Litewski polityk: Nie możemy polegać na Niemcach. Oni mają czas, my nie

Albinas Januška, litewski polityk i dyplomata, sygnatariusz Aktu Przywrócenia Państwa Litewskiego z 11 marca 1990 roku, w mediach społecznościowych pisze, że Litwa dbając o swoje bezpieczeństwo nie może polegać na Niemczech lecz musi stawiać na współpracę z innymi partnerami - m.in. USA, ale też Polską.

Publikacja: 23.01.2023 12:34

Niemieckie czołgi Leopard

Niemieckie czołgi Leopard

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 334

Po spotkaniu tzw. grupy Ramstein, czyli ok. 50 państw wspierających militarnie Ukrainę, Januška pisze, że najsmutniejsze jest to, że "nawet dowódcy amerykańskiej armii nie widzą prawdziwej szansy na przełom na Ukrainie w tym roku".

"Innymi słowy, całe wsparcie dla Ukrainy w tym czasie, ma pomóc jej przetrwać spodziewany rosyjski atak wiosną. Dajemy wystarczająco (wiele broni), by chronić kraj przed porażką, ale niewystarczająco, by wyzwoliła ona swoje ziemie przy minimalnych możliwych stratach. To wymagałoby nowej jakości broni ofensywnej, czego niemieccy socjaliści boją się jak diabła, ponieważ boją się porażki Kremla" - pisze Januška.

"Kiedy nowy niemiecki minister obrony usprawiedliwia się, że musi policzyć czołgi, ktoś z armii upublicznił wyniki takiego audytu. Według listy Leopardów, opublikowanych przez 'Der Spiegel', jest 320 Leopardów w różnych konfiguracjach, z czego 212 są gotowe do działania, z których 19 może zostać wysłanych na Ukrainę. 19! To jest realny stan niemieckiej armii dziś. Np. Grecja ma ok. 350 Leopardów, Hiszpania - ok. 320, Polska - ok. 240, Szwecja i Finlandia - po ok. 100" - wylicza.

Zdaniem Januški Niemcy są dziś "konsumentem" bezpieczeństwa, tak jak Litwa, a jedynym realnym podmiotem gwarantującym bezpieczeństwo, są USA.

Czytaj więcej

Kreml: Przepisy dekretu o tymczasowej mobilizacji obowiązują

"USA są głównym i najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa Niemiec (i Europy, i Litwy) obecnie, i będzie tak przez długi czas" - ocenia były poseł litewskiego parlamentu.

"Poglądy Niemców, zwłaszcza ich lewicy, nie zmienia się szybko, nawet horrory ukraińskiej wojny zbyt wolno zmieniają ich myślenie. (...) Dobrze, że choć niemiecka prasa jest krytyczna wobec tego podejścia" - pisze Januška.

USA są głównym i najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa Niemiec (i Europy, i Litwy)

Albinas Januška, litewski polityk i dyplomata, sygnatariusz Aktu Przywrócenia Państwa Litewskiego z 11 marca 1990 roku

Dlatego, zdaniem litewskiego polityka, Litwa nie może bazować jeśli chodzi o swoje bezpieczeństwo tylko na brygadzie NATO, stacjonującej na Litwie, w której główną rolę odgrywają Niemcy.

"Nie możemy polegać tylko na Niemcach (...), ale aktywnie uczestniczyć w szerszej architekturze bezpieczeństwa w Europie Wschodniej przeciw Rosji (...) z USA, Polską, Ukrainą" - radzi Januška.

Zdaniem litewskiego polityka "Ukraina daje Litwie czas", ale jednocześnie "mieszkamy obok wulkanu, który może wybuchnąć w każdej chwili, dlatego trzeba korzystać z otrzymanego czasu".

"Niemcy mają czas, my nie" - podsumowuje.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim