowane są sankcje UE.

19:42
23.01.2023

Włochy zastąpią rosyjski gaz algierskim. Chcą być hubem dla Europy

Po rozstaniu z rosyjskim surowcem kraje Unii szybko zwiększają inwestycje w gaz z pozarosyjskich źródeł. Niemcy mają już trzy terminale gazowe, a Włosi będą mieli podwodny gazociąg z Algierii i to nie tylko na gaz ziemny, ale też na wodór.

Czytaj więcej

Będzie gazociąg z Algierii do Włoch. I nie tylko na gaz ziemny
19:16
23.01.2023

Były agent FBI oskarżony o naruszenie sankcji nałożonych przez USA

Charles McGonigal, były agent specjalny kierujący oddziałem kontrwywiadu FBI w Nowym Jorku, został oskarżony o naruszenie amerykańskich sankcji wobec Rosji poprzez otrzymywanie i ukrywanie płatności od rosyjskiego oligarchy.

Czytaj więcej

Wysoki rangą były agent FBI oskarżony o współpracę z rosyjskim oligarchą
18:58
23.01.2023

W Berlinie powstała kopia celi, w której przetrzymywany jest Aleksiej Nawalny

Kopia celi znajduje się w pobliżu ambasady Rosji.

18:36
23.01.2023

Rekordowy odsetek Ukraińców popiera członkostwo kraju w NATO

Z sondażu przeprowadzonego w dniach 14-16 stycznia wynika, że gdyby teraz w Ukrainie odbyło się referendum w sprawie przystąpienia do NATO, tylko 3 proc. Ukraińców zagłosowałoby przeciw, a 8 proc. wstrzymałoby się od głosu.

Tymczasem 87 proc. Ukraińców opowiada się obecnie za dążeniem ich kraju do członkostwa w Unii Europejskiej. Około 85 proc. popiera ideę unii wojskowej i politycznej obejmującej Ukrainę, Wielką Brytanię i Polskę. Około 80 proc. ma „pozytywny stosunek” do idei utworzenia unii z Polską i Litwą.

18:14
23.01.2023

Rosyjskie elity nie muszą już składać oświadczeń majątkowych

W tym roku Rosjanie nie dowiedzą się, ile dochodów, samochodów, mieszkań, jachtów, domów i innego majątku mają elity reżimowej władzy, żony, teściowe i dzieci deputowanych, ministrów czy generałów. Przykry dla nich obowiązek publikowania deklaracji majątkowych swoich i rodzin został przez Kreml zniesiony.

Czytaj więcej

Rosyjskie elity ukryją swój majątek przed społeczeństwem. Legalnie
17:56
23.01.2023

Turcja nie poprze starań Szwecji o przystąpienie do NATO

- Pozwalacie organizacjom terrorystycznym szaleć, a potem oczekujecie naszego wsparcia w dostaniu się do NATO. Tak nie będzie - powiedział turecki prezydent.

Czytaj więcej

Erdoğan zapowiada, że nie poprze wniosku Szwecji o członkostwo w NATO
17:41
23.01.2023

Brytyjskie Bradleye w drodze do Ukrainy

17:18
23.01.2023

Podolak: Kłamstwa Rosjan mają na celu usprawiedliwienie ich prowokacji

Doradca prezydenta Zełenskiego zaprzeczył twierdzeniom Rosji, że dostarczone przez USA wyrzutnie rakiet, systemy obrony powietrznej i amunicja artyleryjska zostały dostarczone do elektrowni jądrowej w Równem na północnym zachodzie Ukrainy.

„Ukraina jest zawsze otwarta na organa kontrolne, w tym Międzynarodową Agencję Energii Atomowej” – napisał na Twitterze doradca Wołodymyra Zełenskiego.

Podolak dodał, że kłamstwa Rosjan mają na celu usprawiedliwienie ich prowokacji.

16:56
23.01.2023

Holenderskie F-35 będą strzec przestrzeni powietrznej NATO nad Polską

W lutym i marcu cztery samoloty bojowe będą dostępne do ochrony przestrzeni powietrznej NATO nad Europą Wschodnią, w ramach Air Policing – poinformowało holenderskie Ministerstwo Obrony.

Czytaj więcej

Holandia wysyła osiem myśliwców F-35 do Polski
16:36
23.01.2023

UE zatwierdziła pomoc dla Ukrainy

Pakiet zaaprobowały także Węgry

Czytaj więcej

Unia Europejska - łącznie z Węgrami - zatwierdziła pomoc dla Ukrainy
16:13
23.01.2023

Rosjanie stracili kolejne dwa Su-25 i helikopter Ka-52

Ukraińscy obrońcy zestrzelili w poniedziałek dwa szturmowce Su-25 i śmigłowiec Ka-52 - poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych. Ponadto unieszkodliwiono dwa kierowane pociski rakietowego Ch-59 (Raduga) i drona operacyjno-taktycznego Orlan-10.

15:52
23.01.2023

Czy dezerter z Grupy Wagnera zostanie deportowany do Rosji?

Rosyjska grupa zajmująca się prawami człowieka Gulagu.net, która pomogła Miedwiediewowi w ucieczce, ocenia, że grozi mu „brutalna śmierć”, jeśli zostanie deportowany do Rosji.

Czytaj więcej

Adwokat dezertera z Grupy Wagnera: Ryzyko deportacji? Zerowe
15:31
23.01.2023

Poseł Lewicy: Jeżeli rząd niemiecki daje zielone światło na przekazanie leopardów, to szkolmy Ukraińców

Musimy unikać takich umów w przyszłości, żeby nie być uzależnionymi od producenta i móc swobodnie przekazywać broń w sytuacji, gdy pojawi się konflikt u naszych granic. Przekazanie leopardów i szkolenia załóg ukraińskich powinny nastąpić jak najszybciej - mówi poseł Nowej Lewicy, Paweł Krutul, w rozmowie z Michałem Kolanko. 

Czytaj więcej

Krutul: W Europie mamy 2 tysiące czołgów Leopard 2 w czynnej służbie
15:14
23.01.2023

Węgry nie będą blokować pomocy UE dla Ukrainy

- Węgry nie będą blokować Unii Europejskiej przed wdrożeniem środka mającego na celu udzielenie Ukrainie większej pomocy wojskowej - powiedział minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto w nagraniu umieszczonym na swojej stronie na Facebooku.

Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkali się, aby omówić dalszą pomoc wojskową dla Kijowa. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że ma nadzieję, że ministrowie zatwierdzą kolejną transzę wsparcia w wysokości 500 mln euro (544 mln dolarów).

14:55
23.01.2023

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Kramatorsk

Informacje o ataku przekazał kierujący administracją wojskową Kramatorska (obwód doniecki), Ołeksandr Honczarenko.

14:51
23.01.2023

Kto najbardziej zyska na zakazie importu ropy z Rosji?

Jeśli jednak europejscy nabywcy nie będą w stanie znaleźć alternatywnych dostaw, sankcje spowodują wzrost kosztów w branżach zależnych od oleju napędowego, m.in. takich jak rolnictwo i transport drogowy i utrudnią rządom kontrolowanie inflacji.

Czytaj więcej

Coraz bliżej zakazu importu rosyjskiej ropy. Kto zyska, kto straci
14:45
23.01.2023

W Rosji trwa awantura o to czy żołnierze powinni się golić. W tle spór między Prigożynem a generałami

Niegolenie się jest jedynie drobnym fragmentem ogólnego rozkładu dyscypliny armii najezdniczej. Kradzieże, gwałty i zabójstwa są stałym elementem okupacji Ukrainy.

Czytaj więcej

Rosyjska armia nie chce się golić. Awantura trwa od ponad tygodnia
14:30
23.01.2023

Kandydat na prezydenta Czech odcina się od słów Babisza, zapowiada wizytę w Polsce

Emerytowany generał Petr Pavel napisał, że jego wizyta w Polsce będzie służyć "zapewnieniu dobrego sąsiada" Czech i "przyjaciół z krajów bałtyckich", że Czechy "dotrzymują umów i że Andrej Babisz nie przemawiał w ich imieniu". Wcześniej, w czasie debaty prezydenckiej Babisz stwierdził, że jako zwierzchnik sił zbrojnych byłby przeciwny wysłaniu czeskich wojsk do obrony Polski i krajów bałtyckich, gdyby te zostały zaatakowane.

Czytaj więcej

Kandydat na prezydenta Czech: Odwiedzę Polskę, zapewnię, że dotrzymujemy umów
14:13
23.01.2023

We wschodnich obwodach Ukrainy rozlega się alarm powietrzny

14:03
23.01.2023

Na okupowanym Krymie powstają dodatkowe szpitale, by leczyć rannych żołnierzy

Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy podaje, że na okupowanym Krymie Rosjanie tworzą dodatkowe szpitale w związku z koniecznością leczenia rosyjskich żołnierzy rannych w czasie walk w obwodzie zaporoskim. "Wróg ponosi ciężkie straty na kierunku zaporoskim i jest zmuszony rozmieszczać dodatkowe szpitale na tymczasowo okupowanym Krymie" - czytamy na portalu. Rosjanie mają przywozić do pracy w tych szpitalach lekarzy z Rosji, ponieważ nie ufają lokalnym lekarzom.

13:55
23.01.2023

Od 24 lutego, decyzją władz w Rydze, relacje dyplomatyczne Łotwy z Rosją będą mieć niższą rangę

Z wpisu Edgarsa Rinkēvičsa, szefa MSZ Łotwy wynika, że relacje dyplomatyczne Rosji z Łotwą zostaną obniżone w geście solidarności z Estonią oraz w związku z trwającą wojną Rosji z Ukrainą.

Czytaj więcej

Łotwa obniża rangę relacji dyplomatycznych z Rosją. "Solidarność z Estonią"
13:30
23.01.2023

Kułeba domaga się szybkiego przyjęcia przez UE dziesiątego pakietu sankcji wobec Rosji

- Wzywam do wprowadzenia dewastujących sankcji przeciw rosyjskiemu przemysłowi rakietowemu i zakładom produkującym drony. Odbierając lub poważnie ograniczając zdolność Rosji do wytwarzania nowych rakiet i dronów, "zabijemy" ich zdolność do tworzenia nowych środków terroru. Osiągniemy też długofalowy cel strategiczny, jakim jest powstrzymanie Rosji przed terrorem rakietowym - mówił szef MSZ Ukrainy, łącząc się zdalnie z uczestnikami szczytu szefów MSZ państw UE.

13:24
23.01.2023

Były dowódca oddziału Grupy Wagnera zatrzymany w Norwegii

Andrij Miedwiediew uciekł z Rosji do Norwegii, został zatrzymany na podstawie przepisów imigracyjnych.

Czytaj więcej

Dezerter z Grupy Wagnera zatrzymany przez norweską policję
13:15
23.01.2023

W rosyjskiej telewizji mówiono o zabiciu „tysięcy Amerykanów”. „Nie chcemy zabić tylko jednego”

- Naszym wrogiem są USA - stwierdził w rosyjskiej telewizji publicznej Jewgienij Satanowski, ekonomista i politolog. Mężczyzna mówił także, że pomysł zabicia "tysiąca amerykanów" jest łatwiejszy do zrealizowania niż prowadzenie wojny totalnej. - Teraz trwa inna wojna, jeżeli jest to trzecia wojna światowa, to ona już od dawna trwa. U nas w kraju na pewno nie chcemy zabijać jednego Amerykanina: Tuckera Carlsona - dodał inny gość rosyjskiego programu, amerykanista Dmitrij Drobnicki.

Czytaj więcej

Rosja: W telewizji mówiono o zabiciu tysięcy Amerykanów. "Oszczędzą jednego"
13:00
23.01.2023

Po obniżeniu przez Rosję rangi relacji dyplomatycznych z Estonią, Estonia wydali rosyjskiego ambasadora

Ambasador Rosji w Estonii musi opuścić kraj do 7 lutego - poinformował estoński minister spraw zagranicznych, Urmas Reinsalu.

12:48
23.01.2023

Ministerstwo obrony Rosji informuje, że rosyjska armia zajęła miejscowość Krasnopole

Krasnopole to miejscowość w obwodzie donieckim. O jej zajęciu przez "ochotnicze jednostki szturmowe" ze wsparciem lotnictwa i artylerii, poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.

12:36
23.01.2023

Litewski polityk pisze, że jedynym gwarantem bezpieczeństwa Europy pozostają USA

Zdaniem Albinasa Januški Niemcy są dziś "konsumentem" bezpieczeństwa, tak jak Litwa, a jedynym realnym podmiotem gwarantującym bezpieczeństwo, są USA.

Czytaj więcej

Litewski polityk: Nie możemy polegać na Niemcach. Oni mają czas, my nie
12:09
23.01.2023

Ukraińscy pogranicznicy wypchnęli Rosjan z ich pozycji w pobliżu Bachmutu

Ukraińscy strażnicy graniczni najpierw przetrwali szturm Rosjan w pobliżu Bachmutu, a potem, przy użyciu m.in. moździerzy, wyparli Rosjan z zajmowanych pozycji i sami je zajęli.

11:52
23.01.2023

Ukraiński wywiad: W Rosji zmobilizowano 315 tys. osób, trwa mobilizacja w okupowanej części Donbasu

Wadym Skibicki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu, w rozmowie z agencją Ukrinform mówił, że obecnie Rosjanie prowadzą mobilizację na terenie tymczasowo okupowanego Donbasu - w zajętych częściach obwodu ługańskiego i donieckiego. Jak mówi Skibicki w związku z mobilizacją na terenach tych wkrótce nie będzie mężczyzn zdolnych do pracy.

11:31
23.01.2023

Szef kancelarii Zełenskiego: Potrzebujemy setek czołgów, nie 10-20

Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że "Ukraina potrzebuje kilkuset czołgów, a nie 10-20". "Naszym celem są granice z 1991 roku i ukaranie wroga, który zapłaci za zbrodnie" - podkreślił Jermak. Szef kancelarii Zełenskiego dodał, że wspólnym celem demokracji jest walka z autokracją i zapewnienie stabilnego rozwoju. "Dlatego dziś każdy czołg zdolny do walki musi być na froncie. Ponieważ to nie jest tylko ukraiński front. To jest front cywilizacji przeciw wstecznictwu i barbarzyństwu" - napisał Jermak.

11:25
23.01.2023

Morawiecki: Niemcy mają ok. 550 leopardów

- Cały czas naciskamy na rząd w Berlinie, aby udostępnił swoje leopardy. Oni (Niemcy - red.) mają ponad 350 leopardów czynnych i około 200 w magazynach, w związku z tym naprawdę mogą dzisiaj pomóc Ukrainie, walczącej Ukrainie - powiedział w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej

Morawiecki: Nawet bez zgody Niemiec przekażemy Ukrainie czołgi Leopard w ramach koalicji państw
11:15
23.01.2023

Kreml odpowiada na pytanie o to czy dekret Putina o tymczasowej mobilizacji obowiązuje

Zachód i strona ukraińska spodziewają się, że w najbliższym czasie w Rosji rozpocznie się kolejna fala mobilizacji, w ramach której pod broń może być powołanych nawet 500 tys. Rosjan.

Czytaj więcej

Kreml: Przepisy dekretu o tymczasowej mobilizacji obowiązują
10:59
23.01.2023

Pieskow: Uznanie Grupy Wagnera za organizację przestępczą przez USA bez znaczenia

- Nie sądzę, by miało to znaczenie dla naszego kraju lub Grupy Wagnera - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odpowiedział na pytanie o to, jakie znaczenie będzie mieć dla Moskwy ewentualne uznanie Grupy Wagnera za organizację przestępczą i obłożenie jej sankcjami przez USA.

10:54
23.01.2023

Awaryjne przerwy w dostawie prądu w obwodzie lwowskim

O przerwach w dostawie prądu informuje gubernator obwodu, Maksym Kozicki.

10:51
23.01.2023

Rosja wydala ambasadora Estonii

Ranga relacji dyplomatycznych między Rosją a Estonią zostanie obniżona.

Czytaj więcej

Rosja obniża poziom relacji dyplomatycznych z Estonią, wydala ambasadora
10:44
23.01.2023

Rosyjski oligarcha przyznaje, że sankcje dają mu się mocno we znaki

Szef Nornickel, Władimir Potanin potwierdził, że gigant metalowy zmienia swoją strategię z powodu zachodnich sankcji nałożonych na rosyjską gospodarkę.

Czytaj więcej

Rosyjski oligarcha potwierdza: sankcje poważnie uderzają w Nornickel
10:23
23.01.2023

Wywiad Ukrainy: W najbliższych dwóch miesiącach w Donbasie będą trwać walki

Wadym Skibicki, zastępca szefa Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy spodziewa się, że przez najbliższe dwa miesiące w obwodach donieckim i ługańskim trwać będą aktywne walki. Skibicki mówił o tym w rozmowie z agencją Ukrinform. Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu zwrócił uwagę, na przerzucenie 2. Dywizji Zmechanizowanej 1. Armii Pancernej z Białorusi co może oznaczać, że Rosjanie podejmą kolejną próbę natarcia na kierunku kupiańskim, w obwodzie charkowskim. 

09:58
23.01.2023

FSB poinformowała o aresztowaniu Rosjan planujących akt terroru na Kaukazie

Zatrzymani mieli działać na zlecenie służb specjalnych Ukrainy - podaje FSB. W czasie przeszukania w miejscach zamieszkania zatrzymanych znaleziono "gotowe do użycia środki do siania terroru".

09:54
23.01.2023

Szef unijnej dyplomacji wyraził nadzieję, że kraje UE zatwierdzą kolejne 500 mln euro pomocy wojskowej dla Ukrainy

Josep Borrell mówił o tym przed szczytem szefów MSZ państw UE w Brukseli, który odbędzie się w poniedziałek.

09:45
23.01.2023

Jarubas: Postawa Niemiec, czyli „scholzowanie”, nie pomaga w koordynowaniu pomocy dla Ukrainy

Mam nadzieję, że bardzo silna presja dyplomatyczna, zwłaszcza USA sprawi, że Niemcy ugną się i nie skończy się tylko na tym, że szefowa niemieckiej dyplomacji powiedziała, że nie będą mieli nic przeciw, żeby te państwa przekazały kiedyś niemieckie czołgi, ale i sami Niemcy przekażą - powiedział w rozmowie z Polsat News europoseł PSL Adam Jarubas. Polityk skomentował w ten sposób postawę Niemiec w sprawie przekazania Ukrainie czołgów. - Ta ich postawa, to "scholzowanie" wobec perspektywy pewnie rychłej inwazji rosyjskiej, kolejnego etapu, na pewno nie pomaga dzisiaj w koordynowaniu pomocy dla walczącej Ukrainy - dodał.

Czytaj więcej

Jarubas o pieniądzach z KPO: Możliwe, że pierwsze wpłyną już w połowie roku
09:38
23.01.2023

W ciągu doby na Ukrainie w wyniku działań wojennych zginął jeden cywil, a dziewięciu zostało rannych

Informację taką podał na swoim kanale w serwisie Telegram zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko.

09:33
23.01.2023

Estonia przekazuje Ukrainie wszystkie swoje haubice kalibru 155 mm

Na Ukrainę mają trafić wszystkie estońskie haubice FH70 kalibru 155 mm oraz haubice D-30 kalibru 122 mm - wynika z wpisu ambasady Estonii w Kijowie na jej profilu na Facebooku.

Czytaj więcej

Estonia przekazuje Ukrainie wszystkie swoje haubice
09:09
23.01.2023

Rosja oskarża Ukrainę o gromadzenie broni i amunicji w elektrowniach atomowych

W wydanym oświadczeniu Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej podała, że dostarczone Ukrainie przez USA wyrzutnie rakiet HIMARS, zestawy przeciwlotnicze i amunicja artyleryjska, trafiły na teren Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej na północno-zachodniej Ukrainie.

Czytaj więcej

Rosyjski wywiad: Ukraińcy umieszczają wyrzutnie HIMARS w elektrowniach atomowych
08:54
23.01.2023

W Kijowie i obwodzie kijowskim budowane są fortyfikacje

Informację o umacnianiu linii obronnych w stolicy i w obwodzie kijowskim przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeksandr Pawluk, gubernator wojskowy obwodu kijowskiego.

08:43
23.01.2023

Ołeksij Reznikow: Dziewiąte spotkanie grupy Ramstein odbędzie się w lutym

Minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow, po zakończeniu ósmego spotkania grupy Ramstein, a więc grupy ok. 50 państw, które wspierają militarnie Ukrainę, zapowiada na Twitterze, że dziewiąte spotkanie tej grupy odbędzie się w lutym.

08:40
23.01.2023

Wiceszef MSZ Ukrainy przypomina, że Ukraina poprosiła Niemcy o Leopardy siódmego dnia wojny

"Ukraina oficjalnie poprosiła Niemcy o dostawy czołgów Leopard 3 marca 2022 roku, w siódmym dniu po rozpoczęciu przez Rosję wojny mającej na celu unicestwienie ukraińskiego państwa i narodu. Dziś jest 334 dzień barbarzyńskiej wojny. Może nadszedł czas, by przyspieszyć ten proces?" - pisze Andrij Melnyk na Twitterze.

08:15
23.01.2023

MSZ Rosji: W najbliższych dniach do Rosji przyjedzie nowa ambasador USA

Lynn Tracy, nowa ambasador USA, przyjedzie do Rosji w najbliższych dniach - zapowiedział wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow.

07:54
23.01.2023

Dowództwo Operacyjne "Południe": Na Morzu Czarnym trzy okręty uzbrojone w 24 pociski Kalibr

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe", na swoim profilu na Facebooku podaje, że na Morzu Czarnym w gotowości bojowej jest obecnie 11 okrętów Rosji, z czego trzy są uzbrojone łącznie w 24 pociski Kalibr. Pociski te są zdolne razić cele na całej Ukrainie.

07:39
23.01.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Nasza artyleria ostrzelała trzy składy amunicji

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło trzy uderzenia na punkty koncentracji rosyjskich wojsk. Nad Ukrainą zestrzelono też bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały cztery rejony koncentracji rosyjskich wojsk i trzy składy amunicji - informuje Sztab Generalny armii Ukrainy.

07:09
23.01.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego rannych zostało czterech cywilów

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:06
23.01.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 121 480 żołnierzy, 3 150 czołgów, 6 276 pojazdów opancerzonych, 2 146 zestawów artyleryjskich, 447 wyrzutni rakiet, 220 zestawów przeciwlotniczych, 287 samolotów, 277 śmigłowców, 1 894 bezzałogowe statki powietrzne, 749 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 4 936 pojazdów (w tym cystern), 193 jednostki sprzętu specjalnego.

07:02
23.01.2023

W nocy Rosjanie dwa razy ostrzelali rejon nikopolski

Informację o ostrzale podał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Rejon nikopolski miał zostać ostrzelany przy użyciu wyrzutni rakiet Grad i Huragan. Na rejon nikopolski miało w nocy spaść około 20 pocisków.

06:59
23.01.2023

ISW: Armia wraca do łask Putina, gwiazda Prigożyna gaśnie

ISW ocenia, że powrót do łask zawodowych oficerów, takich jak szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, gen. Walerij Gierasimow, zmniejsza prawdopodobieństwo, iż Putin ulegnie "szalonym żądaniom skrajnie prawicowej, prowojennej frakcji" co oznacza, że mniejsze jest ryzyko "nieracjonalnej rosyjskiej eskalacji".

Czytaj więcej

Think tank: Putin odwraca się od Prigożyna, znów liczy na armię
06:32
23.01.2023

Tylko z obiecanej pomocy USA (wozów bojowych Bradley i Stryker) Ukraina będzie mogła wyposażyć dwie brygady

Ale nie wiadomo, jakie wersje amerykańskich wozów otrzyma Kijów, a od tego zależy, jakie będą miały uzbrojenie i do czego będą służyć na polu walki. – Ukraina może w większości dostać ich najprostszą wersję jako transportera opancerzonego jedynie z karabinem maszynowym. Ale mogą go przecież używać jako „bitewnej taksówki”, bo teraz wiele oddziałów jedzie na pole bitwy zwykłymi ciężarówkami – dość optymistycznie opisał nadchodzące dostawy komentator telewizji NBC Sebastien Roblin.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Ogromna pomoc w obronie, a nie ataku
06:31
23.01.2023

Amerykański wywiad uważa, że wojna znalazła się w punkcie kluczowym

W Ramstein przewodniczący połączonych szefów sztabów gen. Mark Milley powiedział, że od początku inwazji „grubo ponad 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy zginęło lub zostało rannych”. Liczby odnoszącej się do Ukraińców nie sprecyzował, ale przyznał, że i tu straty są „bardzo poważne”. Można więc mówić o blisko 300 tys. łącznych ofiar w ciągu roku konfliktu, podczas gdy dziesięcioletnia wojna w byłej Jugosławii spowodowała około 130 tys. zabitych (rannych wielokrotnie więcej).

Czytaj więcej

Leopardy izolują Niemcy
06:23
23.01.2023

Aktywność prorosyjskich hakerów w czasie czeskich wyborów może być próbą przed uderzeniem na Polskę

Celem może być zakłócenie kampanii i samego głosowania w jesiennych wyborach parlamentarnych. Jak wynika z analiz izraelskiej firmy Check Point, podobny scenariusz nad Wisłą jest realny, tym bardziej że grupa NoName już wcześniej atakowała Polskę (serwisy rządowe).

Czytaj więcej

Rosyjscy hakerzy mogą zakłócić wybory w Polsce. Trenują na Czechach
06:11
23.01.2023

Charles Michel: Akceptacja ewentualnej wygranej Rosji stworzyłaby niesłychanie groźny precedens

Decyzja Rosji o inwazji na Ukrainę uświadomiła nam wyraźnie, że nie będzie wolnej i bezpiecznej Europy bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy. To jest jasne - mówi przewodniczący Rady Europejskiej w rozmowie z dziennikarzami europejskich mediów, w tym m.in. z Anną Słojewską z "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Przewodniczący Rady Europejskiej: Musimy uniknąć kunktatorstwa
06:09
23.01.2023

Berlin nie chce dać Ukrainie leopardów, dopóki na podobną inicjatywę z abramsami nie zdecyduje się Biden

Według „New York Timesa” kanclerz Olaf Scholz obawia się, że jeśli same leopardy będą miażdżyły rosyjskie wojska, będzie to przywodziło na myśl hitlerowską operację Barbarossa przeciw ZSRR. W tym kontekście nie jest pomocne stawianie w tej chwili na ostrzu noża przez Polskę niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie sprzed 80 lat.

Czytaj więcej

Czołgi Leopard 2 dla Ukrainy: Niemcy rozzłościły USA
05:57
23.01.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Cztery rosyjskie ataki rakietowe w ciągu doby

Sztab Generalny armii Ukrainy, w swoim najnowszym raporcie z frontu pisze, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe i pięć ataków powietrznych na cele na Ukrainie. Rosyjskie wojska miały też 40 razy ostrzelać terytorium Ukrainy z wyrzutni rakiet i artylerii.

05:53
23.01.2023

Denis Puszylin zamieścił na Telegramie nagranie z Sołedaru

Resort obrony Rosji informował, że Sołedar został zajęty wieczorem 12 stycznia. Strona ukraińska informowała wówczas, że obrona miasta jeszcze trwa i do dziś nie potwierdziła oficjalnie, że miasto zostało zdobyte przez Rosjan. 

Czytaj więcej

Przywódca separatystów z Doniecka odwiedził Sołedar
05:35
23.01.2023

"Financial Times" porównał Prigożyna do Rasputina. Jest komentarz twórcy Grupy Wagnera

- Ja nie wstrzymuje upływu krwi. Ja wykrwawiam wrogów naszej ojczyzny. I nie przez zaklęcia, ale przez bezpośredni kontakt z nimi - stwierdził Jewgienij Prigożyn, cytowany przez swoje służby prasowe.

Czytaj więcej

Prigożyn komentuje porównanie go do Rasputina. "Sprawiam, że wrogowie krwawią"
05:12
23.01.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód sumski 16 razy

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Dmytro Żywicki. Rosjanie 15 razy mieli ostrzelać cele na terenie obwodu przy użyciu moździerzy, a raz - z użyciem artylerii. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał, nie doszło też do żadnych zniszczeń.

04:57
23.01.2023

Rosyjska fregata, uzbrojona w pociski hipersoniczne, będzie ćwiczyć na wodach w pobliżu RPA

O udziale fregaty Admirał Gorszkow, na pokładzie której znajdują się pociski hipersoniczne Cyrkon, w ćwiczeniach z okrętami RPA i Chin, informuje agencja TASS.

Czytaj więcej

Rosyjski okręt, uzbrojony w pociski hipersoniczne, będzie ćwiczyć w pobliżu RPA
04:25
23.01.2023

Zełenski: Wolny świat jest zjednoczony tak, jak dawno nie był

- Powinniśmy uczynić ten rok rokiem sprawiedliwości dla Ukrainy. Rokiem jedności nas wszystkich w imię wolności i zwycięstwa. Rokiem siły Ukrainy i tych wszystkich, którzy cenią wolność - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Wolny świat jest zjednoczony tak, jak dawno nie był. Jest bardzo ważne, by utrzymać jedność. Musimy zrobić wszystko, co możemy, by sprawić, że ludzie, którzy cenią wolność byli zjednoczeni i skuteczni - dodał. 

04:21
23.01.2023

W niedzielę z ukraińskich portów wypłynęły trzy statki z żywnością

Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca, podało w komunikacie, że w niedzielę, z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, wypłynęły trzy statki, na pokładzie których znajdowało się 105,5 tys. ton żywności. Statki te udały się w rejs do Etiopii, Hiszpanii i Turcji. Łącznie, od 22 lipca, z trzech portów nad Morzem Czarnym na Ukrainie, wypłynęło 18 330 360 ton żywności na pokładzie 671 statków.

04:17
23.01.2023

Szef MSZ Armenii, Ararat Mirzojan, spotka się w poniedziałek z sekretarzem generalnym NATO

Do spotkania Mirzojana z Jensem Stoltenbergiem dojdzie w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. Spotkanie odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Armenia należy do ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym), sojuszu militarnego, którego jedną ze stron jest Rosja.

04:16
23.01.2023

Siergiej Ławrow przybył do RPA

Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, przebywa z wizytą w RPA - informuje Interfax. W czasie wizyty w RPA szef rosyjskiej dyplomacji spotka się z minister spraw zagranicznych RPA, Naledi Pandor, zostanie też przyjęty przez prezydenta kraju, Cyrila Ramaphosę.

04:14
23.01.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 333